Λύκος

Σημερα που πηγα για φασσες πετυχα κι αυτη τη ποδαρα, το παπουτσι ειναι 43 νουμερο παντως
LDavV9k.jpg
Λυκος αποκλειεται...Λεγεται οτι εχει εξαφανιστει απο την Ελλαδα.buy buy....Μαλλον καποιο κοτοπουλο ειναι:confused:
 
Πριν καμια βδομαδα εκανα ριπερ στο Χωριο Ελεωνα στα ριζα του βουνου.
Εβλεπα στην ακρη στα πουρναρια καθισμενα σε βραχο 2 ζουλαπια.
Οταν εφτασα κοντατους καλιεργωντας το χωραφι και με το τρακτρερ σχεδον τερμα,παρεμειναν αταρχα.
Ειδα οτι εμοιαζαν με λυκο.
Απορησα που δεν φοβηθηκαν ,σταματησα το τρακτερ και πηγα να κατεβω.
Δεν προλαβα να πατησω κατω και ειχαν εξαφανιστει.
Εσβησα το τρακτερ για να ακουω, μπηκα για λιγο στο πυκνο,δεν ειδα τιποτα και συνεχισα την δουλεια μου.
Παντως παιδια αυτα ειναι λυκοι εκτροφειου,και σιγουρα δεν ειναι ντοπια ρατσα.
 
Τροχαίο με λύκο στη Νέα Χαλκηδόνα
Υποβλήθηκε από admin στις Κυρ, 11/03/2018 - 18:55.
Εκτυπώσιμη μορφήΑποστολή με email
28906536_1831921013532824_188144032_n.jpg

Καθημερινά περιστατικά σε πολλές περιοχές της χώρας αναδεικνύουν ένα σοβαρό πρόβλημα ιδιαίτερα για όσου δραστηριοποιούνται στην ύπαιθρο, κτηνοτρόφους και κυνηγούς.

Πρόκειται φυσικά για τα συνεχόμενα περιστατικά επιθέσεων λύκων σε κυνηγόσκυλα και παραγωγικά ζώα.

Νέο τροχαίο με λύκο, σημειώθηκε αυτή την φορά στον ποταμό Αξιό, στο ύψος της Νέας Χαλκηδόνας, δίπλα στην παλιά γέφυρα του Αξιού. Το "σπάνιο" αγρίμι εντοπίστηκε την Πέμπτη 08/03/18 από τον συνάδελφο κυνηγό, Νίκο Δεδούδη ο οποίος μας έστειλε και την φωτογραφία.

Σύμφωνα με τον Νίκο οι εμφανίσεις λύκων είναι τακτικότατες στην ευρύτερη περιοχή, ενώ μερικές φορές δεν διστάζουν να πλησιάσουν και πολύ κοντά στο χωριό. Οι δε ζημιές που προκαλούνται σε κτηνοτροφικά ζώα αλλά και σε σκυλιά είναι σημαντικές !!!

του Αλέξανδρου Παλαιολόγου
 
σημερα το πρωι που πηγενα για ορτυκια κατα της 8ωρα μου εκωψε τον δρομο ενας λυκαροςςςς, και μαλιστα μωλις περασε τον δρομο καθωντανε και με κηταζε,,σταματησα να τον βγαλω φωτο αλα αμεσως απαθης εφυγε με το πασοτουυυ,,,,το μερως αυτο το ξερω καλα και μαλιστα οι παλιοι γερωντες λενε οτι ειναι περασμα που ανεβωκατεβαινουνε απο το βουνο στον καμπο
 
Επίθεση αγέλης λύκων σε ανθρώπους στα Ιωάννινα

7e44a653263301e430d2b5d8e8ec9364.jpg

Επίθεση από αγέλη λύκων δέχθηκαν τέσσερις πρόσφυγες που προσπαθούσαν να μεταβούν πεζοί στην Αλβανία.

Οι τρεις Σύριοι πρόσφυγες και ένας Ιρακινός που φιλοξενούνταν στο Κέντρο Φιλοξενίας Προσφύγων στην Κατερίνη, ξεκίνησαν με τα πόδια για να φτάσουν στην Αλβανία, με απώτερο σκοπό να προωθηθούν από εκεί στη Βόρεια Ευρώπη.

