Λύκος

Προχθές μίλαγα με ένα γείτονα,
Τού λέω έβαλε ο Κώστας κανονάκι,; Γιατί κάθε βράδυ το ακούω..
ΝΑΙ ρε μα....α μου λέει 4 μοσχαράκια τού έφαγαν.βρηκε και δύο κεφάλια από μικρά γουρούνια.
Εμένα μου έφαγαν ένα κουτάβι λέει ο γείτονας..
Είχε αγοράσει ο καί πριν λίγο καιρό μία σκύλα.την έφαγαν καί αυτή πρίν δέκα μέρες..
Κυνηγάει λαγό αυτός,.
Είχε αέρα μου λέει και δεν βγήκα ψηλά έκατσα χαμηλά βαράει στάμπα το σκυλί καί βλέπω πάνω λέει σε έναν χαλιά σε ρέμα τρείς λύκους πέρα δώθε,
Φωνάζω το σκυλί καί έρχεται,από πίσω ακολουθούν οι λύκοι..
Το καλό για μένα ήταν ότι ο ένας πάει πέρα δώθε..
 

Θανατηφόρα επίθεση λύκων σε γουρουνόσκυλο στον Έβρο​


ΝΕΟ, κρούσμα θανατηφόρας επίθεσης λύκων σε ΑΛΛΟ ένα κυνηγόσκυλo σημειώθηκε την Κυριακή 18/10/2020 στην περιοχή Αρχάγγελος, 1 χλμ από το χωριό Αισύμη του Έβρου σε κυνήγι αγριόχοιρου. Αυτή την φορά το “λαχείο” έπεσε στον συνάδερφο Γιώργο Καλόγερο να θρηνήσει τον αγαπημένο του τετράποδο συνεργάτη, φίλο και σύντροφο, θύμα στην ανεξέλεγκτη πλέον μανία και εθισμό των λύκων στο σκυλίσιο κρέας !!!

Συγκεκριμένα πρόκειται για την Πέπη 4 ετών, Μπλε της Γασκώνης, την οποία έβγαλε η παρέα του Γιώργου το πρωί της Κυριακής 18/10/2020 στην περιοχή Αρχάγγελος για κυνήγι αγριόχοιρου.
Ας δούμε λοιπόν πως περιγράφει το χρονικό της θανατηφόρας επίθεσης στην σύντροφο του, ο ίδιος ο Γιώργος : ” Κάναμε μια παγάνα κοντινή, τα 2 σκυλιά είχαν σηκώσει γουρούνι και έρχονταν στα καρτέρια. Η απόσταση ήταν δεν ήταν γύρω στα 100-120 μέτρα μπροστά μας, ακούγαμε πεντακάθαρα τα σκυλιά να γαβγίζουν το γουρούνι και όλα μαζί, σκυλιά και γουρούνι να έρχονται προς τα καρτέρια.
Όπως κυνηγούσαν η Πέπη ξαφνικά άρχισε να σκούζει και να ουρλιάζει σπαραχτικά, τρέχουμε με φωνές και πυροβολισμούς στον αέρα μπας και την αφήσει αλλά τίποτα, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες αυτός πρόλαβε και έφαγε κιόλας μέσα στο πεντάλεπτο που κάναμε να φτάσουμε οι πρώτοι στο σημείο.
Έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με τους λύκους γενικά σε όλο τον Έβρο. Να φανταστείτε τους συναντάμε όλη την διάρκεια της ημέρας, από τα ορεινά μέχρι και τα πεδινά, παντού υπάρχουν λύκοι. Στη περιοχή του Σουφλίου δεν υπάρχει κυνηγός που να μην έχασε τουλάχιστον ένα σκυλί τα τελευταία 10 χρόνια.

