Μαγκάλια και Σούβλες

και ο μεσημεριανος μεζες...
ολοφρεσκα μουρμουρια και γλωσσες....
IMGP0045.jpg
 
Βασιλη εχω την εντυπωση πως το κοτοπουλο ειδικα σε παιδακια δεν πρεπει να πλενεται.
Κι εγώ δεν το πλένω. Φροντίζω να μην ακουμπήσει σε τίποτα πλην του μπωλ αφού το βγάλω απ' το χασαποχαρτο και βέβαια πλύσιμο τα χέρια μετά την κάθε φορά που θα το πιάσω. Και γενικά ότι έρθει επαφή μαζί του πλύσιμο άμεσα. Το ίδιο κάνω και με τα αυγά.
Το πλύσιμο του κοτόπουλου ή των αυγών αποφεύγεται για να μην διασπαρθουν βακτήρια απ' το κοτόπουλο στο νεροχύτη κλπ κλπ που μπορεί μετά να μας μολύνουν
 
Κι εγώ δεν το πλένω. Φροντίζω να μην ακουμπήσει σε τίποτα πλην του μπωλ αφού το βγάλω απ' το χασαποχαρτο και βέβαια πλύσιμο τα χέρια μετά την κάθε φορά που θα το πιάσω. Και γενικά ότι έρθει επαφή μαζί του πλύσιμο άμεσα. Το ίδιο κάνω και με τα αυγά.
Το πλύσιμο του κοτόπουλου ή των αυγών αποφεύγεται για να μην διασπαρθουν βακτήρια απ' το κοτόπουλο στο νεροχύτη κλπ κλπ που μπορεί μετά να μας μολύνουν
Και ειδικά τα αυγά δεν πρέπει να πλένονται γιατί περνάνε τα μικρόβια μέσω των πόρων στο εσωτερικό του αυγού.
 
https://aples.gr/kotopoulo-paidakia-sxara/
Μόλις ετοίμασα λίγα παϊδάκια κοτόπουλο με την αγαπημένη μου μαρινάδα, θα συνοδέψουν και λίγη προβατίνα.
Το βράδυ η υπόλοιπη προβατίνα μαζί με λίγες χοιρινές μπριζόλες
bbq2 steakbeer
Τελικά αυτη η προβατίνα παει με όλα . Τι κοτόπουλα,τι μπριζόλες ,τι μπιφτέκια,,,,,,όλα τα συνοδεύει .
Γι αυτό μ αρέσει !

.sarcastic. .
 
Back
Top