Λύκος

Η εικόνα ίσως περιέχει: σκύλος και υπαίθριες δραστηριότητες
Αποστολος Γιαπουτζης

Επιθεση Λυκου στην Καλλιροη, Κιλκις
Ο συναδελφος λαγοκυνηγος απο τον Αγ.Χαραλαμπο Κιλκις , κος Ηρακλης Σισμαινιδης , γλιτωσε την τελευταια κυριολεκτικα στιγμη το λαγοσκυλο του απο επιθεση λυκου/ων εξω απο την Καλλιροη Κιλκις.
Καθως κυνηγουσε το Σαββατο , αντιληφθηκε απο τις φωνες των σκυλιων οτι κατι δεν πηγαινε καλα, αρχισε αμεσως να τουφεκαει στον αερα τρεχοντας προς το σημειο της επιθεσης .
Ευτυχως μονο το ενα απο τα δυο σκυλια υπεστη εκδορες γυρω απο την περιοχη του λαιμου.
Εντελει αυτοι οι "σπανιοι" λυκοι κε Μποκαρη ,βρισκονται σε ολα τα μηκη και τα πλατη της Ελλαδας ...
Εχετε αληθεια εικονα ποσοι ακριβως ειναι ?
Γιατι εμεις τους βγαζουμε υπεραριθμους και σιγουρα δεν πληρουν τα κριτηρια απολυτης προστασιας εδω και πολυ καιρο και παρα τις εκδηλωσεις αυτοδικιες που συμβαινουν και το γνωριζετε , αυτοι καταφερνουν εδω και μια πενταετια να μας ξεκληριζουν καθε χρονο 1000 κυνηγοσκυλα .
Σαν υπευθυνος θηρας καλα ειναι επιτελους να κανετε κατι.
Γινετε σφαγη καθε μερα στο κυνηγι και εσεις δεν εχετε βγαλει ουτε μια ανακοινωση στο Γραφειο Θηρας !
Υγ. Στο Γραφειο ΘΗΡΑΣ δεν ειναι η θεση σας , απο κει δεν πληρωνεστε,???Εχετε λοιπον την ΕΥΘΥΝΗ για αυτα που συμβαινουν στα κυνηγοσκυλα μας ! ΔΩΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΥΣΗ !!!
 
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να γράψω , η μαλλον δεν θέλω να γράψω για τι υπάρχει μεγάλη οργή . Τελικά θα υπάρξει ποτέ κάποιος υπεύθυνος σε αυτό το κράτος άραγε ? Η όλα στον αυτόματο πιλότο .
Στον αυτόματο βέβαια. Κι έχουμε πολλούς . Δεν τελειώνουν με τιποτα!
 
Η εικόνα ίσως περιέχει: σκύλος και υπαίθριες δραστηριότητες
Αποστολος Γιαπουτζης

Επιθεση Λυκου στην Καλλιροη, Κιλκις
Ο συναδελφος λαγοκυνηγος απο τον Αγ.Χαραλαμπο Κιλκις , κος Ηρακλης Σισμαινιδης , γλιτωσε την τελευταια κυριολεκτικα στιγμη το λαγοσκυλο του απο επιθεση λυκου/ων εξω απο την Καλλιροη Κιλκις.
Καθως κυνηγουσε το Σαββατο , αντιληφθηκε απο τις φωνες των σκυλιων οτι κατι δεν πηγαινε καλα, αρχισε αμεσως να τουφεκαει στον αερα τρεχοντας προς το σημειο της επιθεσης .
Ευτυχως μονο το ενα απο τα δυο σκυλια υπεστη εκδορες γυρω απο την περιοχη του λαιμου.
Εντελει αυτοι οι "σπανιοι" λυκοι κε Μποκαρη ,βρισκονται σε ολα τα μηκη και τα πλατη της Ελλαδας ...
Εχετε αληθεια εικονα ποσοι ακριβως ειναι ?
Γιατι εμεις τους βγαζουμε υπεραριθμους και σιγουρα δεν πληρουν τα κριτηρια απολυτης προστασιας εδω και πολυ καιρο και παρα τις εκδηλωσεις αυτοδικιες που συμβαινουν και το γνωριζετε , αυτοι καταφερνουν εδω και μια πενταετια να μας ξεκληριζουν καθε χρονο 1000 κυνηγοσκυλα .
Σαν υπευθυνος θηρας καλα ειναι επιτελους να κανετε κατι.
Γινετε σφαγη καθε μερα στο κυνηγι και εσεις δεν εχετε βγαλει ουτε μια ανακοινωση στο Γραφειο Θηρας !
Υγ. Στο Γραφειο ΘΗΡΑΣ δεν ειναι η θεση σας , απο κει δεν πληρωνεστε,???Εχετε λοιπον την ΕΥΘΥΝΗ για αυτα που συμβαινουν στα κυνηγοσκυλα μας ! ΔΩΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΥΣΗ !!!
Πόσοι ακόμα "φίλοι και κυνηγητικοι μας σύντροφοι" στον βωμό της δηθεν προστασίας του λύκου από πληρωμένους καρεκλοκενταυρους που δεν έχουν ιδέα τι θα πει να μεγαλώνεις ένα ζωντανό ότι είναι αυτό, σήμερα επίθεση σε σκυλί αύριο ένα πρόβατο μετά ο περιπατητης άνθρωπός. Φιλε μου λυπάμαι πάρα πολύ καί πιστεύω να ληφθούν μέτρα από εμάς ποιο πολύ.
 
