Λύκος

Εχει υδρόβια η περιοχή της Στυμφαλίας; και αν ναι, επιτρέπεται εκεί το κυνήγι τους;
Εχω πολλά χρόνια να περάσω από εκεί και μου εχει μείνει μια εικόνα από έναν σχεδόν αποξηρωμένο βάλτο, ελπίζω να έχει πάρει λίγο πάνω της η λίμνη.
Το κυνήγι στη λίμνη από όσο ξέρω απαγορεύεται. Ναι δυστυχώς οι μήνες που απλά είναι βάλτος είναι οι περισσότεροι. Φέτος από ότι είδα έχει πιάσει νεράκι αλλά όχι τα παλιά μεγαλεία που η λίμνη ήταν γεμάτη νερό και ζωή. Ο παππούς της γυναίκας μου ( είναι εκατό χρόνων σήμερα) μου εξιστορούσε κυνήγια ανεπανάληπτα τότε που η λίμνη ήταν γεμάτη νερό και επιτρεπόταν το κυνήγι. Άλλοι έμπαιναν μέσα με βαρκακια και άλλοι κοντά τις όχθες. Πόλεμος από το τουφεκιδι, ωραία χρόνια που δυστυχώς δεν θα ζήσουμε οι νεότεροι.
 
Εχει υδρόβια η περιοχή της Στυμφαλίας; και αν ναι, επιτρέπεται εκεί το κυνήγι τους;
Εχω πολλά χρόνια να περάσω από εκεί και μου εχει μείνει μια εικόνα από έναν σχεδόν αποξηρωμένο βάλτο, ελπίζω να έχει πάρει λίγο πάνω της η λίμνη.
Απαγορεύεται, αλλά ούτως ή άλλως πλέον δεν έχει τίποτα ποια, μόνο καλάμια, νερό δεν βλέπεις τι να πάει ποια εκεί.
 
Λύκος στη Πελοπόννησο ;
Ναι Λευτέρη και από πληροφορίες μου δεν είναι ένας( προφανώς θα μου πεις) και πριν λίγο καιρό είχε έρθει γνωστή οργάνωση που ασχολείται με τον λύκο στην Ελλάδα και είχε στήσει όργανα για να τους παρακολουθήσει. Γιατί σου κάνει εντύπωση; Ζεις στην Πελοπόννησο;
 
Εχει υδρόβια η περιοχή της Στυμφαλίας; και αν ναι, επιτρέπεται εκεί το κυνήγι τους;
Εχω πολλά χρόνια να περάσω από εκεί και μου εχει μείνει μια εικόνα από έναν σχεδόν αποξηρωμένο βάλτο, ελπίζω να έχει πάρει λίγο πάνω της η λίμνη.
Απαγορευεται το κυνηγι στην Στυμφαλια!Η Κορινθια εχει ανεκαθεν θεμα με τις βροχες,οποτε τις ξεροχρονιες οπως η φετινη η λιμνη μπορει και να στερεψει.Αλλα οπως και να εχει ειτε με νερο,ειτε χωρις η λιμνη ειναι ασφυκτικα γεματη με καλαμια!
 
Απαγορευεται το κυνηγι στην Στυμφαλια!Η Κορινθια εχει ανεκαθεν θεμα με τις βροχες,οποτε τις ξεροχρονιες οπως η φετινη η λιμνη μπορει και να στερεψει.Αλλα οπως και να εχει ειτε με νερο,ειτε χωρις η λιμνη ειναι ασφυκτικα γεματη με καλαμια!
Γιατι βάζουν φωτιά στα καλάμια όμως; Λογικά κάτι εξυπηρέτει αυτό αλλά τι, μήπως γνωρίζεις;
 
Μετά ανάλογα το λύκο ... αν είναι μόνος του, αν πεινάει πολύ, αν είναι και μερακλής!
Δεν είναι πλάκα, αυτό μπορεί να συμβεί πολύ εύκολα... την ώρα που κάποιος κατουριέται δεν θα σκεφτεί μην του την πέσει λύκος! αλλά να μην δουν το πουλί του από τα άλλα αυτοκίνητα!!! ... έτσι πολύ εύκολα ο λύκος μπορεί να πάρει μεζέ! :cool:
Εκτός αν ο λύκος έρθει σε επαφή με κάποιον παρόμοιο-α
Εκεί κάποιος από τους δύο θα κερδίσει :p :p

7d0959ca8215e40741f94f3082d06bad.jpg
 
Ναι Λευτέρη και από πληροφορίες μου δεν είναι ένας( προφανώς θα μου πεις) και πριν λίγο καιρό είχε έρθει γνωστή οργάνωση που ασχολείται με τον λύκο στην Ελλάδα και είχε στήσει όργανα για να τους παρακολουθήσει. Γιατί σου κάνει εντύπωση; Ζεις στην Πελοπόννησο;
Από όσο γνωρίζω η Πελοπόννησος δεν είχε ούτε έχει λύκους, τσακάλια πολλά.
 
Από όσο γνωρίζω η Πελοπόννησος δεν είχε ούτε έχει λύκους, τσακάλια πολλά.
Η Πελοπόννησος είχε λύκους παλιά ίσως και πριν από 80- 90 χρόνια. Από ότι φαίνεται όμως και εδώ κάποιος έβαλε το χέρι του. Εγώ λέω τι είδα και τι έμαθα μετά που ρώτησα. Τσακάλια δεν έχουμε απλώς πολλά έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα και έχω δει κάποιες φορές από κοντά, κάτι πολύ δύσκολο μιας και το τσακάλι είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικο, αλλά αυτό δεν ήταν τσακάλι.
 
Γιατι βάζουν φωτιά στα καλάμια όμως; Λογικά κάτι εξυπηρέτει αυτό αλλά τι, μήπως γνωρίζεις;
Δεν γνωριζω φιλε μου!Εχει τυχει να δω τα καλαμια καμμενα αλλα δεν ξερω τον λογω που τους βαζουν φωτια.Για λυκους δεν ξερω αν εχει η Κορινθια,αλλα απο τσακαλια,γεματος ο τοπος...
 
Απόσπασμα από το άρθρο:
Δεν βγαίνουμε στο βουνό για κυνήγι επειδή έχει λύκους και αυτοί έρχονται μέσα στα σπίτια μας και τρώνε τα σκυλάκια μας….
Αν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, θα πάει το βουνό στο Μωάμεθ.
 
Back
Top