Λαγός

Δυστυχώς και εγώ δεν μπόρεσα να πάω όσο ήθελα φέτος με το θείο μου μαζί. Είναι πραγματικό σχολείο όχι μόνο κυνηγίου λαγού, αλλά και ζωής και ιστορίας... Παρά τα σχεδόν 80 του χρόνια πάντα με τη μια σκύλα αμολυτή και με την άλλη στη ζώνη, με το περαστό σακιδιάκι του και το δίκανο θα πάρει τα μονοπάτια και θα βάλει σε όλους τα γυαλιά.

Έτσι και σήμερα ξεκίνησε μόνος του από Αθήνα, κυνήγησε, έβγαλε, βράχηκε και αφού του έφυγε στο πέταγμα με υπομονή και αφού τον γυρίσαν ώρες τα σκυλιά έβαλε όλη του τη μαεστρία και τον βάρεσε... Ένα αρσενικό από τους μεγαλύτερους της ζωής του... Και του χρόνου λαγάδες!!!
View attachment 39513
Χίλια Μπραβο στο θειο σου.
Τέτοιοι άνθρωποι πρέπει να είναι παράδειγμα ζωής και θέλησης για όλους μας και τυχεροί όσοι μπορούν να ζήσουν και να πάρουν μαθήματα από τέτοιους ανθρώπους.
Να είναι γερός και να του χρόνου να κάνει τις βόλτες του.
 
Δυστυχώς και εγώ δεν μπόρεσα να πάω όσο ήθελα φέτος με το θείο μου μαζί. Είναι πραγματικό σχολείο όχι μόνο κυνηγίου λαγού, αλλά και ζωής και ιστορίας... Παρά τα σχεδόν 80 του χρόνια πάντα με τη μια σκύλα αμολυτή και με την άλλη στη ζώνη, με το περαστό σακιδιάκι του και το δίκανο θα πάρει τα μονοπάτια και θα βάλει σε όλους τα γυαλιά.

Έτσι και σήμερα ξεκίνησε μόνος του από Αθήνα, κυνήγησε, έβγαλε, βράχηκε και αφού του έφυγε στο πέταγμα με υπομονή και αφού τον γυρίσαν ώρες τα σκυλιά έβαλε όλη του τη μαεστρία και τον βάρεσε... Ένα αρσενικό από τους μεγαλύτερους της ζωής του... Και του χρόνου λαγάδες!!!
View attachment 39513
Να τον χαιρεστε φιλε μου
ΥΓΕΙΑ να χει ο μαστορας να βγαινει και να χαιρετε
Γιατι στην ζωνη Γρηγορη το ενα σκυλι;
Αν θελει να μοιραστει την γνωση του ο Θειος φυσικα.love.
 
Δυστυχώς η χρονιά φέτος για το λαγό για εμάς δεν ήταν όπως τα θέλαμε.Λίγα κυνήγια παρέα με παππού συνέχεια, καταφέραμε και στραβώσαμε μερικούς.Πατέρας και θείος δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν, μετά ήρθαν και οι ελιές και το παρατήσαμε εντελώς.Τώρα πάλι με κορόνα γίνεται χαμός και δεν πάει κανείς μας προς το χωριό μεριά, μην γίνει καμιά αναποδιά....Πέρυσι πάλι που είχαμε ξεκινήσει πολύ πιο καλά είχε έρθει το κλείσιμο...Τι να πεις...Άντε και του χρόνου λαγάδες!!! Θα μου πείτε του χρόνου, αλλά θα έχουμε ξεμπλέξει από αυτήν την μ@λ@κία; Το σκυλί πάει στα 12, ο παππούς στα 80....Αυτά δεν γυρνάνε πίσω...View attachment 39473View attachment 39474
Υγεια να χει ο παππους φιλε και να βγαινετε μαζι να γουσταρετε.love.
 
Να τον χαιρεστε φιλε μου
ΥΓΕΙΑ να χει ο μαστορας να βγαινει και να χαιρετε
Γιατι στην ζωνη Γρηγορη το ενα σκυλι;
Αν θελει να μοιραστει την γνωση του ο Θειος φυσικα.love.
Χρύσανθε έχει πάντα μια μεγαλύτερη σκύλα κοντινή και αργή πολύ καλή στο βγάλσιμο για να βγάλει το λαγό που έχει σχεδιάσει και να τον βαρέσει δυνατόν στο πέταμα και μια συνήθως πιο νέα και νευρική με μανία στη δίωξη που θα την ξεκουμπώσει ή στα τελευταία ψαξίματα ή αφού τον βγάλει η άλλη για να του τον γυρίσουν.

Ξέρει τα μέρη, τους λαγούς και τα σκυλιά και πώς θα τα συνδυάσει πιο καλά από ο,τιδήποτε άλλο...
 
Χρύσανθε έχει πάντα μια μεγαλύτερη σκύλα κοντινή και αργή πολύ καλή στο βγάλσιμο για να βγάλει το λαγό που έχει σχεδιάσει και να τον βαρέσει δυνατόν στο πέταμα και μια συνήθως πιο νέα και νευρική με μανία στη δίωξη που θα την ξεκουμπώσει ή στα τελευταία ψαξίματα ή αφού τον βγάλει η άλλη για να του τον γυρίσουν.

