Λύκος

Σαν παρεα εχουμε χασει 2 σκυλια απο λυκο.Το μονο που δουλευει,ειναι να ριχνεις κολωνια στην ουρα του σκυλου πριν τον λυσεις για κυνηγι.
Οπου κοψει τοπο ο σκυλος δεν παταει λυκος,αλλα και μεσα να ειναι,γινεται καπνος,καθως μπερδευει τον σκυλο με τον ανθρωπο.

Aυτο με την κολωνια το εχω ακουσει και απο τον πατερα μου..
Πρεπει να το ξερουν απο παλια οι τσοπανηδες, ο πατερας μου γενηθηκε το 1940
και το εμαθε απο τον πατερα του..Ηταν ενας απο τους τροπους να γλυτωσουν απο τους λυκους και τα τσακαλια..
Οσο για την Πετρα κριμα για το σκυλι,αλα αυτος ειναι ο νομος της φυσης παιδια..
Εγω δεν συμφωνω με το ξεπαστρεμα οχι μονο των λυκων αλλα ολων των ειδων..
Ολα ειναι χρησιμα και υπαρχουν για καποιο σκοπο
 
Aυτο με την κολωνια το εχω ακουσει και απο τον πατερα μου..
Πρεπει να το ξερουν απο παλια οι τσοπανηδες, ο πατερας μου γενηθηκε το 1940
και το εμαθε απο τον πατερα του..Ηταν ενας απο τους τροπους να γλυτωσουν απο τους λυκους και τα τσακαλια..
Οσο για την Πετρα κριμα για το σκυλι,αλα αυτος ειναι ο νομος της φυσης παιδια..
Εγω δεν συμφωνω με το ξεπαστρεμα οχι μονο των λυκων αλλα ολων των ειδων..
Ολα ειναι χρησιμα και υπαρχουν για καποιο σκοπο


Ειναι παλιο το κολπο,μας το ειπε γερακος 92 χρονων παρακαλω!
Οσο για τους λυκους,τα ιδια ελεγα και εγω με εσενα φιλε μου.Οταν ειδα 14 προβατα πνιγμενα λιγο πριν γεννησουν,και τα περισσοτερα διπλα αρνια,
3 φαγωμενα και 5 να λειπουν τελειως και τον βοσκο να κλαει,τοτε μαζευτηκα!Οταν δε ηρθε η υπηρεσια για καταγραφη και ακουσα πως εαν δεν βρεθουν
τα κεφαλια με τα καρτελακια δεν αποζημιωνεται,εμεινα παξιμαδι!Καλο ειναι να υπαρχουν αλλα σε σωστους πληθυσμους!Οι λυκοι στην Παρνηθα πως
βρεθηκαν?Μπηκαν στο λεωφορειο απο Πινδο για Αθηνα και κατεβηκαν Παρνηθα για φωτογραφιες??
 
Ειναι παλιο το κολπο,μας το ειπε γερακος 92 χρονων παρακαλω!
Οσο για τους λυκους,τα ιδια ελεγα και εγω με εσενα φιλε μου.Οταν ειδα 14 προβατα πνιγμενα λιγο πριν γεννησουν,και τα περισσοτερα διπλα αρνια,
3 φαγωμενα και 5 να λειπουν τελειως και τον βοσκο να κλαει,τοτε μαζευτηκα!Οταν δε ηρθε η υπηρεσια για καταγραφη και ακουσα πως εαν δεν βρεθουν
τα κεφαλια με τα καρτελακια δεν αποζημιωνεται,εμεινα παξιμαδι!Καλο ειναι να υπαρχουν αλλα σε σωστους πληθυσμους!Οι λυκοι στην Παρνηθα πως
βρεθηκαν?Μπηκαν στο λεωφορειο απο Πινδο για Αθηνα και κατεβηκαν Παρνηθα για φωτογραφιες??
Μεσω Ριου-Αντιριου που ειναι ποιο συντομη διαδρομη,σταματησαν και στην Επιδαυρο για να δουν το θεατρο και μετα Παρνηθα
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
ενώ ήδη υπάρχει σοβαρή περίπτωση και σύμφωνα με τις πρώτες γνωματεύσεις των ειδικών (ιατροδικαστής και κτηνίατρος ) να ευθύνονται και για τον θάνατο της άτυχης Αγγλίδας τουρίστριας Σίλιας Χόλινγκγουορθ.
Όχι φίλε μου την συγκεκριμένη δεν την έφαγαν λύκοι..Οι ντόπιοι εδώ ξέρουμε καλά τι συνέβη.Άσχετα με αυτά που γράφονται..Η τουρίστρια πήρε τηλ στους δικούς της και μίλησε για σκυλιά (dogs).Συγγνώμη για το offtopic αλλά έχουμε αγανακτήσει με τα συγκεκριμένα ζώα εμείς που κυνηγάμε τριγύρω..Λύκος σε άνθρωπο δεν πλησιάζει.Είναι ευρέως γνωστό αυτό.
 
