Λαγός

Καλημέρα στο φόρουμ, ερώτηση:
παρέα τριών κυνηγών, χτυπημένοι λαγοί δύο...πως μοιράζονται???
Αν η παρέα δεν κυνηγάει συστηματικά μαζί, κόβεις μερίδες και μοιράζεις.
Αν κυνηγάνε σαν πραγματική παρέα όλοι μαζί και συστηματικά , παίρνουν οι δύο από έναν και ο τρίτος παίρνει....τον επόμενο
 
Πολύ ωραία μέρα σήμερα για την μεγάλη και τον μικρό με πολύ ωραία συνύπαρξη.Παντού αυτοκόλλητα σαν ένα.Τελικά μετά από αρκετή ώρα τον ξεφώλιασαν πολύ ωραία και πέρασε από τον παππού του έριξε 2 αλλά δεν τον πήρε.Βγήκε η αλήθεια είναι άτσαλα.Καταδίωξη μετά και γύρισμα ξανά στο ίδιο αλλά μην τον είδατε.Φάγαμε τα συκωτάκια μας και περάσαμε καλά.Δεν πειράζει το άξιζε να ζήσει.IMG_20211013_105643.jpg
 
σημερινη βωλτουλα και σημερα τον σηκωσαμε τον αυτια πρωι πρωι αλα με περασε καμια 80αρια μετρα παραπανω απο το καρτεριμου,,,, .hair.μετα λογο δουλειας εφυγα και συνεχησε το ξαδελφακιμου ,,,κατα της 10ωρα χτυπαη το κινητομου και μου λεη το ξαδελφακιμου επεσαι ο φουστηςςς .exciting. τον φερανε επανωμου λεη τα σκυλια και εφαγε μια στα μουτρα.my man.το σ,κ παλι
;)
 
σημερινη βωλτουλα και σημερα τον σηκωσαμε τον αυτια πρωι πρωι αλα με περασε καμια 80αρια μετρα παραπανω απο το καρτεριμου,,,, .hair.μετα λογο δουλειας εφυγα και συνεχησε το ξαδελφακιμου ,,,κατα της 10ωρα χτυπαη το κινητομου και μου λεη το ξαδελφακιμου επεσαι ο φουστηςςς .exciting. τον φερανε επανωμου λεη τα σκυλια και εφαγε μια στα μουτρα.my man.το σ,κ παλι
;)
Σάκης Λαγοκυνηγός γράψε καλύτερα.....yel.
 
Άλλοι 2 λαγοί φυγιάρηδες δίχως τουφεκιά σήμερα.Τον πρώτο ούτε τον είδαμε και τον δεύτερο πήρα τηλ παππού του είπα να βγει ανατολικά από πάνω μου γιατί ήμουν καβάλα στο σκληρό και βάραγαν καλά.Άργησε να βγει.Μόλις κλείνω και ενώ πέρυσι μας είχαν βγάλει εντελώς στο ίδιο σημείο έναν είχε σύρει και βλέπω στα 100 μέτρα μια κίνηση σε κάτι κλαριά λέω ο λαγός είναι πριν ξεκινήσουν να κλαίνε τα σκυλια είχε ενα μονοπάτι ανοιχτό εκεί θα βγει λέω και βγήκε σαν κουφαλίτσα με χαμηλωμένα τα αυτιά και την κοπάνησε ύπουλα και χαλαρά κύριος.Ο παππούς δεν τον πρόλαβε στην λάκα πάνω ψηλά.Έπεσε καταδίωξη γερή στον πρώτο και στον δεύτερο έπεσε μια τουφεκιά χαμηλά και ίσως να τον έφαγαν χωρίς να είναι σίγουρο.Πήγα προς τα εκεί καρφί αλλά δεν είδα/βρήκα κανένα.Πρέπει να κάνει τα κουμάντα ο πατέρας και ο μπάρμπας και να έρθουν.
 
