Λαγός

καλημερα στα μελη!!! εγινα μελος στο φορουμ με αφορμη τον φιλο τασο που με βρηκε στον δρομο και μου ειπε οτι ειχε γινει θεμα συζητησης ενα βιντεακι που εχω ανεβασει στο youtube με μια μακρινη τουφεκια που κανω σε λαγο... παιδια πιστεψτε με οσοι με ξερουν εδω στο νησι ειμαι απολυτα προσγειωμενος και καθολου <<παπατζης>>... παω για κυνηγι να ευχαριστιεμαι τα σκυλακια μου και την φυση και οχι για διαφημιση, αλλα μ αρεσει να μοιραζομαι τετοιες φασεις με συναδελφους και ανταλλασουμε αποψεις! Λοιπον μια απαντηση σε ολα οσα διαβασα....η τουφεκια ειναι περιπου στα 90 μετρα, ο λαγος φυσικα δεν ψοφησε ακαριαια, ξανα μπηκε στο πυκνο και ψοφησε 15 μετρα πιο πανω, (για τον φιλο που ειπε οτι δεν βλεπει τον λαγο να περναει τον δρομο) και φυσικα την καμερα την εκλεισα γιατι τα σκυλια ηταν πολυ μακρια απο το σημειο και ημουν σιγουρος οτι ο λαγος δεν επεσε και εκλεισα την καμερα για να ασχοληθω με το να βαλω τα σκυλια πανω στο πατημα οταν ερθουν μηπως τον ξανα γυρισουν..... και φυσικα οταν ηρθαν εμεινα και εγω εκπλεικτος! Οσο για τον φιλο που λεει οτι ειμαι απαραδεκτος που ριχνω στον κεντρικο δρομο να τον ενημερωσω οτι αυτος ειναι ενας αγροτικος δρομος του χωριου μου που ακριβως μετα την στροφη τελειωνει η πισσα και εχει ωματοδρομο, αν ερχοταν οτιδηποτε ακομα και ανθρωπος περπατωντας θα τον ακουγα φιλε, εξ αλλου ολοι οι λαγοι σε δρομους βγαινουν, παντα με προσοχη βαραμε να σαι σιγουρος.... το δικαννο που εριξα ειναι ενα ithaca crafted by skb σπανιο μοντελο και το φυσιγγιο που εριξα ειναι το lambro το μπλε 34 γρ. Καλημερα και παλι σε ολους!
 
καλημερα στα μελη!!! εγινα μελος στο φορουμ με αφορμη τον φιλο τασο που με βρηκε στον δρομο και μου ειπε οτι ειχε γινει θεμα συζητησης ενα βιντεακι που εχω ανεβασει στο youtube με μια μακρινη τουφεκια που κανω σε λαγο... παιδια πιστεψτε με οσοι με ξερουν εδω στο νησι ειμαι απολυτα προσγειωμενος και καθολου <<παπατζης>>... παω για κυνηγι να ευχαριστιεμαι τα σκυλακια μου και την φυση και οχι για διαφημιση, αλλα μ αρεσει να μοιραζομαι τετοιες φασεις με συναδελφους και ανταλλασουμε αποψεις! Λοιπον μια απαντηση σε ολα οσα διαβασα....η τουφεκια ειναι περιπου στα 90 μετρα, ο λαγος φυσικα δεν ψοφησε ακαριαια, ξανα μπηκε στο πυκνο και ψοφησε 15 μετρα πιο πανω, (για τον φιλο που ειπε οτι δεν βλεπει τον λαγο να περναει τον δρομο) και φυσικα την καμερα την εκλεισα γιατι τα σκυλια ηταν πολυ μακρια απο το σημειο και ημουν σιγουρος οτι ο λαγος δεν επεσε και εκλεισα την καμερα για να ασχοληθω με το να βαλω τα σκυλια πανω στο πατημα οταν ερθουν μηπως τον ξανα γυρισουν..... και φυσικα οταν ηρθαν εμεινα και εγω εκπλεικτος! Οσο για τον φιλο που λεει οτι ειμαι απαραδεκτος που ριχνω στον κεντρικο δρομο να τον ενημερωσω οτι αυτος ειναι ενας αγροτικος δρομος του χωριου μου που ακριβως μετα την στροφη τελειωνει η πισσα και εχει ωματοδρομο, αν ερχοταν οτιδηποτε ακομα και ανθρωπος περπατωντας θα τον ακουγα φιλε, εξ αλλου ολοι οι λαγοι σε δρομους βγαινουν, παντα με προσοχη βαραμε να σαι σιγουρος.... το δικαννο που εριξα ειναι ενα ithaca crafted by skb σπανιο μοντελο και το φυσιγγιο που εριξα ειναι το lambro το μπλε 34 γρ. Καλημερα και παλι σε ολους!
καλωσηρθες Κωστα στην παρεα μας!Θα χαρουμε πολυ να μαθαινουμε τα κατορθωματα σου κ να ανταλλασσουμε αποψεις!Κωστα ειμαι σιγουρος οτι εκεινη την ωρα πιστευες οτι με την τουφεκια σου δεν κινδυνευει κανεις αλλα καπως ετσι γινονται τα ατυχηματα δυστυχως...μακρινη βολη πανω σε δρομο(ακομα κ αν τελειωνε παρακατω)κ χαμηλα...κακος συνδυασμος...δεν το λεω για να σε κρινω,αλλωστε λιγο πολυ ολοι καποτε να καναμε μια βολη κ μετα να ειπαμε καλυτερα να μην ειχα ριξει...θα σου πω ενα περιστατικο...3 χιλιομετρα απο το χωριο,δεν υπηρχε ψυχη στο βουνο(ετσι πιστευα).παλιοκαιρος κ βγηκα να περπατησω λιγο για καμια τσιχλα..σε ενα λιοστασι με χορταρι κατω κ το εδαφος εκανε ενα πολυ μικρο βουναλακι,σηκωνονται 3 τσιχλες απο κατω ενα με το εδαφος,επωμιζω αλλα κατι με κρατησε γιατι ηταν χαμηλη ντουφεκια μεσα σε λιοστασι κ λεω αστο...δεν προλαβα να τελειωσω την σκεψη κ ακριβως εκει που θα τουφεκουσα σηκωνεται η γειτονισσα η κυρα Μαρια στα 30 μετρα...ηταν σκυμενη κ μαζευε χορτα!Καλημερα παιδι μου!καγκελο εγω!αυτο το περιστατικο με κλονισε πολυ...ΝΟΜΙΖΑ πως ημουν μονος,εκοβα το χερι μου που λενε...συγνωμη αν σε κουρασα,καλοπροαιρετα εγραψα,οχι για σενα αλλα για να τα ακουν ολοι αυτα...υ.γ.1δεν ειμαι αυτος που σε χαρακτηρισα απαραδεκτο υ.γ.2 οταν καθαρισες τον λαγο παρατηρησες πού τον ειχε παρει?απο περιεργεια γιατι ηταν εντυπωσιακη βολη σε αυτα τα μετρα
 