Λαβεται μέτρα μόνοι όταν και σε περίπτωση ερθεται αντιμέτωποι.. στην Ελλάδα ζούμε το ξεχνάτε;;; Όταν θα πάρουν "μπρος" οι αρμόδιοι και οι υπεύθυνοι πραγματικά θα είναι πολύ αργά όπως συμβαίνει σε κάθε τέτοια περίπτωση και μετά δε μαζεύεται για χρόνια το πρόβλημα... δυστυχώς την πληρώνουν τα σκυλιά του καθένα, και φυσικά δεν ιδρώνει το αυτί τους..........
 
Ποιους λύκους ρε παιδιά; Αποκαλώντας τους λύκους νομιμοποιούμε μόνοι μας την απαγόρευση.
9βολα και Άγιος ο Θεός.
Οτι ειναι λυκόμορφο δεν σημαίνει οτι ειναι λύκος ,οπως κάποιοι θέλουν να ονομαζουν αυτα τα υβρίδια.
 
Τα οποία έχει ακουστεί ότι τα ταΐζουν μέχρι και αδέσποτα σκυλιά εκεί που τα εκτρέφουν ... από εκεί και η λύσσα τους για τα κυνηγόσκυλα... από που άλλου να προέκυψε αυτή η ανωμαλία ο λύκος να τρώει σκυλια αφού ανοίκει στην ίδια οικογένεια;;.think.
 
Τα οποία έχει ακουστεί ότι τα ταΐζουν μέχρι και αδέσποτα σκυλιά εκεί που τα εκτρέφουν ... από εκεί και η λύσσα τους για τα κυνηγόσκυλα... από που άλλου να προέκυψε αυτή η ανωμαλία ο λύκος να τρώει σκυλια αφού ανοίκει στην ίδια οικογένεια;;.think.
Και όμως Γιώργο γίνεται, όταν εξαφάνισαν σχεδόν τον λύκο στην Αμερική το Κογιότ έγινε αμέσως ο νούμερο 1 θηρευτης και μην έχοντας φυσικό εχθρό πολαπλασιαστηκε ραγδαια. Όταν επανέφεραν τον λύκο (Από καναδεζικους όχι υβριδια ) στις περιοχές που επέλεξαν, οι λύκοι άρχισαν αμέσως την εκκαθάριση των κογιοτ, μειώνοντας των πληθυσμό τους και την χωροκρατεια τούς. Ακόμα και λύκο είτε μοναχικό είτε από άλλη αγέλη θα εξοντώσουν, είναι η φύση τους και στην χωροκρατεια τούς θέλουν όσα λιγότερα σαρκοφάγα μπορούν για να μην υπάρχει ανταγωνισμος.
 