Επέλεξαν να κινηθούν μέσα από δασώδεις περιοχές, προκειμένου να μην γίνουν αντιληπτοί και φθάνοντας στην περιοχή της Ιερομνήμης Ιωαννίνων, δέχθηκαν επίθεση από αγέλη λύκων, με αποτέλεσμα τον τραυματισμό του ενός στο πόδι.

Αμέσως ειδοποίησαν τον Ευρωπαϊκό Αριθμό Έκτακτης Ανάγκης (112) και στο σημείο έσπευσε κλιμάκιο της ΕΜΑΚ και πυροσβεστικές δυνάμεις, που εντόπισαν τους πρόσφυγες και παρέλαβαν τον τραυματία.

SKAI
 
Παιδια στο Κιλκις επειδη εκει τυχαινει να ειναι το χωριο της μανας μου και εκει κυνηγαμε γουρουνι εχουμε χασει παρα πολλα σκυλια..να φανταστειτε σε 3 χρονια μας εφαγαν 10 σκυλια οι λυκοι..εχουν αποθρασυνθει..εδω μερα μεσημερι πηγε να επιτεθει λυκος σε εναν μπαρμπα μου που πηγαινε στο μαντρι του..σιγουρα προκειται για υβριδια γιατι την επαφη με τον ανθρωπο την εχουν
 
Κάτι διαφορετικό να πω...
Με πήρε πριν από λίγο ο πατέρας μου από κάτω(Ορεινή Ηλεία) και μου είπε ότι έχουν αυξηθεί πολύ τα τσακάλια.Χθες βράδυ σκούζανε κοντά στο σπίτι και υπάρχουν φοβίες από τους εναπομείναντες ντόπιους. Οι κτηνοτρόφοι έχουν μεγάλο πρόβλημα!!! όσα ζωντανά ξεκόβουν από τα υπόλοιπα και τους σκύλους,δεν τη γλυτώνουν με τίποτα.
Μου φαίνεται ότι τα απογεύματα οταν πάω κάτω,θα ασχολούμαι με το καρτέρι τους,όπως κάναμε πιο παλιά που είχαν πρωτοεμφανιστεί..
 
Σοβαρότατο το πρόβλημα παιδιά και η πολιτεία παρόλη τη δημοσιότητα και τις καταγγελίες συνεχίζει να μην ασχολείται με το σοβαρότατο αυτό θεμα...σε λίγο θα μπουν στα σπίτια μας....πέρισυ 500 μέτρα από το σπίτι καλοκαιρακι ειχα βγει για περπατημα στο σουρουπο και με πλησιασαν 2 στα 30 μέτρα....την έκανα με ελαφρα....λίγες μέρες μετά εμφανίστηκαν στα 50 μέτρα από το σπίτι μου έξω από την περίφραξη του γείτονα και χαζεύανε τα πρόβατα του 4 το μεσημέρι .... το σπίτι μου να πω ότι είναι σχεδόν στο κέντρο του χωριού μόλις 10 χλμ από τα Γιάννενα...
 
Κάτι διαφορετικό να πω...
Με πήρε πριν από λίγο ο πατέρας μου από κάτω(Ορεινή Ηλεία) και μου είπε ότι έχουν αυξηθεί πολύ τα τσακάλια.Χθες βράδυ σκούζανε κοντά στο σπίτι και υπάρχουν φοβίες από τους εναπομείναντες ντόπιους. Οι κτηνοτρόφοι έχουν μεγάλο πρόβλημα!!! όσα ζωντανά ξεκόβουν από τα υπόλοιπα και τους σκύλους,δεν τη γλυτώνουν με τίποτα.
Μου φαίνεται ότι τα απογεύματα οταν πάω κάτω,θα ασχολούμαι με το καρτέρι τους,όπως κάναμε πιο παλιά που είχαν πρωτοεμφανιστεί..
Κ στη Μεσσηνία μεγάλη αύξηση πιστεύω ότι έχουν την τελευταία τριετία... είχα από παιδάκι να ακούσω τόσα πολλά κάθε σούρουπο ακόμα κ στα ημιορεινα...
Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση που σε απογευματινο τσιχλας έπεφταν οι τουφεκιες βροχή κ αυτά πλησιαζαν τόσο που είχα ανησύχησει για το σκύλο μου...
 
