Λαγός

Λαγό δεν κυνηγάω..έχω χτυπησει συνολικά τρεις ομως..και η τρεις σε περπατητα τσίχλας..τον τρίτο τον χτύπησα τέλη Οκτώβρη του 2011 και ειναι η φωτο που βλέπετε στο avatar μου..Αν και δεν είμαι "γνήσιος"λαγοκυνηγος την αφιερωνω σε όλους τους λαγαδες του φόρουμ που κυνηγάν αυτό το υπέροχο θήραμα που μαζί με την πέρδικα ειναι τα στολίδια της πατρίδας μας..
 
Να πω κάτι που μου έχει συμβεί πριν 6-7 χρόνια..ρίχνω σε μια περδικα και πέφτει σε ένα συρματοπλεγμενο χωράφι όχι πολύ μεγάλο.Αφηνω το όπλο κάτω για να ανεβώ πάνω στο πορτονι να μπω μέσα για να την πάρω(είχε λουκέτο)Την βρίσκω..μόλις γυρίζω πλάτη για να φύγω ακούω ένα πάω!!Και βλέπω τον λαγαρό να πηγενει σαν κύριος μπρος μου.Γυριζω περνώ το τουφέκι..Δεν πέρασα από θάμνο η ασφακα που να μην ρίξω κλωτσιά..Χωρίς αποτελεσμα βέβαια..Έψαξα όλο το πλεγμα γύρω-γυρω και βρήκα μια μικρή τρυπα κάτω χαμηλά..Περιττό να πω τι νεύρα είχα..Και αυτό γιατι δεν ήταν δύσκολη η τουφεκιά πηγενε μέσα στο οργωμενο σαν κύριος..Έπρεπε να είχε το τίμιο ξύλο για να την γλίτωνε..Συν τα 6αρια που είχα μέσα...Χαλάλι του όμως!!ΥΓ το απίστευτο ειναι ότι δεν έτρεχε γρήγορα..Λες και το ηξερε ότι δεν έχω όπλο..
 
Last edited:
Να πω κάτι που μου έχει συμβεί πριν 6-7 χρόνια..ρίχνω σε μια περδικα και πέφτει σε ένα συρματοπλεγμενο χωράφι όχι πολύ μεγάλο.Αφηνω το όπλο κάτω για να ανεβώ πάνω στο πορτονι να μπω μέσα για να την πάρω(είχε λουκέτο)Την βρίσκω..μόλις γυρίζω πλάτη για να φύγω ακούω ένα πάω!!Και βλέπω τον λαγαρό να πηγενει σαν κύριος μπρος μου.Γυριζω περνώ το τουφέκι..Δεν πέρασα από θάμνο η ασφακα που να μην ρίξω κλωτσιά..Χωρίς αποτελεσμα βέβαια..Έψαξα όλο το πλεγμα γύρω-γυρω και βρήκα μια μικρή τρυπα κάτω χαμηλά..Περιττό να πω τι νεύρα είχα..Και αυτό γιατι δεν ήταν δύσκολη η τουφεκιά πηγενε μέσα στο οργωμενο σαν κύριος..Έπρεπε να είχε το τίμιο ξύλο για να την γλίτωνε..Συν τα 6αρια που είχα μέσα...Χαλάλι του όμως!!ΥΓ το απίστευτο ειναι ότι δεν έτρεχε γρήγορα..Λες και το ηξερε ότι δεν έχω όπλο..
Τασο ο λαγος προγκιξε απο εσενα απο το γιατακι του
Απο την στιγμη που δεν ειχε κατι να τον κυνηγησει πχ σκυλι -αλεπου κτλ δεν υπηρχε και λογος να τρεξει ;)
Υπαρχει ομως και μια περιπτωση ο λαγος αυτος να ηταν ακυνηγητος ολο τον χρονο
Ενας λαγος που εχει κυνηγηθει αρκετες φορες προγκαει πριν ακομα τον πλησιασεις στο γιατακι του
η πολλες φορες παραμενει στο γιατακι του αν δεν υπαρχει σκυλι και δεν προγκαει με τιποτα :D
Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις λαγων που ακομα και απο το κουδουνι του σκυλου ακομα και αν ειναι δεμενο απο τον κυνηγο και δεν εχει κλαφουναει η απο μια συνομιλια και ας ειναι σε μακρινη αποσταση να προγκανε χωρις να τους παρεις χαμπαρι ;)
 
