Λύκος

Δολοφονική επίθεση σε γουρουνόσκυλο στην Ξάνθη
Υποβλήθηκε από admin στις Δευ, 08/04/2019 - 17:37.
56355332_819128961799850_8928177246678548480_o.jpg


ΝΕΟ, κρούσμα θανατηφόρας επίθεσης λύκων σε ΑΛΛΟ ένα κυνηγόσκυλο σημειώθηκε την Πέμπτη 04/04/19 στην περιοχή του Κρομνικού Ξάνθης, κατά την διάρκεια εκπαιδευτικής εξόδου. Αυτή την φορά το "λαχείο" έπεσε στον συνάδερφο Κυριάκο Χατζηνίκου να θρηνήσει τον αγαπημένο του τετράποδο συνεργάτη, φίλο και σύντροφο, θύμα στην ανεξέλεγκτη πλέον μανία και εθισμό των λύκων στο σκυλίσιο κρέας !!!

Συγκεκριμένα πρόκειται για τον Ρόκι 4 χρονών ημίαιμο τον οποίο έβγαλε ο Νίκος για ξεμούδιασμα κ τρέξιμο το απόγευμα της Πέμπτης 04/04/19 στην περιοχή του Κρομνικού Ξάνθης.

Ας δούμε λοιπόν πως περιγράφει το χρονικό της θανατηφόρας επίθεσης στον σύντροφο του, ο ίδιος ο Κυριάκος : " Ανέβηκα μια βόλτα με τον σκύλο και τον άφησα ελεύθερο στην περιοχή του Κρομνικού. Ο σκύλος εντόπισε άγνωστο ντορό και τον ιχνηλατούσε με φωνή και μετά από μια πορεία 1000 περίπου μέτρων κινήθηκα να τον πιάσω για να μην νυχτώσω γιατί δεν παρατούσε τον ντόρο παρά μόνο αν πέσει το θήραμα.

Πλησίασα τον σκύλο και σε απόσταση 300 μέτρον περίπου από εμένα, ο Ρόκι σταμάτησε απότομα της φωνές και μετά άκουσα ένα βραχνό τσίριγμα, και αμέσως κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Έτρεξα προς το μέρος του και αντίκρισα 3 μεγάλους λύκους να τραβάνε τον σκύλο, μόλις με αντίκρισαν τράπηκαν σε φυγή ο καθένας σε διαφορετική κατεύθυνση ενώ ο Ρόκι χτυπιόταν με σπασμούς, τον πήρα και τον έβγαλα έξω για να τον μεταφέρω στο κτηνιατρείο αλλά ήταν πολύ αργά οι λύκοι τον είχαν πνίξει. Αν δεν πήγαινα άμεσα στο σφιχτό που έγινε η ζημιά θα έβρισκα μόνο τη ραχοκοκαλιά και το κεφάλι του σκύλου...."

56389456_819129981799748_7179323098401865728_o.jpg
Μεγαλο κριμα, τα συλληπητηρια μου! Ολοι μας εχουμε απωλεσει σκυλια τα τελευταια χρονια απο λυκους και ξερουμε ποσο δυσκολο ειναι να χανεις εναν "φιλο"! Συνανταμε κατα καιρους αγελες (πλεον) απο 3 και πανω λυκους και το λυπηρο ειναι οτι δεν κινητοποιειται καποιος αρμοδιος φορεας - υπηρεσια να κανει μια καταμετρηση, να αναγνωρισουν και να αντιμετωπισουν το προβλημα αυτο! Μαζι με τους κυνηγους "κλαινε" και οι κτηνοτροφοι!!
 
Μεγαλο κριμα, τα συλληπητηρια μου! Ολοι μας εχουμε απωλεσει σκυλια τα τελευταια χρονια απο λυκους και ξερουμε ποσο δυσκολο ειναι να χανεις εναν "φιλο"! Συνανταμε κατα καιρους αγελες (πλεον) απο 3 και πανω λυκους και το λυπηρο ειναι οτι δεν κινητοποιειται καποιος αρμοδιος φορεας - υπηρεσια να κανει μια καταμετρηση, να αναγνωρισουν και να αντιμετωπισουν το προβλημα αυτο! Μαζι με τους κυνηγους "κλαινε" και οι κτηνοτροφοι!!
Όταν φτασουνε στο Σύνταγμα κάτι μπορεί να γίνει ........
Κρίμα για τον κυνηγό που έχασε τον τετράποδο φίλο του.........:(
 
