Μαγκάλια και Σούβλες

Στο τζάκι Βασίλη.
Ψήνεις στο τζάκι μου είχε πει μια ψυχή
:oops:
Γιατί ;
Θα μυρίζει το σπίτι και οι κουρτίνες :oops: Απάντηση :
Ρε δεν πάει να μυρίζει και το απλωμένο σωβρακο του γείτονα
εδώ μόνο το στομάχι κάνει κουμάντο ;) :p
 
Ψήνεις στο τζάκι μου είχε πει μια ψυχή
:oops:
Γιατί ;
Θα μυρίζει το σπίτι και οι κουρτίνες :oops: Απάντηση :
Ρε δεν πάει να μυρίζει και το απλωμένο σωβρακο του γείτονα
εδώ μόνο το στομάχι κάνει κουμάντο ;) :p
Στο τζακι δεν μυριζει τιποτα
Αλλιως εχει προβλημα το τζακι
 
(Ξανά-)Αρχισε ο πόλεμος εναντια στο πάχος. Πρώτο όπλο τα όσπρια - αντικαθιστούν πλήρως το κρέας για ένα μήνα! Αρχής γενέτω με ρεβύθια από αγρότες από μικρά χωριά της Θεσσαλίας σε συσκευασία από 100% βαμβάκι - τέρμα τα πλαστικά!
View attachment 39869
Είναι καιρός να αλλάξουμε κάποιες συνήθειες...
Μιά και χτες κάναμε το πρώτο μας φετινό κυνήγι στα περίχωρα του Βερολίνου αποφάσισα να κάνω προσωρινό διάλειμα από την οσπριο-δίαιτά μου και σήμερα το δείπνο έχει αγριοχοιρο-γκούλας με άγρια και άγνωστα μέχρι σήμερα σε μένα ζαρζαβατικά:

IMG_20220116_193418_s.jpgIMG_20220116_193305_s.jpgIMG_20220116_193127_small.jpg

Στην δεξιά φωτογραφία βλέπουμε άγριο σκόρδο (μοιάζει με κρεμμυδάκι φρέσκο στην φωτο) μαζεμένο στο ξέφωτο που πήραμε τους χοίρους, ρίζα από μαϊντανό (κάτω στην φωτο), κίτρινο κοκκινογούλι (δεν είχα ξαναδεί μέχρι σήμερα), παστινάκι πάνω δεξιά και από κάτω είδος ραπανακιου. Την σαλάτα την εφτιαξε μια αιθέρια ύπαρξη απο κάτι ασιατικές πρασινάδες: φύλλα mustard, tatsoy, Mizuna με τυρί και μήλο.

Κρασάκι κόκκινο με καλή παρέα και θα κλείσουμε με τα τελευταία μελομακάρονα που έφερα μαζί μου (βασικά προορίζονταν για φίλους, αλλά ...)

ΥΓ: Εγώ έβαλα την υποδομή, το κοψίδι και το σκόρδο, ο φίλος Meinrad τις υπόλοιπες ρίζες και το μαγείρεμα
 
Back
Top