Ναι η αλήθεια ειναι ότι σε αυτό το μέρος δεν πάνε λαγοκυνηγοι.Θα σου πω και μια κωλοφαρδιστικη περίπτωση..Πηγενα περπατητο τσίχλας και ακούω εναν κότσυφα σε ενα θαμνο περνώ μια μια πέτρα και την πετάω.ομως αντί για κοτσυφας πετάχτηκε λαγός!Τον οποίο και πήρα με 9αρια πολύ κοντά όμως..Όμως τώρα που το σκεφτομε ουτε κ τότε πετάχτηκε με τέρμα γκάζια..ΥΓ Ας ειναι καλά ο κότσυφας αλλιώς δεν θα τον επερνα χαμπάρι.Με βάση αυτά που μου εχουν συμβεί μάλλον ο λαγός πιάνει τέρμα γκάζια μόνο όταν καταδιώκεται από σκυλιά η οτιδήποτε άλλο..
 
Παράξενα ζώα και μπορώ να σας πω ότι αν και με χωρίς σκυλί μου εχουν τύχει απιστευτα πραγματα με αυτό το θήραμα..Ο πρώτος από τους τρεις που έχω βαρέσει ήταν στα 16 μου..και τον έκανα κόσκινο γιατι ήταν τραυματισμένος και σπαρταραγε και φοβόμουν να τον πιάσω!(γέμισα και του ξαναριξα)Είχα το μονοκανο το 12αρι!Φίλε Κώστα εξήγησε μου.Ο συγκεκριμένος τότε βγήκε πίσω από την πλάτη μου όχι τρέχοντας αλλά με άλματα!Γιατι?να πω ότι ήταν μισολαγι..Μικρός λαγός..
 
Παράξενα ζώα και μπορώ να σας πω ότι αν και με χωρίς σκυλί μου εχουν τύχει απιστευτα πραγματα με αυτό το θήραμα..Ο πρώτος από τους τρεις που έχω βαρέσει ήταν στα 16 μου..και τον έκανα κόσκινο γιατι ήταν τραυματισμένος και σπαρταραγε και φοβόμουν να τον πιάσω!(γέμισα και του ξαναριξα)Είχα το μονοκανο το 12αρι!Φίλε Κώστα εξήγησε μου.Ο συγκεκριμένος τότε βγήκε πίσω από την πλάτη μου όχι τρέχοντας αλλά με άλματα!Γιατι?να πω ότι ήταν μισολαγι..Μικρός λαγός..
Τα αλματα τα κανει στην αρχη μεχρι να σιγουρευτει οτι δεν θα κυνηγηθει απο κατι οπως σου ειπα παραπανω
Αν δεν τον τουφεκουσες εκεινη την στιγμη θα εβλεπες οτι στα 50 μετρα ισως και παραπανω θα σταματουσε τα αλματα θα σηκωνοταν ορθιος να ελενξει τι τον προγκιξε και μετα απο λιγο θα εφευγε σφαιρα :D
 
Να γιατι επιβιώνουν..Ίσως από τα θηρευσιμα να ειναι το πιο πονηρό ζώο..Έχω ακούσει από λαγαδες απίστευτες ιστορίες ως προς την πονηριά του.Κωστα πια ειναι η επιλογή σου σε φυσίγγι?Εδώ κυριαρχούν τα ρεμινγκτον απλά κ μαγκνουμ,Τα nsi lepre,rottweil semi magnum,και το nsi anatra (το ειδικό για πάπια που βγενει σε 4αρι)και πάντα φουλ τσακ..
 
