Λύκος

γιασας παιδες,σημερα πρωι ξεκινησα να παω να ταισω τα σκυλια στο κτημα που ειναι απωσταση απο το σπιτιμου καμια 200αρια μετρα και απο εκη ξεκιναη το βουνο,,μπαινωντας στο κτημα απεριφραχτο ειναι ,,βλεπω πατηματα απο λυκο μου σηκωθηκε η τριχα λεω αμαν τα σκυλια,ασχετως που τα εχω περιφραγμενα σε κουμασι,,,παω τα βλεπω οκ οκ ,τα πατηματα του λυκου περασανε καμια 5 6 μετρα απο το κουμασι περπατησε μεσα στης ελιες και εφυγε σε ενα δυπλανο χωραφι,,λιγο παρακατω εχη ενας φιλος κατσικια μαντρι, τον ειδα σημερα και του ειπα και τα ειδες και αυτος τα πατηματα,,αλα εχη σκυλια και ισως την κωπανησε ο λυκος,,παντως ρε παιδες τον κωβο καμια 70 80 κιλα το ζωο επαθα πλακα,,,τα βουναμας ειναι φουλ στο χιονι και τον κατεβασε απο πανω για αναζητηση τροφης,,,τι να πω εας ευχηθουμε να μην ξαναπεραση απο εκη και εχουμε καμια λακταραα photo hosting sites.pray to God..very shoked..very shoked.
 
γιασας παιδες,σημερα πρωι ξεκινησα να παω να ταισω τα σκυλια στο κτημα που ειναι απωσταση απο το σπιτιμου καμια 200αρια μετρα και απο εκη ξεκιναη το βουνο,,μπαινωντας στο κτημα απεριφραχτο ειναι ,,βλεπω πατηματα απο λυκο μου σηκωθηκε η τριχα λεω αμαν τα σκυλια,ασχετως που τα εχω περιφραγμενα σε κουμασι,,,παω τα βλεπω οκ οκ ,τα πατηματα του λυκου περασανε καμια 5 6 μετρα απο το κουμασι περπατησε μεσα στης ελιες και εφυγε σε ενα δυπλανο χωραφι,,λιγο παρακατω εχη ενας φιλος κατσικια μαντρι, τον ειδα σημερα και του ειπα και τα ειδες και αυτος τα πατηματα,,αλα εχη σκυλια και ισως την κωπανησε ο λυκος,,παντως ρε παιδες τον κωβο καμια 70 80 κιλα το ζωο επαθα πλακα,,,τα βουναμας ειναι φουλ στο χιονι και τον κατεβασε απο πανω για αναζητηση τροφης,,,τι να πω εας ευχηθουμε να μην ξαναπεραση απο εκη και εχουμε καμια λακταραα photo hosting sites.pray to God..very shoked..very shoked.
Σακη το νου σου αδερφέ
Περιφράξε το κτήμα τώρα που είναι νωρις και καλό θα ήταν να μεταφέρεις τα σκυλιά σου από εκεί μέχρι να ετοιμάσεις τον χωρο
Ίσως ο λύκος να κυνηγήθηκε από τα τσοπανόσκυλα και να αποχώρησε
Όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναγυρίσει ειδικά αν μυριστηκε μεζέ -σκυλια δεμένα
Εμένα μου έφαγαν στον κυνηγότόπο 2 λαγοσκυλα και από τότε είμαι σε εγρήγορση
 
Τώρα πήρα χαμπάρι το θέμα..
Εχουν εμφανιστεί και εδώ αρκετοί (δεν μας έφταναν οι αρκούδες).
ΚΑλό είναι τα σκυλιά να μην τα φοράμε κουδουνάκια, γιατί τους κάνουμε το έργο πιό εύκολο. Λουφάζουν και περιμένουν την κατάλληλη στιγμή.
 
Οι γείτονες μας Ιταλοί επέτρεψαν το κυνήγι του για περιορισμένο αριθμό...

Στην Γαλλία είναι ένα βήμα πριν από αυτό.

Οι Σκανδιναβικές χώρες τον κυνηγάνε, πάντα υπό αυστηρό καθεστώς.

