Μήκος κάννης

Γειά σου φίλε μ ευχαριστώ για τη συμβουλή σ!! Αν είναι παράνομο τότε πως πωλούνται έχω δει κάμποσα σε σελίδες Ελλήνων εμπόρων??Για ποζε το σκεφτόμουν αλλά είναι μόνο για κυνήγι εγω θα ήθελα το όπλο κ για σκοποβολή..ίσως να πηγαίνω με την παρέα κάπου και αλλού αλλά για κύριο σκοπό κυνήγι..Επίσης είναι λίγο ακριβά τα συγκεκριμένα από ότι έχω δει!!
Δεν πωλουντε για κυνήγι σε αυτά τα μήκη εγώ με 58 εκατοστά είχα επεισόδιο και μόνο που δεν δαρθηκαμε με απόσπασμα των ΤΑΕ. Το ποζε φίλε μου είναι και για σκοπευτήριο με τέτοια κατεβενουν όλοι στουs αγωνεs.Στο θέμα τώρα τηs τιμηs είναι λίγο πιο ακριβά αλλά με λίγο ψάξιμο θα βρειs κάτι στο μπάτζετ σου
 
Γειά σου φίλε μ ευχαριστώ για τη συμβουλή σ!! Αν είναι παράνομο τότε πως πωλούνται έχω δει κάμποσα σε σελίδες Ελλήνων εμπόρων??Για ποζε το σκεφτόμουν αλλά είναι μόνο για κυνήγι εγω θα ήθελα το όπλο κ για σκοποβολή..ίσως να πηγαίνω με την παρέα κάπου και αλλού αλλά για κύριο σκοπό κυνήγι..Επίσης είναι λίγο ακριβά τα συγκεκριμένα από ότι έχω δει!!
Από 51 πόντους και πάνω επιτρέπεται.
 
Η νομοθεσία επιτρέπει μήκος κάνης απο 50 ποντους και πάνω αρκεί το μήκους του οπλου να ειναι 1 μετρο+. (Η Benelli m1 121 που εχω, έχει ακριβώς 50 πόντους, και είναι νομιμοτατη)

Όσο για τον φίλο και εγώ θα πρότεινα ένα αυτογεμες ή δικανο (Γιατί όχι και πλαγιοκανο που είναι και πιο φθηνά) μιας και κατά κύριο λόγο απ ότι κατάλαβα θα προορίζεται για καρτέρι τσίχλας και σκοπευτήριο.
Αν στο μαντζετ που διαθέτεις δεν θες να πας σε μεταχειρισμένα τα baikal είναι από τα πιο αξιόπιστα στην τιμή που ζητάς (για τα τούρκικα δεν παίρνω θέση καθώς δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου και δεν πρόκειται αφού δεν θέλω να βοηθήσω την οικονομία ενός δικτάτορα)

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα οι επιλογές αυξάνονται κατά πολύ. Αυτό είναι στη κρίση σου.
Όσο για την πιστολοειδη λαβή και για επαναληπτική δεν θα στο συνιστούσα γιατί με το που αποκτήσεις μια Α εμπειρία θα δεις ότι είναι πολύ χειρότερα απ ότι τα φανταζόσουν...
Ελπίζω να βοήθησα και εγώ όσο μπορούσα...
 
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέο μέλος και σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ το ωραίο χόμπι του κυνηγιού!! Το κυνήγι θα είναι κυρίως για τσίχλα και κοτσύφι μιας και μένω σε ορεινή περιοχή!! Πρώτα να σας πω ότι δοκίμασα να ρίξω κάποιες βολές με την καραμπίνα του ξαδέρφου μου. Έχει μια benelli supernova tactical με πιστολοειδή λαβή. Μου φάνηκε αρκετά καλό όπλο, όμορφο και σχετικά φθηνό. Σε αυτό το σημείο να σας πω ότι το budget κυμαίνεται από 400-550 ευρώ. Το όπλο το χρησιμοποιεί κυρίως για σκοποβολή και κάπου και αλλού για κυνήγι, και να π'ω την αλήθεια πωρώθηκα. Εδώ να προσθέσω ότι είμαι 1,91 και 100 κιλά βάρος!!
Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:
Α) Πόσο εύχρηστο είναι ένα όπλο με κάννη 51cm για κυνήγι καρτεριού όπως αυτό της τσίχλας??Καταλαβαίνω ότι όσο πιο μακριά η κάννη τόσο καλύτερο αποτέλεσμα περιμένεις!! Έχω διαβάσει όμως ότι με την χρήση choke ξεπερνάς τέτοιου είδους δυσκολίες. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι βάσιμο αυτό. Πιστεύεται μήκος κάννης 61 κ 66 cm θεωρείται κατάλληλο για τέτοιου είδους κυνήγι?? Δεν θα ήθελα να αγοράσω όπλο με 71 cm μ φαίνεται πολύ μεγάλο μήκος!!
Β) Είμαι ανάμεσα σε REMINGTON 870 EXPRESS SYNTHETIC με μήκος κάννης 66 κ 71 cm και BENELLI SUPER NOVA TACTICAL 51cm.
Γ) Επίσης να σας πω ότι έχω δοκιμάσει καραμπίνα με απλή λαβή και πιστολοειδή λαβή όπως της BENELLI. Κατάλαβα ότι με βολεύει καλύτερα η πιστολοειδής λαβή. Ήθελα να ρωτήσω αν αγοράσω τελικά την REMINGTON 870 EXPRESS SYNTHETIC μπορώ να βρω στο εμπόριο σετ πιστολοειδή λαβή με κοντάκι για το συγκεκριμένο όπλο?? Βλέπω σε ξένα site οτι όλα έχουν επεκτάσιμο κοντάκι!! Συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις θα ήθελα τα φώτα σας..Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!
Καλώς ήρθες Γιάννη !
Θα σου πρότεινα στα χρήματα που αναφέρεις ένα μπαϊκάλ πλαγιοκαννο 71εκ με σταθερά τσοκ 4-2 ή μια καραμπίνα μπαϊκάλ 66εκ με εναλλασσόμενα τσοκ. Θηρία αντοχής και τα δύο. Το πιθανότερο να χρειαστείς ένα πέλμα στο κοντάκι να μακρύνει λογο του σωματότυπου σου.
 