Θυμαμε τα λόγια μπάρμπα λαγοκυνηγου όταν με έβλεπε για τσίχλες..Αν μάθεις στο λαγό Τάσο δεν θα ξανασηκωθείς τουφέκι σε πουλί..Και το ασπάζομαι αυτό..Γιατι υπάρχουν αποκλειστικοι λαγοκυνηγοι..Έχω πάει δυο φορές καλεσμένος σε λαγοκυνηγι και με παρακάλεσαν να ξαναπάω αλλα δεν με συγκινησε..Ίσως να οφείλετε που δεν βγάλαμε λαγό..
 
Να γιατι επιβιώνουν..Ίσως από τα θηρευσιμα να ειναι το πιο πονηρό ζώο..Έχω ακούσει από λαγαδες απίστευτες ιστορίες ως προς την πονηριά του.Κωστα πια ειναι η επιλογή σου σε φυσίγγι?Εδώ κυριαρχούν τα ρεμινγκτον απλά κ μαγκνουμ,Τα nsi lepre,rottweil semi magnum,και το nsi anatra (το ειδικό για πάπια που βγενει σε 4αρι)και πάντα φουλ τσακ..
Εγω δουλευω το winchester και παντα βαζω 4-3-2 στην καραμπινα beretta 302 και 3 τσοκ
Η επιλογη βεβαια του φυσιγγιου παιζει μεγαλο ρολο και σε τι εδαφος τον κυνηγας
Αν πχ ειναι βραχωδης βουνοκορφη πλαγια κτλ ειναι λιγο δυσκολο να χρησιμοποιησεις και τριτο φυσιγγι λογω οτι η ορατοτητα σου δεν ειναι και τοσο καθαρη σε σχεση με τον καμπο
Μεχρι την δευτερη τουφεκια σου δινει την ευκαιρια εκτος αν καθεσαι σε καποιο βραχο και εχεις απο κατω ρεμα -πλαγια χωρις δεντρα - πυκνα κτλ
Βεβαια παιζει και μεγαλο ρολο το σκυλι που εχεις
Αν ειναι παγανιαρικο η στρωτο ανοιχτης ερευνας η κοντινο
Θυμαμε τα λόγια μπάρμπα λαγοκυνηγου όταν με έβλεπε για τσίχλες..Αν μάθεις στο λαγό Τάσο δεν θα ξανασηκωθείς τουφέκι σε πουλί..Και το ασπάζομαι αυτό..Γιατι υπάρχουν αποκλειστικοι λαγοκυνηγοι..Έχω πάει δυο φορές καλεσμένος σε λαγοκυνηγι και με παρακάλεσαν να ξαναπάω αλλα δεν με συγκινησε..Ίσως να οφείλετε που δεν βγάλαμε λαγό..
Υπαρχουν πολλες φορες που δεν εχω βγαλει λαγο σε εξορμηση και αλλες τοσες που εβγαλα και γυρισα ατουφεκιστος ;)
Το καθε κυνηγι εχει την χαρη του αρκει να σου κανει το κλικ
Κυνηγαω και αλλα θηραματα οπως τσιχλα-υδροβια οποτε εχω την δυνατοτητα -τρυγονι
και φασσα θα ηθελα αλλα δεν εχω τις γνωσεις οπως και στην μπεκατσα
Απλα αυτο που με τρελενει στο λαγοκυνηγι ειναι αυτο το πρωινο κλαφουνισμα των σκυλιων μου στην ησυχια της υπαιθρου που κανει τα βουνα να αντιλαλουν απο τις φωνες τους :)
Ολο αυτη η αγωνια που παιρνας βλεποντας τα σκυλια σου να δινουν την ψυχη τους στο βουνο μεχρι να εγκλωβισουν το θηραμα και να το οδηγησουν σε εσενα και ας μην το καρπωθεις ειναι μεγαλη υποθεση
Εκει νοιωθεις υπερηφανος που δινεις τον αγωνα σου σε καθημερινη βαση με τεραστιες θυσιες και κοστος ωστε να μην τους λειψει τιποτα οπως κανεις και με την οικογενεια σου
Γιατι κακα τα ψεμματα
Για εναν κυνηγο το σκυλι του εκτος απο καποιες εξαιρεσεις διποδων υποκειμενων
ειναι μελος της οικογενειας του και αυτο δεν αλλαζει με τιποτα ;)
 
Κώστα σύμφωνα με την εμπειρία σου πιστεύεις ότι ο λαγός πάντα θα περάσει από το σημείο που ξεφωλιαστηκε?μιλάω για κυνηγι με σκυλιά διωξης..Οι λαγοκυνηγοι αυτο υποστηρίζουν..ΥΓ συγγνώμη που σου εκανα..πονοκέφαλο με τόση ζέστη..Και κάτι τελευταίο,Θεωρείς το 2αρι υπερβολικό στο καρτέρι οταν χρησιμοποιείτε σαν αποκλειστικό νούμερο?
 
