Λύκος

Αγελες λύκων σκορπούν τον τρόμο σε κυνηγούς στις Κρατερές Θεσσαλονίκης​




ΝΕΟ, κρούσμα θανατηφόρας επίθεσης λύκων σε ΑΛΛΟ ένα κυνηγόσκυλo σημειώθηκε την Κυριακή 17/10/2021 στις Καρτερές Θεσσαλονίκης. Το άτυχο ζώο αγνώστου ιδιοκτήτη ( σίγουρα κάποιος κυνηγός θα το ψάχνει νομίζοντας πως έχει απλά χαθεί) ανακάλυψε ο συνάδερφος Βασίλης Γαιτάνης κατά την κυνηγετική του έξοδο στην περιοχή.

Ας δούμε λοιπόν πως περιγράφει το χρονικό της πολύ δυσάρεστης και συνάμα επικίνδυνης εμπειρίας του ο ίδιος ο Βασίλης: ” Στις 10:30 είμαι στη περιοχή Καρτερών για κυνήγι μπεκάτσας μαζί με τα 2 σκυλιά μου ράτσας επανιέλ μπρετόν. Καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί το αρσενικό μου είναι ανοιχτής έρευνας και το θηλυκό μου κοντινής, ωστόσο τα σκυλιά έδειχναν “μουδιασμένα” ίσως και φοβισμένα χωρίς ενδιαφέρον να ερευνήσουν τον τόπο, δεν έδειχναν δηλαδή να θέλουν να κυνηγήσουν μιας και πήγαιναν μερικά μέτρα πιο κει και ξανά επέστρεφαν κοντά μου. Ξαφνικά και ενώ είμαι σε πεύκο βλέπω ένα λύκο στα 30 μέτρα να μας κοιτάει, σαν να μας μέτραγε. Έβαλα τις φωνές χωρίς να συγκινηθεί ιδιαίτερα και έφυγε μόνο αφού έριξα στον αέρα. Έπειτα από αυτό το σκηνικό μαζεύω τα σκυλιά που έτσι και αλλιώς ήταν δίπλα μου και πάω στο όχημα μου, από κει που πάρκαρα ήταν πολύ κοντά.
249892882_1577299715960907_3021959262009654738_n.jpeg

Οδηγώντας λοιπόν και έπειτα από στροφή βλέπω το φρεσκοφαγωμένο σκυλί στη μέση του δρόμου και από πάνω του ένα λύκο, φωνάζω, πατάω κόρνα και ο λύκος φεύγει απρόθυμα. Κατεβαίνω το τραβάω στην άκρη και ανεβαίνω για να γυρίσω το όχημα μου να φύγω. Όπως οδηγούσα συνάντησα έναν κυνηγό όπου τον ενημέρωσα για το τι έγινε ώστε να προσέχει.
Επειδή λοιπόν δεν έβρισκα χώρο να γυρίσω συνέχισα ακόμα λίγο προς την ίδια κατεύθυνση όπου και είδα 1 ακόμα λύκο στα αριστερά του χωματόδρομου και 10 μέτρα πιο κει από την δεξιά πλευρά βλέπω άλλους 5 !!! Έπαθα σοκ, ακριβώς εκεί που ήταν το όχημα του κυνηγού που είδα και σε απόσταση 10-15 μέτρων ήταν οι 5, απίστευτο αυτό που έζησα και δόξα το θεό που στάθηκα τυχερός και δεν έπαθαν τίποτα τα σκυλάκια μου.”

249635436_324248696174655_3766103846800963937_n.jpeg

Ο Βασίλης συνεχίζει ” Οι λύκοι πλέον έχουν καταντήσει μάστιγα, ακόμα και στο Ωραιόκαστρο στη περιοχή Γαλήνη, στην Λητή όπου είναι συχνότερη η παρουσία ανθρώπου υπάρχουν λύκοι, ενώ στην Νέα Μεσημβρία κυκλοφορούν μέσα στο χωριό κυνηγώντας σκυλιά, δεσποζόμενα και αδέσποτα. Σήμερα ήταν κάτι που εγώ προσωπικά δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου, οι λύκοι ήταν λίγα μέτρα από το ΚΕΘΕΑ Καρτερών και ο λύκος μασουλούσε το σκυλί ανενόχλητος και 50 μέτρα πιο κει ήταν άλλοι 5 και όλα αυτά σε ελάχιστη απόσταση από το χωριό και ακριβός δίπλα στο ΚΕΘΕΑ οπού ζουν άνθρωποι.”
249995129_469575351077194_743614715419247479_n-e1635440503121.jpeg
Όλη αυτή η περιοχή που φαίνεται στη φωτογραφία είναι γεμάτη..... ειδικά η περιοχή πέριξ του Ελληνικού....
 

