Λύκος

Φονικές επιθέσεις λύκων στους Λιγκιάδες Ιωαννίνων​






Φονικές επιθέσεις λύκων σε αγροικία κοντά στους Λιγκιάδες Ιωαννίνων καταγγέλλει ο φίλος και συνάδερφος Μιχάλης Τράντζας ο οποίος, μάλιστα, έστειλε και τις σχετικές φωτογραφίες από τα νεκρά ζώα !

Όπως τονίζει ο Μιχάλης, σημειώθηκαν δυο επιθέσεις μέσα σε 5 ημέρες, με θύματα δυο τσοπανόσκυλα του φίλου και συνάδερφου του κτηνοτρόφου Ιωάννη Ζώτου, με την τελευταία επίθεση να γίνεται τις βραδινές ώρες της Παρασκευής 27/11/20 και κάνει έκκληση στους αρμόδιους για τη λήψη μέτρων.
127517807_837198973775102_2581870830692180790_n-225x300.jpg
127533442_995521050970138_6376235789633565444_n-225x300.jpg
128056347_391309805644019_3759046441749277764_n-225x300.jpg

Ο Μιχάλης συνεχίζει λέγοντας : ” Είναι το δεύτερο σκυλί που τρώνε μέσα σε πέντε μέρες. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία για το πρώτο. Και συγκεκριμένα του φίλου μου κτηνοτρόφου Ιωάννη Ζώτου, ίσως να του έχουν φάει και 50 σκυλιά τα τελευταία χρόνια στο βουνό με τις αγελάδες. Το καλοκαίρι που τα ζώα μένουν στο βουνό το βράδυ, τα πράγματα είναι πιο εύκολα για τους λύκους, γιατί τα ζώα μπορεί να μην είναι όλα μαζί και κατά συνέπεια χωρίζονται και τα σκυλιά. Στο στάβλο τα βράδια σίγουρα έχουν τρόπο να τα πιάνουν ένα ένα, πολύ πιθανόν να κάνουν πως φοβούνται οι λύκοι και να προσποιούνται υποχώρηση, ξεγελώντας το πιο θαρραλέο σκυλί να τους ακολουθήσει, όμως πιο πέρα του δείχνουν ποιος είναι ο πιο δυνατός.
Και φυσικά υπάρχουν και πολλές απώλειες σε κτηνοτροφικά ζώα τόσο στον φίλο μου τον Γιάννη όσο και σε όλους τους υπόλοιπους κτηνοτρόφους της περιοχής συμπεριλαμβανομένου και του πατέρα μου που χάνει γύρω στα 10 με 15 γίδια κάθε χρόνο από τους λύκους. Την άνοιξη ήταν η σειρά μου να κλάψω την αγαπημένη μου κυνηγετική σύντροφο, η οποία φαγώθηκε από λύκους κατά την διάρκεια εκπαιδευτικής εξόδου…”
 

Φονικές επιθέσεις λύκων στους Λιγκιάδες Ιωαννίνων​






Φονικές επιθέσεις λύκων σε αγροικία κοντά στους Λιγκιάδες Ιωαννίνων καταγγέλλει ο φίλος και συνάδερφος Μιχάλης Τράντζας ο οποίος, μάλιστα, έστειλε και τις σχετικές φωτογραφίες από τα νεκρά ζώα !