Εμείς ακόμα εδώ τον θεωρούμε ολιγάριθμο. Μάλλον δεν είμαστε καλοί στα μαθηματικά.
 
Οι γείτονες μας Ιταλοί επέτρεψαν το κυνήγι του για περιορισμένο αριθμό...

Στην Γαλλία είναι ένα βήμα πριν από αυτό.

Οι Σκανδιναβικές χώρες τον κυνηγάνε, πάντα υπό αυστηρό καθεστώς.

Εμείς ακόμα εδώ τον θεωρούμε ολιγάριθμο. Μάλλον δεν είμαστε καλοί στα μαθηματικά.
προσωπικά πιστεύω ότι καλοί είμαστε στα μαθηματικά αλλά τα τελευταία χρόνια τα λυκόμορφα και περίεργα παρόμοια που έχουν αμολήσει κάποιες ομάδες δήθεν φυσιολατρών μπερδεύουν και αλλοιώνουν το άθροισμα του γηγενούς λύκου
 
Φίλε Μάκη αν κατάλαβα κάνεις διαχωρισμό του καθαρόαιμου λύκου με πιθανόν υβρίδια. Αν όντως υπάρχουν υβρίδια συμφωνώ μαζί σου ως προς τον διαχωρισμό όμως και πάλι θεωρώ ότι το αθροιστικό σύνολο καθαρόαιμων και μη λύκων είναι νούμερο που δεν μπορεί να το αντέξει το οικοσύστημα της χώρας μας.

Πέραν τούτου όμως και πάντα φιλικά, δεν νομίζω ότι έχει υπάρξει επιστημονική απόδειξη ότι υπάρχουν υβρίδια λύκου στην ελληνική ύπαιθρο. Αν έχεις διαβάσει κάποιο σχετικό άρθρο, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μου το κοινοποιήσεις.
 
Φίλε Μάκη αν κατάλαβα κάνεις διαχωρισμό του καθαρόαιμου λύκου με πιθανόν υβρίδια. Αν όντως υπάρχουν υβρίδια συμφωνώ μαζί σου ως προς τον διαχωρισμό όμως και πάλι θεωρώ ότι το αθροιστικό σύνολο καθαρόαιμων και μη λύκων είναι νούμερο που δεν μπορεί να το αντέξει το οικοσύστημα της χώρας μας.

Πέραν τούτου όμως και πάντα φιλικά, δεν νομίζω ότι έχει υπάρξει επιστημονική απόδειξη ότι υπάρχουν υβρίδια λύκου στην ελληνική ύπαιθρο. Αν έχεις διαβάσει κάποιο σχετικό άρθρο, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μου το κοινοποιήσεις.
όχι κάτι επιστημονικό δεν έχω,μαρτυρίες μόνο από φίλους στην Στερεά Ελλάδα και συγκεκριμένα από Φωκίδα όπως λίγο παλαιότερα από περιοχή Καλαμπάκας από αδελφό φίλου(που δοουλεύουμε μαζί)κτηνοτρόφο
μιλάω για τα υβρίδια
αναφορές υπάρχουν κι από κυνηγούς που χάνουν σκυλιά από επιθέσεις
η κρατική μέριμνα όμως είναι μηδενική και δεν υπάρχουν μελέτες,
 
Όλοι αυτοί λοιπόν που αναφέρεις πως ξέρουν ότι είναι υβρίδια και όχι καιαρόαιμοι λύκοι οι οποίοι καλόμαθαν στο σκυλίσιο και χωρίς ιδιαίτερο κόπο κρέας τους;

Εγώ προσωπικά για αυτούς τους λύκους που αναφέρεις πιστεύω ότι αφενός είναι καθαρόαιμοι αλλά είναι αμολυτοί. Για αυτό και έχουν αυτή την ιδιαίτερη συμπεριφορά.
 