Τρια γουρουνόσκυλα τα νέα θύματα των λύκων στην Κάτω Βροντού Δράμας​


Σε κανονικό σφαγείο κυνηγόσκυλων από λύκους, τείνει να μετατραπεί πλέον και ο νομός Δράμας. ΝΕΟ, ΤΡΙΠΛΟ κρούσμα θανατηφόρας επίθεσης λύκων σε κυνηγόσκυλα σημειώθηκε την Κυριακή 17/10/21 στην Κάτω Βροντού Δράμας, στην τοποθεσία Σίντα σε κυνήγι αγριόχοιρου. Αυτή την φορά το “λαχείο” ξαναέπεσε για ΤΡΙΤΗ φορά στον συνάδερφο Σάββα Χατζηιωάννου να θρηνήσει ακόμα ΤΡΕΙΣ αγαπημένους του τετράποδους συνεργάτες, φίλους και συντρόφους, θύματα στην ανεξέλεγκτη πλέον μανία και εθισμό των λύκων στο σκυλίσιο κρέας !!!

Συγκεκριμένα πρόκειται για την Λίζα 3 χρονών, Γκέκας, την Αστραπή 1.5 χρονών Πόσαβατς και τον Κόκκινο 5 χρονών Γκέκας τα οποία έβγαλε ο Σάββας και η παρέα του για κυνήγι αγριόχοιρου το πρωινό της Κυριακής 17/10/21 στην ευρύτερη περιοχή τής Σίντα στην Κάτω Βροντού μαζί με άλλο 1 σκυλί.
247068247_215751493993725_3017827933294651561_n.jpeg

Τα 4 σκυλιά είχαν σηκώσει τα γουρούνια, τα οποία είχαν περάσει από τα καρτέρια και ενώ ήταν σε φάση δίωξης, ο Σάββας είδε στο Gps ένα σκυλί να επιστρέφει ( το μοναδικό που γλύτωσε) ενώ τα άλλα 3 φαίνονταν στο Gps ως ακίνητα στα 870 μέτρα μακριά του. Αμέσως κατάλαβε ότι κάτι κακό συμβαίνει και έμπηξε τις φωνές, ειδοποίησε την υπόλοιπη ομάδα, ενώ παράλληλα άρχισαν να τρέχουν όλοι προς το σημείο που έδειχνε το στίγμα του Gps. Φτάνοντας πρώτος στο σημείο, με φρίκη αντίκρισε τα σώματα των τετράποδων φίλων του στην κατάσταση που φαίνεται στις φωτογραφίες.
247085041_1940015822842845_1195756277941354971_n.jpeg


Ο Σάββας σχολιάζει : “Η Λίζα, η Αστραπή και ο Κόκκινος δεν είναι τα πρώτα σκυλιά που χάνω από λύκους !!! Πέρσι στις 20/05/20, στην τοποθεσία Παλαπαντερέ χάσαμε με τον ίδιο τρόπο άλλη μια σκύλα, την Καταφυτιοτησα ηλικίας 4 ετών, ράτσας πόσαβατς, ενώ στις 14/08/20 στην τοποθεσία Περδικοράχη, οι λύκοι μου έφαγαν την Λίλα ηλικίας 2 ετών, ράτσα βαλκανικός ιχνηλάτης. Από τότε δεν ξαναπατήσαμε σε αυτά τα μέρη, αλλάξαμε περιοχή αλλά να που και πάλι στο ίδιο έργο θεατές !!! Πλέον δεν ξέρουμε που να πάμε να κυνηγήσουμε ή να λύσουμε τα σκυλιά μας να τρέξουν με ασφάλεια γιατί παντού υπάρχουν λύκοι !!! Στο Πέρασμα, στην Μαγούλα, Σίντα, Πλατανόβρυση, Πολυνέρι, Παπαστάλα, Κιρέζντερε, Μπουγάζι, Μενίκιο, Μπόζντα, Τασαβλί, Ξηροπὀταμο, Μετρίδι και σε άλλες, πάρα πολλές περιοχές του νομού μας παντού υπάρχουν λύκοι που τρώνε σκυλιά. Τα μεγαλώνεις από κουτάβια, τα φροντίζεις, τα αγαπάς, ξεκινάς να τα δουλεύεις βλέπεις πώς εξελίσσονται, πώς είναι αυτό που θέλεις αφιερώνεις χρόνο και χρήματα μα δεν σε πειράζει γιατί βλέπεις πως πραγματικά το αξίζουν και με το παραπάνω και μετά έρχεται ο “σπάνιος” λύκος το είδος “υπό εξαφάνιση” και σε μια στιγμή σου τα παίρνει όλα, τα όνειρα, την χαρά, την παρέα σου, τον σύντροφο σου στο κυνήγι και όχι μόνο και όλα αυτά γιατί κάποιοι κύριοι δημόσιοι υπάλληλοι, καλοντυμένοι μέσα στα γραφεία τους δεν κάνουν καλά την δουλειά τους…”
247323118_200465172221055_7430820908615777813_n.jpeg
 
