ΜΑΓΚΆΛΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥΒΛΕΣ

Vasilis

Staff member
Περιοχή
Σλοβακία
Όνομα
Βασίλης
στην κρητη φιλε θωδορη επειδη εχω παη για διακοπες αρκαιτεςςςςς φωρες αμα πας σε γλεντια κατω απο 45 νουμερω μπιζολα δεν εχηηηη.hair.bbq2.ha ha.
Όταν είχα κατέβει πρώτη φορά Κρήτη για να σπουδάσω πάω και παραγγέλνω δύο πίτες να φάω συνηθισμένος από τα μεγέθη της Σύρου. Με το ζόρι έφαγα την μία. Μεγάλες οι μερίδες σε όλα τα μαγαζιά στην Κρήτη. Και πολύ γευστικά φυσικά!

Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
Γενικα στην Κρήτη τρως πολυ καλά . Οι μερίδες πέρα από πλούσιες είναι και νόστιμες. Οπου κι αν ειχα πάει ,το φαγητό ήταν πολυ καλό αλλα και φθηνο και θυμάμαι πόσο εντυπωση μου εκανε αυτό.
Για πολλά χρόνια εκανα ταξίδια με τη δουλεια και εχω εμπειρία . Άσε τις διακοπές και την κουμπαριά που εχω .
Ισως απ του χρόνου να μου δοθεί η ευκαιρία να ξανακατέβω και να... συνφάγω με τα παλικάρια ...
Οσο για το πιτόγυρο ,θυμάμαι εκει στο Ηρακλειο που ηταν εξωφρενικά μεγάλο ,αλλα θυμάμαι οτι ηταν και σχετικά ακριβό. Το μονο που δεν με εντυπωσίασε.

Last edited:
Περιοχή
Αθήνα και ΑΡΤΑ
Όνομα
Θοδωρής
στην κρητη φιλε θωδορη επειδη εχω παη για διακοπες αρκαιτεςςςςς φωρες αμα πας σε γλεντια κατω απο 45 νουμερω μπιζολα δεν εχηηηη.hair.bbq2.ha ha.
χαχαχα ναι όντως!!! Τα ξέρω τα εχω ζήσει και γω!!

Vasilis

Staff member
Περιοχή
Σλοβακία
Όνομα
Βασίλης
Γενικα στην Κρήτη τρως πολυ καλά . Οι μερίδες πέρα από πλούσιες είναι και νόστιμες. Οπου κι αν ειχα πάει ,το φαγητό ήταν πολυ καλό αλλα και φθηνο και θυμάμαι πόσο εντυπωση μου εκανε αυτό.
Για πολλά χρόνια εκανα ταξίδια με τη δουλεια και εχω εμπειρία . Άσε τις διακοπές και την κουμπαριά που εχω .
Ισως απ του χρόνου να μου δοθεί η ευκαιρία να ξανακατέβω και να... συνφάγω με τα παλικάρια ...
Οσο για το πιτόγυρο ,θυμάμαι εκει στο Ηρακλειο που ηταν εξωφρενικά μεγάλο ,αλλα θυμάμαι οτι ηταν και σχετικά ακριβό. Το μονο που δεν με εντυπωσίασε.
Εμείς μια περίοδο πηγαίναμε σε όλα τα γυράδικα του Ηρακλείου για να δούμε ποιος έχει το μεγαλύτερο και πιο νόστιμο σουβλακι. Θυμάμαι τότε το μεγαλύτερο το είχε ο Πετούσης αλλά έβαζε και μισό κιλό πατάτα μέσα .sarcastic.

Περιοχή
ΚΑΜΑΤΕΡΟ-ΚΟΤΥΛΙΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Ηταν και ενα μαγαζι στο ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ πριν το μπουρναζι το ειχε Κρητικος και εφτιαχνε και αυτος τουμπανιασμενα πιτογυρα για XXL στομαχια :p
Συνηθως η μεριδα μου σε αλλα σουβλατζιδικα ηταν τεσσερα πιτογυρα
αλλα σε αυτον ετρωγα δυο και ακολουθουσε κανενα μισαωρο περπατητο για χωνεψη .tired.

Περιοχή
ΡΕΘΥΜΝΟ
Όνομα
ΣΤΡΑΤΟΣ
Όποιος έρθει Κρήτη....να ενημερώσει...
Δεν θα φάμε πιτογυρο...
Βραστο κρέας με πιλάφι
Αντικριστο
Απακια
Λουκάνικα ξυδατα
Χοχλιούς μπουμπουριστους
Αρνί με σταμναγκαθι
Καλιτσουνια και σφακιανες πίτες με μέλι....
Συνοδεία μπύρας το καλοκαίρι και κόκκινο κρασί τον χειμώνα...
Η τσικουδιά είναι για να χωνέψεις....
ΥΓ. Μη κανονίσετε εξετάσεις για ένα μήνα μετά από τα παραπάνω...

Vasilis

Staff member
Περιοχή
Σλοβακία
Όνομα
Βασίλης
Δεν θα φάμε πιτογυρο...
Βραστο κρέας με πιλάφι
Αντικριστο
Απακια
Λουκάνικα ξυδατα
Χοχλιούς μπουμπουριστους
Αρνί με σταμναγκαθι
Έχω φάει τα πάντα εκτός από λουκάνικα ξυδάτα. Πρώτη φορά το ακούω, πως φτιάχνονται; Τα πάντα μου άρεσαν εκτός από τις πίτες με μέλι. Δεν μου αρέσει η σφολιάτα. Πάντως το αντικριστό και το γαμοπίλαφο μου έχουν λείψει!

