Λύκος

Σημερινό γεγονός παιδιά βγαίνοντας να μαζέψω τα πρόβατα από το βουνό ανεβαίνοντας προς το μέρος που ήταν μου πετάγεται ένας λύκος στα 10m καθόλου φοβισμένος και αδιάφορος από την παρουσία μου....μετά από φωνές έφυγε κ μπήκε σε πουρνάρια....Όταν έφτασα στην κορυφή βλέπω στα 300m περίπου ένα ζευγάρι με ένα μπλε αυτοκίνητο και ο άντρας κρατούσε κεραία(λογικά προσπαθούσαν να τον εντοπίσουν θα του εχουν τσιπακι γιατί κολάρο δεν ειδα) και αμέσως κατάλαβα ότι είχαν απελευθερωσει τον λύκο...για αυτό και αυτή η συμπεριφορά του!!
Με το που με κατάλαβαν άρχισαν να τρέχουν στο αυτοκίνητο και έγιναν καπνός...:mad::mad:
Στο μέρος βρήκα και αρκετές κονσέρβες τις οποίες θα τις βγάλω φώτο το απόγευμα μιας και δεν είχα κινητό μαζί μου!
Απορώ τι σκατα σκέφτονται και πάνε και απελευθερωνουν λύκους γαμω κωλο οικολόγοι αν τους προλάβαινα θα τους είχα σαπίσει στο ξύλο :mad::mad::mad:.hair.
Περιοχή Οχειρα μπιζανιου ιωαννινα.
Τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά?
Κανε οτι εκανες,απλα θα εχεις και το τουφεκι μαζι σου...Ας ''ξαναπεταχτει'' μπροστα σου στα 10 μετρα αν θελει..Οσο το αν μπορουν να σε εντοπισουν..Δεν νομιζω αν δεν υπαρχουν μαρτυρες..Τουφεκατον και με το αμαξι πετα τον καπου μακρια..Ελεος πια...Σε λιγο θα αγοραζουμε λυκακια απο pet shop..
 
Σημερινό γεγονός παιδιά βγαίνοντας να μαζέψω τα πρόβατα από το βουνό ανεβαίνοντας προς το μέρος που ήταν μου πετάγεται ένας λύκος στα 10m καθόλου φοβισμένος και αδιάφορος από την παρουσία μου....μετά από φωνές έφυγε κ μπήκε σε πουρνάρια....Όταν έφτασα στην κορυφή βλέπω στα 300m περίπου ένα ζευγάρι με ένα μπλε αυτοκίνητο και ο άντρας κρατούσε κεραία(λογικά προσπαθούσαν να τον εντοπίσουν θα του εχουν τσιπακι γιατί κολάρο δεν ειδα) και αμέσως κατάλαβα ότι είχαν απελευθερωσει τον λύκο...για αυτό και αυτή η συμπεριφορά του!!
Με το που με κατάλαβαν άρχισαν να τρέχουν στο αυτοκίνητο και έγιναν καπνός...:mad::mad:
Στο μέρος βρήκα και αρκετές κονσέρβες τις οποίες θα τις βγάλω φώτο το απόγευμα μιας και δεν είχα κινητό μαζί μου!
Απορώ τι σκατα σκέφτονται και πάνε και απελευθερωνουν λύκους γαμω κωλο οικολόγοι αν τους προλάβαινα θα τους είχα σαπίσει στο ξύλο :mad::mad::mad:.hair.
Περιοχή Οχειρα μπιζανιου ιωαννινα.
Τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά?
Γιάννη θα πας στο δασαρχείο και θα κάνεις επίσημη καταγγελία και θα περιγράψεις λεπτομερως το συμβάν
Είναι υποχρεωμένοι να ασχοληθούν από την στιγμή που κυνδινευει η περιουσία σου
Αν ήταν νόμιμοι ή έστω είχαν πάρει άδεια από το δασαρχείο για απελευθέρωση του λύκου
θα καθοντουσαν στο σημείο που τους είδες δεν θα την κοπαναγαν σαν ζουλαπια
Εδώ μιλάμε για παράνομη απελευθέρωση χωρίς άδεια από τις δασικες αρχές
Ο λύκος πρέπει να εντοπιστεί άμεσα από το δασαρχείο και αφού έχει τσιπακι οι υπεύθυνοι να συλληφθούν και να υποστούν τις συνέπειες
 