Και όμως Γιώργο γίνεται, όταν εξαφάνισαν σχεδόν τον λύκο στην Αμερική το Κογιότ έγινε αμέσως ο νούμερο 1 θηρευτης και μην έχοντας φυσικό εχθρό πολαπλασιαστηκε ραγδαια. Όταν επανέφεραν τον λύκο (Από καναδεζικους όχι υβριδια ) στις περιοχές που επέλεξαν, οι λύκοι άρχισαν αμέσως την εκκαθάριση των κογιοτ, μειώνοντας των πληθυσμό τους και την χωροκρατεια τούς. Ακόμα και λύκο είτε μοναχικό είτε από άλλη αγέλη θα εξοντώσουν, είναι η φύση τους και στην χωροκρατεια τούς θέλουν όσα λιγότερα σαρκοφάγα μπορούν για να μην υπάρχει ανταγωνισμος.
Εγώ παλιά όμως αυτό δεν το είχα ακούσει ποτε... και ο παππούς μου που τους πρόλαβε σε ολεσ τις φάσεις τους (εξάρσεις και υφέσεις) του πληθυσμού δεν μου έχει αναφέρει τέτοιες περιπτώσεις ούτε και θυμάται τέτοιες συμπεριφορές..
 
Εγώ παλιά όμως αυτό δεν το είχα ακούσει ποτε... και ο παππούς μου που τους πρόλαβε σε ολεσ τις φάσεις τους (εξάρσεις και υφέσεις) του πληθυσμού δεν μου έχει αναφέρει τέτοιες περιπτώσεις ούτε και θυμάται τέτοιες συμπεριφορές..
Σίγουρα δεν υπήρχαν τόσοι παλιά όσο σήμερα αφού τους κυνηγούσαν κιόλας, από την άλλη έχουν αλλάξει τα πάντα δρόμοι παντού ο κυνηγός μπορεί να κυνηγήσει σε μέρη που πριν μερικές δεκαετίες ήταν απροσπέλαστα. Το θέμα μάλλον είναι ο υπερπληθυσμός τους αφού τα συμβάντα είναι όλο και περισσότερα, μελέτες φυσικά δεν υπάρχουν μόνο απελευθερώσεις και δήθεν προστασία. Φυσικός θηρευτης δεν υπάρχει οπότε θα αυξάνονται και θα πληθύνονται σε βάρος των θηραμάτων, κυνηγοσκυλων ,και του ίδιου τους του εαυτού. Πρέπει να γίνουν μελέτες πληθυσμιακές και αφαίρεση με μερικές άδειες όπου χρειάζεται.
 
Είμαι βέβαιος πάντως πως δεν θα αργήσει και το πρώτο ανθρώπινο θύμα. Δεν ανεβαίνουμε μόνο εμείς στο βουνό που στην τελικη κρατάμε κι ένα όπλο. Υπάρχουν περιπατητές, αναρριχητές κλπ κλπ....
Ή, για φανταστείτε όταν σφίξουν τίποτα χιόνια και αναγκαστούν κι αυτά τα ζωντανά να κατέβουν χαμηλά, γύρω από χωριά, και μυρίσουν τον φόβο της γιαγιάς που βγήκε για ξύλα... ή του μικρού που κάνει ποδήλατο και με το που τους είδε άρχισε να τρέχει.....
 
Μην περιμένετε ανταπόκριση απο κράτος στο λύκο. Εδω τα γουρούνια γίναν τόσα, κατεβαίναν σε χωριά και μετα απο τόσα χρόνια πήραν χαμπάρι και το δώσαν απεριόριστο, βάλανε και τα "γκρουπάκια" που απ οτι διαβαζω δεν κάνανε σχεδόν τιποτα.
Στο θέμα των λυκόμορφων(ειτε ειναι λύκοι, ειτε ειναι τσακάλια, ειτε υβρίδια) αυτοι δεν παραδέχονται πως υπάρχουν γενικά σε έξαρση, πόσο μάλλον οτι κάνουν και ζημιές...
Ακόμα και περιστατικό με ανθρωπο να γίνει σε κανένα χωριό τώρα το χειμώνα που κατεβαίνουν πιο χαμηλά, θα βγούν να πουνε οτι πρόκειται για μεμονομένο περιστατικό και οτι εμεις φταίμε, επειδη εκει που είναι το χωριο ηταν παλια το περιβάλλον του λύκου.... Απο τέτοιες καραμέλες χορτάσαμε....
 
Back
Top