Μαγκάλια και Σούβλες

Οι γόπες που τσακισα σήμερα ήταν απαχες!
Μα δεν έχεις ακουσει ρε φίλε που λένε:
Αν δεν βρεις ψάρια παρε γόπες.... .yelling.

Παρεξηγημενο ψαράκι κ αυτο, αλλά για εμενα πολυ νόστιμη.....
Πολυ ισχυρίζονται ότι δεν πρεπει να τρώγεται αμέσως αλλά να αφηνεται λίγο στην συντήρηση να σιτεψει γιατί γίνεται πιο νόστιμη....
 
Μα δεν έχεις ακουσει ρε φίλε που λένε:
Αν δεν βρεις ψάρια παρε γόπες.... .yelling.

Παρεξηγημενο ψαράκι κ αυτο, αλλά για εμενα πολυ νόστιμη.....
Πολυ ισχυρίζονται ότι δεν πρεπει να τρώγεται αμέσως αλλά να αφηνεται λίγο στην συντήρηση να σιτεψει γιατί γίνεται πιο νόστιμη....
Μια χαρά είναι οι γόπες. Από τις μαλακιες του ιχθυοτροφείου 1.000.000 φορές ανωτερες.
 
Ασε ρε! Ήταν και γομαρες οι ρουφιανες! Τρία ψαρια με συνοδεία πικροραδικα και φρέσκο ψωμάκι και ήμουν κομπλε. Το βράδυ φρούτα μονο....
Θυμασαι τον Χαρυ κλυν,που πηγε να αγορασει γραβιερα?
Μου τυλιξαν λεει 10 τρυπες και μου ζητησαν 1 χιλιαρικο!!
Ετσι ειναι και οι γοπες....70% κοκκαλο και το λενε ψαρι.
 
Θυμασαι τον Χαρυ κλυν,που πηγε να αγορασει γραβιερα?
Μου τυλιξαν λεει 10 τρυπες και μου ζητησαν 1 χιλιαρικο!!
Ετσι ειναι και οι γοπες....70% κοκκαλο και το λενε ψαρι.
Εντάξει αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε ένα σαργο μισοκιλο και σε γοπα , σιγουρα δεν θα διάλεγα την γοπα. Αλλά σημερα οι επιλογές ήταν σαρδελα (νωρίς και χωρίς λιπος) , γαύρος (μπλιαχ) , γόπες και μαλακιες ιχθυοτροφείου ! Οπότε γοπα και άγιος ο Θεός.....
 
Αυτο στειλτο στον Αρκτουρο να μεινουν παξιμαδια!
Εκεί ο Αρκτούρος δεν θα μασαγε ευρουλακια όπως εδω. Εκεί που το κυνήγι είναι σοβαρή υπόθεση γίνεται διαχείριση από κυνηγούς και κρατος και οι Αμερικάνοι τρώνε μπριζολιδια απο αρκούδα χωρίς τύψεις!!!
 
Αμερικάνοι τρώνε μπριζολιδια απο αρκούδα χωρίς τύψεις!!!
Εγω ειπα για την καταναλωση της αρκουδας που μου ακουγεται καπως.Τωρα θα μου πεις αλλοι
λαοι τρωνε απο κυνηγοσκυλα μεχρι σκυλια καναπε,αυτο σε πειραξε?Οι ΜΚΟ ειναι εταιριες των
συγγενων των 300 της Βουλης.Στην ActionAid ηταν η αδελφη της Μπακογιαννη,οχι η θεια μου π.χ
 
Εγω ειπα για την καταναλωση της αρκουδας που μου ακουγεται καπως.Τωρα θα μου πεις αλλοι
λαοι τρωνε απο κυνηγοσκυλα μεχρι σκυλια καναπε,αυτο σε πειραξε?Οι ΜΚΟ ειναι εταιριες των
συγγενων των 300 της Βουλης.Στην ActionAid ηταν η αδελφη της Μπακογιαννη,οχι η θεια μου π.χ
Εκεί η κατανάλωση του κρέατος και η χρήση του λίπους στην μαγειρική είναι παράδοση από πολύ παλια. Ε ναι όπου υπάρχει κουτάλα μέσα είναι τα τζακια....
 
Εκεί η κατανάλωση του κρέατος και η χρήση του λίπους στην μαγειρική είναι παράδοση από πολύ παλια. Ε ναι όπου υπάρχει κουτάλα μέσα είναι τα τζακια....
Και εμεις τα ειχαμε παραδοση αυτα
Απλα εχουμε συγχισει την εννοια της αληθειας με την καλιεργεια
Λες και αν πω το σκατο κοπρια δεν ειναι το ιδιο αλλα οταν το λες κοπρια εισαι καλιεργημενος ενω σκατο εισαι ανθρωπος των σπηλαιων
Στο εξωτερικο καλιεργημενος ειναι και ρεαλιστης
Ο ανθρωπος εχει στο ντι εν ει του το κυνηγι και ειναι φτιαγμενος ωια να τρωει και κρεας και ψαρι και τα παραγωγα τους και λαχανικα και απ ολα
 
Αφου δεν ψηνει κανενας σημερα θα βαλω ενα σκοπο να παμε ολοι να αναψουμε τα καρβουνα
Μονο προβατο τρωμε με τετοιους σκοπους!


Αφιερωμενο στα αδερφια μου απο την Κρητη Μυρακλα Νικολη Ευριπιδη και Βικτωρα
Και σε ολα τα παιδια απο την κρητη στην παρεα μας!
 
Αφου δεν ψηνει κανενας σημερα θα βαλω ενα σκοπο να παμε ολοι να αναψουμε τα καρβουνα
Μονο προβατο τρωμε με τετοιους σκοπους!


Αφιερωμενο στα αδερφια μου απο την Κρητη Μυρακλα Νικολη Ευριπιδη και Βικτωρα
Και σε ολα τα παιδια απο την κρητη στην παρεα μας!
Εγώ που δεν είμαι από Κρήτη να το ακούσω ή δεν επιτρέπεται; .yel.
 
Back
Top