Μεγαλη αυξηση σε πολλες περιοχες στην χωρα, με απηλητικες διαθεσεις κ αλλαγη στην συμπεριφορα . Δεν θα πω ποιος ευθυνεται , συγουρα το ανθρωπινο χερι εχει κανει την δουλεια του οταν παρεμβαινει στην φυση....!!!
 
Κάτι διαφορετικό να πω...
Με πήρε πριν από λίγο ο πατέρας μου από κάτω(Ορεινή Ηλεία) και μου είπε ότι έχουν αυξηθεί πολύ τα τσακάλια.Χθες βράδυ σκούζανε κοντά στο σπίτι και υπάρχουν φοβίες από τους εναπομείναντες ντόπιους. Οι κτηνοτρόφοι έχουν μεγάλο πρόβλημα!!! όσα ζωντανά ξεκόβουν από τα υπόλοιπα και τους σκύλους,δεν τη γλυτώνουν με τίποτα.
Μου φαίνεται ότι τα απογεύματα οταν πάω κάτω,θα ασχολούμαι με το καρτέρι τους,όπως κάναμε πιο παλιά που είχαν πρωτοεμφανιστεί..

Σοβαρότατο το πρόβλημα παιδιά και η πολιτεία παρόλη τη δημοσιότητα και τις καταγγελίες συνεχίζει να μην ασχολείται με το σοβαρότατο αυτό θεμα...σε λίγο θα μπουν στα σπίτια μας....πέρισυ 500 μέτρα από το σπίτι καλοκαιρακι ειχα βγει για περπατημα στο σουρουπο και με πλησιασαν 2 στα 30 μέτρα....την έκανα με ελαφρα....λίγες μέρες μετά εμφανίστηκαν στα 50 μέτρα από το σπίτι μου έξω από την περίφραξη του γείτονα και χαζεύανε τα πρόβατα του 4 το μεσημέρι .... το σπίτι μου να πω ότι είναι σχεδόν στο κέντρο του χωριού μόλις 10 χλμ από τα Γιάννενα...

Κ στη Μεσσηνία μεγάλη αύξηση πιστεύω ότι έχουν την τελευταία τριετία... είχα από παιδάκι να ακούσω τόσα πολλά κάθε σούρουπο ακόμα κ στα ημιορεινα...
Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση που σε απογευματινο τσιχλας έπεφταν οι τουφεκιες βροχή κ αυτά πλησιαζαν τόσο που είχα ανησύχησει για το σκύλο μου...

Μεγαλη αυξηση σε πολλες περιοχες στην χωρα, με απηλητικες διαθεσεις κ αλλαγη στην συμπεριφορα . Δεν θα πω ποιος ευθυνεται , συγουρα το ανθρωπινο χερι εχει κανει την δουλεια του οταν παρεμβαινει στην φυση....!!!
Και εδώ είναι πολλά εδώ και χρόνια. Ειδικά κοντά στις λίμνες και στους τριγύρω βάλτους. Σε εμάς είναι άκακα και φοβητσιάρικα. Μια φορά μου έβγαλε ένα ο Ζίκο και το κυνήγησε. Πάντως όταν είσαι στον βάλτο για απογευματινό και αρχίζει η συναυλία τους γίνεται πολύ μυστηριώδες το περιβάλλον. Σκέτη απόλαυση...
 
Κάτι διαφορετικό να πω...
Με πήρε πριν από λίγο ο πατέρας μου από κάτω(Ορεινή Ηλεία) και μου είπε ότι έχουν αυξηθεί πολύ τα τσακάλια.Χθες βράδυ σκούζανε κοντά στο σπίτι και υπάρχουν φοβίες από τους εναπομείναντες ντόπιους. Οι κτηνοτρόφοι έχουν μεγάλο πρόβλημα!!! όσα ζωντανά ξεκόβουν από τα υπόλοιπα και τους σκύλους,δεν τη γλυτώνουν με τίποτα.
Μου φαίνεται ότι τα απογεύματα οταν πάω κάτω,θα ασχολούμαι με το καρτέρι τους,όπως κάναμε πιο παλιά που είχαν πρωτοεμφανιστεί..
Πατριδα ειναι τσακαλια η αγριοσκυλα ?
Εμενα στο χωριο εχουν δει κατι κοκκινοπα μπασταρδεμενα μιλανε για αγελη γυρω στα 10-15
 