Γιάννη θα πας στο δασαρχείο και θα κάνεις επίσημη καταγγελία και θα περιγράψεις λεπτομερως το συμβάν
Είναι υποχρεωμένοι να ασχοληθούν από την στιγμή που κυνδινευει η περιουσία σου
Αν ήταν νόμιμοι ή έστω είχαν πάρει άδεια από το δασαρχείο για απελευθέρωση του λύκου
θα καθοντουσαν στο σημείο που τους είδες δεν θα την κοπαναγαν σαν ζουλαπια
Εδώ μιλάμε για παράνομη απελευθέρωση χωρίς άδεια από τις δασικες αρχές
Ο λύκος πρέπει να εντοπιστεί άμεσα από το δασαρχείο και αφού έχει τσιπακι οι υπεύθυνοι να συλληφθούν και να υποστούν τις συνέπειες
Εντάξει θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου και θα πάω το συντομότερο να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε με αυτό το θέμα καο αν μπορούν να κάνουν κάτι
Θα ενημερώσω για ότι μουν πούνε και συγγνώμη που δεν πρόσεξα και ανέφερα αυτή την λύση☺
 
Κάποιοι σε ένα βουνό με μια κεραία, δεν σημαίνει ότι ψάχνουν λύκους, ούτε μπορείς να επιτεθείς σε κάποιους επειδή κρατάνε μια κεραία. Πάλι καλά που δεν μου επιτέθηκε κάποιος όταν γύριζα τα βουνά με μια κεραία για να κάνω μετρήσεις ή να εντοπίσω παρεμβολές. Το ότι έφυγαν τρέχοντας, μπορεί να φοβήθηκαν απλά τα σκυλιά σου. Βλέπεις έχουν προκαλέσει και αυτά πολλά προβλήματα (δεν αναφέρομαι στα δικά σου συγκεκριμένα ) , έχουν φάει κυνηγόσκυλα, έχουν επιτεθεί σε ανθρώπους κτλ. Το θέμα είναι ότι δεν δέρνουμε όποιον δεν μας γεμίζει το μάτι.
Από εκεί και πέρα, εγώ προσωπικά θα έκανα ότι θα έκανε ο καθένας, θέλω να πιστεύω, όταν θα κινδύνευε η περιουσία μου και η ακεραιότητα μου. Χωρίς πολλές δημοσιεύσεις και τυμπανοκρουσιές.
Πάντα φιλικά!
 
Σημερινό γεγονός παιδιά βγαίνοντας να μαζέψω τα πρόβατα από το βουνό ανεβαίνοντας προς το μέρος που ήταν μου πετάγεται ένας λύκος στα 10m καθόλου φοβισμένος και αδιάφορος από την παρουσία μου....μετά από φωνές έφυγε κ μπήκε σε πουρνάρια....Όταν έφτασα στην κορυφή βλέπω στα 300m περίπου ένα ζευγάρι με ένα μπλε αυτοκίνητο και ο άντρας κρατούσε κεραία(λογικά προσπαθούσαν να τον εντοπίσουν θα του εχουν τσιπακι γιατί κολάρο δεν ειδα) και αμέσως κατάλαβα ότι είχαν απελευθερωσει τον λύκο...για αυτό και αυτή η συμπεριφορά του!!
Με το που με κατάλαβαν άρχισαν να τρέχουν στο αυτοκίνητο και έγιναν καπνός...:mad::mad:
Στο μέρος βρήκα και αρκετές κονσέρβες τις οποίες θα τις βγάλω φώτο το απόγευμα μιας και δεν είχα κινητό μαζί μου!
Απορώ τι σκατα σκέφτονται και πάνε και απελευθερωνουν λύκους γαμω κωλο οικολόγοι αν τους προλάβαινα θα τους είχα σαπίσει στο ξύλο :mad::mad::mad:.hair.
Περιοχή Οχειρα μπιζανιου ιωαννινα.
Τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά?
Αν είχες πάρει τον αριθμό κυκλοφορίας του αυτοκινήτου ,ίσως να έβγαινε κάτι.
 