Όχι φίλε μου την συγκεκριμένη δεν την έφαγαν λύκοι..Οι ντόπιοι εδώ ξέρουμε καλά τι συνέβη.Άσχετα με αυτά που γράφονται..Η τουρίστρια πήρε τηλ στους δικούς της και μίλησε για σκυλιά (dogs).Συγγνώμη για το offtopic αλλά έχουμε αγανακτήσει με τα συγκεκριμένα ζώα εμείς που κυνηγάμε τριγύρω..Λύκος σε άνθρωπο δεν πλησιάζει.Είναι ευρέως γνωστό αυτό.
Συμφωνω οτι ο καθαρος λυκος δεν πλησιαζει αλλα εχει γεμισει ο τοπος με λυκους υβριδια που δεν χαμπαριαζουν τιποτα πλεον ουτε ανθρωπο ουτε τιποτα, ειναι η μονη χρονια φετος που εχω παντα μαζι μου 5 8βολα ακομα και για τσιχλες να παω. Εχει ξεφυγει εντελως η κατασταση
 
Οι λυκοι στην Παρνηθα πως
βρεθηκαν?
Θέλω να πιστεύω όπως έχουν φτάσει και τα ελάφια της Πάρνηθας μέχρι σχεδόν στον Κιθαιρώνα. Οι αγέλες λύκων είναι χωροκτητικες ως αρπακτικά. Όταν ένα αρσενικό αμφισβητήσει το κυρίαρχο κάποιο πρέπει να αποχωρήσει. Όταν λοιπόν αυξάνονται οι πληθυσμοί επεκτείνονται κιόλας.
 
Θέλω να πιστεύω όπως έχουν φτάσει και τα ελάφια της Πάρνηθας μέχρι σχεδόν στον Κιθαιρώνα. Οι αγέλες λύκων είναι χωροκτητικες ως αρπακτικά. Όταν ένα αρσενικό αμφισβητήσει το κυρίαρχο κάποιο πρέπει να αποχωρήσει. Όταν λοιπόν αυξάνονται οι πληθυσμοί επεκτείνονται κιόλας.
Τα κοκκινα ελαφια της Παρνηθας φιλε μου ειναι τα ελαφια του Κοκου απο τα βασιλικα ανακτορα.Αφεθηκαν ελευθερα οταν ο βασιλιας εγινε καπνος!
Δεν ειναι μονο το παραδειγμα της Παρνηθας.Ειναι γενικο.Τα τσακαλια εχουν ξεφυγει στην Πελοποννησο,ασε που κυκλοφορουν και κατι υβριδια!
Προσωπικα το εχω δει.Δεν ειναι τσακαλι-αλεπου,ποιο πολυ θυμιζει αγριοσκυλο Αυστραλιας,Tingo.Οι ντοπιοι τα αποκαλουν λυκοτσακαλα.Το 1998
φανταρος στο Πετροχωρι Ξανθης ελεγαν οι ντοπιοι οτι αμολησανε φιδια τα οποια δεν ειχε ποτε ο τοπος.Ενα χρονο μετα παιρνω μεταθεση στην Βυρωνεια
Σερρων και μπαινοντας σε ενα καφενειο βλεπω κρεμασμενο ενα λυκο 102 κιλα!Οι γεροι ελεγαν οτι πρωτη φορα βλεπουν τετοιο ζωο.Αυτη η εξαρση της
αγριας πανιδας εχει ονομα με 3 γραμματα μονο,Μ.Κ.Ο!Το θεμα ειναι οτι ολα αυτα,λυκοι-τσακαλια-λυκοτσακαλα εχουν αλλαξει διατροφικη συνηθεια
και την πεφτουν σε σκυλια.Περιεργεια εχει το φαινομενο,οταν σου την πεφτουν για τον σκυλο σου στην αυλη,με μεζουρα για την αλυσιδα και τρως
προστιμο.Οταν ομως ο ιδιος σκυλος γινει κομματια απο λυκο,τοτε ειναι λογικο γιατι η φυση ετσι λειτουργει και σφυριζουν αδιαφορα ΜΚΟ και και το
φιλαρακι τους,το κρατος!!
 
