Λύκος

Όλο το βίντεο είναι σκηνοθετημενο, δεν μοιάζει αληθινή συμπλοκή. Και οι λύκοι και τα σκυλιά, συμπεριφερονται αφύσικα σαν να βαριούνται. Ακόμα και μάχη ανάμεσα σε δύο σκυλιά από γειτονικά κοπάδια, έχει πολύ περισσότερη αγριάδα, και ένταση.
 
Όλο το βίντεο είναι σκηνοθετημενο, δεν μοιάζει αληθινή συμπλοκή. Και οι λύκοι και τα σκυλιά, συμπεριφερονται αφύσικα σαν να βαριούνται. Ακόμα και μάχη ανάμεσα σε δύο σκυλιά από γειτονικά κοπάδια, έχει πολύ περισσότερη αγριάδα, και ένταση.
Πολύ πιθανόν Λευτέρη. Όμως οι σκηνές που ο λύκος, πνίγει το πρώτο πρόβατο και το αφήνει για να πάει στο άλλο, έχουν κάποια αληθοφάνεια. Ο λύκος έτσι ενεργεί στο κοπάδι. Πνίγει όσα μπορέσει.
 
Βασίλη, έχω δει τέσσερις, πέντε φορές τσοπανοσκυλα να μυρίζουν λύκο και να φεύγουν σαν λυσασμενα προς την μυρωδιά, και έχω δει ένα λύκο κομματιασμενο από τέτοια επίθεση. Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση ήταν όχι τα σκισιματα και το αίμα, αλλά η γούνα του που ήταν σαν βρεγμένη από τα δαγκώματα και το σάλιο. Όσο για το πρόβατο ,εντάξει όλα τα άγρια αρπακτικά σκοτώνουν όσα μπορούν, δεν αρκούνται σε ένα, αυτό συμβαίνει μόνο στη φαντασία των οικωλογων , έχω δει τι κάνει ένα κουναβι ή μια αλεπού σε ένα κοτετσι.
 
Για την πληροφόρησή μας:
Αποτελέσματα έρευνας για την αλληλεπίδραση λύκων με κυνηγετικούς σκύλους στο Εθνικό πάρκο Δάσους Δαδιάς-Λευκίμης-Σουφλίου και την ευρύτερη περιοχή. Εκτενής περίληψη

Στην έρευνα πήραν μέρος εκτός των άλλων και οι κυνηγετικοί σύλλογοι Διδυμοτείχου, Σουφλίου, Αλεξανδρούπολης, Μεταξάδων και κυνηγοί της περιοχής του Έβρου
 
Last edited:
Κογιότ δεν είναι ;
Κάτι που ξέχασα να συμπληρώσω ... λεω οτι είναι ιδιαίτερο οτι εμφανίστηκε μερα και ο λόγος είναι οτι εδώ επειδή τα κυνηγάνε ( νομιμότατα) είναι πονηρεμένα και δεν βγαίνουν μερα μεσημέρι σχεδόν ποτε σε αντίθεση με την Ελλάδα που λογο απαγόρευσης της θήρας ( σπάνιοι :D .yel. ) περνάνε μεσα στα χωράφια δίπλα απο το τρακτέρ και λενε καλημέρα ...
 
αυτό το πήρατε χαμπάρι;
η Σουηδία θέλει να μειώσει τους λύκους της από 400 σε 170

https://www.msn.com/el-gr/news/world/γιατί-η-σουηδία-προχωρά-σε-θανάτωση-λύκων/ar-AAXMLDQ?ocid=msedgntp&cvid=792a177dfc794879a3618c4487bdedee
Αυτοι δεν ξέρουν. Ειναι κανιβαλοι ,βάρβαροι και καταστρέφουν την πανίδα και το περιβάλλον.
Εμεις γουσταρουμε οι λύκοι να κυκλοφορουν ανάμεσά μας.
 
να κυκλοφορουν ανάμεσά μας.
giphy.webp
 
Back
Top