Όλοι αυτοί λοιπόν που αναφέρεις πως ξέρουν ότι είναι υβρίδια και όχι καιαρόαιμοι λύκοι οι οποίοι καλόμαθαν στο σκυλίσιο και χωρίς ιδιαίτερο κόπο κρέας τους;

Εγώ προσωπικά για αυτούς τους λύκους που αναφέρεις πιστεύω ότι αφενός είναι καθαρόαιμοι αλλά είναι αμολυτοί. Για αυτό και έχουν αυτή την ιδιαίτερη συμπεριφορά.
στη Φωκίδα και Φθιώτιδα οι παλιοί λένε ότι είναι μεγαλύτερα των λύκων που ήξεραν....έχω δεί φωτό αλλά συμπέρασμα μεγέθους δεν μπορώ να βγάλω
για αμολυτούς λέω κι εγώ αλλά από που τους έφεραν και που εκτράφηκαν η συνελέγησαν για να αμολυθούν
ποιοι είναι αυτοί που ασχολούνται με τον λύκο των Βαλκανίων;;;;
 
Last edited:
Συγγενής και φίλοι κτηνοτρόφοι που γνώρισαν και τους "παλιούς"λύκους αυτούς που βλέπουν σήμερα τους αναφέρουν ως κάτι άλλο.
Παράδειγμα ο λύκος δεν μπαίνει πότε σε μαντρί.Ο κουμπάρος μου τον χτύπαγε στο κεφάλι και αυτός δεν έφευγε.
Στην Πελασγία επιτέθηκαν σε εργάτες που μάζευαν ελιές .Ο λύκος δεν πλησιάζει τον άνθρωπο γιατί αν πάθει κάτι η επιβίωση θα είναι έως ακατόρθωτη.
Αντίθετα με αυτούς σήμερα που προσπαθούν να ζουν κοντά στον άνθρωπο ζώντας σε περιοχές που δε ήταν ποτέ βιότοπος τους.
 
Οι περισσότερες επιθέσεις σε σκυλους και σε αιγοπροβατα γίνονται αυτό το μήνα επειδή σέρνουν και οι ανάγκες τους είναι μεγαλύτερες!
Τα αρσενικά προστατεύουν την περιοχή τους από τον κάθε εχθρό και οι θυληκες έχουν ανάγκες για να μεγαλώσουν τα μικρά τους!
Τώρα αν είναι υβρίδια αυτό δεν το ξέρω,αλλά δεν είναι και το μοναδικό ζώο στο οποίο βάλαμε το χεράκι μας...βλέπε γουρούνια, απελευρωσεις λαγων πέρδικας!
 
2 θηλαστικά δεν πρόκειται να επιβιώσουν ποτέ στην Κρήτη ακόμα και αν έχουν όλους τους αρκτούρους του πλανήτη να τα επιβλέπουν.
Ο λύκος και το αγριογούρουνο.
Τους λύκους σε 24 ώρες θα τους εκτελέσουν οι βοσκοί ακόμα και στα έγκατα της Γης να κρυφτούν.Για να σώσουν τα κοπάδια τους.
Τα δε αγριογούρουνα πάλι οι ίδιοι θα τα εκτελέσουν και πάλι σε 24 ώρες. Διότι δεν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσει ζώο βρώσιμο με πάνω από 5 κιλά κρέας μόνο του βράδυ στα βουνά της Κρήτης. Ασυνόδευτο! Θα μπει στο τσουκάλι ο κόσμος να χαλάσει.
 
2 θηλαστικά δεν πρόκειται να επιβιώσουν ποτέ στην Κρήτη ακόμα και αν έχουν όλους τους αρκτούρους του πλανήτη να τα επιβλέπουν.
Ο λύκος και το αγριογούρουνο.
Τους λύκους σε 24 ώρες θα τους εκτελέσουν οι βοσκοί ακόμα και στα έγκατα της Γης να κρυφτούν.Για να σώσουν τα κοπάδια τους.
Τα δε αγριογούρουνα πάλι οι ίδιοι θα τα εκτελέσουν και πάλι σε 24 ώρες. Διότι δεν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσει ζώο βρώσιμο με πάνω από 5 κιλά κρέας μόνο του βράδυ στα βουνά της Κρήτης. Ασυνόδευτο! Θα μπει στο τσουκάλι ο κόσμος να χαλάσει.
εισαι ωραιως γιατι μιλας στα ισαααα και λες την αληθειαααα,,μηπως γιαυτο σας λενε και αγρυμιααα;;.sarcastic..RESPECT.
 