Θέλω να πιστεύω όπως έχουν φτάσει και τα ελάφια της Πάρνηθας μέχρι σχεδόν στον Κιθαιρώνα. Οι αγέλες λύκων είναι χωροκτητικες ως αρπακτικά. Όταν ένα αρσενικό αμφισβητήσει το κυρίαρχο κάποιο πρέπει να αποχωρήσει. Όταν λοιπόν αυξάνονται οι πληθυσμοί επεκτείνονται κιόλας.
Τα ελάφια μετακινήθηκαν στην Καζα και στον Κιθαιρώνα μετά τις καταστροφικές φωτιές του 2009 στην Πάρνηθα
Θυμάμαι την επόμενη χρονιά τα συναντούσαμε στην Καζα αλλά και σε όλη την ευρύτερη περιοχή των Βιλιων
Κύρια αιτία που εμφανίστηκε ο λύκος στα Δερβενοχώρια στον Κιθαιρώνα στα Μέγαρα αλλά και στην Πάρνηθα
είναι οι μετακινήσεις του αγριογούρουνου
Βέβαια η εμφάνιση του
οφείλεται κατά κύριο λόγο από τις απελευθερώσεις των ΜΚΟ
που ξεκίνησαν γύρω στο 2007 ανάμεσα στον Παρνασσο και στον Ελικώνα
υπάρχουν μαρτυρίες Κτηνοτρόφων αλλά και Συναδέλφων
Το 2008 σε λαγοκυνηγι στον Κιθαιρώνα
ακόμα θυμάμαι το ουρλιαχτό του που ακούστηκε πριν το ξημέρωμα
Τότε δεν δώσαμε βάση
αλλά μετά από συνομιλία που είχαμε με Κτηνοτρόφο της περιοχής
μας επιβεβαίωσε για την παρουσία 6 λυκων οι οποίοι του είχαν κατασπαράξει κάμποσα στέρφα γίδια και ένα τσοπανόσκυλο
Δεν ξέρω που θα οδηγηθεί αυτή η κατάσταση
αλλά αυτη η έικονα των κατασπαραγμενων σκύλων δεν μπορεί άλλο να συνεχιστεί
Είμαστε τελείως αβοήθητοι στις ορέξεις των αγριμιων για να κάνουν κάποιοι την τρέλα τους
 
Γιατί δεν υπάρχει η ίδια ευαισθησία και για τα εκατοντάδες γουρουνοσκυλα που ξεκοιλιαζονται κάθε χρονο; Γιατί εκεί υπάρχει η αίσθηση του αναλωσιμου;
Κατά τη γνώμη μου αν υπήρχε η ίδια ευαισθησία θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η χρήση γιλεκου κεβλαρ στο σκυλο. Τότε θα είχαμε παράπονα για το κόστος. Δεν γίνεται να τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα και να φταίνε πάντα οι άλλοι. Ας δούμε και τι μπορούμε να κάνουμε εμείς.
 