Αν δεν γίνει σοβαρή μελέτη από την αρμόδια υπηρεσία για τον πλυθησμο των λύκων - τσακαλιων ανα περιοχή , πολύ φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα αυξηθούν τόσο πολύ που δεν θα μαζεύεται η κατάσταση . Όταν αυξηθούν σε μεγάλο βαθμό δεν το έχουν πολύ να αρχίσουν να επιτίθενται και σε ανθρώπους ( μικρά παιδιά,κτλ)
 
Αν δεν γίνει σοβαρή μελέτη από την αρμόδια υπηρεσία για τον πλυθησμο των λύκων - τσακαλιων ανα περιοχή , πολύ φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα αυξηθούν τόσο πολύ που δεν θα μαζεύεται η κατάσταση . Όταν αυξηθούν σε μεγάλο βαθμό δεν το έχουν πολύ να αρχίσουν να επιτίθενται και σε ανθρώπους ( μικρά παιδιά,κτλ)
Όταν επιτεθούν σε κανενα μικρό παιδί θα ενεργοποιηθεί ο κρατικός μηχανισμός. Έτσι δεν γίνεται πάντα;
 
Νομίζω οτι σήμερον η μέρα όλες οι εταιρίες κατασκευαζουν αξιόλογα μονοβολα καθώς επίσης και πάρα πολύ καλά 27 βολα η 12 βολα η και 9 βολα ανάλογα με τις σκοπευτικές ικανότητες του καθενός , απο τη μέρα που έφαγαν το καημένο το γαιδαρακο του κυρ Δημήτρη στο χωρίο , με στεναχώρησαν πολυ σαν ζώα , και αν αυτοί που τους εκτρέφουν , και θέλουν να τους βλέπουν και να τους καμαρώνουν , που είναι και δικαίωμα τους , να μεριμνήσουν να ανεβαίνουν εκεί που τους αμωλανε και να τους ταΐζουν, και οχι τα κονδύλια που ισω παίρνουν να γινωντε γούστα και να το παίζουν οικολογη , γιατί αν θέλεις εγώ να σεβαστώ το έργο σου , η αυτό που τέλος πάντων δημιουργείς , τότε πρέπει να σεβαστής και εσύ εμένα , και ότι μου ανήκει . Ο λύκος δεν μπορεί να έχει στο DNA τίποτα αλο εκτός την αναπαραγωγή του , και φυσικά την επιβίωση του. Εσύ που των αγαπάς και των σέβεσαι , γιατί δεν αγαπάς και το δικό μου το σκύλο ( Παρεακι ) και δεν των σεβεσαι ? Ζητώ ταπεινά συγνώμη για το λόγο μου , αν προσβάλω κάποιον , αλα είναι η ταπεινή μου γνώμη και άποψη επί του θέματος . Γιατί του κυρ Δημήτρη τα ξύλα δεν θα τα κουβαλήσουν ούτε οι λύκοι , αλα ούτε και αυτοί που τους άφησαν απανταχού στην Ελλάδα .
 
Νομίζω οτι σήμερον η μέρα όλες οι εταιρίες κατασκευαζουν αξιόλογα μονοβολα καθώς επίσης και πάρα πολύ καλά 27 βολα η 12 βολα η και 9 βολα ανάλογα με τις σκοπευτικές ικανότητες του καθενός , απο τη μέρα που έφαγαν το καημένο το γαιδαρακο του κυρ Δημήτρη στο χωρίο , με στεναχώρησαν πολυ σαν ζώα , και αν αυτοί που τους εκτρέφουν , και θέλουν να τους βλέπουν και να τους καμαρώνουν , που είναι και δικαίωμα τους , να μεριμνήσουν να ανεβαίνουν εκεί που τους αμωλανε και να τους ταΐζουν, και οχι τα κονδύλια που ισω παίρνουν να γινωντε γούστα και να το παίζουν οικολογη , γιατί αν θέλεις εγώ να σεβαστώ το έργο σου , η αυτό που τέλος πάντων δημιουργείς , τότε πρέπει να σεβαστής και εσύ εμένα , και ότι μου ανήκει . Ο λύκος δεν μπορεί να έχει στο DNA τίποτα αλο εκτός την αναπαραγωγή του , και φυσικά την επιβίωση του. Εσύ που των αγαπάς και των σέβεσαι , γιατί δεν αγαπάς και το δικό μου το σκύλο ( Παρεακι ) και δεν των σεβεσαι ? Ζητώ ταπεινά συγνώμη για το λόγο μου , αν προσβάλω κάποιον , αλα είναι η ταπεινή μου γνώμη και άποψη επί του θέματος . Γιατί του κυρ Δημήτρη τα ξύλα δεν θα τα κουβαλήσουν ούτε οι λύκοι , αλα ούτε και αυτοί που τους άφησαν απανταχού στην Ελλάδα .
Μια χαρά ευγενεστατα τα γράφεις!! Αν αρχίσουμε να ζητάμε αποζημιώσεις για την περιουσία μας... Βλέπε ζώα οικόσιτα, γαιδουρια μουλάρια αγελάδες σκύλους να δεις πως θα νοιάζονταν....τωρα δεν μπορούμε και μας γράφουν στα παπαρια τους
 