Σε λίγο κ ετσι όπως παει σε αυτές τις περιοχες δεν θα πηγενει κανείς για κυνήγι με σκυλο...........

Πρέπει άμεσα να ληφθουν μετρα κ έχουν αργήσει, αλλά το θέμα είναι από ποιόν...

Ασε να γίνει η αρχη να φάνε κ κανα άνθρωπο κ τοτε βλέπουμε .....
 
Σε λίγο κ ετσι όπως παει σε αυτές τις περιοχες δεν θα πηγενει κανείς για κυνήγι με σκυλο...........

Πρέπει άμεσα να ληφθουν μετρα κ έχουν αργήσει, αλλά το θέμα είναι από ποιόν...

Ασε να γίνει η αρχη να φάνε κ κανα άνθρωπο κ τοτε βλέπουμε .....
Φώναζε το φιλαράκι μου την σκύλα νομίζοντας ότι έρχεται γιατί έφτασε κάποια στιγμή στα 55 μέτρα και μετά ξαναπήγαινε στα 90 που να ήξερε ότι την τραβολογούσαν οι λύκοι εκείνη την στιγμή και την πήγαιναν πέρα δώθε
Αλλά παρόλο τις φωνές τίποτα αυτοί στα αρχιδια τους
Τουλάχιστον γλύτωσε η άλλη η σκυλίτσα
 
Πριν ένα μήνα από το χωριό μου στον κάμπο πήρε λύκος μπροστά στα μάτια του πατέρα μου το μίνι πινσερ που έχουμε ! Αφού τον κυνήγησε με τα πόδια το άφησε και γύρισε με τρύπες στα πλευρά , ευτυχώς σώθηκε αλλά για 2 μέρες κρύφτηκε κάτω από τον καναπέ το ζώο!

Το είπε ο πατέρας σε κανά δύο γνωστούς που έχουν ζώα και έλεγαν αποκλείεται , μετά από μια βδομάδα όρμηξαν στα πρόβατα μέρα μεσημέρι , το περιστατικό αναφέρεται παραπάνω σε βίντεο! Από εκεί είμαι!


Προχθές είμαι για κυνήγι πάλι στον κάμπο , στο μέρος που κυνηγάω έχει πολλά γουρούνια και πάντα πίσω από το πάτημα του γουρουνιού βλέπω πατήματα λύκου , υποθέτω λύκου γιατί τέτοιο πάτημα σκύλος αποκλείεται να έχει. Μιλάμε σχεδόν μια παλάμη πάτημα!

Ε εκεί που παίρνω θέση για καρτέρι με την άκρη του ματιού βλέπω σε απόσταση 100 μέτρων κάτι να με κοιτάει ήρεμο , λέω τι σκατα? Αρκούδα μικρή είναι? ( Κατέβηκε και αρκούδα στα χωριά μας) ! Ήταν σκούρο μαύρο καφέ αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω , μόλις με πήρε χαμπάρι ότι τον κοιτάω σηκώθηκε και έφυγε ανενόχλητος , ήταν λύκος ! Μέγεθος σαν ελληνικό τσομπανοσκυλο γεροδεμένο!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σε μια 10 ετια θα φάνε άνθρωπο. Έχουν εξελιχθεί στην ηρεμία και στην παρουσία του ανθρώπου !

Φυσικά μιλάμε για διαχείριση πρώτα !
 

