Μαγκάλια και Σούβλες

Αισθανθηκα μια ατονια και κατάλαβα πως μου επεσε η χοληστερινη.
Επειδη με περιμένουν δύσκολες μερες πρεπει να πάρω μετρα.
Και τα πηρα. .yel.
picture upload sites

post image url


Ζυγουρι Τζουμέρκων, κρασι Πελοποννήσου ,μελιτζανες Ιωαννινων και λουκάνικο καυτερό Σουφλιου.
Πολυπολιτισμικό σοκ μιλάμε !

Οσο για το ζυγουρι ,ειναι ενα απο τα καλύτερα που εχω φάει εδω και πολλά χρόνια .
 
Αισθανθηκα μια ατονια και κατάλαβα πως μου επεσε η χοληστερινη.
Επειδη με περιμένουν δύσκολες μερες πρεπει να πάρω μετρα.
Και τα πηρα. .yel.
picture upload sites
post image url

Ζυγουρι Τζουμέρκων, κρασι Πελοποννήσου ,μελιτζανες Ιωαννινων και λουκάνικο καυτερό Σουφλιου.
Πολυπολιτισμικό σοκ μιλάμε !

Οσο για το ζυγουρι ,ειναι ενα απο τα καλύτερα που εχω φάει εδω και πολλά χρόνια .
Αλάτι έβαλες; Από που ήταν; .yelling.
 
Εγώ σήμερα βάδισα σε Καβοντοριτικα μονοπάτια :p:p
Τράγος κοκκινιστός προέλευσης Καρύστου
με συνοδεία Αγιωργίτικου Νεμέας steak.my man.

View attachment 6774

Ας βάλουμε και ένα άσμα για να δέσει το πράγμα ;);)
εισαι πολυ μερακλης !
 
Εγώ σήμερα βάδισα σε Καβοντοριτικα μονοπάτια :p:p
Τράγος κοκκινιστός προέλευσης Καρύστου
με συνοδεία Αγιωργίτικου Νεμέας steak.my man.

View attachment 6774

Ας βάλουμε και ένα άσμα για να δέσει το πράγμα ;);)
Χθες που πηγα στον χασαπη να παρω εναμιση μπουτι που ειχε απομείνει απ το ζυγουρι ,μου λεει "θα σου δώσω κατι να το κανεις κοκκινιστό. Αλλά και βραστο ωραίο γινεται."
Μπαίνει στο ψυγείο και βγαίνει με ενα παλαμάρι ενα μέτρο. Ηταν ουρα απο βοδινό. Ειχα ακούσει ,αλλά δεν ειχα φαει ποτε.
Σήμερα λοιπόν που κλείστηκα μέσα λογω βροχής ,την έκανα βραστή.
Ρε τι μεζές ειναι αυτός ! Το ποσο κρέας εχει ,δεν μπορούσα να το φανταστω . Η γευση απίθανη και το κρεας της πολύ μαλακό.
Αντε τωρα να σε δουν στην Αθηνα να ζητάς ουρά. Αλλά μην πας πισω και στην επαρχία,εν μέρει τα ιδια είναι . Εχουν αλλάξει τα πραματα .
 
Last edited:
Χθες που πηγα στον χασαπη να παρω εναμιση μπουτι πιυ ειχε απομείνει απ το ζυγουρι ,μου λεει "θα σου δωσω κατι να το κανεις κοκκινιστο. Αλλά και βραστο ωραιο γινεται."
Μπαινει στο ψυγειο και βγαινει με ενα παλαμάρι ενα μετρο. Ηταν ουρα απο βοδινό. Ειχα ακουσει ,αλλά δεν ειχα φαει ποτε.
Σήμερα λοιπόν που κλειστηκα μεσα λογω βροχής ,την εκανα βραστή.
Ρε τι μεζές ειναι αυτος ! Το ποσο κρέας εχει ,δεν μπορούσα να το φανταστω . Η γευση απίθανη και το κρεας της πολύ μαλακό.
Αντε τωρα να σε δουν στην Αθηνα να ζητάς ουρά. Αλλά μην πας πισω και στην επαρχία,εν μέρει τα ιδια είναι . Εχουν αλλάξει τα πραματα .
Γιουβέτσι την έχω φάει πολλές φορές αλλά κ σούπα... Τρομερό φαγητό... Προσωπικά την προτίμω γιουβέτσι
 
Χθες που πηγα στον χασαπη να παρω εναμιση μπουτι που ειχε απομείνει απ το ζυγουρι ,μου λεει "θα σου δώσω κατι να το κανεις κοκκινιστό. Αλλά και βραστο ωραίο γινεται."
Μπαίνει στο ψυγείο και βγαίνει με ενα παλαμάρι ενα μέτρο. Ηταν ουρα απο βοδινό. Ειχα ακούσει ,αλλά δεν ειχα φαει ποτε.
Σήμερα λοιπόν που κλείστηκα μέσα λογω βροχής ,την έκανα βραστή.
Ρε τι μεζές ειναι αυτός ! Το ποσο κρέας εχει ,δεν μπορούσα να το φανταστω . Η γευση απίθανη και το κρεας της πολύ μαλακό.
Αντε τωρα να σε δουν στην Αθηνα να ζητάς ουρά. Αλλά μην πας πισω και στην επαρχία,εν μέρει τα ιδια είναι . Εχουν αλλάξει τα πραματα .
Φίλε dim63 αυτό που πήρες είναι από τους νοστιμότερους μεζέδες και μην ντρέπεσαι καθόλου να το ζητήσεις. Το μέρος αυτό του ζώου το μαγειρεύουν οι γνώστες. Επίσης την επόμενη φορά ζήτησε από τον χασάπη σου μάγουλα μοσχαρίσια. Ξέρει αυτός. Είναι ανάλογα σε νοστιμιά με αυτό που έφαγες. Ίσως και πιο νόστιμο ανάλογα τον ουρανίσκο.
 
Φίλε dim63 αυτό που πήρες είναι από τους νοστιμότερους μεζέδες και μην ντρέπεσαι καθόλου να το ζητήσεις. Το μέρος αυτό του ζώου το μαγειρεύουν οι γνώστες. Επίσης την επόμενη φορά ζήτησε από τον χασάπη σου μάγουλα μοσχαρίσια. Ξέρει αυτός. Είναι ανάλογα σε νοστιμιά με αυτό που έφαγες. Ίσως και πιο νόστιμο ανάλογα τον ουρανίσκο.
Καλα τα μαγουλα ρα χαστουκιζω ...εεε τα τρωω ηθελα να πω εδω και παρα πολλά χρόνια. .sarcastic.
Ουρά όμως στην Αθήνα δεν βρίσκω. Έτυχε τώρα που ειμαι στο χωριό και μου την έκανε δώρο ο χασάπης
 
Σαββατόβραδο και αύριο μας περιμένει εργασία στα γνωστά κατατόπια του χάους :mad: :mad:
Οπότε ας πάρουμε δυνάμεις με λίγο προβατίνα Αργολίδας
με συνοδεία λουκάνικου Κιλκίς bbq2bbq2.my man.

View attachment 6830
To αλατοπιπερο τι προελευσης θα ειναι ; .sarcastic.
 
Back
Top