Λαγός

Ετσι ετσι!!!
Μπραβο λεβεντια μου .shake hands.
Μηπως οπως τον κραταει εχει την φατσα χαμηλα προς το λαγο; ;)

Συνηθως σε ολες τις φωτο που τους δινουμε στον πατερα και στον παππου τον λαγο για να τους βγαλουμε φωτο εχουν αυτη την σταση

Καμαρωνουν το θηραμα και σκεφτονται οτι το βαρεσε ο γιος/εγγονος τους και γεμιζουν περηφανια ;) .love.
Έτσι ακριβώς !
 
Ενα μπραβο....ειναι λιγο Χρησταρα !!!! Παντα τετοιες χαρές να δινεις φιλαρα μου!!! .love.
Δεν υπάρχει να βλέπεις την χαρά στο πρόσωπό του αποτυπωμένη και όταν πας στο σπίτι να ανοίγεις και να τον βλέπει η γιαγιά.Απλά δεν μπορείς να το περιγράψεις.
 
Στην παρεα μας....τον εβγαλαν τα σκυλια....Περασε απο ποστο φιλου ....αλλα εκτος βολης....
Και οπως λεμε εδω....του εκανε ενα ''παρουσιάστε''.....και ο λαγος ακομα τρεχει!!!

Τελικα ομορφα περασαμε.....καναμε την βολτα μας....και καταληξαμε στην πλατεια του χωριου της Καστανιας
πινοντας μπυρες...... οχι ξεροσφυρι!!! ;) :)
 
Χωρίς τον παππού δεν πάμε πουθενά.:D
O μ. παππούς έπαιρνε σπίτι λαγούς κτυπημένους απο την μαγκούρα του (ποιμενική ράβδος )
Είχαν έναν δικό τους τρόπο που την έριχναν περιστροφικά στον λαγό που έφευγε απο κοντά τους και τον
έπιαναν τα σκυλιά αφού τον τουμπάριζε η μαγκούρα .
Όταν ήταν ακόμη στα καλά του μας ακολούθησε (εγώ στα 13-14 τότε) στην έναρξη του λαγού παρέα .
Πρωί- πρωί τον κλαμπανίζει με 2 ντουφεκιές ο μ. ο πατέρας (γιός του ) μέσα απ'τα πόδια μας ......
Γύρισε τότε κι'είπε '' εγώ δεν πρόκειται να γυρίζω άδικα μέσα στα όρη '' κι'στράφηκε στο αυτοκίνητο ......sarcastic.
 
O μ. παππούς έπαιρνε σπίτι λαγούς κτυπημένους απο την μαγκούρα του (ποιμενική ράβδος )
Είχαν έναν δικό τους τρόπο που την έριχναν περιστροφικά στον λαγό που έφευγε απο κοντά τους και τον
έπιαναν τα σκυλιά αφού τον τουμπάριζε η μαγκούρα .
Όταν ήταν ακόμη στα καλά του μας ακολούθησε (εγώ στα 13-14 τότε) στην έναρξη του λαγού παρέα .
Πρωί- πρωί τον κλαμπανίζει με 2 ντουφεκιές ο μ. ο πατέρας (γιός του ) μέσα απ'τα πόδια μας ......
Γύρισε τότε κι'είπε '' εγώ δεν πρόκειται να γυρίζω άδικα μέσα στα όρη '' κι'στράφηκε στο αυτοκίνητο ......sarcastic.
Μια μερα ειχαμε παει για κυνηγι με το παππου και δεν ειχαμε βρει λαγο
Γυρισαμε στο μαντρι
Ειδε την απογοητευση στα εφηβικα μου ματια
Με ειχε μπολιασει με το λαγοκυνηγι και ηξερε το μερακι μου
Ετοιμασαμε φαγητο φαγαμε
Και του λεω
Παππου θα ξαπλωσω λιγο πριν παμε να ταισουμε τα ζωα και να αρμεξουμε
Μου λεει ενταξει
Με αφηνει να με παρει ο υπνος
Περνει το πλαγιοκαννο του- ενα ιταλικο ζανολετι 4-2 με ολοκληρες διακοσμητικες πλακες
Και περπατητος φευγει απο το μαντρι
Ηξερε που θα βρει τον λαγο εκεινη την ωρα, καταμεσημερο
Ηταν κοντα στο μαντρι αλλα εκεινους τους λαγους δεν τους βαρουσε
Ηταν η παρεα του και το μεσο να με
Εκπαιδευσει
Αυτο ηταν το μεγαλειο των παλιων κυνηγων

Εκανε λοιπον για εμενα μια εξαιρεση

Πηγε εβγαλε το λαγο τον πηρε και ηρθε και τον εβαλε διπλα μου

Δεν θα ξεχασω ποτε την χαρα μου αλλα και την δικη του βλεποντας με οταν ξυπνησα και τον ειδα μπροστα μου τον λαγο

Χρωσταω ολα οσα ξερω για το λαγο σε αυτο τον ανθρωπο οπως και το μερακι μου για το κυνηγι , το οποιο φυσικα εμπλουτισαν ακομη περισσοτερο ο πατερας και ο αλλος μου παππους

Να του δινει Χρονια Ο Θεος και υγειαγιατι με μεγαλωσε και τον υπεραγαπω!!!
Δεν κυνηγα πια αλλα καρτερει πως και πως να μαθει τα νεα μου καθε φορα που θα βγω
 