122049320_3330845223708816_804413374267165855_n.jpg

Υπάρχει περιστατικό που συνέβη σε φίλο του πατέρα μου , πριν 3 χρόνια, που 7 λύκοι περικύκλωσαν τον ίδιο και τη γλίτωσε επειδή τους αντιλήφθηκε εγκαίρως και ανέβηκε σε ένα δέντρο. Χωρίς όπλο, ασύρματο ή κινητό και έκαναν κύκλους από κάτω του 2 ώρες !!! Και ο άνθρωπος είναι άνθρωπος της φύσης, κυνηγός και δουλεύει μέσα στο δάσος !!! Εμείς συγκεκριμένα έχουμε χάσει 5 σκυλιά μαζί με την Πέπη τα τελευταία 6 χρόνια. ”
Σε περίπτωση που οποιοσδήποτε κυνηγός γίνει μάρτυρας παρόμοιου περιστατικού (γεγονός που απευχόμαστε) παρακαλούμε να ενημερώσει άμεσα τον Κυνηγετικό Σύλλογο της περιοχής του ή το αρμόδιο Δασαρχείο. Αυτή είναι η μοναδική νόμιμη διαδικασία, ώστε να ολοκληρώνεται το Μητρώο Επιθέσεων Λύκων που είχε δημιουργήσει
122117173_794374551296204_6215880139611519082_n.jpg

η Κ.Ο.Μ.Α.Θ και υποστηρίζει με ομόφωνη απόφασή της, η Γενική Συνέλευση της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδας, με ψήφισμα που απέστειλε στον αρμόδιο για το κυνήγι υφυπουργό Περιβάλλοντος κ. Ταγαρά, σχετικά με την ραγδαία αύξηση του πληθυσμού των λύκων, τις αμέτρητες θανατηφόρες επιθέσεις σε κυνηγόσκυλα, αλλά και την ατολμία ή τους δισταγμούς της Πολιτείας να αντιμετωπίσει και να διαχειριστεί την κατάσταση. !!!
Αυτό τούς λέω και εγώ εδώ και χρόνια..
Λέτε δεν κάνει κανένας τίποτα.
Μα σας λένε ότι πρέπει να δηλώσετε στο δασαρχείο το συμβαν ώστε να γίνουν πολλές (καταγγελίες)για να μπορέσουν να πάρουν απόφαση να ψάξουν και να γίνουν έρευνες ως το πόσο είναι και καθαροί λύκοι αυτοί.
Μήπως είναι κάτι άλλο.
Αλλά όλοι λένε την ζημιά μου την έκαναν, πού να τρέχω,και διάφορα τέτοια.
Σε κάποια πράγματα φταίμε καί εμείς
 

Θανατηφόρα επίθεση αγέλης λύκων σε γουρουνόσκυλο στην Καστοριά​

από IHunt Team 15 Νοεμβρίου, 2020

ΝΕΟ, κρούσμα θανατηφόρας επίθεσης λύκων σε ΑΛΛΟ ένα κυνηγόσκυλo σημειώθηκε την Τετάρτη 04/11/2020 στην περιοχή Επταχωρίου – Πεντάλοφου στην Καστοριά, σε κυνήγι αγριόχοιρου. Αυτή την φορά το “λαχείο” έπεσε στον συνάδερφο Κώστα Γαλανό να θρηνήσει τον αγαπημένο του τετράποδο συνεργάτη, φίλο και σύντροφο, θύμα στην ανεξέλεγκτη πλέον μανία και εθισμό των λύκων στο σκυλίσιο κρέας !!!


Συγκεκριμένα πρόκειται για τον Πέριν 3 ετών, Πόσαβατς, τον οποίο έβγαλε η παρέα του Κώστα την Τετάρτη 04/11/2020 στην περιοχή Επταχωρίου – Πεντάλοφου στην Καστοριά για κυνήγι αγριόχοιρου.
Ας δούμε λοιπόν πως περιγράφει το χρονικό της θανατηφόρας επίθεσης στον σύντροφο του, ο ίδιος ο Κώστας : ” Η καταδίωξη ήταν σε εξέλιξη, τα 2 σκυλιά είχαν σηκώσει γουρούνι και το κυνηγούσαν.
Ήταν γύρω στις 16.00 όταν είδα στο Gps κινήσεις ύποπτες, μετακινήσεις δηλαδή σε ακτίνα 40 μέτρων και ξανά στάση, με όλο μεγαλύτερες σε διάρκεια στάσεις από τον Πέριν ενώ ταυτόχρονα ο μεγαλύτερος και πιο έμπειρος σκύλος σε εκείνο το σημείο έκανε στροφή 180 μοιρών.
Έτσι αναγκάστηκε ο αδερφός μου ο Αποστόλης που ήταν ο πιο κοντινός να ανέβει από τα 900μ στα 1400 μέτρα. Έφτασε γύρω στις 17.00 στο σημείο, λόγω του εξαιρετικά δύσβατου εδάφους. Ο πλοηγός έδειχνε 0, άκουγε τους λύκους δίπλα στα φύλλα και δεν μπορούσε να εντοπίσει ούτε το φωτάκι του κολάρου, φρίκαρε !!!