Καλώς ήρθες Γιάννη !
Θα σου πρότεινα στα χρήματα που αναφέρεις ένα μπαϊκάλ πλαγιοκαννο 71εκ με σταθερά τσοκ 4-2 ή μια καραμπίνα μπαϊκάλ 66εκ με εναλλασσόμενα τσοκ. Θηρία αντοχής και τα δύο. Το πιθανότερο να χρειαστείς ένα πέλμα στο κοντάκι να μακρύνει λογο του σωματότυπου σου.
Καλώς σας βρήκα φίλε μ σε ευχαριστώ για την απάντηση..Έχω ακούσει και απο χωριανούς μ οτι πρόκειται για όπλα αντοχής με καλή ποιότητα!! Πλαγιόκαννο δεν θα ήθελα, πιστεύω η καραμπίνα είναι όπλο γενικού σκοπού κυνήγι, σκοποβολή κτλ..
 
Όσο για τον φίλο και εγώ θα πρότεινα ένα αυτογεμες ή δικανο (Γιατί όχι και πλαγιοκανο που είναι και πιο φθηνά) μιας και κατά κύριο λόγο απ ότι κατάλαβα θα προορίζεται για καρτέρι τσίχλας και σκοπευτήριο.
(για τα τούρκικα δεν παίρνω θέση καθώς δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου και δεν πρόκειται αφού δεν θέλω να βοηθήσω την οικονομία ενός δικτάτορα)
Όσο για την πιστολοειδη λαβή και για επαναληπτική δεν θα στο συνιστούσα γιατί με το που αποκτήσεις μια Α εμπειρία θα δεις ότι είναι πολύ χειρότερα απ ότι τα φανταζόσουν...
Φίλε μ σε ευχαριστώ κατατοπιστικότατος!! Τούρκικο όχι με την καμία,καλύτερα με τόξο παρα να βοηθήσω οικονομικά τους 'καλούς'μας γείτονες!! Τι εννοείς με την πιστολοειδή λαβή? Δεν βολεύει? Ν πω την αλήθεια εμένα δεν με κούρασε αν κ δεν την 'κράτησα'για πολύ ώρα!
 
Μετά απο λίγο ψάξιμο και πολλές γνώμες βρίσκομαι, ανάμεσα σε baikal 155-wood η pvc και remington 870 EXPRESS SYNTHETIC !! Τι είναι προτιμότερο πιστεύεται για κυνήγι καρτεριού όπως τσίχλας!! επαναληπτική η ημι-αυτόματη και γιατί?
 
Μετά απο λίγο ψάξιμο και πολλές γνώμες βρίσκομαι, ανάμεσα σε baikal 155-wood η pvc και remington 870 EXPRESS SYNTHETIC !! Τι είναι προτιμότερο πιστεύεται για κυνήγι καρτεριού όπως τσίχλας!! επαναληπτική η ημι-αυτόματη και γιατί?
Θα σου πρότεινα να πάρεις την baikal ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Γενικά θα πρότεινα να μην σε επαναληπτική καραμπίνα. Η συντριπτική πλειψηφία των κυνηγών που έχουν καραμπίνα έχουν ημιαυτόματη. Υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό. Φιλικά :)
 
Μετά απο λίγο ψάξιμο και πολλές γνώμες βρίσκομαι, ανάμεσα σε baikal 155-wood η pvc και remington 870 EXPRESS SYNTHETIC !! Τι είναι προτιμότερο πιστεύεται για κυνήγι καρτεριού όπως τσίχλας!! επαναληπτική η ημι-αυτόματη και γιατί?
Λαθος ερωτηση φιλε κανεις ,η σωστη ερωτηση ειναι οταν παρω το οπλο σε ποιον να παω να
το ταιριαξει πανω μου ;;;
 
Λόγω βλάβης της πάνω βελόνας του 686 76cm ,πήρα σήμερα το 682 71 cm .
Θυμήθηκα τα νειάτα μου .Καί πιο γρήγορες ντουφεκιές και πολύ καλό ποσοστό
8τσίχλες στις 10 που έριξα εντός βολής .
Θα κλείσει η σαιζόν μ'αυτό .Τσοκ 4-3
 
Back
Top