Λαγός

Σκέφτηκα να αφήσω το φόρουμ για σήμερα με την ιστορία του πρώτου μου λαγού.
Κυριακή 15 σεπτεμβρίου 2013. Επιτέλους η μεγάλη μέρα που περίμενα απο τα 16 έχει φτάσει. Είναι 3 τα χαράματα. Ολο το βράδυ δεν με έχει πιάσει ύπνος, ενώ όλες οι προσπάθεις που έχω κάνει να κοιμηθω σταματούν στα πρώτα 30 τους λεπτά.Το παιρνω αποφαση ότι δεν πρόκειται να κοιμηθώ και σηκώνομαι για έναν ελληνικό. Ξεκινώ να ντύνομαι και ετοιμάζω το γιλέκο με τα φυσίγγια που είχα πάρει όταν ήμουν στα 18 φαντάρος απο το Σουφλί.Το όπλο καινούργιο το είχα πάρει στις 28 φεβρουαρίου , τελευταία μέρα της τότε κυνηγετικής χρονιάς.Με το που το είχα πάρει έτραξα με τον πατέρα μου στο χωράφι με τα θερισμένα καλαμπόκια μας να ρίξω τις πρώτες του βολές. Η πρώτη τυχερή έριξε και ένα αγριοπερίστερο κάτω . Χέστηκα απο την χαρά μου.Επιστροφή στο ξημέρωμα. Η ώρα έχει περάσει και βρίσκομαι στην αυλή να ανεβοκατεβαίνω περιμένοντας το τήλ της ομάδας για να βγω στην κεντρική διαστάυρωση. Πράγματι στις 4 45 περιπου γίνεται το τηλεφώνημα. Απο την στιγμη που μπαίνω στο αμάξι ξεκινούν οι οδηγίες. Να μην βιάστείς να ρίξεις και να προσέχεις μην τουφεκίσεις τα σκυλιά.Πρόσεχε που θα ρίχνεις! ΟΥΥΥΦΦΦΦ επιτέλους φτασαμε στο κυνηγοτόπι. Μέρος Αλπικό με κέδρα.. παρακάρουμε και περιμένουμε. Είμαι σε αναμμένα κάρβουνα και το χαμόγελό μου λάμπει στη νύχτα.Ξεκινάει να χαράσει σιγά σιγά και ρωτώ μήπως πρέπει να ξεκινήσουμε?Γέλια απο τους βετεράνους...Περνάνε κάποια λεπτά και βγαίνουμε απο το αμάξι. Παίρνω ένα ε΄να ένα τα οπλα και τα δίνω στον δίνω στον θείο μου που έχει ρίξει το κάθισμα του τζιπ και στέκεται έξω. Μόλισ δώσω και το τελευταίο όπλο βγαίνω και εγω εξω.. Τα όπλα βγαίνουν αποι τις θήκες ενώ ο ξαδερφος μου βάζει τα κολλάρα στα σκυλιά..Η στιγμή έφτασε! το ρωσσάκι μου βγαίνει απο τη θήκη και αφού ακουστούν τα δυό του κλάκ, δύο φυσίγγια που είχα αγοράσει στο σου φλί με το γιλέκο γλιστρούν στις θαλάμες του . Ενα λαμβρο καφε 4αρι για αργή και ένα waidmansheil 4αρι έπειτα.... Η ώρα προχωρά και στα πρώτα 20 λεπτά σηκώνεται ο πρώτος! Πέφτει η τριάρα ,ο λαγός όμως όχι. Βρίσκομαι ψηλά και τα μάτια μου ρουφούν κάθε δευτερόλεπτο δράσης. Γαμώτο μας έφυγε. Συνεχίζουμε καιμετά απο 30 λεπτά περίπου σηκώνεται ο δεύτερος... Απάνω στου μπαμπά!!! Δυό τουφεκιές και ο λαγός φεύγεις.... Ο ξαδερφός μου κοπανιέται στην κυριολεξία με κάτι πέτρες.. χαχαχα!! μάλλον ήταν για κλάμματα...συνεχίζουμε αρκετά πιο πάνω... τα σκυλιά ψάχνουν καλα! Βρισκόμαστε σε ένα κυκλικό μέρος με κέδρα.. πλέον χαζεύω τη θέα όταν ξαφνικά ακούω δυο σκυλίσιες τσιριδες ξανα!! ε όχι! Σαρώνω το μέρος με τα μάτια μου και ξαφνικα΄τον βλέπψ αννάμεσα στα κέδρα στα 50 μέτρα μπροστά μου. Σηκώνω διστακτικά το όπλο όμως δεν ρίχνω.. πίσω στο βάθος είναι ο θείος μου. Ο λαγός συνεχίζει και 100 μετρα μπροστα μου πηδα κάτι βράχια και παίρνει τον κατήφορο... Δεν ξέρω πως αλλα σηκώνω το όπλο και ρίχνω την δεύτερη κάννη στο σημελιο όπου πέρασε ο λαγός...τρέχω με σπρίντ στο χείλος του κατήφορου και τι να δω.... ο λαγός γυρίζει απο δεξια και περνάει στα 35 μέτρα κάτω απο κει που βρίσκομαι.. Δεν το πιστευω! τρομαξε απο την τουφεκια και γύρισε πίσωωωω!!! Τον συμαδεύω και σκεφτομαι ότι έχω μόνο μία ευκαιρία μιας και η άλλη κάννη είναι ριγμένη! Τον συμμαδεύω και τον ακολουθω για αρκετα μέτρα γιατί απλά φοβάμαι να πατή την σκανδάλη! τελικά την πατώ και τάουυ!! ο λαγός κα΄νει κολοτούμπες... Δεν μπορώ να το πιστέψω.. οι άλλοι δεν έχουν καταλάβει τι έχει γίνει μιας και ο χρόνος μεταξύ των 2 τουφεκιών ήταν αρκετος.. Βλέπω τον ξάδερφο μακρυα και αρχιζω να ουρλιάζω τον πήρα!!!! Δεν μπορούν να το πιστέψουν.. τόσοι λαγοί και να χτυπήσει μόνο ο νέος?? Η ώρα έχει περάσει και πρέπει να φύγουμε.. τον λαγό μου τον κάναν δώρο ολόκληρο γιατί ήταν ο πρώτος μου.. Ηταν 1.5 κιλό φετινός.. Το επόμενο κυνήγι της τεταρτης το έχασα γιατί πήγα να δώσω το μάθημα για το οποίο θα πάω και άυριο καρδίτσα.. .ενα και με τυρανάει ακόμα..Ημουν πίσω για το κυνήγι του σαββάτου όμωας αυτό είναι μια άλλη ιστορία..
 
