Μαγκάλια και Σούβλες

Τριάδα λέγεται. Στην Εύβοια ειναι. Καμπος...
Αν δεν κανω λαθος εχω να περασω απο εκει πολλα χρονια
ποιο πανω απο το χωριο εχει στον κεντρικο δρομο για Καθενους ενα εκκλησακι
δεν θυμαμαι το ονομα του
Εκει καποτε μαζευτηκαμε γυρω στα 50 ατομα ολοι Κυνηγοι
και αφου κυνηγησαμε το πρωι στην γυρω περιοχη τσιχλες
ακολουθησε ψησιμο πιωμα κλαρινο dance και κοπη πιτας
Ωραιες εποχες ωραιοι κυνηγοτοποι
 
Αν δεν κανω λαθος εχω να περασω απο εκει πολλα χρονια
ποιο πανω απο το χωριο εχει στον κεντρικο δρομο για Καθενους ενα εκκλησακι
δεν θυμαμαι το ονομα του
Εκει καποτε μαζευτηκαμε γυρω στα 50 ατομα ολοι Κυνηγοι
και αφου κυνηγησαμε το πρωι στην γυρω περιοχη τσιχλες
ακολουθησε ψησιμο πιωμα κλαρινο dance και κοπη πιτας
Ωραιες εποχες ωραιοι κυνηγοτοποι
Ναι ερχόμενος από Ψαχνά περνάς το σκοπευτήριο και φτάνεις στο χωριο μου. Γινόταν παλιά στους Καθενους της μουρλης. Εμπλεκαν οι παρέες και να οι μεζέδες και να τα ξιδια και ήταν πολύ ωραία. Και είχε και τσιχλες και έκαναν όλοι τις τουφεκιές τους. Τώρα το να πέσεις σε μέρα με πουλιά στο Καθενιωτικο ισοδυναμεί με το να κερδίσεις το τζοκερ και οι κυνηγοί έχουν πάψει να έρχονται μαζικα. Θυμαμαι ένα πρωι αξημέρωτα που πήγαινα να πάρω τον κουμπάρο μου (Καθενιωτης γέννημα θρέμμα) και περίμενα σε παράδρομο για να βγω στον κεντρικό και μέτρησα 27 αυτοκίνητα ένα πισω από το άλλο όλα κυνηγων!!!!
 
...και έχει πολύ ιντριγκαδόρικο όνομα!
Το ξέρει κανείς;
View attachment 28896View attachment 28897View attachment 28898
Αν βλέπω καλά Trigla lyra (καπόνι ή λύρα) . Το χαρακτηριστικό του είναι ότι η επιμήκης οριζόντια άκανθα του βραγχιακού επικαλύμματος φθάνει στο μισό του μήκους των θωρακικών πτερυγίων!!!! ......
 
View attachment 28886View attachment 28887View attachment 28888


Σήμερα γύρισα αργά και έψησα ένα ψάρι που το πήρα πρώτη φορά, ήταν ολόφρεσκο και δεν το είχα ξαναφάει.
Μοιάζει με καπόνι, αλλά δεν είναι
Πραγματικά πολύ νοστιμο!
Καπόνι είναι και όντως γίνεται πεντανόστιμα στα κάρβουνα.
 
Καπόνι είναι και όντως γίνεται πεντανόστιμα στα κάρβουνα.
Το κανονικό καπόνι (Trigla lucerna) Βασίλη, δεν έχει τόσο μακρύ το κοκαλάκι στα "μάγουλά" του, ούτε στενεύει έτσι απότομα το σώμα του. Παρόλα αυτά και αυτό που πήρε ο Παντελής σε πολλά μέρη καπόνι το λένε. Αλλού το λένε λύρα και ο Παντελής θα μας πει πως του το είπανε!!! ...γιατί οι τοπικές ονομασίες είναι πολλές και διαφορετικές σε κάθε περιοχή ... :)
 
Τον χειμώνα του 1996 στην Σαμοθράκη πήρα απο μηχανότρατα ενα καπόνι 4.600. Δεν είχα δεί πάνω από 1-1,5 κιλά.. Παρότι ήξερα οτι τα μικρά καπόνια ήταν σχετικά νόστιμα, αυτό ήταν σαν αστακός. Βραστό "μπιάνκο" όπως το κάνουν στο Ιόνιο, απλό και ...απίστευτο.
Πριν 2 εβδομάδες βρήκα ένα στην Λευκάδα και το πήρα, Ειναι (καταψυξη) νομίζω +_ 2 κιλά.
 
Τον χειμώνα του 1996 στην Σαμοθράκη πήρα απο μηχανότρατα ενα καπόνι 4.600. Δεν είχα δεί πάνω από 1-1,5 κιλά.. Παρότι ήξερα οτι τα μικρά καπόνια ήταν σχετικά νόστιμα, αυτό ήταν σαν αστακός. Βραστό "μπιάνκο" όπως το κάνουν στο Ιόνιο, απλό και ...απίστευτο.
Πριν 2 εβδομάδες βρήκα ένα στην Λευκάδα και το πήρα, Ειναι (καταψυξη) νομίζω +_ 2 κιλά.
Από τα νοστιμότερα ψάρια και για τα γούστα μου.
 
...και έχει πολύ ιντριγκαδόρικο όνομα!
Το ξέρει κανείς;
View attachment 28896View attachment 28897View attachment 28898
Λοιπόν, μου είπανε ότι δεν είναι καπόνι, αλλά "κερατάς" :p .
Η διαφορά του είναι στα δύο 'κέρατα' μπροστά στο κεφάλι και στα πτερύγια που είναι μακρύτερα
Ούτε το ξέρουμε ουτε και θέλουμε να το μάθουμε ποτέ
Κέρατο μόνο στο όπλο και πολύ είναι
 
Back
Top