Δυο λαγόσκυλα θύματα των λύκων στην Κοτρωνιά Σουφλίου​


-e1636387700266.jpeg




Σε κανονικό σφαγείο κυνηγόσκυλων από λύκους, τείνει να μετατραπεί πλέον και ο νομός Έβρου. ΝΕΟ, ΔΙΠΛΟ κρούσμα θανατηφόρας επίθεσης λύκων σε κυνηγόσκυλα σημειώθηκε την Τετάρτη 20/10/21 στην Κοτρωνιά Σουφλίου σε κυνήγι λαγού. Αυτή την φορά το “λαχείο” έπεσε στον συνάδερφο Σταμάτη Μούτλια να θρηνήσει ΔΥΟ αγαπημένους του τετράποδους συνεργάτες, φίλους και συντρόφους, θύματα στην ανεξέλεγκτη πλέον μανία και εθισμό των λύκων στο σκυλίσιο κρέας !!!

Συγκεκριμένα πρόκειται για την Αλίκη 8 χρονών, Ελληνικό Ιχνηλάτη και την Στέκα 7 χρονών Μπάλκαν, τα οποία έβγαλε ο Σταμάτης και η παρέα του για κυνήγι λαγού το πρωινό της Τετάρτης 20/10/21 στην ευρύτερη περιοχή τής Κοτρωνιάς μαζί με άλλα 4 σκυλιά.
254687656_389006462910365_1839196489734541839_n-e1636387308522.jpeg

Τα 6 σκυλιά είχαν σηκώσει λαγό και ενώ ήταν σε φάση δίωξης, τα 4 εγκατέλειψαν και επέστρεψαν στα πόδια του τρομαγμένα, ενώ στο Gps έβλεπε την Αλίκη και την Στέκα ως ακίνητες στα 700 μέτρα μακριά του. Αμέσως κατάλαβε ότι κάτι κακό συμβαίνει και έμπηξε τις φωνές, ειδοποίησε τους άλλους 2 της παρέας, ενώ παράλληλα άρχισε να τρέχει προς το σημείο που έδειχνε το στίγμα του Gps.
254348821_935195473872153_5010611098557050569_n-e1636387400321.jpeg


Ο Σταμάτης σχολιάζει : “ Κατάλαβα ότι έγινε κάτι κακό γιατί το GPS μου έδειχνε ότι τα σκυλιά ήταν σταματημένα-ακίνητα σε ένα σημείο. Τελικά κατέβηκα με τα πόδια μέσα στις ρεματιές και βρήκα το ένα πνιγμένο, το είχαν δαγκώσει στο λαιμό μέχρι να το θανατώσουν, δεν το είχαν πειράξει όμως πουθενά αλλού. Το δεύτερο σκυλί το είχαν δαγκώσει τρεις λύκοι από ότι έχω καταλάβει, είχε δαγκωματιές και στα 2 πίσω μπούτια και ένας λύκος τραβούσε από το λαιμό, το τραβήξανε περίπου 100 m μακριά από το άλλο και άρχισαν να τρώνε όταν έφτασα κοντά είδα ένα σκυλί κομμένο στη μέση είχαν φάει όλα τα εντόσθια και τα συκώτια του από μέσα τη σάρκα απέξω. Και τα δύο τα σκυλιά χτυπήθηκαν στα 700 μέτρα από μένα, ωστόσο όσο κατέβαινα και πλησίαζα για να πάω να τα βρω, μόλις έφτασα περίπου στα 500 μέτρα οι λύκοι με κατάλαβαν και αντί να φοβηθούν και να φύγουν, πήρανε το ένα σκυλί και το τραβήξαν 100 μέτρα ακόμα πιο κάτω και συνέχισαν να το τρώνε. Πήρα τα σκυλιά τα τράβηξα κάτω στο δρόμο και τα πήγα στο κτηνιατρείο Σουφλίου, όπου ο κτηνίατρος διαπίστωσε ότι ήταν όντως σκοτωμένα από δάγκωμα λύκων και έτσι ξεκίνησα τη διαδικασία με το Δασαρχείο με βοήθησε και ο κυνηγετικός σύλλογος Σουφλίου ώστε να μπορέσω να κάνω την σχετική έκθεση.”
254530033_230518205814237_1380208733288431296_n.jpeg
 