Kastoras πολυ ωραία αφήγηση πραγματικα! παρόλο που εχω τουφεκισει πόλλους λαγούς το βασικό στην τουφεκια του λαγού πιστευω ειναι να κρατηθείς ψύχραιμος,και το οπλο να χαμηλοντουφεκαει..ενώ μικρός ειχα ψυχραιμία στο λαγό,τα τελευταια 2-3 χρονια δεν μπορω να κρατηθώ ψύχραιμος,με αποτέλεσμα να χάσω λαγούς που δεν χάνονται..ειχα και ενα σπάσιμο επικρουστηρα στην πρωτη τουφεκια, περυσι σε στρωμένο λαγό και αυτο μου στοίχισε και στον επόμενο που έριξα αγχωμένος με αποτέλεσμα να μου φύγει...να δούμε φετος πως θα παει..καλη σεζόν σε όλους τους Λαγαδες μιας και ανοίγει σε λίγες μερες το κυνηγι του.
 
Το Α και το Ω είναι η ψυχραιμία..Το βασικότερο όλων αλλιώς στην θέα του λαγού όταν δεν είναι κανείς ψύχραιμος ρίχνει και από τα 80μ και τριάρα κιολας...big smile..big smile.
Αν και χωρίς σκυλί είχα όσα χρόνια κυνηγώ τουφεκισει 6 και έχω πάρει τους τρεις..Και ο ένας ήταν παρμενος σίγουρα αλλά κρίμα γιατί πήγε χαμένος..(Βρήκα αίματα πάνω στις πέτρες στο σημείο που έφυγε,τα ακολούθησα αλλά δεν μπορούσα να τον βρω..)Αλλά έχει σημασία όλο το περιστατικό..Ήταν το 2000 χειμώνας και το σούρουπο καθόμουν μακριά από δυο μεγάλες ελιές κ βαραγα κανένα κότσυφα στα καθιστά με το 12αρι μονοκαννο..Ξαφνικά βλέπω κάτι να περπατάει στο χωράφι Λαγός λέω!Του ρίχνω με ένα 7αρι 32γρ Από δω να πέσει από εκεί να πέσει..Κάνει άλμα και πέφτει κάτω από μια ψηλή λιθια τρέχω γρήγορα και βλέπω αίμα παντού το ακολούθησα ομως ήταν αρκετά πυκνό το μέρος και δεν είχα ορατότητα(νύχτωνε κιολας)..Κρίμα γιατί σίγουρα θα ψόφησε εκεί τριγυρω:(
 
Μολις εμπαινα να πω και γω τις ευχες μου.
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ μαγκες και αναμενουμε να νεα σας με ανυπομονισια.

Παρακαλω πολυ μονο περαστατικες περιγραφες με συνοδεια φωτο θα γινονται δεκτες για να περασει και για εμας γρηγορα ο καιρος .sarcastic.

