Μαγκάλια και Σούβλες

Χθες που πηγα στον χασαπη να παρω εναμιση μπουτι που ειχε απομείνει απ το ζυγουρι ,μου λεει "θα σου δώσω κατι να το κανεις κοκκινιστό. Αλλά και βραστο ωραίο γινεται."
Μπαίνει στο ψυγείο και βγαίνει με ενα παλαμάρι ενα μέτρο. Ηταν ουρα απο βοδινό. Ειχα ακούσει ,αλλά δεν ειχα φαει ποτε.
Σήμερα λοιπόν που κλείστηκα μέσα λογω βροχής ,την έκανα βραστή.
Ρε τι μεζές ειναι αυτός ! Το ποσο κρέας εχει ,δεν μπορούσα να το φανταστω . Η γευση απίθανη και το κρεας της πολύ μαλακό.
Αντε τωρα να σε δουν στην Αθηνα να ζητάς ουρά. Αλλά μην πας πισω και στην επαρχία,εν μέρει τα ιδια είναι . Εχουν αλλάξει τα πραματα .
καντην σουπα δημητρη και θα με θυμηθεις....
σαν πατσας ειναι ολο κολλα
 
Σαββατόβραδο και αύριο μας περιμένει εργασία στα γνωστά κατατόπια του χάους :mad: :mad:
Οπότε ας πάρουμε δυνάμεις με λίγο προβατίνα Αργολίδας
με συνοδεία λουκάνικου Κιλκίς bbq2bbq2.my man.

View attachment 6830
αυριιο και εγω ετοιμαζω ψαροκατασταση....
 
Είχα πάρει μια φορά ένα από παραγωγούς πάρα πολύ καλό αλλά δεν θυμάμαι πιο ήταν. Αύριο θα κοιτάξω να πάρω ένα μπουκάλι Διστόμου πάντως που μου αρέσει πολύ. Περσινό βέβαια, ευκαιρία θα είναι να μάθω πως πήγε φέτος το κρασί αν και το δικό μας μην το ματιάσω πήγε εξαιρετικά.
 
Είχα πάρει μια φορά ένα από παραγωγούς πάρα πολύ καλό αλλά δεν θυμάμαι πιο ήταν. Αύριο θα κοιτάξω να πάρω ένα μπουκάλι Διστόμου πάντως που μου αρέσει πολύ. Περσινό βέβαια, ευκαιρία θα είναι να μάθω πως πήγε φέτος το κρασί αν και το δικό μας μην το ματιάσω πήγε εξαιρετικά.
Καλό πιοτό Αδερφέ
άμα είναι παραγωγή σου είναι θέμα
Εγώ το ξηλωσα το δικό μου στο χωριό
κάθε χρόνο πριν την συγκομιδή το τρυγιζαν τα γουρούνια :p:p
Την τελευταία φορά είχε πάει ο Μπάρμπας μου ο Συγχωρεμενος
και καθόταν ολυνυχτις καρτέρι στον αμπελώνα να παραφυλαει μην μπουν μέσα
Έφυγε κατά τις 06.00 το πρωί και όταν πήγαμε κατά τις 09.00 δεν είχαν αφήσει ούτε ρογα
Τώρα θα βάλω μηλιές ή καστανιές δεν θέλω να το βλέπω ξερικο
στεναχωριέμαι
 
πιστος στην υποσχεση και στο μαγγαλι
IMGP0013.jpg

με αρχη πατατες στα καρβουνα
 
Χθες που πηγα στον χασαπη να παρω εναμιση μπουτι που ειχε απομείνει απ το ζυγουρι ,μου λεει "θα σου δώσω κατι να το κανεις κοκκινιστό. Αλλά και βραστο ωραίο γινεται."
Μπαίνει στο ψυγείο και βγαίνει με ενα παλαμάρι ενα μέτρο. Ηταν ουρα απο βοδινό. Ειχα ακούσει ,αλλά δεν ειχα φαει ποτε.
Σήμερα λοιπόν που κλείστηκα μέσα λογω βροχής ,την έκανα βραστή.
Ρε τι μεζές ειναι αυτός ! Το ποσο κρέας εχει ,δεν μπορούσα να το φανταστω . Η γευση απίθανη και το κρεας της πολύ μαλακό.
Αντε τωρα να σε δουν στην Αθηνα να ζητάς ουρά. Αλλά μην πας πισω και στην επαρχία,εν μέρει τα ιδια είναι . Εχουν αλλάξει τα πραματα .
Κ εγω πρωτη φορα που ακουσα ουρα λεω τι να χορτασουμε απο αυτην....κι ομως την εφαγα γιουβετσι κ μαζι με εμενα αλλα 3 ατομα.....ονειρικο φαγητο...
 
Back
Top