Μαγκάλια και Σούβλες

Όποιος έρθει Κρήτη....να ενημερώσει...
Δεν θα φάμε πιτογυρο...
Βραστο κρέας με πιλάφι
Αντικριστο
Απακια
Λουκάνικα ξυδατα
Χοχλιούς μπουμπουριστους
Αρνί με σταμναγκαθι
Καλιτσουνια και σφακιανες πίτες με μέλι....
Συνοδεία μπύρας το καλοκαίρι και κόκκινο κρασί τον χειμώνα...
Η τσικουδιά είναι για να χωνέψεις....
ΥΓ. Μη κανονίσετε εξετάσεις για ένα μήνα μετά από τα παραπάνω...
Έχω φάει τα πάντα εκτός από λουκάνικα ξυδάτα. Πρώτη φορά το ακούω, πως φτιάχνονται; Τα πάντα μου άρεσαν εκτός από τις πίτες με μέλι. Δεν μου αρέσει η σφολιάτα. Πάντως το αντικριστό και το γαμοπίλαφο μου έχουν λείψει!
 
Έχω φάει τα πάντα εκτός από λουκάνικα ξυδάτα. Πρώτη φορά το ακούω, πως φτιάχνονται; Τα πάντα μου άρεσαν εκτός από τις πίτες με μέλι. Δεν μου αρέσει η σφολιάτα. Πάντως το αντικριστό και το γαμοπίλαφο μου έχουν λείψει!
Βασίλη δε ξέρω πως τα φτιάχνουν γιατί τα αγόραζα αλλά είναι φοβερά ...
Οι σφακιανες πίτες δεν είναι από σφολιάτα η ζύμη τους. Μπορεί να έφαγες του εμπορίου για αυτό να μη σου άρεσαν (βάζουν ότι τυριά θέλουν μέσα).... Τις φτιάχνει η μάνα μου με χανιώτικη μυζήθρα και μέλι θυμαρίσιο από της μέλισσες του πατέρα μου...
 
Όποιος έρθει Κρήτη....να ενημερώσει...
Δεν θα φάμε πιτογυρο...
Βραστο κρέας με πιλάφι
Αντικριστο
Απακια
Λουκάνικα ξυδατα
Χοχλιούς μπουμπουριστους
Αρνί με σταμναγκαθι
Καλιτσουνια και σφακιανες πίτες με μέλι....
Συνοδεία μπύρας το καλοκαίρι και κόκκινο κρασί τον χειμώνα...
Η τσικουδιά είναι για να χωνέψεις....
ΥΓ. Μη κανονίσετε εξετάσεις για ένα μήνα μετά από τα παραπάνω...
Έβαλες όλα τα διαιτης αλλά μου ξέχασες τη στακα με τ αβγά.ειναι ποτέ δυνατόν ν αφήσεις έξω το καλύτερο?
.yelling.
 
Βασίλη δε ξέρω πως τα φτιάχνουν γιατί τα αγόραζα αλλά είναι φοβερά ...
Οι σφακιανες πίτες δεν είναι από σφολιάτα η ζύμη τους. Μπορεί να έφαγες του εμπορίου για αυτό να μη σου άρεσαν (βάζουν ότι τυριά θέλουν μέσα).... Τις φτιάχνει η μάνα μου με χανιώτικη μυζήθρα και μέλι θυμαρίσιο από της μέλισσες του πατέρα μου...
Ω ρε γλέντια...... .sarcastic.
 
Ω ρε γλέντια...... .sarcastic.
Δημητρη το καλυτερο δυναμοτικο:
κατσικισιο γαλα με 2 κουταλιες μελι...
5 θα σου βαλω στη σειρα(γυναικες)....θα περασεις 3 "χερια" τη καθεμια και θα σου μεινει δυναμη να πας και στις περδικες.....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Δημητρη το καλυτερο δυναμοτικο:
κατσικισιο γαλα με 2 κουταλιες μελι...
5 θα σου βαλω στη σειρα(γυναικες)....θα περασεις 3 "χερια" τη καθεμια και θα σου μεινει δυναμη να πας και στις περδικες.....sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Στράτο πέρα απ όλα αυτα ,τρελαίνομαι για το κατσικίσιο γάλα και οταν λεω κατσικίσιο εννοώ οπως καταλαβαίνεις κατευθείαν απ το βυζί και οχι αυτά τα τυποποιημένα γάλατα του κώλου.
Δυστυχώς τα τελευταια χρόνια ,επειδή το ειπανε οι ειδικοί και γράφτηκε και στο διαδύκτιο, αρχισαν να το πίνουν κι αυτοί που μέχρι χθες το σνόμπαραν και τους βρομούσε. Βέβαια αυτοί πίνουν τα στραγγισμένα του σούπερ μαρκετ ,τα υψηλής παστερίωσης και κατι άλλα που ουδεμιά σχάση έχουν με το γνήσιο γάλα.
Γι αυτό πρέπει να τους κόψουμε τον βήχα. Εμείς θα το παίρνουμε κατευθείαν απ το βυζί και αυτοί ας πιουν τα περισσεύματα ή τα κατουρλιά . .sarcastic.
 