O μ. παππούς έπαιρνε σπίτι λαγούς κτυπημένους απο την μαγκούρα του (ποιμενική ράβδος )
Είχαν έναν δικό τους τρόπο που την έριχναν περιστροφικά στον λαγό που έφευγε απο κοντά τους και τον
έπιαναν τα σκυλιά αφού τον τουμπάριζε η μαγκούρα .
Όταν ήταν ακόμη στα καλά του μας ακολούθησε (εγώ στα 13-14 τότε) στην έναρξη του λαγού παρέα .
Πρωί- πρωί τον κλαμπανίζει με 2 ντουφεκιές ο μ. ο πατέρας (γιός του ) μέσα απ'τα πόδια μας ......
Γύρισε τότε κι'είπε '' εγώ δεν πρόκειται να γυρίζω άδικα μέσα στα όρη '' κι'στράφηκε στο αυτοκίνητο ......sarcastic.
Δε ξερω, αλλά οι παλιοί είχαν πάθος με το λαγοκυνηγι και ο πατέρας μου τα ίδια και αν τύχει και κλαμπανισουμε μουρμουρίζει ασταμάτητα, .hair.αφου με το καφ που κάνουν τα σκυλιά το αίμα μου φτάνει στις πατουσες....

Σημερα παλι με το πατερα για κυνήγι βγάλαμε έναν σε πυκνο, ο πατέρας σε χωράφι και γω σε δρομο, τα σκυλιά τον γυρισανε αλλά δεν πετάχτηκε σε κανέναν μάς παρα γυρισε εκεί που τον σήκωσαν στον ίδιο ντορο και τα σκυλιά τον έχασαν!
Εν τω μεταξύ είναι τέζα προληπτικός...... 2η φορά που σηκώνουμε λαγό και δε βγαίνει σε βαρδια, κάτι γίνεται..... μου λέει!!!:rolleyes:
 
Δε ξερω, αλλά οι παλιοί είχαν πάθος με το λαγοκυνηγι και ο πατέρας μου τα ίδια και αν τύχει και κλαμπανισουμε μουρμουρίζει ασταμάτητα, .hair.αφου με το καφ που κάνουν τα σκυλιά το αίμα μου φτάνει στις πατουσες....

Σημερα παλι με το πατερα για κυνήγι βγάλαμε έναν σε πυκνο, ο πατέρας σε χωράφι και γω σε δρομο, τα σκυλιά τον γυρισανε αλλά δεν πετάχτηκε σε κανέναν μάς παρα γυρισε εκεί που τον σήκωσαν στον ίδιο ντορο και τα σκυλιά τον έχασαν!
Εν τω μεταξύ είναι τέζα προληπτικός...... 2η φορά που σηκώνουμε λαγό και δε βγαίνει σε βαρδια, κάτι γίνεται..... μου λέει!!!:rolleyes:
Καντε τις βαρδιες κινητες!!!
Καβαλα ο πατερας
Κινητη βαρδια εσυ, ιδανικα λιγο ψηλοτερα και πιο μπροστα.
Αμα μου λες χωραφι και πυκνο σημαινει ημιορεινο τουλαχιστον αναγλυφο με πολλα περασματα που δεν μπορουν να καλυψουν δυο μονο καρτερια
 
Δε ξερω, αλλά οι παλιοί είχαν πάθος με το λαγοκυνηγι και ο πατέρας μου τα ίδια και αν τύχει και κλαμπανισουμε μουρμουρίζει ασταμάτητα, .hair.
Έτσι και ο παππούς.Δεν καπνίζει γενικά, παρά μόνο στο κυνήγι και μετά απο κανέναν χαμένο από άγχος.
 
σημερινο λαγοκυνηγι παπαλαααα δυο φωρες τον σηκωσαμε τον ΦΟΥΣΤΗΗΗΗ και μας αδιασε .hair. δεν πηραζη παντως περασαμε ωραια και τα σκυλακια τα πηγανε αψωγαααα , αυριο παλι να δουμε .think.
.sarcastic.
Και εμείς σήμερα μια από τα ίδια βγάλαμε έναν
αλλά ακολούθησε άλλη πορεία δεν ανέβηκε στο καρτέρι λόγω τις εμφανίσεις των τσοπανοσκυλων που μαμηθηκαν από το πρωί στο κλαφουνισμα
Αύριο πάλι και βλέπουμε
ΥΓ
Σάκη Αδερφέ μήπως πρέπει να αλλάξουμε design μπας και δούμε άσπρη μέρα
γιατί βλέπω στο FB τέτοιες φωτό και προβληματίζομαι

FB_IMG_1632574650327.jpg

.think.
 
Και εμείς σήμερα μια από τα ίδια βγάλαμε έναν
αλλά ακολούθησε άλλη πορεία δεν ανέβηκε στο καρτέρι λόγω τις εμφανίσεις των τσοπανοσκυλων που μαμηθηκαν από το πρωί στο κλαφουνισμα
Αύριο πάλι και βλέπουμε
ΥΓ
Σάκη Αδερφέ μήπως πρέπει να αλλάξουμε design μπας και δούμε άσπρη μέρα
γιατί βλέπω στο FB τέτοιες φωτό και προβληματίζομαι

View attachment 33050

.think.
Πρόσθεσε κι'ένα παπιγιόν καί ποιός μας πιάνει ...
 
Τον πέταξε πάλι ο μικρός σήμερα που φαίνεται να δίνει ρέστα φέτος.Παρά 1 μήνα 2 χρονών.Αν ήμουν έλεγε ο παππούς θα πιάναμε το μέρος και θα τον παίρναμε λογικά.Τον είδε μέσα σε κάτι κλαριά σαν πουλί.Τι να κάνουμε μπλέξαμε καλά να είμαστε..
 
Back
Top