Λαγός

Μια χαρα ηταν το τσοκ, η ψυχραιμια χαθηκε φιλε Μιχαλη και την πατησες στις δυο πρωτες που θεωρητικα ηταν ευκολες επειδη ερχοταν φατσα, ολα παιρνονται λενε και ολα χανονται...
Ο λαγός είχε πάρει 9 σκάγια στο πίσω μέρος του κεφαλιού και άλλα 11 στα αυτιά... Στο σώμα ούτε ένα! Νο4 39γρ
 
Ο λαγός είχε πάρει 9 σκάγια στο πίσω μέρος του κεφαλιού και άλλα 11 στα αυτιά... Στο σώμα ούτε ένα! Νο4 39γρ
Και δεν χαιρεσαι;;; αφου ρε Μιχαλαρα ηταν πολυ κοντα η τουφεκια, αν τον εβρισκε η πρωτη ή η δευτερη θα αλλαζε το θεμα
 
Καλησπέρα στην παρέα!Μέσα στον γενικότερο ζοφο,συμπεριλαμβανομενης της "αναστολης" του κυνηγίου,:(:(:(φερνω στο μυαλό μου την τελευταία εξόρμηση στ' αμπέλι μου,γι' αγριοπεριστερα.Σχετικα με τα τελευταία,το απόλυτο μηδέν.Διπλα στο κτήμα μου όμως,ένας φίλος είχε βγάλει τα 4 Μπιγκλακια του για κανέναν αφτιά.Το πάλεψε πολύ και στο τέλος δικαιώθηκε!!Μια τουφεκια και παρ' τον κάτω τον λαγό!!!Η συναυλία των σκύλων και οι χαρές που έκαναν...διεκδικώντας στο τέλος τον αφτιά,μ' έκαναν να ξεχάσω το οτι γύρισα ατουφεκιστος!!:):)Μπραβο Νίκο!!
 
Δεύτερη εβδομάδα κυνηγετικής αδράνειας απο το ομορφότερο κυνήγι.
11 κυνηγετικές μερες απο τον καλύτερο μήνα πάνε χαμένες και μειναμε με πίκρα να κοιτάμε στιγμιότυπα.

τυχαιρα και τα λαγουδακια φιλε καστοραααα .exciting.
 
Νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον ενα thread με τίτλο "Άγραφοι νόμοι του κυνηγιού".
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.
Εντάξει ... άλλη μέρα. :cool:

Αν δεν υπάρχει κάτι σχετικό, νομίζω ότι είναι απαραίτητο.:)


Εδώ είστε παλικάρια.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ήθος-αξίες-και-άγραφοι-νόμοι-στο-κυνήγι.2022/
 
Ευχαριστω Κωστη θα το δω αργοτερα με την ησυχία μού. Χαρηκα που τα καταφεραν τελικα ,ειλικρινά μαρεσε και μαρεσει να ακουω ιστοριες αλλα και γνωσεις που εχουν να παραδωσουν καποιοι παλιότεροι, ειδικα σε αυτο το κυνηγι που σε αρκετα μερη ειναι παραδοση και μεταβιβαζεται απο γενια σε γενιά.
Η πρωτη κυνηγετικη ταινία που ειδα ηταν η γνωστη σε όλους του Χριστογιαννη με εναν αλλο παππού.
Οτι και να πω θα ναι λιγο να το χαρακτηρίσω με λόγια, κυνηγι παραδοση και τροπος ζωής και οχι οπως λαθος το εχουν καταντησει καποιοι σημερα σαν μεσω αυτοπροβολης στα μεσα κοινωνικης δικτύωσης, κόντρα, και παρέλαση.
 
Το είδα έχθες και μου άρεσε πολύ. Αν χρησιμοποιηθεί ηθικά η τεχνολογια μπορείς να μάθεις πολλά για αυτό το υπέροχο ζωντανό. Το βίντεο περιλαμβάνει πολλά από τα κόλπα που του χαρίζουν δίκαια την ζωή του.
 
Το είδα έχθες και μου άρεσε πολύ. Αν χρησιμοποιηθεί ηθικά η τεχνολογια μπορείς να μάθεις πολλά για αυτό το υπέροχο ζωντανό. Το βίντεο περιλαμβάνει πολλά από τα κόλπα που του χαρίζουν δίκαια την ζωή του.
Ταφοπλακα του κυνηγιου λεγεται.Αυτη που την πουλανε εχουν την καραμελα της τεχνολογικης επιτυχιας.
Την φυσικη "τεχνη" του θηραματος να αποφυγει σκυλια και κυνηγο την ξεχναμε απο εδω και περα.Δεν
υπαρχει ησυχια σε μπεκατσα,περδικα και λαγο.Εμεις καμαρωνουμε σαν γιδια για αυτο που κανουμε δυστυχως.
 
Ταφοπλακα του κυνηγιου λεγεται.Αυτη που την πουλανε εχουν την καραμελα της τεχνολογικης επιτυχιας.
Την φυσικη "τεχνη" του θηραματος να αποφυγει σκυλια και κυνηγο την ξεχναμε απο εδω και περα.Δεν
υπαρχει ησυχια σε μπεκατσα,περδικα και λαγο.Εμεις καμαρωνουμε σαν γιδια για αυτο που κανουμε δυστυχως.
Καλομελέτα κι έρχεται. Αφόρητη πλεονεξία του ανθρώπου έναντι της φύσης. Σε λίγο θα επιστρατεύσουν και θερμικές κάμερες για να έχουν σίγουρα 100% την επιτυχία και να εξολοθρεύσουν το "τέρας". Και στο τέλος αναρωτιόμαστε τι φταίει. Δεν είναι στραβός ο γιαλός, στραβά αρμενίζουμε.
 
Back
Top