Ούτε εγώ έχω ξαναζήσει παρόμοιο συμβάν και είμαι στο βουνό από τα 7 με τον πατέρα μου !!! Ο αδερφός μου δεν έβλεπε μέσα στο σκοτάδι, αλλά τους άκουγε τριγύρω του, δεν έφευγαν, μαδούσαν ότι είχαν αρπάξει, εκείνος φώναζε, ούρλιαζε, έριχνε τουφεκιές στον αέρα να τους τρομάξει και αυτοί εκεί ατάραχοι.
Μόλις απομακρύνθηκε 50 μέτρα από το σημείο 0, άρχισε πάλι να κινείται στον πλοηγό το στίγμα, το τραβούσαν ξανά δηλαδή ενώ είχε απομακρυνθεί μόλις 50 μέτρα !!! Συνέχισε να ρίχνει στον αέρα μέχρι να βγει σε ανοιχτό και το στίγμα ατάραχο, συνέχιζε να μεταφέρεται μετά από 5 λεπτά !!! Εκείνο το βράδυ πατούσαμε το πτώμα του σκύλου μας και δεν το βλέπαμε, το βρήκαμε το επόμενο πρωί 20-30 μέτρα πιο πέρα όπως φαίνεται στις φωτογραφίες !!!”
Ο Κώστας συνεχίζει : ” Έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα στην περιοχή, πρώτο θύμα πριν ένα μήνα ήταν ο Μπαράκος του Σάκη Καραβέλια ένα πολύ καλό γουρουνόσκυλο που συνήθως κυνηγούσε μόνο του, κομματιάστηκε από 2 λύκους κατά τη διάρκεια του κυνηγίου. Εντοπίστηκε και επιβεβαιώθηκε η επίθεση.
Την επόμενη εβδομάδα 2 λαγόσκυλα στην περιοχή Ρέντα στο Επταχώρι θα δεχτούν θανατηφόρα επίθεση από 6 λύκους.
123738722_271816797606708_2054387676340395876_n.jpg


4 μέρες μετά θύμα θα πέσει το Πλόττ του φίλου Χρήστου Βλαχάβα από τη Χρυσή (πάλι δηλαδή στην περιοχή πέριξ του Επταχωρίου) κατά τη διάρκεια κυνηγίου αγριογούρουνου. Εκεί η επίθεση έγινε από 3 λύκους.
Την Κυριακή 01/11 στην περιοχή Ρέντα Επταχωρίου και πάλι, θα δεχτεί επίθεση γουρουνόσκυλο γκέκικο του Θωμά Γαϊτανίδη πιθανόν από την ίδια αγέλη των 6 λύκων.
Το μόνο που βρέθηκε ήταν κομμάτια της σπονδυλικής στήλης και της ωμοπλάτης.
123656311_1781685491981693_4625138218951641585_n.jpg

Το κεφάλι και το κολάρο εντοπισμού βρίσκονται σε βραχώδη γκρεμό. Επίσης υπάρχουν άλλες 2 μαρτυρίες για άλλα δύο λαγόσκυλα που σκοτώθηκαν πριν 2 βδομάδες στο Πετρίτσι. Σε όλες τις περιπτώσεις υπήρχε μακρινή οπτική επαφή για αυτό και η αναλυτική αναφορά του αριθμού των λύκων. Όλες οι επιθέσεις καταγράφηκαν στον σύλλογο από τον Ομοσπονδιακό Θηροφύλακα Νίκο Κωσταρά. ”
 
Χθες το πρωί μετα τις δέκα (τελειώσαμε με το κυνήγι ) , κάναμε ενα περπάτημα τριγύρο απο το δάσος και την φάρμα , επειδή είχε χιόνι κάτω , βλέπαμε παντού ίχνη απο ελάφια και απο πίσω ιχνη απο κογιότ .
Φιλε Γιωργο θησαυρος οι φωτογραφιες και οι πληροφοριες που μοιραζεσαι μας.
 
Back
Top