Αντε λεμεεε:)
 
Μολις εμπαινα να πω και γω τις ευχες μου.
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ μαγκες και αναμενουμε να νεα σας με ανυπομονισια.

Παρακαλω πολυ μονο περαστατικες περιγραφες με συνοδεια φωτο θα γινονται δεκτες για να περασει και για εμας γρηγορα ο καιρος .sarcastic.

Αντε λεμεεε:)
Πότε ανοίγει ο λαγός στην Κύπρο Χρυσανθε?
 
Καθεσε?
1 Νοεμβριου
Μονο Κυριακη κ Τεταρτη μεχρι 30 Δεκεμβριου.
Δηλαδη 18 εξορμησεις, εκ των οποιων οι μισες ακριβως τεταρτες, τις οποιες λιγοι μπορουν να κυνηγουν.
Αρα σου μενουν 9 εξορμησεις, εαν χασεις λεμε δυο απο δαυτες λογω οικογενειας, παιδιων υποχρεωσεων........μενει....για να κυνηγησω τον αυτια 7 φορες
 
Γιατί αυτό ρε φίλε?Μήπως έχει κάποιο θέμα το συγκεκριμένο θήραμα?
Μείωση κλπ..
Οχι Τασο
Μαλλον εχουν και εκει τους ιδιους ηλιθιους οπως εδω στα υπουργεια που παιρνουν αποφασεις χωρις μελετες καταδικαζοντας τις νεες γενιες να ακολουθησουν τον δρομο τις καφετεριας και του club ,χωρις να εχουν αλλα ενδιαφεροντα οπως το κυνηγι
 
Καλημερα! Να κανω εγω σεφτε για φετος! Η μερα ξεκινησε κατα τις 6 ραντεβου στο καφενειο-μεζεδοπωλειο του μπαρμπα στο χωριο πινοντας ελληνικο καφε..βρισκετε στο χωριο,σε μια πλατεια με πλατανια και αλλα δεντρα κοντα σε μια πηγη! Αφου μου ειπε που και πως θα κινηθουμε,ξεκινησαμε για τον κυνηγοτοπο (5 λεπτα απο το σπιτι του) 6:40 ειχαμε φτασει..περιμεναμε λιγο να φεξει καλα και λυνει τα σκυλια ενω πριν μου ειχε πει που θα κανω καρτερι ενω αυτος θα πηγαινε απο κατω να βαλει τα σκυλια σε ενα πυκνο..δεν περνανε 10 λεπτα και τα σκυλια αρχισαν το κλαφουνισμα πραγμα που σημαινει οτι σιγουρα σηκωσαν λαγο..παντα με πιανει ανατριχιλα οταν τα ακουω να κλαφουνιζουν σαν δαιμονισμενα..δεξια ειχα ανοιχτο μερος..αριστερα ελιες..στιγμιαια βλεπω το λαγο απεναντι να τρεχει αλλα ηταν πολυ μακρια περιπου 45 μετρα,πρωτο εχω βαλει ενα nsi coturnice 6/7 δευτερο ενα rio pichon 6αρι και τριτο ενα remington nitro 42,5gr N4 (3,5 ελληνικο) .οπλο franchi 612 τσοκ maxwell 3 αστρα κανη 76 ποντους..μολις τον βλεπω στο ανοιχτο δεξια μου τοσο μακρια λεω παει εφυγε..του ριχνω 2 γρηγορες με τα δυο πρωτα(ηξερα οτι με τα δυο πρωτα θα του κανω αερα) και συνεχισε κανονικα..στο τριτο ηξερα οτι ειχα μια ελπιδα..του ριχνω την τριτη παιρνει μια τουμπα..λεω επεσε..στιγμιαια ξανασηκωνετε και μπαινει σε ενα μικρο σχοινο,20 μετρα πιο πανω..ξαναγεμιζω οσο πιο γρηγορα μπορω και απο τη βιασυνη μου εβαλα 2 nitro ενα 4 αρι και ενα 2 αρι και ενα b&p tricolor Ν 5..ξαναβγαινει απο το σχοινο,ηδη παρα πολυ μακρια και πηγαινε τραυματισμενος,του ριχνω αλλες τρεις αλλα συνεχισε μπαινοντας σε ενα μικρο πυκνο..λεω παει χαθηκε..τα σκυλια ηταν κοντα τρεχουν στο μερος που μπηκε και ακουω τον λαγο να τσιριζει..τρεχω με τα ποδια και βλεπω να τον κραταει στο στομα ζωντανο το ενα σκυλι του μπαρμα..φοβερη φαση οπως εγινε...τον δευτερο τον χτυπησε ο μπαρμας,δεν τον ειδα καθολου γιατι με ειχε βαλει καρτερι στο δευτερο μερος που πηγαμε..ακουσα τρεις τουφεκιες και μετα απο μισο λεπτο αλλη μια..πηγα και ειδα τον μπαρμπα να κραταει το λαγο ζωντανο..τους βαζω κατω και τους δυο και βγαζω φωτο..τον δευτερο λαγο τον κραταω γιατι ειναι ακομα ζωντανος..επισης ειδα 2 τρυγονια και 1 ορτυκι που σηκωσαν σκυλια..και μια φωτο με τα φυσιγγια που του εριξα,δεν εχω ξαναριξει τοσα σε λαγο..
5N9xDQ3.jpg