Γιατί δεν υπάρχει η ίδια ευαισθησία και για τα εκατοντάδες γουρουνοσκυλα που ξεκοιλιαζονται κάθε χρονο; Γιατί εκεί υπάρχει η αίσθηση του αναλωσιμου;
Κατά τη γνώμη μου αν υπήρχε η ίδια ευαισθησία θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η χρήση γιλεκου κεβλαρ στο σκυλο. Τότε θα είχαμε παράπονα για το κόστος. Δεν γίνεται να τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα και να φταίνε πάντα οι άλλοι. Ας δούμε και τι μπορούμε να κάνουμε εμείς.
Δηλαδη θα πρεπει να φορανε ολοι οι σκυλοι γιλεκα κεβλαρ και οι φερμες και τα λαγοσκυλα μπας και σωθουνε απο τους λυκους που πλεον τα θεωρουν τροφη τους. Δεν μπορω να το δω ετσι το θεμα ουτε μπορω να δικαιολογησω τα αδικαιολογητα που κανουν οι οικολογοι και καλα για να φερουν μια καποια ισοροπια στην πανιδα και τους καιγεται καρφι για το τι ζημια κανουν.
 
Έγραψα για τα γουρουνοσκυλα για το γιλεκο και για την ευαισθησία όπου βολεύει.
Για να μην παρεξηγηθώ έχω σκυλο και δεν μπορώ να διανοηθώ να τον χάσω ετσι. Σφίγγεται το στομάχι μου όταν βλέπω φώτο από φαγωμενο σκυλί. Αποδέχομαι όμως ότι το βουνό που βγαίνω να κυνηγήσω είναι και ο βιοτοποι του λύκου, της αρκούδας κλπ. Πιστεύω ότι η μείωση της δραστηριοτητας του ανθρώπου στην ύπαιθρο (βοσκη κοπαδιων, υλοτομία για τροφή ζώων και θερμανση κλπ) έχει μετατρέψει τα δάση σε δυσπρόσιτα και έχει μειώσει την πίεση στα αγριμια. Αυτό μεγαλώνει τους πληθυσμούς τους.
 
Last edited:
Eδω καπου το θεμα το μπερδεψαμε ;)
Οι Γουρουνοκυνηγοι και αναφερομαι στους Γνωστες αυτου του κυνηγιου
δεν θα εβαζαν ποτε σε κινδυνο τα σκυλια τους οταν γνωριζαν οτι εχουν να κανουν με εναν δυσκολο μονια
η με ενα απειρο σκυλι που δεν θα μπορουσε να ανταπεξελθει στις συνθηκες αυτου του κυνηγιου
Αλλα ακομα και σε μια περιπτωση τραυματισμου εστω και στην σπανια του θανατου
η αντικατασταση του χαμενου συντροφου γιαυτους δεν ειναι ευκολη περιπτωση που ξεπερνιετε τοσο γρηγορα με την αντικατασταση ενος αλλου συντροφου
Εδω εχουμε να κανουμε με καταστροφη δεκαδων ιχνηλατων και σκυλων φερμας που τις περισσοτερες φορες λογω μορφολογιας της περιοχης
κατασπαραζονται ανειπερασπιστα απο τα αγριμια
Αν αυτο συνεχιστει και οι λυκοι συνεχισουν την καταστροφικη τους συνηθεια
πολυ απλα καποιοι Συναδελφοι θα αναγκαστουν να κρεμασουν τα λουρια και θα σταματησουν την κυνηγετικη τους δραστηριοτητα
 
Γιατί δεν υπάρχει η ίδια ευαισθησία και για τα εκατοντάδες γουρουνοσκυλα που ξεκοιλιαζονται κάθε χρονο; Γιατί εκεί υπάρχει η αίσθηση του αναλωσιμου;
Κατά τη γνώμη μου αν υπήρχε η ίδια ευαισθησία θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η χρήση γιλεκου κεβλαρ στο σκυλο. Τότε θα είχαμε παράπονα για το κόστος. Δεν γίνεται να τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα και να φταίνε πάντα οι άλλοι. Ας δούμε και τι μπορούμε να κάνουμε εμείς.

