Λαγός

Το kick's είναι καλά το είδες. Σύσφιξη 0.020" modified. Μάλλον αρκετά σφικτό για την περίσταση...
Μια χαρα ηταν το τσοκ, η ψυχραιμια χαθηκε φιλε Μιχαλη και την πατησες στις δυο πρωτες που θεωρητικα ηταν ευκολες επειδη ερχοταν φατσα, ολα παιρνονται λενε και ολα χανονται...
 
Το kick's είναι καλά το είδες. Σύσφιξη 0.020" modified. Μάλλον αρκετά σφικτό για την περίσταση...
Αν τον έπαιρνε η δεύτερη ντουφεκιά θα μάζευες κομματάκια. Αλλά γενικά το ντεμί είναι η ορθότερη επιλογή σε γενικές γραμμές εκτός και αν είναι πολύ σφιχτό το μέρος. Καλοφάγωτος να είναι και στα ταίρια του!
 
Αν τον έπαιρνε η δεύτερη ντουφεκιά θα μάζευες κομματάκια. Αλλά γενικά το ντεμί είναι η ορθότερη επιλογή σε γενικές γραμμές εκτός και αν είναι πολύ σφιχτό το μέρος. Καλοφάγωτος να είναι και στα ταίρια του!
Λες ασυναίσθητα να σημάδεψα λίγο αριστερά για να μην τον κόψω στη μέση; Χαχα! Το συγκεκριμένο μέρος έχει κάποια ανοιχτά σημεία αλλά και πολλά σφιχτά. Το κακό είναι με τις κάμερες που δυστυχώς το μυαλό πάει πρώτα στο να γράψεις και μετά στο πρακτέο! Όταν αντιλήφθηκα το λαγό χτυπούσα την πάπια για να ενεργοποιηθεί η shotkam... Όλη η φάση είναι σχεδόν 4 δευτερόλεπτα.
Τέλος καλό όλα καλά! Ευχαριστώ για τις ευχές!
 
Σημερα μιας και δεν εχουν φανει μπεκατσες ειπα να παω για λαγο με ενα φιλο..υγρασια φουλ το πρωι που μεχρι τις 12 που τα μαζεψαμε πεταξε μια ζεστη απιστευτη..ξεκινησαμε καλα με τα σκυλια να ψαχνουν δυνατα το ντορο αλλα λαγος πουθενα εκοψαν πολυ αποτομα..προχωροντας μηπως τον βρουμε πεφτουμε σε αλλο ντορο αλλα οταν τον ξεφωλιασαν εφτασε πολυ μακρια απο μας και επεσε σε κατι γκρεμια δεν τον παλεψαμε καν..στον δρομο για την επιστροφη η μια σκυλιτσα του φιλου η οποια τωρα μπαινει στις μερες της και ζηταει μπουκαρει σε ενα πυκνο πισω της ο αρσενικος και κανωντας ενα μαλλιοκουβαρο επεσαν στον λαγο καταδιωξη κακο τερμα αναποδα και ο συγκεκριμενος δεν μας βγηκε ποτε..χαλαστηκαμε λιγο με την γλαντεμια και τα μαζεψαμε στις 12 γιατι δουλευα και δεν μας επερνε να κατσουμε αλλο
 
εγω με τέτοιο σκύλο δεν θα επερνα οπλο μαζί, κατσαρόλα θα έβαζα και θα τον άφηνα να τον βάλει μέσα.
10 δραχμες σκυλί και μια δραχμή τουφέκι.
Κάποτε (2013) σε καρτέρι τσίχλας...ξεφώλιασαν ένα λαγό κάποιοι ντόποι που μόνο φατσικά τους ήξερα...ο λαγός τους έσουρε κ ήρθε σε μένα 500+m πιο πάνω....παθένο κόκο μπλόκο...αρχικά τν θαύμασα σηκωμένα στα 2 του πόδια που προσπαθούσε να ακούσει τα σκυλιά που τν δίωκαν...σηκώνομαι όρθιος κ κάνει πράφ κ φεύγει μεσα σε μια σταφίδα....λέω δν
γ@m!€t€....του πατάω ένα Navaro No8....κουβάρι ο λαγός...τν παίρνω κ τν πάω στα παιδιά...μόλις με είδαν με το λαγό στα χέρια γούρλωσαν τα μάτια με ύφος....ώπα λέω Κωστάκη έμπλεξες.....τελικά τους έδωσα το λαγό όπως προβλεπόταν κ μου έδωσαν 3 φυσίγγια πίσω....από κει κ πέρα κρατάμε ακόμη φιλία κ έχω κυνηγήσει 5-6 φορές μαζί τους....+ ότι έχω πεταλώσει κ 2 λαγούς μαζί τους... .big smile. .sarcastic.

Κώστα μπράβο για την κίνηση σου!
Αν και προσωπικα λαγο αλλης παρεας δεν τουφεκάω γιατι μπορει να πας για καλό και στο τελος να σου ζητήσουν και τα ρέστα.
 