Όπως τονίζει ο Μιχάλης, σημειώθηκαν δυο επιθέσεις μέσα σε 5 ημέρες, με θύματα δυο τσοπανόσκυλα του φίλου και συνάδερφου του κτηνοτρόφου Ιωάννη Ζώτου, με την τελευταία επίθεση να γίνεται τις βραδινές ώρες της Παρασκευής 27/11/20 και κάνει έκκληση στους αρμόδιους για τη λήψη μέτρων.
127517807_837198973775102_2581870830692180790_n-225x300.jpg
127533442_995521050970138_6376235789633565444_n-225x300.jpg
128056347_391309805644019_3759046441749277764_n-225x300.jpg

Ο Μιχάλης συνεχίζει λέγοντας : ” Είναι το δεύτερο σκυλί που τρώνε μέσα σε πέντε μέρες. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία για το πρώτο. Και συγκεκριμένα του φίλου μου κτηνοτρόφου Ιωάννη Ζώτου, ίσως να του έχουν φάει και 50 σκυλιά τα τελευταία χρόνια στο βουνό με τις αγελάδες. Το καλοκαίρι που τα ζώα μένουν στο βουνό το βράδυ, τα πράγματα είναι πιο εύκολα για τους λύκους, γιατί τα ζώα μπορεί να μην είναι όλα μαζί και κατά συνέπεια χωρίζονται και τα σκυλιά. Στο στάβλο τα βράδια σίγουρα έχουν τρόπο να τα πιάνουν ένα ένα, πολύ πιθανόν να κάνουν πως φοβούνται οι λύκοι και να προσποιούνται υποχώρηση, ξεγελώντας το πιο θαρραλέο σκυλί να τους ακολουθήσει, όμως πιο πέρα του δείχνουν ποιος είναι ο πιο δυνατός.
Και φυσικά υπάρχουν και πολλές απώλειες σε κτηνοτροφικά ζώα τόσο στον φίλο μου τον Γιάννη όσο και σε όλους τους υπόλοιπους κτηνοτρόφους της περιοχής συμπεριλαμβανομένου και του πατέρα μου που χάνει γύρω στα 10 με 15 γίδια κάθε χρόνο από τους λύκους. Την άνοιξη ήταν η σειρά μου να κλάψω την αγαπημένη μου κυνηγετική σύντροφο, η οποία φαγώθηκε από λύκους κατά την διάρκεια εκπαιδευτικής εξόδου…”
Τώρα που τρώνε και τα τσομπανοσκυλα πάμε χαμενοι
 
Φιλε Γιωργο θησαυρος οι φωτογραφιες και οι πληροφοριες που μοιραζεσαι μας.
Βοηθανε πλεον τα μέσα οπως οι καμερες και ετσι εχουμε εικονα του κυνηγοτοπου χωρις να ειμαστε στο σημείο ( στέλνουν πλεον τις φωτογραφιες μέσω κινητής τηλεφωνιας οπου και να εισαι στον κοσμο σε πραγματικο χρονο ) οποτε βλεπομυε εκτος απο τα ειδη που κυνηγαμε , λυκους τσακαλια κτλ .
 
Εδω κανουν επιθεση σε ανθρωπους πλεον Κωνσταντινε , στα σκυλια θα κολλησουν ? .... :( :( :(
https://www.cnn.com/2019/08/14/us/wolf-attack-canada-trnd/index.html

Λεει το αρθρο οτι :​

A family of four was on a camping trip in Canada. Then a wolf attacked while they were sleeping​


Ηταν οι ανθρωποι σε καμπινγκ σε σκηνη και τους εκανε επιθεση ο λυκος ενω κοιμοντουσαν ....
 
Δεν μιλάμε για συντροφιάς Γιώργο ?τσομπανόσκυλα έφαγαν δεν έχει ξανακουστεί κάτι τέτοιο.
Αν δεν περιοριστούν με σωστο τρόπο ( προσεξε δεν λεω να τα εξαφανισουμε ! ) τοτε θα παρουν κιαλλο αερα και θα φανε ανθρωπους στο τελος .
 
https://www.cnn.com/2019/08/14/us/wolf-attack-canada-trnd/index.html

Λεει το αρθρο οτι :​

A family of four was on a camping trip in Canada. Then a wolf attacked while they were sleeping​