Πεθυμησα συζητήσεις για λαγο:)
Τασο καποια πραγματα τα χεις συνδιασει λαθος λογω της απειριας σου ομως μου αρέσει που ρωτας κ παράτηρας:)
 
Κώστα σύμφωνα με την εμπειρία σου πιστεύεις ότι ο λαγός πάντα θα περάσει από το σημείο που ξεφωλιαστηκε?μιλάω για κυνηγι με σκυλιά διωξης..Οι λαγοκυνηγοι αυτο υποστηρίζουν..ΥΓ συγγνώμη που σου εκανα..πονοκέφαλο με τόση ζέστη..Και κάτι τελευταίο,Θεωρείς το 2αρι υπερβολικό στο καρτέρι οταν χρησιμοποιείτε σαν αποκλειστικό νούμερο?
Τασο ρωτα οτι θες δεν με ζαλισες καθολου χαρα μου ειναι:D
Οπως λεει και ο Χρυσανθος πεθυμισαμε συζητηση για τον λαγο .shake hands.
Ο λαγος λοιπον μετα την νυχτερινη του τσαρκα για βοσκη πριν παει στο κουμασι του θα γυρισει αρκετες φορες γυρω απο το σημειο αυτο ωστε να μπερδεψει μετα χναρια του τον διωκτη του και τις περισσοτερες φορες το κουμασι του εχει 2 εξοδους

Οταν λοιπον ξεφωλιαστει θα παρει το μονοπατι που εχε διανυσει το προηγουμενο βραδυ ως ευκολη διαφυγη
Αν ειναι μεγαλος και κυνηγημενος αρκετα
τραβαει προς την κορυφη ωστε να κουρασει τα σκυλια και αφου διανυσει μια μεγαλη αποσταση και δεν τουφεκιστει απο το καρτερι που θα εχει πιασει ποιο πανω πριν αμοληθουν τα σκυλια
θα κανει τον κυκλο του και θα γυρισει πισω απο το σημειο που προγκηξε η εστω απο το γνωριμο του μονοπατι
Μεγαλο ομως ρολο παιζει σε αυτο και τα σκυλια που τον διωκουν αν ειναι δηλαδη δυνατα στην διωξη και μπορουν να τον πρεσσαρουν ωστε να μην αφηνουν μεγαλα κενα αλλα και η ακινησια των κυνηγων στα καρτερια γιατι η παραμικρη κινηση θα τον κανει να αλλαξει διαδρομη σε χρονο ντε τε .shake hands.
Αυτα που γραφω ποιο πανω δεν ειναι κανονας αλλα συμβαινουν τις περισσοτερες φορες απο αυτο που εχω ζησει
Για το θεμα του φυσιγγιου ναι θεωρω οτι ειναι υπερβολη
Με 4 νουμερο αντε το ποιο βαρυ 3 εισαι μια χαρα ;)
 
Πεθυμησα συζητήσεις για λαγο:)
Τασο καποια πραγματα τα χεις συνδιασει λαθος λογω της απειριας σου ομως μου αρέσει που ρωτας κ παράτηρας:)
Δεν έχει σημασία που δεν κυνηγάω λαγο..Μου αρέσει να μαθενω για όλα τα θηραματα που δεν κυνηγάω..Εξάλλου φίλε Χρυσάνθε οποιος πει στο κυνήγι η στο ψάρεμα ότι τα ξέρει όλα..Τότε δεν ξέρει τίποτα..
 
