Λύκος


Mου φτάνει που επέστρεψαν τα αδέρφια μου οι κάστορες!!.sarcastic.

Πάντως γενικά όπου υπάρχει μεγάλος πληθυσμός απο ζαρκάδια και ελάφια, υποβαθμίζεται η ποιότητα του δασσικού κεφαλαίου σε ξυλεία. Για αυτό σε χώρες με πραγματική διαχείριση των δασών ,οι πλυθυσμοί των ΄΄κορφολογητών΄΄ διαχειρίζονται και μεσω της θήρας.
 
Θελετε ελατα,σεκογιες,πευκα,ποταμια,λιμνες στα νησια σας;Θελετε μαρμοτες,βιδρες,πουμα,μυρμηγκοφαγους,τουκαν,ανακοντα στα νησια σας;Αμολυστε 10 λυκους και ξενιασατε!!!
Αρε και τα εχετε βαλει με τον κακομοιρο τον λυκο!Ολα τα καλα του Θεου εχει!!!
 
Απίστευτο! Λύκοι άρπαξαν σκύλο μέσα από αυλή στην Μεσήμβρια Θεσσαλονίκης

ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
Προς: Υπουργεία:
Περιβάλλοντος και Ενέργειας
Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων

Θέμα: Επίθεση λύκου σε δεσποζόμενο σκύλο σε αυλή σπιτιού στη Νέα Μεσήμβρια Θεσσαλονίκης.

Στις αρχές Δεκεμβρίου του 2017, έλαβε χώρα ένα πρωτοφανές περιστατικό επίθεσης λύκων σε δεσποζόμενο σκύλο σε αυλή σπιτιού στη Νέα Μεσήμβρια Θεσσαλονίκης. Όπως κατήγγειλε η ιδιοκτήτρια του σκύλου, κυρία Χρυσα Χ , η οποία διαμένει σε κεντρικό δρόμο στη Νέα Μεσήμβρια, στις 23.30 το βράδυ, άκουσε τον ηλικιωμένο σκύλο που είχε στην αυλή του σπιτιού της να γαυγίζει παράξενα. Άμεσα, βγήκαν στην αυλή η κυρία Χρυσα , ο σύζυγος και ο γαμπρός της οι οποίοι είναι κυνηγοί και αντίκρισαν ένα αποτρόπαιο θέαμα.
Δύο λύκοι, είχαν αρπάξει το σκύλο τους μέσα από το σπιτάκι του και τον έσερναν έξω από την αυλή του σπιτιού. Με τις φωνές των ανθρώπων οι λύκοι κοντοστάθηκαν και τελικά άφησαν το άτυχο σκυλί, το οποίο όπως διαπίστωσαν οι ιδιοκτήτες του ήταν ήδη νεκρό.
Το συγκεκριμένο περιστατικό αναδεικνύει τα μέγιστα την αλλαγή συμπεριφοράς που χαρακτηρίζει τα τελευταία χρόνια τους λύκους. Αλλαγή συμπεριφοράς, η οποία σε συνδυασμό με την πληθυσμιακή τους αύξηση και την επέκταση της γεωγραφικής τους εξάπλωσης, διαμορφώνει συνθήκες ιδιαίτερα απειλητικές όχι μόνο για τα παραγωγικά ζώα και τα κυνηγόσκυλα στην ύπαιθρο, αλλά και για οικόσιτα ζώα σε αυλές σπιτιών σε κατοικημένες πεδινές περιοχές, χωρίς να μπορεί κανείς να εγγυηθεί πως δεν απειλούνται πλέον και ανθρώπινες ζωές, ιδίως μικρών παιδιών.
Είναι προφανές πως η κατάσταση δεν αφήνει πλέον περιθώρια για παρερμηνείες, από αυτές στις οποίες επιδίδονται συστηματικά τα στελέχη συγκεκριμένων ΜΚΟ, οι οποίες βασίζουν τη χρηματοδότηση και την επιβίωση τους στην «σπανιότητα» του λύκου. Παρερμηνείες στις οποίες δυστυχώς επιδίδονται ακόμη και ανώτατα στελέχη της Δασικής Υπηρεσίας όπως ο κ. Μπόκαρης, ο οποίος αντί να προχωρήσει εδώ και καιρό σε καταγραφή πληθυσμού και ζημιών από τους λύκους, απαξιώνει προκλητικά κυνηγούς και κτηνοτρόφους που εδώ και καιρό θίγουν το ζήτημα της διαχείρισης του λύκου με αδιάσειστα στοιχεία.
Τα Υπουργεία Περιβάλλοντος και Ενέργειας και Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, καλούνται άμεσα να ενημερώσουν το κοινό σχετικά με το αν θα αναλάβουν επιτέλους κάποιες πρωτοβουλίες για το ζήτημα της διαχείρισης του λύκου ως οφείλουν θεσμικά και ποιες ακριβώς θα είναι αυτές.