Ηταν οι ανθρωποι σε καμπινγκ σε σκηνη και τους εκανε επιθεση ο λυκος ενω κοιμοντουσαν ....
Μην συγκρίνεις τον καναδικο timber wolf με τον ευρασιατικο καμία σχέση ούτε σε μέγεθος ούτε σε δυναμη
 
Αν δεν περιοριστούν με σωστο τρόπο ( προσεξε δεν λεω να τα εξαφανισουμε ! ) τοτε θα παρουν κιαλλο αερα και θα φανε ανθρωπους στο τελος .
Σίγουρα πρέπει να μεριμνησουν οι αρμόδιοι αλλά περιμένουν θύματα πρωτα
 
Μην συγκρίνεις τον καναδικο timber wolf με τον ευρασιατικο καμία σχέση ούτε σε μέγεθος ούτε σε δυναμη
Οτι εχει μεσα του "λύκο" θελει προσοχη αλλα πρωτα απ ολα σωστή μελετη απο τις υπηρεσιες του κρατους ( αν υπαρχουν βεβαια .... )
 
Οτι εχει μεσα του "λύκο" θελει προσοχη αλλα πρωτα απ ολα σωστή μελετη απο τις υπηρεσιες του κρατους ( αν υπαρχουν βεβαια .... )
Υπάρχει υπερπληθυσμός και το πιθανότερο υβρίδια ? Για να φάνε ένα μόλοσοειδες που τους αντιμετωπίζει οπως και την αρκούδα αιωνες στην ελληνική υπαιθρο κάτι δεν πάει καλα ? Η πολιτεία περιμένει να γίνει το κακό και μετά να αντιδρασει.
 
Εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένα σκυλί που να μπορεί να τα βάλει με λύκο. Ο λύκος είναι αγρίμι και πολύ ποιο δυνατός και ποιο έξυπνος απ' τα σκυλιά. Περιπτώσεις που σκυλιά έχουν σκοτώσει λύκο συνήθως πρόκειται είτε για κάνα έφηβο λυκόπουλο είτε τραυματισμένο από σκάγια κτλ. Και σε όλες τις περιπτώσεις μιλάμε για 5-6 σκυλιά εναντίον ενός λύκου.
 
https://www.cnn.com/2019/08/14/us/wolf-attack-canada-trnd/index.html

Λεει το αρθρο οτι :​

A family of four was on a camping trip in Canada. Then a wolf attacked while they were sleeping​


Ηταν οι ανθρωποι σε καμπινγκ σε σκηνη και τους εκανε επιθεση ο λυκος ενω κοιμοντουσαν ....
Η απαντηση που θα επερναν εδω απο τους γνωστους φυσιολατρες
θα ηταν οτι προκαλεσαν τους λυκους με το ροχαλητό τους γιαυτο και τους επιτεθηκαν
θα μπορουσαν να κοιμηθουν σε ξενοδοχείο ή σε ξενωνα hippo :oops:
 
Εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένα σκυλί που να μπορεί να τα βάλει με λύκο. Ο λύκος είναι αγρίμι και πολύ ποιο δυνατός και ποιο έξυπνος απ' τα σκυλιά. Περιπτώσεις που σκυλιά έχουν σκοτώσει λύκο συνήθως πρόκειται είτε για κάνα έφηβο λυκόπουλο είτε τραυματισμένο από σκάγια κτλ. Και σε όλες τις περιπτώσεις μιλάμε για 5-6 σκυλιά εναντίον ενός λύκου.
Φίλε εμάς παλιά πήγε να μας βάλει χέρι το θυληκο Ε.Ι και του μανουριασε η σκύλα! Δεν την τραυμάτισε ευτυχώς.
Μετά της κουμπωσε ο ξα ένα λουρι με καρφια και κυνηγούσε λαγό πολύ μαγκιωρικα!
Βέβαια το σκυλί είναι πολύ μαγκιωρικα,βαριά και ασήκωτη όταν νευριάζει. Δεν καταλαβαίνει τίποτα,πραγματικά!
 
