Λαγός

Βαλε οτι φυσιγγι θες.....αρκει να κρατας δικανο στον λαγο;)
Αλέξη το έχω ξανά ακούσει αυτό....Λαγός και μπεκάτσα θέλουν πλάγιο.....Στο λαγό δηλαδή για ποιό λόγο θέλει πλάγιο...;; Λόγο της μεγαλύτερης επιφάνειας σκόπευσης..;;;
 
Αλέξη το έχω ξανά ακούσει αυτό....Λαγός και μπεκάτσα θέλουν πλάγιο.....Στο λαγό δηλαδή για ποιό λόγο θέλει πλάγιο...;; Λόγο της μεγαλύτερης επιφάνειας σκόπευσης..;;;
Δεν ειπα για πλαγιο η ποζε...αλλα για δικανο απλα.Για εμενα προσωπικα το ιδανικοτερο οπλο.Βαζεις 2 τσοκ διαφορετικα με τα αναλογα φυσιγγια
και πας αντρικια και τον περιμενεις.Ο λαγος θελει ενα φυσιγγι....το δευτερο τον προσβαλει που ελεγε και ο παππους μου.Τωρα πολλοι λενε
οτι το πλαγιο βοηθαει σε στοχους που κινουνται στο εδαφος,εγω προσωπικα αν και εχω παρει λαγους με πλαγιο σαν το ποζε δεν ειναι....Το
εχω καλυτερο γιατι δεν μου κρυβει πολυ το οπτικο πεδιο στην επωμιση.
 
Αλέξη το έχω ξανά ακούσει αυτό....Λαγός και μπεκάτσα θέλουν πλάγιο.....Στο λαγό δηλαδή για ποιό λόγο θέλει πλάγιο...;; Λόγο της μεγαλύτερης επιφάνειας σκόπευσης..;;;
Κωστα στην μπεκατσα το πλαγιο εχει λογικη και γενικα στα κυνηγια φερμας γιατι εχεις πιο φαρδυα σκοπευτικη ευθεια και σε βαζει ευκολα πανω στο θηραμα που πεταγεται αποτομα..στον λαγο η προτιμηση του ειναι γιατι το λαγοκυνηγι ειναι το παραδοσιακοτερο κυνηγι στην Ελλαδα και το χουμε συνδεσει με τους παππουδες μας που κυνηγουσαν με πλαγιο..στο χρηστικο κομματι ειναι ενα οπλο με καλο ζυγισμα και εχεις 2 επιλογες τσοκ
 
Τόλη κατέβα στα 34γρ με το ίδιο σεταπ και κάνε δοκιμή. Καλύτερα να κερδίσεις λίγη ταχύτητα στα σκάγια νομίζω.
Το 33αρι με την psb2 δεν το αλλάζω με αλλα 36αρια που δοκίμασα.
 
Τόλη κατέβα στα 34γρ με το ίδιο σεταπ και κάνε δοκιμή. Καλύτερα να κερδίσεις λίγη ταχύτητα στα σκάγια νομίζω.
Το 33αρι με την psb2 δεν το αλλάζω με αλλα 36αρια που δοκίμασα.
Εδω λεμε για πλαγια κ λαγους κ εσυ μου λες σεταπ??.yelling.
Beretta ποζε η merkel ποζε ?? εεε πλαγιο ηθελα να πω.yelling.
 
Τόλη κατέβα στα 34γρ με το ίδιο σεταπ και κάνε δοκιμή. Καλύτερα να κερδίσεις λίγη ταχύτητα στα σκάγια νομίζω.
Το 33αρι με την psb2 δεν το αλλάζω με αλλα 36αρια που δοκίμασα.
Τα καλττερα μου σεταπ για λαγο ηταν στα 33 γρ με mb32 και σε χαρτινο καλυκα με την 36αρα ενα 34αρη που εχω και για τα δυσκολα μια κοντρα δοση επισης με την 36αρα..οπου επερναν αυτα το λαγο εμενε αγαλμα
 
Τα καλττερα μου σεταπ για λαγο ηταν στα 33 γρ με mb32 και σε χαρτινο καλυκα με την 36αρα ενα 34αρη που εχω και για τα δυσκολα μια κοντρα δοση επισης με την 36αρα..οπου επερναν αυτα το λαγο εμενε αγαλμα
Δεν θελει πολλα γραμμαρια ο λαγος,ψυχραιμια θελει και κλειστα τσοκ.
 