Last edited:
Κώστα σύμφωνα με την εμπειρία σου πιστεύεις ότι ο λαγός πάντα θα περάσει από το σημείο που ξεφωλιαστηκε?μιλάω για κυνηγι με σκυλιά διωξης..Οι λαγοκυνηγοι αυτο υποστηρίζουν..ΥΓ συγγνώμη που σου εκανα..πονοκέφαλο με τόση ζέστη..Και κάτι τελευταίο,Θεωρείς το 2αρι υπερβολικό στο καρτέρι οταν χρησιμοποιείτε σαν αποκλειστικό νούμερο?
taso sthn parea mou yparxei kynhgos pou bazei apokleisthka mono 2aria kai full tsok kai stis dyo kannes. prwsopika bazw sthn prwth lambro kafe no4 kai sthn allh rem express no 4 h 2. me demi kai full choke. eimai panta karteri. dyo xronia poy kymhgw eimai eyxarhsthmenos. to dyari mono gia makrines boles kai otan sfiksoun ta krya sthn kastoria.
 
Αντε ρε μαγκες ηρθε η έναρξη γθα σας εγω εχω μέχρι αρχές νοεμβριου αναμονη ακομα.
πεστε για τα σκυλια πεστε για οπλα τσοκ φυσιγγια.
να στανιαρουμε λιγο:)
Τάσο στον λαγο δεν μας μενει μυαλό για ντουφεκιες.
Παρακαλουμε ολοι σε μια κ καλη.
ο νους μας ειναι μονο στον καιρο στον τοπο κ στα σκυλια.
ριχνουμε τα πιο λιγα φυσιγγια μα μια ντουφεκια κ μια τουμπα δεν την αλλάζουμε ούτε με διψιφιο αριθμο πουλιων.
πρεπει να το ζήσεις για να καταλαβεις.
φίλος μου τσιχλας κ φασσας με βλέπει σαν εξωγιηνο οταν του λεω οτι πηγα κ γυρισα ακαπνος γιατι δεν μπόρεσα να ριξω η δεν εβγαλα.
αρωστα κ μονο στην ιδεα.
ειναι ομως αλλη η χαρα κ η συγκίνηση του λαγα.
Πρέπει να το ζησεις για να το καταλαβεις.
 
To γνωρίζω Χρυσανθε..Μα δεν είναι τυχαίο που είναι πολύ παθιασμένοι οι λαγαδες με τον λαγο τόσο πολύ που το κυνήγι ξεκινά Σεπτέμβρη κ τελειώνει Γενάρη για αυτους..Αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα θηράματα..
Είναι ισως πιο "σοβαρό"κυνήγι κατά την γνώμη μου μετά το γουρούνι..
 

image upload no compression

Μαζι με τον πατερα μου στο μοναδικο κυνηγι λαγου που πηγα φετος τα Χριστούγεννα στο χωριο μου στο Ηρακλειο Κρητης!Η άλλη φωτο με την σκυλιτσα μας προσπαθω να την ανεβασω από χτες αλλα κατι γινεται(εχω γραψει κ στο αναλογο θεμα για το πρόβλημα στο ανεβασμα)!
 
Μεγαλο κολλημα ο λαγος,από όταν θυμαμαι τον εαυτο μου με επερνε μαζι του ο πατερας μου κ η χαρα μου ηταν από το προηγουμενο βραδυ να φτιαχνω την δερματινη φυσιγγιοθηκη του με τα φυσίγγια που μου εδειχνε!Το 2008 όμως παθαμε ζημια εδώ στην Αττικη κ συγκεκριμενα στην Μανδρα μας φολιασανε τα σκυλια μας κ από τοτε η μια κ μοναδικη σκυλιτσα που γλιτωσε μετακομισε μονιμα για το χωριο οπου τον περισσοτερο καιρο κυνηγαει με τον πατερα μου κ εγω το γυρισα στην φερμα κ στα καρτερια!Στο κυνηγι του λαγου εμαθα τι σημαινει υπομονη κ σεβασμος στο σκυλι σου για την εργασια του κ εχω ζησει απειρες σκηνες κ ξεφωλιασματα που μακαρι καποια στιγμη να εχω χρονο να ξαναασχοληθω εντατικα με αυτό το υπεροχο θήραμα!
 
Back
Top