Όλα αυτά δεν είναι λιυκοι. Ο κανονικός λύκος μυρίζει άνθρωπο και εξαφανίζεται. Ειναι μοναχικος.
Αυτα τα λυκομορφα είναι τελειως στραβάδια.
Αποστόλη είναι στραβαδια αλλά από ότι διαβάζω, είναι πιο επικίνδυνα τελικά γιατί δεν φοβούνται τον άνθρωπο με αποτέλεσμα να πλησιάζουν σε κοντινές αποστάσεις. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει.
 
Αποστόλη είναι στραβαδια αλλά από ότι διαβάζω, είναι πιο επικίνδυνα τελικά γιατί δεν φοβούνται τον άνθρωπο με αποτέλεσμα να πλησιάζουν σε κοντινές αποστάσεις. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει.
Γιαννη εννοείται ότι δεν έχουν μπεσα
 
Κ στη Μεσσηνία μεγάλη αύξηση πιστεύω ότι έχουν την τελευταία τριετία... είχα από παιδάκι να ακούσω τόσα πολλά κάθε σούρουπο ακόμα κ στα ημιορεινα...
Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση που σε απογευματινο τσιχλας έπεφταν οι τουφεκιες βροχή κ αυτά πλησιαζαν τόσο που είχα ανησύχησει για το σκύλο μου...

Άρη στην Ορεινή Τριφυλία πριν 25 χρόνια ήταν πολύ λίγότερες αγέλες από τσακάλια και σε πολύ συγκεκριμένες περιοχές. Θυμάμαι μικροί κάναμε τι και πως για να τα ακούσουμε και να τα μιμιθούμε...

Για ένα μεγάλο διάστημα χάθηκαν εντελώς, ούτε φωνές, ούτε θεάσεις υπήρχαν (ειπώθηκε πως έπεσε αρρώστια) και εμφανίστηκαν ξανά απότομα (πώς άραγε; ) σε όλο και αυξανόμενους αριθμούς τα τελευταία 3-4 χρόνια όπως είπες πολύ σωστά. Σήμερα είναι σχεδόν σε σημείο κορεσμού σε κάποιες περιοχές και με εντελώς αποθρασυνμένη συμπεριφορά.

Στο δικό μου χωριό σχεδόν κάθε ράχη έχει τη δική της αγέλη και κάθε μια επικοινωνεί με την άλλη κάθε βράδυ... Ό,τι ξεμείνει από οικόσιτο έξω, απλά νύχτωσε και δεν ξημέρωσε... Τα τσοπανόσκυλα του θείου μου είναι γεμάτα αμυχές από τους συνεχείς καυγάδες μαζί τους είτε στη βοσκή είτε το βράδυ γύρω γύρω από το γρέκι...

ΚΑι δεν είναι μόνο στα απογευματινά που σχεδόν τα ακούς δίπλα σου, εμείς τα πετάμε και με τα πόδια στα περπατητά. Σε συγκεκριμένες ποταμιές και κυπαρρισώνες είναι σχεδόν μόνιμο ραντεβού, πιο σίγουρο από τις τσίχλες... Βλέπεις τα σκυλιά και αγριεύουν και γίνονται σα σκατζοχοίρια μόλις ζυγώνουμε κοντά και αυτά σε γραμμή ακολουθούν τους δρόμους διαφυγής με την πρώτη φωνή ή τουφεκιά...

Αν το σκυλί είναι μικρόσωμο όντως δεν το έχουν σε τίποτα όπως είναι πολλά να του επιτεθούν αν το βρουν έξω ή στριμωχτούν... Σε πιο μεγάλα σκυλιά όπως το δικό μου έχω δει πως προτιμούν να μην μπλέξουν γιατί προφανώς τα φοβίζει το μέγεθος...
 
Back
Top