Περιοχή
ΡΕΘΥΜΝΟ
Όνομα
ΣΤΡΑΤΟΣ
Έχω φάει τα πάντα εκτός από λουκάνικα ξυδάτα. Πρώτη φορά το ακούω, πως φτιάχνονται; Τα πάντα μου άρεσαν εκτός από τις πίτες με μέλι. Δεν μου αρέσει η σφολιάτα. Πάντως το αντικριστό και το γαμοπίλαφο μου έχουν λείψει!
Βασίλη δε ξέρω πως τα φτιάχνουν γιατί τα αγόραζα αλλά είναι φοβερά ...
Οι σφακιανες πίτες δεν είναι από σφολιάτα η ζύμη τους. Μπορεί να έφαγες του εμπορίου για αυτό να μη σου άρεσαν (βάζουν ότι τυριά θέλουν μέσα).... Τις φτιάχνει η μάνα μου με χανιώτικη μυζήθρα και μέλι θυμαρίσιο από της μέλισσες του πατέρα μου...

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
............γιατί σίγουρα θα ακολουθήσει δωρεάν ταξίδι στο Άουσβιτς για ανακύκλωση κάρματος...(σαπούνι)..... .crying smile. .crying smile. .vert funny. .vert funny. .vert funny.

Περιοχή
χανια
Δεν θα φάμε πιτογυρο...
Βραστο κρέας με πιλάφι
Αντικριστο
Απακια
Λουκάνικα ξυδατα
Χοχλιούς μπουμπουριστους
Αρνί με σταμναγκαθι
Έβαλες όλα τα διαιτης αλλά μου ξέχασες τη στακα με τ αβγά.ειναι ποτέ δυνατόν ν αφήσεις έξω το καλύτερο?
.yelling.

Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
Βασίλη δε ξέρω πως τα φτιάχνουν γιατί τα αγόραζα αλλά είναι φοβερά ...
Οι σφακιανες πίτες δεν είναι από σφολιάτα η ζύμη τους. Μπορεί να έφαγες του εμπορίου για αυτό να μη σου άρεσαν (βάζουν ότι τυριά θέλουν μέσα).... Τις φτιάχνει η μάνα μου με χανιώτικη μυζήθρα και μέλι θυμαρίσιο από της μέλισσες του πατέρα μου...
Ω ρε γλέντια...... .sarcastic.

Περιοχή
ΡΕΘΥΜΝΟ
Όνομα
ΣΤΡΑΤΟΣ
Έβαλες όλα τα διαιτης αλλά μου ξέχασες τη στακα με τ αβγά.ειναι ποτέ δυνατόν ν αφήσεις έξω το καλύτερο?
.yelling.
Στακα με αυγα ,τα συγλινα... Ευριπιδη σου λεω θα φραξει και η τελευταια αρτηρια... .sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Περιοχή
ΡΕΘΥΜΝΟ
Όνομα
ΣΤΡΑΤΟΣ
Ω ρε γλέντια...... .sarcastic.
Δημητρη το καλυτερο δυναμοτικο:
κατσικισιο γαλα με 2 κουταλιες μελι...
5 θα σου βαλω στη σειρα(γυναικες)....θα περασεις 3 "χερια" τη καθεμια και θα σου μεινει δυναμη να πας και στις περδικες.....sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
Δημητρη το καλυτερο δυναμοτικο:
κατσικισιο γαλα με 2 κουταλιες μελι...
5 θα σου βαλω στη σειρα(γυναικες)....θα περασεις 3 "χερια" τη καθεμια και θα σου μεινει δυναμη να πας και στις περδικες.....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Στράτο πέρα απ όλα αυτα ,τρελαίνομαι για το κατσικίσιο γάλα και οταν λεω κατσικίσιο εννοώ οπως καταλαβαίνεις κατευθείαν απ το βυζί και οχι αυτά τα τυποποιημένα γάλατα του κώλου.
Δυστυχώς τα τελευταια χρόνια ,επειδή το ειπανε οι ειδικοί και γράφτηκε και στο διαδύκτιο, αρχισαν να το πίνουν κι αυτοί που μέχρι χθες το σνόμπαραν και τους βρομούσε. Βέβαια αυτοί πίνουν τα στραγγισμένα του σούπερ μαρκετ ,τα υψηλής παστερίωσης και κατι άλλα που ουδεμιά σχάση έχουν με το γνήσιο γάλα.
Γι αυτό πρέπει να τους κόψουμε τον βήχα. Εμείς θα το παίρνουμε κατευθείαν απ το βυζί και αυτοί ας πιουν τα περισσεύματα ή τα κατουρλιά . .sarcastic.

Όνομα
Τολης
Δεν θα φάμε πιτογυρο...
Βραστο κρέας με πιλάφι
Αντικριστο
Απακια
Λουκάνικα ξυδατα
Χοχλιούς μπουμπουριστους
Αρνί με σταμναγκαθι
Γεια σου ρε κρητηκαρε !!!!!!!!! Πω να χτυπισω ενα βραστο αρνι με πιλαφι να στρωσουν τα αντερα εχει ο αδερφος κατι θρεφταρια ετοιμα

Περιοχή
ΑΤΤΙΚΗ - ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ
Όνομα
Μένιος
Καλημέρα στους Απανταχού ψήστες ...
Ερώτηση sos : από που μπορώ να προμηθευτώ αξιοπρεπή προβατίνα στην Αθήνα , κατά προτίμηση βόρεια προάστια
??
Εννοώ κάποιο συνοικιακό χασάπικο που σταθερά να έχει καλή πρώτη ύλη .. :(