Λαγός τέλος για την ωρα για εμενα! Όλα τα στραβά σήμερα έγιναν. Μας έπιασε λάστιχο στην μέση του πουθενα. Το αλλάζουμε με φακούς και πάμε στο μέρος που θελαμε που φυσικά είχαν προλάβει να πάνε αλλοι. Πάμε αλλού και μόλις ετοιμαζόμαστε πιάνει βροχή καλη για 30-40 λεπτα. Αμολαμε και πατάνε αμέσως κόπο και αρχίζουν να φωναζουν. Περνάνε την λακα και πέφτουν σε ένα κανάλι Παναγία βοηθα!!!! Ο φίλος μου κοντά στα σκυλιά εγω και ο αδερφός του σε καρτερια ψηλοτερα. Τον έβγαλαν στο τερμα του καναλιού και τον κυνήγησαν ωρα αλλά τον εχασαν. Ήταν ωραια και ας μην τον βάλαμε παλι στο χερι.
 
αλη μια εξωδος με επητυχια και σημεραααα ;) με το καλημερα πιαστηκανε τα σκυλια και σε μιση ωριτσα μου τον πεταξανε στα 10 μετρα,εφαγε ενα 3αρι του φιλου ιδιωγομωση kostas bak και μπηκε γυλεκο,,κωστα γεμησε φυσιγκιααα εμειναααα ;),,ΥΓ ο λαγος μισολαγας φετινος :( και στο βαθοςςςς της φωτο το ορος παγκαιο το ξημερωμα η ωμορφιααααα;)
 
Αλλαγη μέρους σήμερα, είχε χρόνια να πάει ο παππούς και ήταν όλο ασπαλάθια-αμπιφάνια κλπ.Ούτε σκυλί ούτε άνθρωπος δεν περνάει και πόσο ακόμα οι λαγοί.Γι' αυτό λέμε τι δουλειά κάνουν τα ζώα που βόσκουν...Τελοσπάντων, 3 άτομα σήμερα ήρθε και ο θείος.Βρήκαμε ένα ανοιχτό και ήταν πολύ φρέσκος, έκλαιγαν χαμός αλλά τελικά δεν τον σήκωσαν.Είχε σε μια μεριά κάτι βάτια και σκεπτόμασταν όλοι μην είχε ανοίξει κανένα λαγούμι μέσα και το ήξερε τι θεσάρα είχε.Μονόδρομος η κρυψώνα λογικά και έπρεπε να μπει το σκυλί από όπου είχε μπει για να ξεφωλιαστεί.Πάλι καλά που βρήκαμε και αυτόν τον φρέσκο και πέρασε κάπως η ώρα με αγωνία και επί σκοπόν.
 
IMG_20211017_111402.jpg

Ένα από τα ποιο επεισοδιακά κυνήγια σήμερα. Τον λαγό τον σηκώσαμε στις 8 και τον βαρεσα στις 11.... Στην πρώτη στροφή μου περνάει χαμηλά και δεν τον βλέπω έγκαιρα με αποτέλεσμα να τον δω τελευταία στιγμή πριν πηδήξει πίσω από ένα κέδρο. Έχω φουντώσει, έχω κοκκινίσει, μου πέρασε ο λαγός και δεν τον πρόλαβα να τον τουφεκισω καν. Τα σκυλιά τον βγάζουν έξω και τον ξαναφέρνουν μέσα 3 φορές. Και τις τρεις να περνάει κοντά μου αλλά στο πυκνό. Έχω σηκώσει θερμοκρασία και ακόμα σκέφτομαι πως την πάτησα έτσι. Το ίδιο σκηνικό και με τον πατέρα μου και με τον ξάδερφο μου. Όλο τους πέρναγε στο πυκνό. Σε κάποια φάση και ενώ έχει περάσει η ωρα έχω απογοητευτεί και λέω κρίμα με τέτοια δίωξη να μην βαρεθεί αυτός ο λαγός. Ακούω χαμηλά την σκύλα να τον φέρνει με φουλ γκάζια. Λίγο πριν βγει σε μένα σταματάει πίσω από ένα κέδρο και τελικά ξαναγυρνάει πίσω. Του ρίχνω μια καουμποΐκη τουφέκια, μισή τουφέκια στο λαγο μισή στον κέδρο. Απόσταση απαγορευτική για τουφέκια(ρουφιάνα μαξους). Πάω εκεί πουθενά ο λαγός.... Χαμηλώνω λίγο και βρίσκω σταγόνα με αίμα. Η σκύλα σταματάει την δίωξη και μυρίζει στον αέρα σε κάτι βράχια. Ο λαγός έχει μπει σε τρύπα. Ευτυχώς μικρή τρύπα και τον έβγαλα
 