Ξέρει τα μέρη, τους λαγούς και τα σκυλιά και πώς θα τα συνδυάσει πιο καλά από ο,τιδήποτε άλλο...
Γκέγκας καθαρόαιμο μεγάλο σε ηλικία τον ψάχνει πολύ αργα έως βασανιστικά, το ίδιο κάνει και ο παππούς!!!
 
Χρύσανθε έχει πάντα μια μεγαλύτερη σκύλα κοντινή και αργή πολύ καλή στο βγάλσιμο για να βγάλει το λαγό που έχει σχεδιάσει και να τον βαρέσει δυνατόν στο πέταμα και μια συνήθως πιο νέα και νευρική με μανία στη δίωξη που θα την ξεκουμπώσει ή στα τελευταία ψαξίματα ή αφού τον βγάλει η άλλη για να του τον γυρίσουν.

Ξέρει τα μέρη, τους λαγούς και τα σκυλιά και πώς θα τα συνδυάσει πιο καλά από ο,τιδήποτε άλλο...
Καταλαβαινω πως το κανει
Και εχω θαυμασει το σκεπτικο του
Πρωτη φορα βλεπω καποιον να συνδιαζει με τοσο δυσκολο τροπο λαγοκυνηγο καβαλα κ με διωξη
Προυποθετει προυπαρχων γνωση του τοπου κ των λαγων της περιοχης
Γθα να μην πω ποσο δυσκολο ειναι να κυκλοφορας με λαγοσκυλο στην μεση σου δεμενο
Θελει πολλες ωρες εκπαιδευσης κ τελια σχεση με τον σκυλο οπως και ωριμοτητα για να γινει
Ασε που εαν τα χει μαζι στην Αθηνα τα σκυλια σημαινει πολλαπλασια ικανοτητα εκ μερους του
Να δωσεις τα συγχαρητηρια μου φιλε κ τα σεβη μου.shake hands..love.
 
Καλησπερα στην παρεα,υπαρχει καποιος φιλος εδω ,που αν κυνηγαει τον λαγο με winchester sx3-4 ,να μου πει τι τσοκ χρησιμοποιει με αυτο το οπλο?

Εγώ κυνηγάω με μαξους που έχει ίδια τσοκ και χρησιμοποιώ carlson ported 2*
 
Καλησπερα στην παρεα,υπαρχει καποιος φιλος εδω ,που αν κυνηγαει τον λαγο με winchester sx3-4 ,να μου πει τι τσοκ χρησιμοποιει με αυτο το οπλο?
Με sx3 όταν πάω για λαγό και κάθομαι καρτέρι σε ελατοδάσος βάζω ή brain MR ή carlsons LM. Έχω δει πως λόγω υψομέτρου κια τα δυο έχουν απόδοση πιο σφιχτή από ότι στις ελιες στις τσίχλες και είναι μια χαρά για το κυνήγι του λαγού σε αποστάσεις από 20 έως 35 μέτρα χοντρικά. Σε τσαγιές και εντελώς σπανά αλπικα μέρη που μπορεί να δεις και να ντουφεκίσεις πιο μακριά και τα καρτέρια όχι το ίδιο στάνταρντ βάζω το signature plus το Μ (***) που έχει πιο έντονα κέντρα και που στα 1700+ υψόμετρο σφίγγει ακόμα περισσότερο.
 
Με sx3 όταν πάω για λαγό και κάθομαι καρτέρι σε ελατοδάσος βάζω ή brain MR ή carlsons LM. Έχω δει πως λόγω υψομέτρου κια τα δυο έχουν απόδοση πιο σφιχτή από ότι στις ελιες στις τσίχλες και είναι μια χαρά για το κυνήγι του λαγού σε αποστάσεις από 20 έως 35 μέτρα χοντρικά. Σε τσαγιές και εντελώς σπανά αλπικα μέρη που μπορεί να δεις και να ντουφεκίσεις πιο μακριά και τα καρτέρια όχι το ίδιο στάνταρντ βάζω το signature plus το Μ (***) που έχει πιο έντονα κέντρα και που στα 1700+ υψόμετρο σφίγγει ακόμα περισσότερο.

Τα δύο πρώτα χρόνια με την μαξους έριχνα με 3* και είχα πολύ καλά αποτελέσματα. Αλλά αφού το όπλο είχε κάτσει πολύ καλά πάνω μου του έβαλα το 2* το οποίο πρέπει να βγαίνει σαν 2.5* στην πραγματικότητα. Έχω πάρει και αρκετούς κοντινούς λαγούς οπότε δεν βγαίνει από πάνω. Σε αφτερ μάρκετ έχω 3 τσοκ. Ένα 2* ένα 3* και ένα 4*. Οπότε είμαι καλυμμένος πιστεύω για όλες τις αποστάσεις.
 
Back
Top