Όποιος έρθει Κρήτη....να ενημερώσει...
Δεν θα φάμε πιτογυρο...
Βραστο κρέας με πιλάφι
Αντικριστο
Απακια
Λουκάνικα ξυδατα
Χοχλιούς μπουμπουριστους
Αρνί με σταμναγκαθι
Καλιτσουνια και σφακιανες πίτες με μέλι....
Συνοδεία μπύρας το καλοκαίρι και κόκκινο κρασί τον χειμώνα...
Η τσικουδιά είναι για να χωνέψεις....
ΥΓ. Μη κανονίσετε εξετάσεις για ένα μήνα μετά από τα παραπάνω...
Γεια σου ρε κρητηκαρε !!!!!!!!! Πω να χτυπισω ενα βραστο αρνι με πιλαφι να στρωσουν τα αντερα εχει ο αδερφος κατι θρεφταρια ετοιμα
 
Καλημέρα στους Απανταχού ψήστες ...
Ερώτηση sos : από που μπορώ να προμηθευτώ αξιοπρεπή προβατίνα στην Αθήνα , κατά προτίμηση βόρεια προάστια
??
Εννοώ κάποιο συνοικιακό χασάπικο που σταθερά να έχει καλή πρώτη ύλη .. :(
 
Καλημέρα στους Απανταχού ψήστες ...
Ερώτηση sos : από που μπορώ να προμηθευτώ αξιοπρεπή προβατίνα στην Αθήνα , κατά προτίμηση βόρεια προάστια
??
Εννοώ κάποιο συνοικιακό χασάπικο που σταθερά να έχει καλή πρώτη ύλη .. :(
Καλημέρα.βαρύ αρνί θα βρείς.
Προβατίνα γνήσια ,πρέπει να έχεις γκόμενα τσοπάνη για να βρείς.
Δεν υπάρχει λόγος να χαλαστεί μια προβατίνα.
Μόνο αν έχει σπάσει κανά πόδι,καμιά μαστίτιδα κλπ. Κ δεν αποδίδει.
Αυτά που τα βαφτίζουν προβατίνες είναι μεγαλωμένα αρνιά (ζυγούρια)πάνω από έτος, ράτσες κρεατοπαραγωγής καί τα περισότερα είσαγωνται ακέφαλα λόγω νόμου και όπου τα πετύχεις ΣΙΤΕΜΕΝΑ πάνω από εβδομάδα είναι μαλακά κ νόστιμα.
Αλλά προβατίνα ΠΡΟΒΑΤΙΝΑ βρίσκεις δύσκολα.
 
Last edited:
Καλημέρα στους Απανταχού ψήστες ...
Ερώτηση sos : από που μπορώ να προμηθευτώ αξιοπρεπή προβατίνα στην Αθήνα , κατά προτίμηση βόρεια προάστια
??
Εννοώ κάποιο συνοικιακό χασάπικο που σταθερά να έχει καλή πρώτη ύλη .. :(
Μενεις κοντα μου. Πάρε ενα τηλέφωνο και δε θα χάσεις ...;)
 
Γεια σου ρε κρητηκαρε !!!!!!!!! Πω να χτυπισω ενα βραστο αρνι με πιλαφι να στρωσουν τα αντερα εχει ο αδερφος κατι θρεφταρια ετοιμα
Απλα τα πραγματα σε χυτρα βαζεις το κρεας να βρασει.Οταν παρει τη πρωτη βραση θα σου βγαλει αφρους παιρνεις μια κουταλα τρυπητη και τους βγαζεις.Μετα που θα σταματησει να βγαζει αφρους κλεινεις τη χυτρα. αν θες του βαζεις και αλατι, εγω δεν του βαζω οταν το ψηνω αλλα στο τελος μολις ψηθει. Παιρνεις το ζουμι το σουρωνεις
και βαζεις ρυζι καρολινα σε αναλογια 2,5 προς 1. (2,5 ζουμι 1ρυζι).Βαζεις το ζουμι να βρασει και μετα ριχνεις το ρυζι και το αλατι και χαμηλωνεις τη φωτια. Στο τελος προσθετεις χυμο λεμονιου και δοκιμαζεις αν θελει κι αλλο αλατι η λεμονι. Ανακατευεις για να μη κολησει το ρυζι και λιγο πριν τραβηξει το ρυζι ολο το ζουμακι το κατεβαζεις απ τη φωτια..
Καλη επιτυχια!!!
 
Απλα τα πραγματα σε χυτρα βαζεις το κρεας να βρασει.Οταν παρει τη πρωτη βραση θα σου βγαλει αφρους παιρνεις μια κουταλα τρυπητη και τους βγαζεις.Μετα που θα σταματησει να βγαζει αφρους κλεινεις τη χυτρα. αν θες του βαζεις και αλατι, εγω δεν του βαζω οταν το ψηνω αλλα στο τελος μολις ψηθει. Παιρνεις το ζουμι το σουρωνεις
και βαζεις ρυζι καρολινα σε αναλογια 2,5 προς 1. (2,5 ζουμι 1ρυζι).Βαζεις το ζουμι να βρασει και μετα ριχνεις το ρυζι και το αλατι και χαμηλωνεις τη φωτια. Στο τελος προσθετεις χυμο λεμονιου και δοκιμαζεις αν θελει κι αλλο αλατι η λεμονι. Ανακατευεις για να μη κολησει το ρυζι και λιγο πριν τραβηξει το ρυζι ολο το ζουμακι το κατεβαζεις απ τη φωτια..
Καλη επιτυχια!!!
Καλα ολα αυτα Στράτο,αλλα ο Μένιος σιγουρα τη θελει για σχάρα.
 
Καλημέρα στους Απανταχού ψήστες ...
Ερώτηση sos : από που μπορώ να προμηθευτώ αξιοπρεπή προβατίνα στην Αθήνα , κατά προτίμηση βόρεια προάστια
??
Εννοώ κάποιο συνοικιακό χασάπικο που σταθερά να έχει καλή πρώτη ύλη .. :(
Έχεις πμ...
Γιατί άμα το μάθουν όλοι δεν θα φτάσει για μας... .my man.
 
Back
Top