Λαγός

Εκανα μια αναγνωριστική βόλτα απόψε...απ' όλα έχει ο μπαξές... μικρούς , μεσαίους μεγάλους....
View attachment 30797View attachment 30798View attachment 30799
Στη παρακάτω φωτογραφία το σκάψιμο δεν είναι από λαγό, μάλλον από αρκαλο(ασβός) είναι...
View attachment 30800
Πολλούς αρσενικούς έχετε εκεί.... .big smile.
Σε παιδική χαρά τους βρήκες..;;; :p
 
Πολλούς αρσενικούς έχετε εκεί.... .big smile.
Σε παιδική χαρά τους βρήκες..;;; :p
Για την ώρα όπως το λες...παιδική χαρά κανονική.....σε ένα μήνα θα είναι πεδίο μάχης.... Ευτυχώς οι μικροί λαγοί μπαίνουν σε πυκνά κομμάτια και δε βγαίνουν όσο και να τα ζορισουν τα σκυλιά...Τα δύο μικρά πριν μια εβδομάδα δεν φαινόντουσαν πουθενά....τώρα εμφανίστηκαν....
 
Πολλούς αρσενικούς έχετε εκεί.... .big smile.
Σε παιδική χαρά τους βρήκες..;;; :p
Ξέχασα να σου πω ότι περίπου 200 μέτρα από εκει έχει εκβολή ποταμού.... σηκώνονται κάτι παπακια από αυτά που κυνηγάς μέσα από τα καλάμια.yelling.....
περιοχή natura όμως...
 
Για την ώρα όπως το λες...παιδική χαρά κανονική.....σε ένα μήνα θα είναι πεδίο μάχης.... Ευτυχώς οι μικροί λαγοί μπαίνουν σε πυκνά κομμάτια και δε βγαίνουν όσο και να τα ζορισουν τα σκυλιά...Τα δύο μικρά πριν μια εβδομάδα δεν φαινόντουσαν πουθενά....τώρα εμφανίστηκαν....
Καφενείο, οπως έχω ξαναπεί το λέει ένας παλιός εδώ !!!
Έναρξη σε ρέματα !
 
Καφενείο, οπως έχω ξαναπεί το λέει ένας παλιός εδώ !!!
Έναρξη σε ρέματα !
Όντως ισχύει αυτό για τα ρέματα...πέρσι σε εκπαιδευτικό σηκώνουμε 3 από ένα ρέμα και έναν στο πιο καθαρό και ανοιχτό χωράφι της περιοχής είκοσι μέτρα απέναντι από σπίτι καθόταν....μιλάμε και γαμω τις τουφεκιές αν επιτρεποταν .hair. ....λες κι έκανε ηλιοθεραπεία....
 
Λεβέντες , πιστεύετε λόγω της περσινής απαγόρευσης ότι φέτος θα έχει παραπάνω λαγό;
Εκεί που δεν υπάρχει λαθροθηρία και δρόμοι κοντά σίγουρα είναι καλύτερα τα πράγματα.
Σε γενικές γραμμές ναι βλέπεις ότι υπάρχουν λαγοί σε καλούς αριθμούς
 
Τολιο το σταματημα του κυνηγιου δεν ωφελεσε σε καμια αυξηση
Ισα ισα σε καποιες περιοχες η λαθροθηρια εδρασε ανενοχλητη και εκανε ζημιες
Επιπλεον εαν καπου αυξηθουν οι λαγοι υπερβολικα πολυ χωρις την υπαρξη φυσικων θηρευτων να ξερεις η φυση προνοει και ειτε θα γινει μετακινηση φυσικη ειτε θα επερθει καποια αρωστια ατον πλυθησμο
Αυτο που δρα ευεργετικα στην αυξηση των πλυθησμων σε ενα τοπο ειναι η υσηχια κατα την αναπαραγωγη
Η καλιεργιες και η υπαρξη τροφης και νερου
Και σαφως οι ευνοικες συνθηκες
Ολα αυτα που σου λεω ειναι και διαπιστωμενα και αποδεδειγμενα
 
Λεβέντες , πιστεύετε λόγω της περσινής απαγόρευσης ότι φέτος θα έχει παραπάνω λαγό;
Έχει λαγούς εδώ και μικρούς και μεγάλους. Αλλά για αυτό που ρωτας θα σου πω ότι με την αναστολή εργασιας των θηροφυλακων όλο το βουνό παραδόθηκε στους προβολακηδες. ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ έκαναν παρελαση.
 