Εμένα μου γεννάται η εξής απορία τώρα: όλα αυτά τα σκυλιά (τα περισσότερα τουλάχιστον) φορούσαν jps και γιαυτο τα βρήκαν οι ιδιοκτήτες φαγωμένα.
Άραγε μήπως η ζήμια είναι πολύ μεγαλύτερη αποτι φαίνεται; Γιατί σίγουρα δεν έχουν όλοι jps-τουλάχιστον εδώ στα μέρη μου ελάχιστοι έχουν-και σιγούρα είναι και μερικοί που έχουν τον πόνο τους και είτε επειδή δεν γνωρίζουν από τεχνολογία, είτε επειδή το βρίσκουν άσκοπο να ασχοληθούν δεν το μαθαίνουμε ποτέ οτι έπαθαν ζημιά.
Κατι πρέπει να γίνει με τα μπ…..δα. Αλλα και αυτούς που τα αμολάνε και λένε πως είναι «σπάνιοι». Παιδιά οργανωθείτε μόνοι σας…..δεν ξέρω τι πρέπει να κάνετε, δεν δίνω ιδέες για ευνόητους λόγους, αλλά μην περιμένετε να σας βοηθήσει κανένας.

Εδω Πελοπόννησο έχουμε τα αλλά μπ…..δα τα τσακάλια (βασικά παντού είναι) που είναι πολλά και αυτά και δεν είναι σιγουρα άγρια, και αυτά αμολυμένα είναι όλοι το ξέρουν.
Πριν μια εβδομάδα κοντοζύγωναν (4-5) την μικροκαμομενη επανιελιτσα του φίλου μου, την ώρα που περνάνε οι μαύρες. Ευτυχώς τα είδαμε και ριξαμε κατι τουφεκιες και έφυγαν. Έχετε το νου σας και σε αυτά αν έχετε κανένα μικρό σκυλάκι, είναι επικίνδυνα.
 
Λένε πως σε περιοχή που έχει λύκο δεν έχει τσακάλια.
Δεν ξέρω αν ισχύει όμως.
Τον προηγούμενο μήνα που ήμουν στην περιοχή του Σουφλίου κάθε βράδυ ακούγαμε και κάποιες φορές βλέπαμε τα τσακάλια που ήταν στην περιοχή.
Εδώ διαβάζω και βλέπω πως γίνεται χαμός από λύκους στην περιοχή εκεί αλλά και πιο κάτω απ' ότι κατάλαβα αφού αναφέρθηκε η περιοχή Λεπτοκαρυάς.
Τελικά γίνεται να συνυπάρχουν τα δύο αυτά είδη.
Το γιατί δεν επιτίθενται οι λύκοι στα τσακάλια αλλά στα κυνηγόσκυλα είναι μια απορία κι αυτό.
 
Λένε πως σε περιοχή που έχει λύκο δεν έχει τσακάλια.
Δεν ξέρω αν ισχύει όμως.
Τον προηγούμενο μήνα που ήμουν στην περιοχή του Σουφλίου κάθε βράδυ ακούγαμε και κάποιες φορές βλέπαμε τα τσακάλια που ήταν στην περιοχή.
Εδώ διαβάζω και βλέπω πως γίνεται χαμός από λύκους στην περιοχή εκεί αλλά και πιο κάτω απ' ότι κατάλαβα αφού αναφέρθηκε η περιοχή Λεπτοκαρυάς.
Τελικά γίνεται να συνυπάρχουν τα δύο αυτά είδη.
Το γιατί δεν επιτίθενται οι λύκοι στα τσακάλια αλλά στα κυνηγόσκυλα είναι μια απορία κι αυτό.
Από’οτι λένε τα μεγαλύτερα κυνοειδή τρώνε τα μικρότερα και εγώ πιστευω οτι ισχύει γιατί σε πολλά μέρη που συναντάγαμε αλεπούδες ενώ φευγαμε από το απογευματινό στις τσίχλες τώρα δεν συναντάμε ποτέ, μονο καμία πονηρή έχει ξεμείνει. Ο λόγος πρέπει να είναι ο υπερπληθυσμός των τσακαλιών.
Λογικα το ίδιο θα γινετε και με τους λύκους και τα τσακάλια αλλά οι τσάκαλοι δε φοράνε μπίπερ και κουδούνια και επιβιώνουν ευκολότερα. Έτσι υποθέτω τουλάχιστον.
 
Λογικα το ίδιο θα γινετε και με τους λύκους και τα τσακάλια αλλά οι τσάκαλοι δε φοράνε μπίπερ και κουδούνια και επιβιώνουν ευκολότερα. Έτσι υποθέτω τουλάχιστον.
Και μην ξεχνάς ότι τα τσακάλια δεν είναι μόνα τους.... όπως βρίσκουν τα κυνηγόσκυλα.....
 