Κάποιοι σε ένα βουνό με μια κεραία, δεν σημαίνει ότι ψάχνουν λύκους, ούτε μπορείς να επιτεθείς σε κάποιους επειδή κρατάνε μια κεραία. Πάλι καλά που δεν μου επιτέθηκε κάποιος όταν γύριζα τα βουνά με μια κεραία για να κάνω μετρήσεις ή να εντοπίσω παρεμβολές. Το ότι έφυγαν τρέχοντας, μπορεί να φοβήθηκαν απλά τα σκυλιά σου. Βλέπεις έχουν προκαλέσει και αυτά πολλά προβλήματα (δεν αναφέρομαι στα δικά σου συγκεκριμένα ) , έχουν φάει κυνηγόσκυλα, έχουν επιτεθεί σε ανθρώπους κτλ. Το θέμα είναι ότι δεν δέρνουμε όποιον δεν μας γεμίζει το μάτι.
Από εκεί και πέρα, εγώ προσωπικά θα έκανα ότι θα έκανε ο καθένας, θέλω να πιστεύω, όταν θα κινδύνευε η περιουσία μου και η ακεραιότητα μου. Χωρίς πολλές δημοσιεύσεις και τυμπανοκρουσιές.
Πάντα φιλικά!
Μωρέ ούτε σκυλιά ήταν εκεί πέρα ασχολούνταν με τον λύκο,αυτοί από εμένα φοβήθηκαν αλλά δίκιο σε όλα όσα ειπες☺
Αύριο θα είμαι πάλι εκεί και θα έχω και κινητό για τα αποδεικτικά στοιχεία αν εμφανιστούν όπως και φώτο από τις κονσέρβες!
 
Νέο κρούσμα θανατηφόρας επίθεσης λύκων σε κυνηγόσκυλο στα Γρεβενά
Υποβλήθηκε από admin στις Κυρ, 08/10/2017 - 19:31.
Εκτυπώσιμη μορφήΑποστολή με email
untitled-1_21.jpg


Νέο κρούσμα θανατηφόρας επίθεσης λύκων σε κυνηγόσκυλο σημειώθηκε το Σάββατο 30/09/17 στην περιοχή της Βασιλίτσας Γρεβενών, στην πλευρά προς το Δίστρατο Ιωαννίνων σε κυνήγι λαγού.

Αυτή την φορά το "λαχείο" κλήρωσε στον συνάδελφο Άλκη Καραγιάννη και στην άτυχη σκυλίτσα του, την Πέρσα, 12 μηνών, Πορσελέν.

Ας δούμε λοιπόν πως περιγράφει το χρονικό της θανατηφόρας επίθεσης στην σκυλίτσα του, ο ίδιος ο Άλκης : " Η επίθεση έγινε το Σάββατο 30/09/17 πρωινή ώρα στην περιοχή της Βασιλίτσας Γρεβενών, στην πλευρά προς το Δίστρατο Ιωαννίνων σε κυνήγι λαγού. Το σκυλί ήταν θηλυκό ράτσας Πορσελέν, ήταν 12 μηνών και την έλεγαν Πέρσα. Είχαμε 3 σκυλιά μαζί εκείνη την ημέρα και ενώ είχαν σηκώσει έναν λαγό, πάνω στην δίωξη ο λύκος ή οι λύκοι έπιασαν την Πέρσα. Τους φορούσα κολάρο εντοπισμού, τα δύο γύρισαν πίσω τρομοκρατημένα και κυριολεκτικά δεν έφευγαν από τα πόδια μου. Μας ανησύχησε το γεγονός ότι η σκυλίτσα δεν επέστρεφε και έμενε στάσιμη (το βλέπαμε στο gps) και έτσι ξεκινήσαμε προς τα εκεί. Όταν φτάσαμε είδαμε την Πέρσα μου κομματιασμένη, έτσι όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Το προηγούμενο Σάββατο 23/09/17 στην ευρύτερη περιοχή χάσαμε ακόμα ένα σκυλί το οποίο δεν του είχαμε κολάρο και δεν το βρήκαμε πότε, για αυτό αυτή την φορά (30/09/17) αλλάξαμε τόπο και πήγαμε πολλά χιλιόμετρα πιο μακριά, αλλά δυστυχώς όπως διαπιστώσαμε με τον σκληρότερο τρόπο, λύκοι που τρέφονται με σκυλιά υπάρχουν πλέον παντού."