X4gnJeI.jpg
 
Last edited:
Μπράβο ρε Γιάννη,Γεια στα χέρια σου !!!!!
Αλλά και ο μπάρμπα-Λαμπρος αλάνθαστος!!-

Συγχαρητήρια και στους δυο!!!.RESPECT.
ΥΓ ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί τον λέω Λαμπρο:).buy buy..buy buy.
 
Lampro καφε 6αρι και ξερω ψωμι! Φυσεκαρα μου λεει!! Παιρνει και 5 αρια καμια φορα..αλλα 6 αρι ριχνει συνηθως..Τασο πηρε τουμπα στην πρωτη τριαρα στο τριτο φυσιγγι που ηταν remington nitro..στην αλλη τριαρα δεν καταλαβα κατι γιατι ηταν ηδη τραυματισμενος..ισως να πηρε ισως οχι..παντως το nitro δεν χαριζει καστανα..ειναι φυσιγγι πολυ συγκεντρωτικο και πολυ διατρητικο..παντα το βαζω τελευταιο.εχω παρει και αλλο λαγο προπερσι με αυτο με την τριτη και επεσε ξερος στα 40 μετρα..ο λαγος δεν πεφτει ευκολα ξερος μετα τα 40 μετρα ετσι πιστευω..
 
remington nitro.
Και στα μερη μου οι καραμπιναδες ρίχνουν πάντα το νίτρο σε 4αρι.
Οι δικανναδες ρίχνουν rottweil semi magnum 4αρι η nsi lepre η federal 35,5..
Δεν έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου σε συνομιλίες με λαγαδες να μου πουν ότι ρίχνουν άλλες μάρκες φυσιγγίων..
 
Γιάννη είσαι άψογος και στα φτερωτά και στα τριχωτά.Και στα ταίρια τους,με υγεία και πολλές επιτυχίες να έχεις..
Σε ευχαριστω Διαμαντη! Και σε σενα ευχομαι τα καλυτερα! Αψογος θα γινω οταν παρω σκυλια δικα μου! Δεν χαιρομαι την μαγεια του κυνηγιου οπως θα επρεπε.αψογος στο κυνηγι πιστευω δεν ειναι αυτος που απλα καρπωνεται θηραματα, αλλα αυτος που καρπωνεται θηραματα με τον πιο ομορφο τροπο..π.χ ενα ορτυκι που καρπωνεσαι μετα απο μια ωραια φερμα του σκυλου σου,αξιζει σαν δεκα δικα μου που δεν εχω σκυλο! Τουλαχιστον για λαγο επρεπε να εχω σκυλια,γιατι το θηραμα αυτο βρισκεται εδω στην Κρητη σε καλους πληθυσμους,και ειναι πολυ ομορφο κυνηγι με σκυλια!
 
Και στα μερη μου οι καραμπιναδες ρίχνουν πάντα το νίτρο σε 4αρι.
Οι δικανναδες ρίχνουν rottweil semi magnum 4αρι η nsi lepre η federal 35,5..
Δεν έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου σε συνομιλίες με λαγαδες να μου πουν ότι ρίχνουν άλλες μάρκες φυσιγγίων..
Τασο ο αδελφος μου στο πλαγιο βαζει το federal σε 35,5 gr ειναι πολυ μαλακο φυσιγγι! Εδω επισης πολλοι βαζουν πρωτο η δευτερο μαλλινες ταπες οπως τα b&p tricolor,fob rubis,b&p mythos feltro,lampro feltro 34..
 
ενα ορτυκι που καρπωνεσαι μετα απο μια ωραια φερμα του σκυλου σου,αξιζει σαν δεκα δικα μου που δεν εχω σκυλο!
Αυτο μην το λες Γιαννη..Όλα τα κυνήγια έχουν την ομορφιά τους.;)
Απλά είναι πως αρέσει στον καθένα μας να κυνηγάει..:)
Και για τα ορτυκια μπράβο σου κ μαγκιά σου,άλλος δεν θα εμπενε καν στο κόπο να βγει χωρίς σκυλί..Και εσύ τα κατάφερες μια χαρά!Ούτε περπατητο τσίχλας να πηγενες..8 πουλιά είναι σπουδαίο κ ανέλπιστο αποτέλεσμα.
 
Back
Top