αλη μια εξωδος με επητυχια και σημεραααα ;) με το καλημερα πιαστηκανε τα σκυλια και σε μιση ωριτσα μου τον πεταξανε στα 10 μετρα,εφαγε ενα 3αρι του φιλου ιδιωγομωση kostas bak και μπηκε γυλεκο,,κωστα γεμησε φυσιγκιααα εμειναααα ;),,ΥΓ ο λαγος μισολαγας φετινος :( και στο βαθοςςςς της φωτο το ορος παγκαιο το ξημερωμα η ωμορφιααααα;)
Ακόμα περιμένω τα αυτιά από τον πρώτο ωρε Σακη!!.yel..yel..yel.
 
αλη μια ωμορφη και με επυτιχια εξωδος,,ξεκινησαμε πρωι πρωι με ΒΔ ανεμους 5 6 μποφορ και παγωμενο αερααα,,λεμε με το ξαδελφακιμου ανα δουμε τι θα κανουμε σημερα .think. στο μησαωρο πανω πιανωντε τα σκυλακια και μας φευγη πωλη μπρωστα απο τα σκυλια και βουβα ο αυτιας αλα για καλητου τυχη βγηκε στο δρομο καμια 15αρια μετρα μπρωσταμου και τον φρεναρησα με ενα MAX STOKAS 36GR N4 .yel. μετα σηκωσαμε εναν ακωμη που μας εφυγε παλι πωλη μπρωστα απο τα σκυλια αλα χερι ακρας υγειαςςςςς ;)ΥΓ ενα κοπαδακι τσαρτσαρεςςςςς και καμια 30αρια φασσες μας περασανε,,και μεσα στην νυχτα μας κοψανε τον δρομο και δυο λυκοι :oops:
 
Λαγός τέλος για την ωρα για εμενα! Όλα τα στραβά σήμερα έγιναν. Μας έπιασε λάστιχο στην μέση του πουθενα. Το αλλάζουμε με φακούς και πάμε στο μέρος που θελαμε που φυσικά είχαν προλάβει να πάνε αλλοι. Πάμε αλλού και μόλις ετοιμαζόμαστε πιάνει βροχή καλη για 30-40 λεπτα. Αμολαμε και πατάνε αμέσως κόπο και αρχίζουν να φωναζουν. Περνάνε την λακα και πέφτουν σε ένα κανάλι Παναγία βοηθα!!!! Ο φίλος μου κοντά στα σκυλιά εγω και ο αδερφός του σε καρτερια ψηλοτερα. Τον έβγαλαν στο τερμα του καναλιού και τον κυνήγησαν ωρα αλλά τον εχασαν. Ήταν ωραια και ας μην τον βάλαμε παλι στο χερι.
Φίλε και από περιγραφή μόνο ευχαριστήθηκα και γω. Φαντάζομαι εσείς. Λαγού μαλλί πάντα ✌️
 
Πήγα σημερα σε ένα μέρος που είχα επισκεφθεί πριν 2 χρόνια και είχα σηκώσει πέρδικες αλλά τίποτα...είχαν εξαφανιστεί:(
Παρ όλα αυτά ο σκύλος έψαχνε λαγό σε αρκετά σημεία... Σε κάποια φάση παίρνει έναν το μάτι μου και την κοπανουσε στα δέκα μέτρα από κει που στεκομουν με κατεβασμένα τα αυτιά του, ενώ ο σκύλος έψαχνε στα τελευταία του κόλπα, κοίταξα λίγο μήπως τον ξαναδώ αλλα τίποτα... Τρέχω κι ανέβαινω εκεί που τον είδα, έρχεται και ο σκύλος και βρίσκει την καθια του παίρνει λίγο μυρωδιά αλλά λίγο πιο κάτω πέρασε ο μάγκας από το πλέγμα και εξαφανίστηκε.

Δεν είναι μόνο ένας εκεί...
IMG_20211024_083028.jpg
IMG_20211024_085907.jpg
Τέσσερις ώρες περπάτημα .tired..... το ευχαριστήθηκα όμως γιατί το σκυλί έψαχνε δυνατά, κοντά σε μένα όπως πρέπει σε αυτά τα μέρη....
 
Back
Top