 
Σημερα το πρωι που πήγαινα για φασσες γύρω στα 6-7 χιλιόμετρα μετα την πόλη των σερρων μετα το Μητρούση έκανα συνάντηση με ενα λύκο παιδιά μου έκανε εντύπωση τον ειδα από μακρυα στο δρόμο καθώς πήγαινα με το αμαξι και όταν τον πλησίαζα τσάκισε δεξιά σε ενα χωράφι και σταμάτησε μετα από καμία 50ρια μέτρα και με κοιτούσε μολις έκανα να κατέβω και να παρω το όπλο άρχισε να τρέχει παλι και έριξα μια στον αέρα για να φύγει μου έκανε μεγαλη εντύπωση που τον βρηκα σχεδόν μέσα στην πολι ρε παιδιά σε λιγο θα κυκλοφορούν και μέσα στις πόλεις!!.hair..hair.
 
Ενα θηρίο κυκλοφορούσε περυσι το φθινόπωρο στα μερη μου οταν ήμουν πανω το Φθινόπωρο.
Τον βρήκαν στον δρομο εμα βραδυ με ενα αγροτικό και τρόμαξαν.Θηρίο!
Για 2 μέρες το ξημέρωμα ,τους είχα διπλα μου να ουρλιάζουν .Ο ένας δεν ήταν πανω απο 100μ.
Την μια μέρα μαλιστα ουρλιαζαν μεχρι της 8.Πήρα τηλ.ενα φιλαρακι που ειχε ζώα και του ειχαν φαει εκεινες τις μέρες 16 γίδια !
Μετά απο 1 μήνα το θηρίο το βρήκαν ψόφιο .
 
Ενα θηρίο κυκλοφορούσε περυσι το φθινόπωρο στα μερη μου οταν ήμουν πανω το Φθινόπωρο.
Τον βρήκαν στον δρομο εμα βραδυ με ενα αγροτικό και τρόμαξαν.Θηρίο!
Για 2 μέρες το ξημέρωμα ,τους είχα διπλα μου να ουρλιάζουν .Ο ένας δεν ήταν πανω απο 100μ.
Την μια μέρα μαλιστα ουρλιαζαν μεχρι της 8.Πήρα τηλ.ενα φιλαρακι που ειχε ζώα και του ειχαν φαει εκεινες τις μέρες 16 γίδια !
Μετά απο 1 μήνα το θηρίο το βρήκαν ψόφιο .
Οχι ρε Δημήτρη, σκιαχτηκα...
Θα είχα φύγει την ίδια ώρα, στο καρτέρι παω να ηρεμήσω οχι να πάθω ανακοπή
Κι αν μιλάμε για ορίτζιναλ λύκους και οχι υβρίδια νομίζω δεν ήσουν 100% ασφαλής
 
Οχι ρε Δημήτρη, σκιαχτηκα...
Θα είχα φύγει την ίδια ώρα, στο καρτέρι παω να ηρεμήσω οχι να πάθω ανακοπή
Κι αν μιλάμε για ορίτζιναλ λύκους και οχι υβρίδια νομίζω δεν ήσουν 100% ασφαλής
Αν δεν είχε τάσεις κοπροφαγίας παίζει να την γλυτώναμε, γιατί ένα ψιλό θα μας έπιανε όσο να είναι ;)
 
Οχι ρε Δημήτρη, σκιαχτηκα...
Θα είχα φύγει την ίδια ώρα, στο καρτέρι παω να ηρεμήσω οχι να πάθω ανακοπή
Κι αν μιλάμε για ορίτζιναλ λύκους και οχι υβρίδια νομίζω δεν ήσουν 100% ασφαλής
Δεν ξέρω ρε Σπύρο ,αλλά επειδή κυνηγάω παντα μόνος εκει πάνω τόσα χρόνια τώρα ,μπορώ να πω οτι εχω εξοικειωθεί και δεν βαζω ποτέ τίποτα κακό στο μυαλό μου Μου λένε συνέχεια όλοι για αρκούδες και λύκους,επειδή ειμαι μόνος αλλά δεν.......
Δεν ειναι θεμα ουτε μαγκιάς ουτε τίποτα..Απλά τους ρωτάω ,"εχουν φαει πολλούς οι λύκοι και οι αρκούδες ;"
Εξαίρεση ενας ταχυδρόμος που φαγώθηκε αρχές της δεκαετίας του 60 ,χειμώνα με χιόνια.
Βέβαια όταν πρώτη μέρα ακουσα τα ουρλιαχτά και ήταν ακόμη νύχτα και βρισκομουν μόνος σε ελατόδασος ,όχι οτι φοβήηκα αλλά μπορώ να πω ότι έννοιωσα ικανοποίηση και δέος που τους έννοιωσα τόσο κοντά.
 