Το γιατί δεν επιτίθενται οι λύκοι στα τσακάλια αλλά στα κυνηγόσκυλα είναι μια απορία κι αυτό
Δεν χαλάνε ενέργεια τζάμπα πάνε στο πιο εύκολο και τα σκυλιά είναι πιο εύκολα και στο να τα πνίξουν και δεν μπορούνε να κρυφτούν αφού κάτι θα έχουν επάνω τους είτε μπιπερ είτε τσοκανακι
 


Θανατηφόρα επίθεση λύκων σε λαγόσκυλο στην Κορησό Καστοριάς​




ΝΕΟ, κρούσμα θανατηφόρας επίθεσης λύκων σε ΑΛΛΟ ένα κυνηγόσκυλo σημειώθηκε την Τετάρτη 10/11/2021 στην περιοχή Χάνι Μπερίκι στην Κορησό της Καστοριάς σε κυνήγι λαγού. Αυτή την φορά το “λαχείο” έπεσε στον συνάδερφο Απόστολο Τζιώτζη να θρηνήσει τον αγαπημένο του τετράποδο συνεργάτη, φίλο και σύντροφο, θύμα στην ανεξέλεγκτη πλέον μανία και εθισμό των λύκων στο σκυλίσιο κρέας !!!

Συγκεκριμένα πρόκειται για τον Μπρούνο 8 ετών Γκριφόν, τον οποίο έβγαλε ο Αποστόλης το πρωί της Τετάρτης 10/11/2021 στην Κορησό της Καστοριάς για κυνήγι λαγού, μαζί με άλλο ένα σκυλί.
Τα 2 σκυλιά είχαν σηκώσει λαγό και ενώ ήταν σε φάση δίωξης, ο Αποστόλης είδε στο Gps την νεαρή σκυλίτσα να επιστρέφει τρομοκρατημένη ενώ ο Μπρούνο φαίνονταν στο Gps ως ακίνητος στα 800 μέτρα μακριά του. Κατάλαβε ότι κάτι κακό συμβαίνει και έμπηξε τις φωνές, ειδοποίησε τους άλλους δυο της παρέας, ενώ παράλληλα άρχισαν να τρέχουν όλοι προς το σημείο που έδειχνε το στίγμα του Gps. Όταν έπειτα από 20΄ έφτασε στο σημείο, αντίκρισε τον αγαπημένο του Μπρούνο στην κατάσταση που φαίνεται στην φωτογραφία.
255347387_651343519184840_1019691128768055660_n.jpeg

Ο Απόστολος σχολιάζει : ” Σοκαρίστηκα από το θέαμα, τον Μπρούνο μου τον είχα αναστήσει από τόσο δα κουταβάκι με το μπιμπερό και για 8 ολόκληρα χρόνια είμασταν αχώριστοι και σαν να μην έφτανε αυτό που είδα και πέρασα το πρωί, έπειτα που γύρισα στο σπίτι ξαναέζησα την φρίκη για δεύτερη φορά, αφού υπήρχε ηχητικό της επίθεσης από τα gps tracker που έχω, τα οποία γράφουν ήχους ανά 2 λεπτά, για λίγο διάστημα, περίπου 20-30 δευτερόλεπτα. Ηχητικό από την ώρα που όρμησαν οι λύκοι, εκεί χώρισαν τα σκυλιά και γλίτωσε η μικρή. Αυτό ήταν η αρχή του κακού, δεν την άρπαξαν καλά την σκυλίτσα και ακολούθησαν τον μεγαλύτερο που έκανε κυνηγώντας την ανηφόρα. Αυτό ήταν το πόρισμα που έβγαλα βάση ήχων – πορείας. Ο Μπρούνο είναι το ΤΡΙΤΟ σκυλί που χάνουμε από τους λύκους, πριν 3 χρόνια μου έφαγαν το πρώτο και πέρσι μου έφαγαν άλλο ένα, εκείνα δεν τα βρήκα ποτέ γιατί δεν είχαν gps.”
 
τοσο σπανιος που αμα διαβασεις παραπανω εχω γραψει μου αρπαξε το μινι πινσερ εξω απο την αυλη
Φίλε Αλέξανδρε αφού ο λύκος έφτασε στην αυλή σου, κανένα παιδί δεν είναι ασφαλές να παίξει έξω. Προσωπικά θα έπαιρνα τα μέτρα μου αν είχα τέτοιο περιστατικό
 
Back
Top