pors2.jpg


Η καημένη η Πέρσα όπως και όλα τα δεκάδες υπόλοιπα λυκοφαγωμένα σκυλάκια δεν πρόλαβαν να χαρούν την ζωή τους και να γεράσουν στην αγκαλιά των ανθρώπων συναδέρφων και συνεργατών τους γιατί οι αρμόδιες υπηρεσίες επιλέγουν επιδεικτικά και με εξοργιστικό πλέον τρόπο να αγνοούν το ΠΡΟΒΛΗΜΑ και επειδή οι διάφορες ΜΚΟ του χώρου έχουν καταφέρει να περάσουν στην κοινή γνώμη όλα αυτά τα παραμύθια περί σπανιότητας του λύκου και συνεχίζουν να το κάνουν με επιτυχία ενώ οι "υπό εξαφάνιση" λύκοι έχουν φτάσει προ πολλού στην ίδια την Πάρνηθα και σουλατσάρουν ανενόχλητοι ακόμα και στην Κωπαίδα, ενώ ήδη υπάρχει σοβαρή περίπτωση και σύμφωνα με τις πρώτες γνωματεύσεις των ειδικών (ιατροδικαστής και κτηνίατρος ) να ευθύνονται και για τον θάνατο της άτυχης Αγγλίδας τουρίστριας Σίλιας Χόλινγκγουορθ.

του Αλέξανδρου Παλαιολόγου για το iHunt.gr
 
Σαν παρεα εχουμε χασει 2 σκυλια απο λυκο.Το μονο που δουλευει,ειναι να ριχνεις κολωνια στην ουρα του σκυλου πριν τον λυσεις για κυνηγι.
Οπου κοψει τοπο ο σκυλος δεν παταει λυκος,αλλα και μεσα να ειναι,γινεται καπνος,καθως μπερδευει τον σκυλο με τον ανθρωπο.
 
Σαν παρεα εχουμε χασει 2 σκυλια απο λυκο.Το μονο που δουλευει,ειναι να ριχνεις κολωνια στην ουρα του σκυλου πριν τον λυσεις για κυνηγι.
Οπου κοψει τοπο ο σκυλος δεν παταει λυκος,αλλα και μεσα να ειναι,γινεται καπνος,καθως μπερδευει τον σκυλο με τον ανθρωπο.
Αλέξανδρε δεν το έχω ξανακούσει,κάνει δουλειά;;;;;
 
Σαν παρεα εχουμε χασει 2 σκυλια απο λυκο.Το μονο που δουλευει,ειναι να ριχνεις κολωνια στην ουρα του σκυλου πριν τον λυσεις για κυνηγι.
Οπου κοψει τοπο ο σκυλος δεν παταει λυκος,αλλα και μεσα να ειναι,γινεται καπνος,καθως μπερδευει τον σκυλο με τον ανθρωπο.
Αλεξανδρε για τι κυνηγι μιλαμε τριχωτου ?
Γιατι τα πραγματα εκει ειναι καπως περιεργα ειδικα την ωρα της διωξης
 

Αλέξανδρε δεν το έχω ξανακούσει,κάνει δουλειά;;;;;
Ναι Μακη.Στην παρεα το δουλευουμε 4 χρονια τωρα,χωρις καμια επιθεση.
Προσωπικα εχω ψεκασει κουτση προβατινα,αφημενη μεσα στους λυκους και την βρηκα σαπια μετα απο 2 μηνες.
Δεν πλησιαζει κανεις.Οσο για την διωξη,δεν αλλαζει κατι.
Ο λυκος θα προσπαθησει να ξεκοψει τον σκυλο απο την διωξη και να τον ριξει στην ενεδρα.Οταν ομως μυρισει ανθρωπο(κολωνια)
τοτε απο θηρευτης νομιζει οτι ειναι θηραμα και γινεται καπνος.
 
Οι επιθεσεις ξεκινανε την ωρα που θα ακουσει το τσοκανακι η τα πρωτα κλαφουνισματα αρα μιλαμε για μεγαλες αρχικα αποστασεις απο το καρτερι του
Θα στηθει καρτερι στο πυκνο και θα μετακινειται αναλογα την πορεια των σκυλιων και την ωρα που θα τον ζυγωσουν τα σκυλια θα επιτεθει γνωριζοντας οτι δεν θα βρει αντισταση ακομα και αν τα μελη των κυνηγοσκυλων υπερτερουν ακομα και αν υπαρχει κυνηγος σε κοντινη αποσταση
Συνηθως οι επιθεσεις γινονται σε ρεματιες η σε πυκνα πουρναρωτα
Γενικα ειναι λαχειο πλεον η καθε εξορμηση με σκυλο και ειδικα με σκυλια που ειναι ανοιχτης ερευνας
 
Back
Top