Νομίζω οτι σήμερον η μέρα όλες οι εταιρίες κατασκευαζουν αξιόλογα μονοβολα καθώς επίσης και πάρα πολύ καλά 27 βολα η 12 βολα η και 9 βολα ανάλογα με τις σκοπευτικές ικανότητες του καθενός , απο τη μέρα που έφαγαν το καημένο το γαιδαρακο του κυρ Δημήτρη στο χωρίο , με στεναχώρησαν πολυ σαν ζώα , και αν αυτοί που τους εκτρέφουν , και θέλουν να τους βλέπουν και να τους καμαρώνουν , που είναι και δικαίωμα τους , να μεριμνήσουν να ανεβαίνουν εκεί που τους αμωλανε και να τους ταΐζουν, και οχι τα κονδύλια που ισω παίρνουν να γινωντε γούστα και να το παίζουν οικολογη , γιατί αν θέλεις εγώ να σεβαστώ το έργο σου , η αυτό που τέλος πάντων δημιουργείς , τότε πρέπει να σεβαστής και εσύ εμένα , και ότι μου ανήκει . Ο λύκος δεν μπορεί να έχει στο DNA τίποτα αλο εκτός την αναπαραγωγή του , και φυσικά την επιβίωση του. Εσύ που των αγαπάς και των σέβεσαι , γιατί δεν αγαπάς και το δικό μου το σκύλο ( Παρεακι ) και δεν των σεβεσαι ? Ζητώ ταπεινά συγνώμη για το λόγο μου , αν προσβάλω κάποιον , αλα είναι η ταπεινή μου γνώμη και άποψη επί του θέματος . Γιατί του κυρ Δημήτρη τα ξύλα δεν θα τα κουβαλήσουν ούτε οι λύκοι , αλα ούτε και αυτοί που τους άφησαν απανταχού στην Ελλάδα .
Μια χαρά τα λες Θοδωρή και πολύ σωστά αυτά που γράφεις. Πάνω απ'όλα είναι όμως λογικά. Τελικά ίσως και να ζούμε σε παράλογο κόσμο...
 
Μια χαρά τα λες Θοδωρή και πολύ σωστά αυτά που γράφεις. Πάνω απ'όλα είναι όμως λογικά. Τελικά ίσως και να ζούμε σε παράλογο κόσμο...
Παραλογο κοσμο σιγουρα και κοσμο της κονομας..ολοι αυτοι οι και καλα "φιλοζωοι" τσεπωνουν παχιες επιδοτησεις για την και καλα διαχειριση και προστασια του σπανιου ειδους που κοντευουν να γινουν περισσοτερα και απο τις μυγες..και ποιος την πληρωνει παλι;ο απλος κτηνοτροφος που βγαζει τα προς το ζειν απο τα αιγοπροβατα του και εμεις οι κυνηγοι που παμε στο βουνο να ξεφυγουμε απο την καθημερινοτητα!αυτο ειναι καταντια και καλο θα ναι να ξυπνησει η ΚΣΕ και οι αρμοδιοι και κατι να γινει!
 
θα ξυπνήσουν Μίλτο όλοι θα ξυπνήσουν .... χρειάζεται αίμα όμως δυστυχώς.... να το παιξουν οι εισαγγελεις δημοσιογράφοι στα παραθυρα και μετα να κουνηθούν να παρουν αποφασεις...
Ποιος θα ναι ο ατυχος που θα την πληρώσει...
 
Ετσι ετυχε και στην απρεα μου σε κυνηγι που καναμε τα σκυλια κυνηγουσαν στην μια πλαγια και απεναντι τους 17 τετοια κοπροσκυλα να πηγαινουν σιγα σιγια προς αυτα..το τι τουφεκιες εριξε η παγανα για να τοτς διωξει αναψαν οι καννες..πρωτη φορα παντως που βλεπαμε τοσους πολλους
 

Κυνηγός εντόπισε νεκρό λύκο


Νεκρός λύκος εντοπίστηκε από κυνηγό σε περιοχή του Καλαμπακίου Δράμας στις 30/08/2019, ο οποίος με μέριμνα της θηροφυλακής περισυλλέχθηκε και μεταφέρθηκε στην Κτηνιατρική Υπηρεσία Δράμας.

 
Back
Top