Λαθροθηρία - Κρεατοσυλλογή

Για να μη παρεξηγηθούμε εγώ μιλάω αποκλειστικά για το νομικό σκέλος δεν είναι ότι επικροτώ τέτοιες πράξεις !
Εννοείται φίλε. Για τους πραγματικούς εχθρούς μας μιλάμε. Αν και πιστεύω ότι από φέτος το πρόστιμο δεν εχει να κάνει με το δικαστήριο. Έτσι τουλάχιστον μου είπε ο θηροφυλακας.
 
Εννοείται φίλε. Για τους πραγματικούς εχθρούς μας μιλάμε. Αν και πιστεύω ότι από φέτος το πρόστιμο δεν εχει να κάνει με το δικαστήριο. Έτσι τουλάχιστον μου είπε ο θηροφυλακας.
Αποκλείεται όλα τα πρόστιμα της διοίκησης ακόμα και να μη τα είχαν συζητήσει στα ποινικά δικαστήρια προσβάλλονται στα διοικητικά δικαστήρια.
 
Ειχε εκτεταμενη αναφορα σημερα στο ραδιοφωνο ο κουικ για τα αδεσποτα...
Ακουστηκαν και διαφορες ιδεες απο τους καλεσμενους του, οπως να μπει τελος κατοχης κατοικιδιου 5 ευρω και το κρατος να δωσει χρηματα στις φιλοζωικες για να αναλαβουν τις στειρωσεις...
 
Last edited:
Ειχε εκτεταμενη αναφορα σημερα στο ραδιοφωνο ο κουικ για τα αδεσποτα...
Ακουστηκαν και διαφορες ιδεες απο τους καλεσμενους του, οπως να μπει τελος κατοχης κατοικιδιου 5 ευρω και το κρατος θα δωσει χρηματα στις φιλοζωικες για να αναλαβουν τις στειρωσεις...
Φιλοζωικες=€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€
 
σιγα μην τους πυροβολήσουμε και ανάμεσα στα ματια... εδώ οι αλλοι περνανε με κοκκινο και δεν γινεται τίποτα

καλό θα ηταν να κανουν καμια κοινωνική εργασία, πχ φυλακας σε δημοτικό κυνοκομείο

δεν είναι και λίγες οι φορές που οργανωσεις καταγγέλλουν κυνηγούς για κακες συνθήκες διαβίωσης των σκυλιών συναδέλφων, και από οτι εχω παρατηρήσει πολλοί ακροβατούν πανω σε αυτό...
Τότε ας το βουλώσουμε,κι ας τα λουστούμε.
Θα έρχεται κάθε τόσο κάποιος υπουργός και θα παραγράφει τα αδικήματα για λαθροθηρία,για αποσυμφόρηση των δικαστηρίων.
 
Αυτό που σου γράφω από πάνω είναι. 20 εκατοστά από κάτω στην άμμο έπεσε όχι στην θάλασσα. Πιστεύω πως κάθε περίπτωση διαφέρει στο δικαστήριο. Άλλο αυτό με την γάτα και άλλο κάτι ψυχανωμαλοι που κρεμάνε σκύλους και άλλα τέτοια.
Φίλε μου,ένα καθίκι που κλωτσάει μια γάτα και το ζώο δεν παθαίνει κάτι σοβαρό,αυτό το ίδιο σκουλήκι θα ξανακλωτσήσει άλλη φορά άλλη γατούλα και θα της σπάσει τα πλευράκια της(αν την πετύχει καλά).Για μένα αυτοί οι τύποι,κυρίως αν είναι ενήλικες, θέλουν Γ@ΜΗΣΙ!!Και ας παρεξηγηθεί όποιος θέλει για την ''ακραία'' στάση μου... .no.
 
Φίλε μου,ένα καθίκι που κλωτσάει μια γάτα και το ζώο δεν παθαίνει κάτι σοβαρό,αυτό το ίδιο σκουλήκι θα ξανακλωτσήσει άλλη φορά άλλη γατούλα και θα της σπάσει τα πλευράκια της(αν την πετύχει καλά).Για μένα αυτοί οι τύποι,κυρίως αν είναι ενήλικες, θέλουν Γ@ΜΗΣΙ!!Και ας παρεξηγηθεί όποιος θέλει για την ''ακραία'' στάση μου... .no.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση η τρίχα έγινε τριχιά από τους ζωόφιλους. Άλλο κλωτσιά και άλλο σπρώξιμο με το πόδι. Γι'αυτο μάλλον και ο τύπος αθωώθηκε πανηγυρικά από το δικαστήριο όπως γράφτηκε πιο πάνω. Υπάρχουν πολλοί ψυχανωμαλοι ανάμεσα μας αλλά μην τσιμπαμε και στην προπαγάνδα των ζωόφιλων.
 
Τότε ας το βουλώσουμε,κι ας τα λουστούμε.
Θα έρχεται κάθε τόσο κάποιος υπουργός και θα παραγράφει τα αδικήματα για λαθροθηρία,για αποσυμφόρηση των δικαστηρίων.
Σαμπως θα μας ρωτησουν, φωναξουμε δε φωναξουμε......
 