Λεβέντες , πιστεύετε λόγω της περσινής απαγόρευσης ότι φέτος θα έχει παραπάνω λαγό;
Αν δεν γίνει κάτι με τις αλεπούδες πάνω κάτω η ίδια κατάσταση θα παραμένει λίγο πάνω λίγο κάτω ανάλογα την χρονιά
Πλέον έχει γεμίσει μέχρι και στα έλατα που κάποτε έψαχνες αλεπού με το κιάλι
Ντύθηκε και ο τόπος παντού τουλάχιστον στην περιοχή που είμαι εγώ
Λαγοτόπια παραδεισένια που θυμάμαι εγώ πλεον δεν μπορείς να σκίσεις να περάσεις
 
Παιδιά αυτό φοβόμουν και εγω . Με την αναστολη της θηροφυλακης όντως γινανε όργια. Οποτε και οι ελαχιστοι που ''γλυτωσαν ''απο το κυνήγι χτυπηθηκαν απο τους γνωστούς λιγδιάριδες νύχτα. Απο την αλλη δε ξερω αν απο την μειωμενη πίεση τόπιασαν περισσότερα ζώα , εκτος αν οπως λεει ο Χρυσανθος αλλαξαν μερος λόγω πληθώρας.

Οπως και να εχει μόλις ανοίξει το κυνήγι θα δουμε τι πραγματικά συμβαίνει.
 
Αν δεν γίνει κάτι με τις αλεπούδες πάνω κάτω η ίδια κατάσταση θα παραμένει λίγο πάνω λίγο κάτω ανάλογα την χρονιά
Πλέον έχει γεμίσει μέχρι και στα έλατα που κάποτε έψαχνες αλεπού με το κιάλι
Ντύθηκε και ο τόπος παντού τουλάχιστον στην περιοχή που είμαι εγώ
Λαγοτόπια παραδεισένια που θυμάμαι εγώ πλεον δεν μπορείς να σκίσεις να περάσεις
Ίσως έχω ξαναβάλει αυτή την ερώτηση: τι κανω με τα επιβλαβή που θηρεύω; Π.χ. καρακάξες, αλεπούδες;
Ισως κάποια από αυτά τα δώσω για ταρίχευση και τα ταριχεύματα θα τα κάνω δώρο σε κανα δημοτικό σχολείο της πρωτεύουσας, αλλά τα υπόλοιπα; Ούτε να τα παρατήσω στις ρεματιές θέλω, αλλά ούτε να την δω νεκροθάφτης (αυτή είναι απασχόληση άλλων)!
 
Ίσως έχω ξαναβάλει αυτή την ερώτηση: τι κανω με τα επιβλαβή που θηρεύω; Π.χ. καρακάξες, αλεπούδες;
Ισως κάποια από αυτά τα δώσω για ταρίχευση και τα ταριχεύματα θα τα κάνω δώρο σε κανα δημοτικό σχολείο της πρωτεύουσας, αλλά τα υπόλοιπα; Ούτε να τα παρατήσω στις ρεματιές θέλω, αλλά ούτε να την δω νεκροθάφτης (αυτή είναι απασχόληση άλλων)!
Δώρισέ τα στους Κ.Σ. Γράψε και ένα ιδιόχειρο σημείωμα και ρίξτα από την πόρτα όπως ρίχνεις χειροβομβίδα. :)
 
Ίσως έχω ξαναβάλει αυτή την ερώτηση: τι κανω με τα επιβλαβή που θηρεύω; Π.χ. καρακάξες, αλεπούδες;
Ισως κάποια από αυτά τα δώσω για ταρίχευση και τα ταριχεύματα θα τα κάνω δώρο σε κανα δημοτικό σχολείο της πρωτεύουσας, αλλά τα υπόλοιπα; Ούτε να τα παρατήσω στις ρεματιές θέλω, αλλά ούτε να την δω νεκροθάφτης (αυτή είναι απασχόληση άλλων)!
Σε ντουζινες Με κουριερ στην πιο κατω διευθυνση
βαλε και αφιερωση

Αγα.......... Νατασα(αγαπημενη ντε που πηγε ο νους σας)

μολις εσωσα ενα σωρο νεοσσους πουλιων
 

Attachments

  • 35A5BD55-2380-475E-B3E7-20C7932F0F0F.png
    35A5BD55-2380-475E-B3E7-20C7932F0F0F.png
    284,6 KB · Προβολές: 30
Back
Top