Θα το ξαναπω,γιατι δεν βγαζουμε ακρη!!Ο λυκος εχει ξεφυγει πληθυσμιακα.Κανει ζημιες σε οικοσιτα ζωα,κοπαδια και κυνηγοσκυλα γενικως!Το θεμα ειναι εαν ο σκυλος
μου την ωρα της επιθεσης φοραει γιλεκο κεβλαρ,πανοπλια η σκαφανδρο?Ελεος πια!Τωρα που ο λυκος τρωει σκυλο,απο το κρατος παιρνεις τα 3!Αμα στον φαει με
κεβλαρ γιλεκο θα παρεις 6!Τελος για να μην διαφωνουμε ασκοπα,καλυτερο θα ηταν ολοι αυτοι οι οικολογοι αλλα και οι υπολοιποι με οικολογικη ευαισθησια,να βαλουν
ενα κουμπαρα για να ταιζουν τα αγριμια που τα αμολανε στα βουνα γιατι το σκυλακι μου στην αυλη-το αρνακι του κτηνοτροφου και το κυνηγοσκυλο του καθε
συναδελφου δεν ειναι λυκοτροφη!
 
Το οτι οι λυκοι δεν επιτιθενται σε ανθρωπο ειναι πολληηηηη σχετικο θα αναφερω 2 περιπτωσεις. Η μια απο 1 γειτονα μου ο κ Αποστολης ειναι σημερα κοντα στα 70 λυσασμενος λυκος επιτεθηκε στην μητερα του κ στον μικρο αδερφο του που τοτε ηταν 10 χρονον το παιδι πεθανε κ η μητερα του χαροπαλευε στο νοσοκομειο για μηνες.
2 Σε μεγαλη βαρυχειμωνια δεκαετια του 70 οι λυκοι ετρωγαν ακομα κ τα τσομπανοσκυλα απο την πεινα κ υπηρχαν κ επιθεσεις σε ανθρωπους.
Στο μπαχαλο της ελληνικης υπαιθρου η ιστορια ειναι μοιραιο να επαναληφθει
 
Σε κυνηγι περδικας.
Γυρναει η σκυλα μου πισω απο μια κορυφη,αμεσως απο πισω ο λυκος!
Ημουν τυχερος γιατι ημουν ψιλα τον ειδα και ξεκινησα παγανα!!
Πηγε πισω απο μια τουφα κρυφτηκε και μας κοιταγε!...
Σαββατο σε κυνηγι περδικας παλι,ενας φιλος με την παρεα του,τους εφαγε ενα σκυλι και το αλλο το εχουν στο σπιτι με πολυ επιβλεψη.
Ολοι αναφερουν για υβριδια..
Εμενα η αποψη μου ειναι οποιος χανει σκυλι θα πρεπει να πηγαινει στο δασαρχειο να το καταγγελει και να καταγραφεται σαν περιστατικο.
Ωστε οταν μαζευτουν πολλες καταγγελιες,να μπορεσει το δασαρχειο να πιασει καποιος λυκους,και να υποβληθουν σε γεννετικο ελεγχο ωστε να δουν αν προκειτε για υβριδια η οχι!!
Σε παλιο ποστ καποιος αναφερει πως γινετε ο λυκος να ειναι υβριδιο!
Και ομως γινετε!Εχω διαβασει σε αρθρο,απο ερευνα του κρατους,σε ζωα που εχουν βρεθει νεκρα κτλπ.. οτι λυκος εχει ζευγαρωσει μεχρι και με σκυλο!.
 
Χωρες με παιδεια και σεβασμο στους πολιτες και το περιβαλλον εξεταζουν τα παντα και αποφασιζουν οχι συμφωνα με ψηφους η οργανωσεις
Δεν ξερω τελικα τι γινει αλλα ακουστηκαν γνωμες απο παντου
Εδω μονο απο την μια πλευρα....η αλλη κωφευει .kkk.
 
Back
Top