Δεν θελει πολλα γραμμαρια ο λαγος,ψυχραιμια θελει και κλειστα τσοκ.
Αλεξη αυτο το εχω διαπιστωση εδω και χρονια οχι μονο γιατο λαγο αλλα σε ολα τα θηραματα και πλεον στον λαγο εχω ταβανι τα 34 και απο τσοκ το 4αρη γιατι εδω στο νησι πανω απο τα 30 μετρα δεν υπαρχει περιπτωση να σου βγει..οταν παω στα μερη μου Γρεβενα εκει βαζω παντα το φουλ
 
Αλεξη αυτο το εχω διαπιστωση εδω και χρονια οχι μονο γιατο λαγο αλλα σε ολα τα θηραματα και πλεον στον λαγο εχω ταβανι τα 34 και απο τσοκ το 4αρη γιατι εδω στο νησι πανω απο τα 30 μετρα δεν υπαρχει περιπτωση να σου βγει..οταν παω στα μερη μου Γρεβενα εκει βαζω παντα το φουλ
Γενικα δεν χρειαζονται πολλα γραμμαρια,ξεκινησα στο λαγο με 40 και εχω πεσει στα 32-34.Τα τσοκ τωρα ειναι θεμα τοπου,εκει
που κυνηγαω μπορει να βγει στα 20 εως τα 60-70....δεν μπορω να ξερω...γιαυτο και τα τελευταια χρονια κυνηγαω με 1*-2*,λιγα
σκαγια αλλα συστημενα;)
 
Εξαφανιστηκε και ο Πλερωνακης να μας θυμισει τα χαρτινα του κ τις μαλλινες...:cool:

εχω πεσει στα 32
Αθλος..οχι πως δεν τουμπαρει..αλλα πρεπει να κανεις καμποσες συνομιλιες με τον εαυτο σου για να βαλεις τετοιο φυσιγγι...
Ισως ομως για εναν ιδιογομωτη που θα επιλεξει με προσοχη τα υλικα του φυσιγγιου κ κυριως την ποιοτητα των σκαγιων του να ειναι ποιο ευκολο να πειστει να το χρησιμοποιησει...
 
Εξαφανιστηκε και ο Πλερωνακης να μας θυμισει τα χαρτινα του κ τις μαλλινες...:cool:


Αθλος..οχι πως δεν τουμπαρει..αλλα πρεπει να κανεις καμποσες συνομιλιες με τον εαυτο σου για να βαλεις τετοιο φυσιγγι...
Ισως ομως για εναν ιδιογομωτη που θα επιλεξει με προσοχη τα υλικα του φυσιγγιου κ κυριως την ποιοτητα των σκαγιων του να ειναι ποιο ευκολο να πειστει να το χρησιμοποιησει...
Oxι απαραιτητα Τασο!Το πρωτο που εχει σημασια ειναι να εισαι συγκεντρωμενος και να τον δεις πρωτος,αμα ξεπερασεις το ατσαλωμα
και το ριγος την ωρα της καταδιωξης που σκυλια και λαγος γινονται μαλλιοκουβαρα τα υπολοιπα ειναι απλα.Μια ντουφεκια συστημενη
με λιγα γραμμαρια ειναι αρκετη.Στο καρτερι του λαγου εχεις τον χρονο να αγχωθεις και να σκεφτεις διαφορα......οταν κανεις περπατητο
τσιχλα και πεταχτει,τοτε η ντουφεκια ειναι μηχανικη και με 28-32 γρ Ν8-10 οπου και εκει ερχεται καπακι παλι.Οποτε καθαρο μυαλο
ψυχραιμια και ματια ανοιχτα να τον δεις πρωτος,γιατι ποτε δεν θα τον ακουσεις!!
 
Με αυτον που θα πω ναι φιλε εχει πολυ καλα σκυλια, με τον προηγουμενο που σου ειχα πει τα τσουγκρισα για τα καλα πλεον!!!
Μακαρι φιλε στο ευχομαι να κολλησεις σαν παρεα και να πηγανεις συχνα για λαγο μπας και ζησει καμια
φασσα να περασει κατω σε εμας!
 
Εξαφανιστηκε και ο Πλερωνακης να μας θυμισει τα χαρτινα του κ τις μαλλινες...:cool:


Αθλος..οχι πως δεν τουμπαρει..αλλα πρεπει να κανεις καμποσες συνομιλιες με τον εαυτο σου για να βαλεις τετοιο φυσιγγι...
Ισως ομως για εναν ιδιογομωτη που θα επιλεξει με προσοχη τα υλικα του φυσιγγιου κ κυριως την ποιοτητα των σκαγιων του να ειναι ποιο ευκολο να πειστει να το χρησιμοποιησει...
Δεν εχει να κανει μονο με τους ιδιογομωτες Τασο..ακομα και αν κανω ενα φυσιγγι με την καλυτερη ποιοτητα σε ολα με την απολυτη αρμονια και πες οτι μου βγει σε κοστος 5 ευρω λεμε το ενα δεν θα μου δωσει αυτο τον λαγο..ολα ειναι στην ψυχολογια που εχεις και την αυτοπεποιθηση που σου δινει το οπλο σου ειδικα οταν ειναι στα μερρα σου που λεγαμε τις προαλλες πολυ ευκολα θα ξεπερασεις το κολλημα με τα πολλα γραμμαρια..λαγο οπως εγραψα δεν ξεπερναω τα 34 γρ και τσιχλα τα περισσοτερα μου περπατητα τα κανω με 24-28 γραμμαρια 8αρια ταβανι και πολυ σπανια ανεβαινω στα 32αρια που χω για την μπεκατσα που και κει ειναι το ανωτερο που θα ριξω
 
.ολα ειναι στην ψυχολογια που εχεις
Αυτο...Αν κ εχω δει τι κανουν τα 28γρ στην τσιχλα κ σε κατι λιγα τρυγονια παλαιοτερα..παρολα αυτα ποτε δεν θα κυνηγουσα τσιχλα αποκλειστικα κ μονο με 28γρ γιατι παντα θα μου περναει η ιδεα πως ειναι λιγα ...ποσο μαλλον λαγο με 32γρ..το κατι παραπανω(οχι υπερβολες) ανεβαζει την ψυχολογια κ μαζι με αυτη ανεβενουν κ οι επιτυχιες...
 
Τόλη κατέβα στα 34γρ με το ίδιο σεταπ και κάνε δοκιμή. Καλύτερα να κερδίσεις λίγη ταχύτητα στα σκάγια νομίζω.
Το 33αρι με την psb2 δεν το αλλάζω με αλλα 36αρια που δοκίμασα.
Άστον Νικολή, είναι... μπαλτάς το φυσιγγακι για τα μέρη του ;) Μεγάλωσε την φώτο και κοίτα μέσα στο αποτύπωμα του σκαγιού ,το μολύβι που έχει κωλήσει :cool:
 
Δωσε κι αλλες πληροφοριες Αποστολη οπως τσοκ και αποσταση, επισης το νο4 μεχρι ποσα μετρα το θεωρεις δραστικο για λαγο?
Σε ρωταω γιατι παντα εβαζα νο3 και νο2 αλλα φετος στις αρχες που θα παω σκεφτομαι να τιμησω το νο4
Αλεξη η βολη ειναι στα 40μ με 3 αστρα νο 4. Ειναι ενα φυσιγγι στημενο για κυνηγι λαγου οπως μαρεσει. Για νορμαλ αποστασεις καρτεριου , με το νορμαλ σκορπισμα που θα μας δωσει το θηραμα και με αρκετη δυναμη να καταβαλει το θηραμα. Στον λαγο παντα εριχνα 33γρ νο 4 .
Το 4 εχει πληθος σκαγιων σε μια γομωση33 εως 35γρ υπεραρκετη για ενα μεσαιου μεγεθους θηραμα πιστευω.

Γεια σου ρε κωστη! Οχι φιλος την Αο κοντευω να την παροπλισω τελειως.δεν την βολευτηκα οπως θα ηθελα.

Τόλη κατέβα στα 34γρ με το ίδιο σεταπ και κάνε δοκιμή. Καλύτερα να κερδίσεις λίγη ταχύτητα στα σκάγια νομίζω.
Το 33αρι με την psb2 δεν το αλλάζω με αλλα 36αρια που δοκίμασα.
Νικολη , 2 σετ απ και 3 νο σκαγιων φιλος να μη χασουμε την μπαλα:)
 
Αλεξη η βολη ειναι στα 40μ με 3 αστρα νο 4. Ειναι ενα φυσιγγι στημενο για κυνηγι λαγου οπως μαρεσει. Για νορμαλ αποστασεις καρτεριου , με το νορμαλ σκορπισμα που θα μας δωσει το θηραμα και με αρκετη δυναμη να καταβαλει το θηραμα. Στον λαγο παντα εριχνα 33γρ νο 4 .
Το 4 εχει πληθος σκαγιων σε μια γομωση33 εως 35γρ υπεραρκετη για ενα μεσαιου μεγεθους θηραμα πιστευω.


Γεια σου ρε κωστη! Οχι φιλος την Αο κοντευω να την παροπλισω τελειως.δεν την βολευτηκα οπως θα ηθελα.


Νικολη , 2 σετ απ και 3 νο σκαγιων φιλος να μη χασουμε την μπαλα:)
Σωστά το λέτε, αλλιώς θα μπερδευτούμε.
 
Back
Top