Αν και προσωπικα λαγο αλλης παρεας δεν τουφεκάω γιατι μπορει να πας για καλό και στο τελος να σου ζητήσουν και τα ρέστα.
Και καλά θα κάνεις....
Κι εγώ όταν έφτασα κοντά τους με το λαγό στα χέρια με κοιτούσαν προκλητικά...για μια στιγμή νόμιζα πως θα είχαμε καυγά, αλλά τελικά όλα καλά....την άλλη μέρα βέβαια με πήραν κ τηλ. αφού είχαμε αλλάξει αριθμούς κ πέρασα από το μαγαζί που είχε ο ένας και μου έδωσε κ το μισό λαγό... :) ..αλλά από τότε έχω ορκιστεί πως αν ξανά τύχει αυτό το σκινηκό θα κάτσω να κοιτάζω το λαγό που θα περνά μπροστά μου....τουφέκι δν θα σηκώσω για ευνόητους λόγους, διότι δν ξέρω και σε τη άνθρωπο θα πέσω .....
 
Το καλύτερο είναι να μην του ρίξεις καν Άστον να περάσει. Σκέψου να αστοχήσεις και τα σκυλιά να τον χάσουν. Επίσης για ποιο λόγο να τους κάνεις μάγκες. Ας τον βαρεσουν μόνοι τους αν μπορούν.
 
Το καλύτερο είναι να μην του ρίξεις καν Άστον να περάσει. Σκέψου να αστοχήσεις και τα σκυλιά να τον χάσουν. Επίσης για ποιο λόγο να τους κάνεις μάγκες. Ας τον βαρεσουν μόνοι τους αν μπορούν.
Έτσι ακριβώς σκέφτομαι Σταμάτη...
 
Έτσι ακριβώς σκέφτομαι Σταμάτη...
Αν αποφασίσεις να χτυπήσεις θήραμα που κυνηγά άλλη παρέα το παραδίδεις και σου δίνουν το φυσίγγι.
Πανάρχαιος άγραφος νόμος.

Δεν είναι κακό να το χτυπήσεις.
Κακές είναι κάτι μ@λ@κίες του τύπου ... Γιατί γράφει πουθενά το όνομά σου ; ...
 
Ένας ξάδελφος μου έλεγε σήμερα μια ιστορία της περασμένης Κυριακής που είχαμε έναρξη .
Του πετάει το σκυλί πρωί-πρωί τον λαγό τραβέρσα και αστοχεί και στις δυό .
Αφού πέρασαν 2 ώρες μια παρέα 4 άτομα τον πλησιάζει ρωτώντας που πήγε ο λαγός που κτύπησαν (άλλος λαγός) με απειλητικές διαθέσεις.
Ο ένας μάλιστα του είπε να τους δώσει τον λαγό τους !!
Οπόταν αφού τους εξ΄γησε ότι δεν είδε ,δεν ήξερε που πήγε ο λαγός τους τους πρότεινε να δούν το σακκίδιο ώμου του για του λόγου το αληθές .....
Στην τελική, μου λέει καλύτερα που κλαμπάνισα τον πρωινό λαγό διότι θα μου τον έπαιρναν ......hair..hair.
 
Αν αποφασίσεις να χτυπήσεις θήραμα που κυνηγά άλλη παρέα το παραδίδεις και σου δίνουν το φυσίγγι.
Πανάρχαιος άγραφος νόμος.

Δεν είναι κακό να το χτυπήσεις.
Κακές είναι κάτι μ@λ@κίες του τύπου ... Γιατί γράφει πουθενά το όνομά σου ; ...

Βασίλη καλησπέρα, η δική μου άποψη επίσης, είναι καλύτερα να μην τουφεκίσεις λαγό που κυνηγά άλλος. Αν κυνηγούσα λαγό θα ήθελα να συνεχιστεί το κυνήγι μου και αν έχω τη σωστή θέση και τα σκυλιά μου είναι ικανά... να τον καταφέρω. Νομίζω ότι και για τα σκυλιά είναι καλύτερο, το θήραμα να έχει τουφεκιστεί από το αφεντικό τους...
 
Βασίλη καλησπέρα και η δική μου άποψη είναι καλύτερα να μην τουφεκίσεις, εγώ αν κυνηγούσα λαγό θα ήθελα να συνεχιστεί το κυνήγι μου και αν έχω τη σωστή θέση και τα σκυλιά μου είναι ικανά... να τον καταφέρω. Νομίζω ότι και για τα σκυλιά είναι καλύτερο να έχει τουφεκίσει το αφεντικό τους...
Συμφωνώ ... και εγώ αυτό θα ήθελα ...
Απλά είπα ότι δεν είναι κακό ...
Δεν έχω τουφεκίσει ποτέ θήραμα που κυνηγούσε άλλος.

Μπορώ όμως να σου πω 2-3 ιστορίες που πραγματικά θα πεις καλά έκανε και τον χτύπησε ... χαλάλι του, και του δόθηκε ολόκληρος ο λαγός !!!
Συγκινητικές ιστορίες.
 