Κατά την γνώμη μου, αν η γάτα πήγε στο τραπέζι ή και σηκώθηκε στα δύο πόδια όπως κάνουν μερικές να σκαρφαλώσουν, καλά έκανε και την έσπρωξε. Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε. Από εδώ μέσα προσπαθώ να καταλάβω. Γάτες στο σπίτι μου έχω και τις ταϊζω. Όχι όμως να σκαρφαλώνουν στο τραπέζι. Μην περνάμε και στο άλλο άκρο δηλαδή, να εξισώνουμε τα ζώα με τους ανθρώπους. Αν πρέπει να πληρωθεί 30000 ευρώ πρόστιμο γιατί έσπρωξε την γάτα από το τραπέζι τότε τι γίνεται οταν σπρώξεις άνθρωπο?
 
Κατά την γνώμη μου, αν η γάτα πήγε στο τραπέζι ή και σηκώθηκε στα δύο πόδια όπως κάνουν μερικές να σκαρφαλώσουν, καλά έκανε και την έσπρωξε. Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε. Από εδώ μέσα προσπαθώ να καταλάβω. Γάτες στο σπίτι μου έχω και τις ταϊζω. Όχι όμως να σκαρφαλώνουν στο τραπέζι. Μην περνάμε και στο άλλο άκρο δηλαδή, να εξισώνουμε τα ζώα με τους ανθρώπους. Αν πρέπει να πληρωθεί 30000 ευρώ πρόστιμο γιατί έσπρωξε την γάτα από το τραπέζι τότε τι γίνεται οταν σπρώξεις άνθρωπο?
Καλημερα Βασιλη και χρονια πολλα!
Απο το αυτονητο που ειναι οτι δεν πρεπει να κακομεταχειριζομαστε τα ζωα ( ολων των ειδων, οχι μονο γατακια , σκυλακια )
εχουμε περασει στο αλλο ακρο και με λυπη βλεπω οτι η υπερβολη περναει σιγα σιγα σε ολο και μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου.
Εχουμε φτασει στο σημειο οπου θεωρειται απολυτα φυσικο μια γατα να τρωει ετοιμο φαγητο και αφυσικο να τρωει ποντικι.
 
Κατά την γνώμη μου, αν η γάτα πήγε στο τραπέζι ή και σηκώθηκε στα δύο πόδια όπως κάνουν μερικές να σκαρφαλώσουν, καλά έκανε και την έσπρωξε. Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε. Από εδώ μέσα προσπαθώ να καταλάβω. Γάτες στο σπίτι μου έχω και τις ταϊζω. Όχι όμως να σκαρφαλώνουν στο τραπέζι. Μην περνάμε και στο άλλο άκρο δηλαδή, να εξισώνουμε τα ζώα με τους ανθρώπους. Αν πρέπει να πληρωθεί 30000 ευρώ πρόστιμο γιατί έσπρωξε την γάτα από το τραπέζι τότε τι γίνεται οταν σπρώξεις άνθρωπο?
Eγώ δε μιλάω για απλό σπρώξιμο αλλά για προσπάθεια κάποιων αλητών να κάνουν ΚΑΚΟ στα ζώα! Πριν 10 χρόνια περίπου είδα ο ίδιος έναν π@ύστη που έκανε μανούβρα στο δρόμο για να ΠΑΤΗΣΕΙ έναν γάτο!!Ευτυχώς απέτυχε. Οδηγούσα ακριβώς πίσω του και φυσικά έγινα ΤΟΥΡΚΟΣ...Άρχισα να του αναβοσβήνω τα φώτα μου,να του κορνάρω παρατεταμένα αλλά μάταια:ο αντίχριστος πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε. Τόσο ΚΟΤΑΡΑ ήταν! :mad: .no.
 
Κατά την γνώμη μου, αν η γάτα πήγε στο τραπέζι ή και σηκώθηκε στα δύο πόδια όπως κάνουν μερικές να σκαρφαλώσουν, καλά έκανε και την έσπρωξε. Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε. Από εδώ μέσα προσπαθώ να καταλάβω. Γάτες στο σπίτι μου έχω και τις ταϊζω. Όχι όμως να σκαρφαλώνουν στο τραπέζι. Μην περνάμε και στο άλλο άκρο δηλαδή, να εξισώνουμε τα ζώα με τους ανθρώπους. Αν πρέπει να πληρωθεί 30000 ευρώ πρόστιμο γιατί έσπρωξε την γάτα από το τραπέζι τότε τι γίνεται οταν σπρώξεις άνθρωπο?
Φοβάμαι ότι εξαρτάται από το ΠΟΙΟΝ άνθρωπο θα σπρώξεις: αν είναι ΛΟΑΤΚΙ ή λαθρό τότε την ''ελαιοχρωμάτισες''(θάλεγε η Κατακουζήνα)! Αν είναι κάποιος Έλληνας συνηθισμένος άνθρωπος,ε τότε δεν είναι και τόσο σοβαρό....hair.
 
Back
Top