Φίλε εμάς παλιά πήγε να μας βάλει χέρι το θυληκο Ε.Ι και του μανουριασε η σκύλα! Δεν την τραυμάτισε ευτυχώς.
Μετά της κουμπωσε ο ξα ένα λουρι με καρφια και κυνηγούσε λαγό πολύ μαγκιωρικα!
Βέβαια το σκυλί είναι πολύ μαγκιωρικα,βαριά και ασήκωτη όταν νευριάζει. Δεν καταλαβαίνει τίποτα,πραγματικά!

Σαν φυλή γενικά ο Ε.Ι. είναι σκύλος που δεν κάνει πίσω εύκολα. Γι'αυτό το τρώει και το κεφάλι του όταν το βάζουν στα γουρούνια
 
Σαν φυλή γενικά ο Ε.Ι. είναι σκύλος που δεν κάνει πίσω εύκολα. Γι'αυτό το τρώει και το κεφάλι του όταν το βάζουν στα γουρούνια
Όπως το λες.
Για αυτό ίσως πάνε τον λαγό τρένο στη δίωξη και τον επιμένουνε πολύ στο ψάξιμο.
Δεν σταματάνε επισης να ψάχνουν,επιμένουν.
 
Εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένα σκυλί που να μπορεί να τα βάλει με λύκο. Ο λύκος είναι αγρίμι και πολύ ποιο δυνατός και ποιο έξυπνος απ' τα σκυλιά. Περιπτώσεις που σκυλιά έχουν σκοτώσει λύκο συνήθως πρόκειται είτε για κάνα έφηβο λυκόπουλο είτε τραυματισμένο από σκάγια κτλ. Και σε όλες τις περιπτώσεις μιλάμε για 5-6 σκυλιά εναντίον ενός λύκου.
Σωστά Σταμάτη από την άλλη η συμπεριφορά των λύκων η (λυκομορφων) δεν είναι αυτή που ξέραμε. Ο λύκος θα έτρωγε κάποιο αρνί η ερίφιο κάποιο γέρικο η ασθενικό καταβάλλοντας όσο το δυνατόν λιγότερη προσπάθεια και γενικός θα χτυπούσε κάποιο ποιο αδύνατο από αυτον. Ένα τσομπανόσκυλο (ένοουμε εύρωστες φυλες,ελληνικο ποιμενικό, λευκο , και μολοσσος της ηπειρου ) δεν είναι και τόσο αδύναμος αντίπαλος . Τώρα οι λύκοι ότι επιτίθενται στα σκυλιά αυτά και τα κατασπαράζουν και όχι τα αιγοπρόβατα μιλάμε για αρωστημενες καταστασεις
 
Σωστά Σταμάτη από την άλλη η συμπεριφορά των λύκων η (λυκομορφων) δεν είναι αυτή που ξέραμε. Ο λύκος θα έτρωγε κάποιο αρνί η ερίφιο κάποιο γέρικο η ασθενικό καταβάλλοντας όσο το δυνατόν λιγότερη προσπάθεια και γενικός θα χτυπούσε κάποιο ποιο αδύνατο από αυτον. Ένα τσομπανόσκυλο (ένοουμε εύρωστες φυλες,ελληνικο ποιμενικό, λευκο , και ποιμενικό της ηπειρου ) δεν είναι και τόσο αδύναμος αντίπαλος . Τώρα οι λύκοι ότι επιτίθενται στα σκυλιά αυτά και τα κατασπαράζουν και όχι τα αιγοπρόβατα μιλάμε για αρωστημενες καταστασεις
Οταν η αγέλη μεγαλωσει αριθμητικα και πειναει δεν κολαει πουθενα .... Σας το εχω πει οτι με ειχαν παρει στο "κοντο" παλιοτερα , κραταει χρονια αυτη η "Βεντετα" ! .my man.
 
Back
Top