Μαγκάλια και Σούβλες

με τα ποιντερ δισκάκια. με τα σεττερ Μπεκατσα.... μπράβο και του χρόνου.

ΥΓ..Ο Γιώργος είναι στην φώτο.???
εκεινη την μερα λαμπρο ειχε μωνο δισκακια και μασααα ;) ναι ο γιωργος ειναι,,επισης ητανε ο tallas,με τα λαμπρατορ ,και το φιλαρακισου ο νησιοτης βικ,,,που να δης και τηs ληψης που μας εκανε με το droyn;);) ζητησετου να σου της στηληηη.terror.
 
με τα ποιντερ δισκάκια. με τα σεττερ Μπεκατσα.... μπράβο και του χρόνου.

ΥΓ..Ο Γιώργος είναι στην φώτο.???
Καποιο ποιντερ η σε
Εκανε κυνηγο η σε εκανε να χεις ανασφαλειες για μια ζωη για οσο δεν θα χεις ενα στα κλουβια σου
Δεν εξηγειτε αλλιως .big smile.
 
Και εγώ για ψαρικα το ξεκίνησα
αλλά στην πορεία θυμήθηκα τον ανάμεικτο κιμά χοιρινου-μοσχαριου - αρνιού
μαζι με λιγα κοψιδια που ειχαν μεινει απο την τσικνοπεμπτη bbq2 :p

View attachment 24711

.
εση φιλαρακι καλα ειναι να πας να κανης ενα τσεκ απ στην χοληστερινησουυυυυ .sarcastic.
 
Βασίλη καλησπέρα. εσένα είχα Στο μυαλό μου γιατί έχεις αδυναμία στο τσιπουράκι.
View attachment 25030
καβουροψυχα,θραψαλα,γαρίδες,
τσιπουρες
σκορδαλιά,ταραμας,μαρούλι με κρεμμυδάκι μέσα. και φυσικά τσιπουράκι Ηδωνικό στην υγεία μας
Παλι στην ηδονή το ριξες; .yel.
 
Βασίλη καλησπέρα. εσένα είχα Στο μυαλό μου γιατί έχεις αδυναμία στο τσιπουράκι.
View attachment 25030
καβουροψυχα,θραψαλα,γαρίδες,
τσιπουρες
σκορδαλιά,ταραμας,μαρούλι με κρεμμυδάκι μέσα. και φυσικά τσιπουράκι Ηδωνικό στην υγεία μας
Υγεία και να 'μαστε καλά.
 
Σύμφωνα με το alpha news Κύπρου, και μετά από σχεδόν 15 χρόνια προσπάθειας και διενέξεων και ανάμεσα στους Κύπριους, κατοχυρώνεται το κυπριακό χαλούμι ως ΠΟΠ - πιθανή δημοσίευση της απόφασης η 12η Απριλίου, ίσως και νωρίτερα.
Βάλε ένα χαλούμι στην ψησταριά μαζί με τα μπριζολάκια και δοκίμασε το μαζί με μια τριπλή απόσταξη από τσίπουρο!
1616857342659.png
Φωτο από το athensvoice.gr
 
Σύμφωνα με το alpha news Κύπρου, και μετά από σχεδόν 15 χρόνια προσπάθειας και διενέξεων και ανάμεσα στους Κύπριους, κατοχυρώνεται το κυπριακό χαλούμι ως ΠΟΠ - πιθανή δημοσίευση της απόφασης η 12η Απριλίου, ίσως και νωρίτερα.
Βάλε ένα χαλούμι στην ψησταριά μαζί με τα μπριζολάκια και δοκίμασε το μαζί με μια τριπλή απόσταξη από τσίπουρο!
View attachment 25133
Φωτο από το athensvoice.gr
o_O Τριπλή ε ;
 
o_O Τριπλή ε ;
Ακριβώς!

Σε κάθε νέα απόσταξη προσθέτεις βέβαια και νερό πριν ανάψεις το καζάνι, και αν προσέξεις την θερμοκρασία, τότε στην τριτη απόσταξη δεν έχεις έχεις καθόλου ανεπιθύμητες ή δηλητηριώδεις ουσίες (υπολλείματα από θειούχα λιπάσματα, μεθανόλες κλπ). Οι παλιοί που ήξερα μίλαγαν για κεφαλή και ουρές από την απόσταξη και αυτό που έπερναν από την πρώτη καζανιά (καρδιά) το αραίωναν με νερό από πηγή στην δεύτερη καζανιά και το άφηναν 3-4 ημέρες να κατακάτσει. Μετά ένα μέρος από αυτό το πέρναγαν από τρίτη καζανιά και το φύλαγαν σαν φάρμακο στό σπίτι - το 'πινε συνήθως μόνο ο κύρης του σπιτιού στα φανερά και οι υπόλοιποι στα κρυφά. Ξέρω ακόμα ένα άτομο στο Λεβίδι που βγάζει τσιπουρο από 3 καζανιές (τουλάχιστον έβγαζε μέχρι προπερσι που τον συνάντησα)
 
Ακριβώς!

Σε κάθε νέα απόσταξη προσθέτεις βέβαια και νερό πριν ανάψεις το καζάνι, και αν προσέξεις την θερμοκρασία, τότε στην τριτη απόσταξη δεν έχεις έχεις καθόλου ανεπιθύμητες ή δηλητηριώδεις ουσίες (υπολλείματα από θειούχα λιπάσματα, μεθανόλες κλπ). Οι παλιοί που ήξερα μίλαγαν για κεφαλή και ουρές από την απόσταξη και αυτό που έπερναν από την πρώτη καζανιά (καρδιά) το αραίωναν με νερό από πηγή στην δεύτερη καζανιά και το άφηναν 3-4 ημέρες να κατακάτσει. Μετά ένα μέρος από αυτό το πέρναγαν από τρίτη καζανιά και το φύλαγαν σαν φάρμακο στό σπίτι - το 'πινε συνήθως μόνο ο κύρης του σπιτιού στα φανερά και οι υπόλοιποι στα κρυφά. Ξέρω ακόμα ένα άτομο στο Λεβίδι που βγάζει τσιπουρο από 3 καζανιές (τουλάχιστον έβγαζε μέχρι προπερσι που τον συνάντησα)
Ναι ,ειναι λίγοι αυτοί που κάνουν τριπλή απόσταξη.
 
Back
Top