Συμφωνώ ... και εγώ αυτό θα ήθελα ...
Απλά είπα ότι δεν είναι κακό ...
Δεν έχω τουφεκίσει ποτέ θήραμα που κυνηγούσε άλλος.

Μπορώ όμως να σου πω 2-3 ιστορίες που πραγματικά θα πεις καλά έκανε και τον χτύπησε ... χαλάλι του, και του δόθηκε ολόκληρος ο λαγός !!!
Συγκινητικές ιστορίες.

Βασίλη εγώ έχω μεγάλο ενδιαφέρον να μάθω αυτές τις ιστορίες, νομίζω και οι υπόλοιποι, άλλωστε όλες οι ιστορίες από το κυνήγι, έχουν να μας μάθουν κάτι...
 
Βασίλη εγώ έχω μεγάλο ενδιαφέρον να μάθω αυτές τις ιστορίες, νομίζω και οι υπόλοιποι, άλλωστε όλες οι ιστορίες από το κυνήγι, έχουν να μας μάθουν κάτι...

Πολύ γρήγορα και μόνο γιατί το ζήτησες.

1.
Κυνηγούσε λαγό ένας φίλος μου και τον τουφέκισε ένας παραδίπλα, λαγοκυνηγός και αυτός.
Φτάνει ο φίλος μου κοντά του και του λέει ο δεύτερος ...
Φίλε σε παρακαλώ θέλω να αγοράσω τον λαγό ... τον έχω υποσχεθεί στο άρρωστο πατέρα μου που είναι στα τελευταία του.
Έχω βγει 4-5 φορές για κυνήγι και δεν έχω χτυπήσει κανέναν.
Πάρτον ρε φίλε, χάρισμά σου και να τον χαρείς.

2.
Άλλος φίλος, ίδια φάση φτάνει κοντά του και ο τύπος με χαμόγελο μέχρι τα αυτιά του λέει.
Φίλε μου σε ευχαριστώ, είμαι 55 χρονών και δεν έχω χτυπήσει ποτέ λαγό.
Σε ευχαριστώ εσένα και τα σκυλιά σου που μου χάρισαν αυτή την μοναδική στιγμή.
Ορίστε ο λαγός σου, και πίστεψέ με αυτή την ημέρα δεν θα την ξεχάσω ποτέ.
Πάρτον ρε φίλε, χάρισμά σου και να τον χαρείς.

3.
Λαγό με τον πατέρα μου, και τον τουφέκισε ένας τσιχλάς με τον δεκάχρονο γιο του δίπλα του πάνω σε έναν χωματόδρομο.
Φίλε εδώ, εδώ, μας λέει και έρχεται προς το μέρος μας με τον λαγό στα χέρια.
Παιδιά ευχαριστώ και συγνώμη.
Ο μικρός δεν είχε ξαναδεί λαγό και τον τουφέκισα.
Δεν θέλω φυσίγγι, ορίστε ο λαγός σας.
Ο μικρός ήταν έτοιμος να βάλει τα κλάματα, αλλά δεν είπε τίποτα.
Πάρτον ρε φίλε, χάρισμά σου και να τον χαρείς.

4.
Είχα φάει το κρύο της αρκούδας σε βάλτο και είχα χτυπήσει 3 πρασινοκέφαλα. Έρχεται ένα να μου βγάλει τα μάτια το χτυπάω και βγαίνω να το πάρω. Ξαφνικά βλέπω έναν τύπο να κατευθύνεται και αυτός προς το παπί. Δεν τον είχα δει και ο τύπος ήταν μούσκεμα και πολύ ταλαιπωρημένος. Γυρνούσε στο αμάξι του.
Ωχ ρε φίλε δεν σε είδα μου λέει.
Τουφέκισες και εσύ τον ρωτάω.
Ναι μάλλον τουφεκίσαμε ταυτόχρονα μου απαντά.
Συγνώμη ρε φίλε, πάρε το παπί σου μου λέει, με την γκαντεμιά που με δέρνει σήμερα αποκλείεται να το χτύπησα εγώ.
Τι να του πω τώρα ?
Πάρτο ρε φίλε, να το φας με καμιά σκορδαλιά να ζεσταθείς ... εύχομαι να είναι γουρλίδικο.
 
Μην μου ζητήσεις ιστορίες με τσακωμούς και μπινελίκια ... δεν θα τις γράψω :cool: :cool: :cool:
Εντάξει ... άλλη μέρα. :cool:
Νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον ενα thread με τίτλο "Άγραφοι νόμοι του κυνηγιού".
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.
Αν δεν υπάρχει κάτι σχετικό, νομίζω ότι είναι απαραίτητο.:)
 
Το καλύτερο είναι να μην του ρίξεις καν Άστον να περάσει. Σκέψου να αστοχήσεις και τα σκυλιά να τον χάσουν. Επίσης για ποιο λόγο να τους κάνεις μάγκες. Ας τον βαρεσουν μόνοι τους αν μπορούν.
.sarcastic..sarcastic. Κλασσική απάντηση λαγοκυνηγού! Της ίδιας αποψης ειμαι και εγω, απλα το εφερα απέξω απέξω hippo
 
Back
Top