Μετά την Ισπανία και η Γαλλία επιτρέπει το κυνήγι του λύκων
Η γαλλική κυβέρνηση, την Πέμπτη, έδωσε το πράσινο φως για τον έλεγχο των πληθυσμών των λύκων σε ορεινές περιοχές όπου τα κοπάδια των κτηνοτρόφων βρίσκονται υπό μόνιμη επίθεση.

Πάνω από 8.000 κτηνοτροφικά ζώα, κυρίως πρόβατα, σκοτώθηκαν από επιθέσεις λύκων τον περασμένο χρόνο - κυρίως στα νοτιοανατολικά της χώρας.

Οι αγρότες λένε ότι οι ηλεκτροφόροι φράκτες και τα τρομακτικά τσομπανόσκυλα είναι αναποτελεσματικά μέτρα προστασίας απέναντι στους πανούργους θηρευτές και απαιτούν να αυξηθεί το όριο κάρπωσης πέρα από τα 40 αρπακτικά που ορίζει ο νόμος αυτή την στιγμή.

Η κυβέρνηση έδωσε το πράσινο φως για τη αφαίρεση μέχρι και 40 λύκων μέχρι τον Ιούλιο του 2018 - ποσοστό που παραμένει αμετάβλητο από το 2016/2017 - και αντιπροσωπεύει λίγο περισσότερο από το 10% του πληθυσμού λύκου της Γαλλίας.

Όταν θα έχουν σκοτωθεί 32 λύκοι - συνήθως κατά τη διάρκεια οργανωμένων κυνηγιών - θα επιτρέπεται στους αγρότες να πυροβολούν λύκο για να ματαιώσουν μια επικείμενη επίθεση ή να τερματίσουν μια επίθεση η οποία βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη.

Σε τέτοιες περιπτώσεις επιτρέπεται να σκοτωθούν ακόμα 8 λύκοι ώστε να συμπληρωθεί το όριο των 40 ζώων.

Ομάδες για τα δικαιώματα των ζώων ζήτησαν να σταματήσουν οι έλεγχοι του πληθυσμού του λύκου, λέγοντας ότι οι προειδοποιητικές βολές θα αρκούσαν για να τρομάξουν τα πεινασμένα αρπακτικά ζώα.

Ο υπουργός Οικολογίας Nicolas Hulot δήλωσε ότι η Γαλλία πρέπει να επιτύχει μια ισορροπία μεταξύ της προστασίας των λύκων, ενός προστατευόμενου είδους στην Ευρώπη και της προστασίας του ζωικού κεφαλαίου

Ωστόσο, οι διαδοχικές κυβερνήσεις έχουν αγωνιστεί να συμβιβάσουν τις ανταγωνιστικές απαιτήσεις δυο διαφορετικών λόμπι, αυτών που υπερασπίζονται τον λύκο (από την ασφάλεια του σαλονιού τους, χωρίς να απειλούνται από το αρπακτικό) και των κτηνοτρόφων που βιώνουν την σκληρή καθημερινότητα στο πετσί τους.

Μετά την εξάλειψή τους στη δεκαετία του 1930 οι λύκοι πέρασαν στη Γαλλία από την Ιταλία τη δεκαετία του 1990 και τώρα έχουν εξαπλωθεί σε 30 από τις 101 "επαρχίες" ή διοικητικές περιοχές της Γαλλίας .

του Αλέξανδρου Παλαιολόγου
 
ωντος φιλε κωστα στα ριζανα και περιξ χωρια καθε χρονια φαγωνονται σκυλια απο λυκους ,απο φερμες μεχρι λαγοσκηλα,,, τα εχω κυνηγηση παλαιωτερα τα μερη και ειναι κλασικα μπεκατσοτοπιααα αλα ωση ξεκινανε για κυνηγι πανε με ρησκω τα σκυλιατουςςςςςς, και δεν υπαρχη χρονια να περασε χωρις κρουσμα.hair.
 
Back
Top