Δεν ξέρω ρε Σπύρο ,αλλά επειδή κυνηγάω παντα μόνος εκει πάνω τόσα χρόνια τώρα ,μπορώ να πω οτι εχω εξοικειωθεί και δεν βαζω ποτέ τίποτα κακό στο μυαλό μου Μου λένε συνέχεια όλοι για αρκούδες και λύκους,επειδή ειμαι μόνος αλλά δεν.......
Δεν ειναι θεμα ουτε μαγκιάς ουτε τίποτα..Απλά τους ρωτάω ,"εχουν φαει πολλούς οι λύκοι και οι αρκούδες ;"
Εξαίρεση ενας ταχυδρόμος που φαγώθηκε αρχές της δεκαετίας του 60 ,χειμώνα με χιόνια.
Βέβαια όταν πρώτη μέρα ακουσα τα ουρλιαχτά και ήταν ακόμη νύχτα και βρισκομουν μόνος σε ελατόδασος ,όχι οτι φοβήηκα αλλά μπορώ να πω ότι έννοιωσα ικανοποίηση και δέος που τους έννοιωσα τόσο κοντά.
 
Δεν ξέρω ρε Σπύρο ,αλλά επειδή κυνηγάω παντα μόνος εκει πάνω τόσα χρόνια τώρα ,μπορώ να πω οτι εχω εξοικειωθεί και δεν βαζω ποτέ τίποτα κακό στο μυαλό μου Μου λένε συνέχεια όλοι για αρκούδες και λύκους,επειδή ειμαι μόνος αλλά δεν.......
Δεν ειναι θεμα ουτε μαγκιάς ουτε τίποτα..Απλά τους ρωτάω ,"εχουν φαει πολλούς οι λύκοι και οι αρκούδες ;"
Εξαίρεση ενας ταχυδρόμος που φαγώθηκε αρχές της δεκαετίας του 60 ,χειμώνα με χιόνια.
Βέβαια όταν πρώτη μέρα ακουσα τα ουρλιαχτά και ήταν ακόμη νύχτα και βρισκομουν μόνος σε ελατόδασος ,όχι οτι φοβήηκα αλλά μπορώ να πω ότι έννοιωσα ικανοποίηση και δέος που τους έννοιωσα τόσο κοντά.
Ε.......είχες και κάτι τις στα χέρια σου για την κακία την ώρα .sarcastic..shoot.
 
Δεν ξέρω ρε Σπύρο ,αλλά επειδή κυνηγάω παντα μόνος εκει πάνω τόσα χρόνια τώρα ,μπορώ να πω οτι εχω εξοικειωθεί και δεν βαζω ποτέ τίποτα κακό στο μυαλό μου Μου λένε συνέχεια όλοι για αρκούδες και λύκους,επειδή ειμαι μόνος αλλά δεν.......
Δεν ειναι θεμα ουτε μαγκιάς ουτε τίποτα..Απλά τους ρωτάω ,"εχουν φαει πολλούς οι λύκοι και οι αρκούδες ;"
Εξαίρεση ενας ταχυδρόμος που φαγώθηκε αρχές της δεκαετίας του 60 ,χειμώνα με χιόνια.
Βέβαια όταν πρώτη μέρα ακουσα τα ουρλιαχτά και ήταν ακόμη νύχτα και βρισκομουν μόνος σε ελατόδασος ,όχι οτι φοβήηκα αλλά μπορώ να πω ότι έννοιωσα ικανοποίηση και δέος που τους έννοιωσα τόσο κοντά.
Είναι πολύ καλό το συναίσθημα που σε διακατέχει, γενικότερα ειναι υγεία να μην βάζεις άσχημα πράγματα με το μυαλό σου και να νιώθεις σιγουριά για τον εαυτό σου.
 
Back
Top