καλημερα στα μελη!!! εγινα μελος στο φορουμ με αφορμη τον φιλο τασο που με βρηκε στον δρομο και μου ειπε οτι ειχε γινει θεμα συζητησης ενα βιντεακι που εχω ανεβασει στο youtube με μια μακρινη τουφεκια που κανω σε λαγο... παιδια πιστεψτε με οσοι με ξερουν εδω στο νησι ειμαι απολυτα προσγειωμενος και καθολου <<παπατζης>>... παω για κυνηγι να ευχαριστιεμαι τα σκυλακια μου και την φυση και οχι για διαφημιση, αλλα μ αρεσει να μοιραζομαι τετοιες φασεις με συναδελφους και ανταλλασουμε αποψεις! Λοιπον μια απαντηση σε ολα οσα διαβασα....η τουφεκια ειναι περιπου στα 90 μετρα, ο λαγος φυσικα δεν ψοφησε ακαριαια, ξανα μπηκε στο πυκνο και ψοφησε 15 μετρα πιο πανω, (για τον φιλο που ειπε οτι δεν βλεπει τον λαγο να περναει τον δρομο) και φυσικα την καμερα την εκλεισα γιατι τα σκυλια ηταν πολυ μακρια απο το σημειο και ημουν σιγουρος οτι ο λαγος δεν επεσε και εκλεισα την καμερα για να ασχοληθω με το να βαλω τα σκυλια πανω στο πατημα οταν ερθουν μηπως τον ξανα γυρισουν..... και φυσικα οταν ηρθαν εμεινα και εγω εκπλεικτος! Οσο για τον φιλο που λεει οτι ειμαι απαραδεκτος που ριχνω στον κεντρικο δρομο να τον ενημερωσω οτι αυτος ειναι ενας αγροτικος δρομος του χωριου μου που ακριβως μετα την στροφη τελειωνει η πισσα και εχει ωματοδρομο, αν ερχοταν οτιδηποτε ακομα και ανθρωπος περπατωντας θα τον ακουγα φιλε, εξ αλλου ολοι οι λαγοι σε δρομους βγαινουν, παντα με προσοχη βαραμε να σαι σιγουρος.... το δικαννο που εριξα ειναι ενα ithaca crafted by skb σπανιο μοντελο και το φυσιγγιο που εριξα ειναι το lambro το μπλε 34 γρ. Καλημερα και παλι σε ολους!
Κώστα καλώς ήρθες στο φόρουμ !
Θα ήθελα να σου ζητήσω συγνώμη για τον χαρακτηρισμό αλλά θεώρησα την φοβερή βολή σου επικίνδυνη μέσα στο δρόμο.
Παρόλο που στην Ελλάδα ορισμένοι θεωρούν ότι το λειοκαννο παύει να σκοτώνει μετά τα 36-40μ οι βλητικες μελέτες στο εξωτερικό ορίζουν διαφορετικά δεδομένα. Ένα φυσίγγι 34γρ Νο5 παύει ενεργειακά στα 210μ με μια διασπορά των 100μ.
Στα 100μ σε στόχο με διάμετρο διασποράς περίπου την μισή ένα σκάγι είναι ικανό να τραυματίσει ή να σκοτώσει αν βρεθεί σε ζωτικό σημείο σε ανθρώπινο ομοίωμα με ελάχιστες πιθανότητες ευτυχώς, διότι τα σκάγια ταξιδεύουν κωνικά (διασπορά) και όχι ευθεία όπως οι σφαίρες του ραβδωτού όπλου. Οι πιθανότητες είναι υπερβολικά ελάχιστες αλλα δεν ειναι μηδενικές και η επαλήθευση έγινε από εσένα στα 90μ να τραυματίσεις θανάσιμα λαγό πολύ μικρότερο σε όγκο συγκριτικά με τον άνθρωπο.
Σου εύχομαι τα καλύτερα με γνώμονα την ασφάλεια όλων μας.
Είμαι φανατικός του λαγού και θα έχουμε πολλά κοινά να ανταλλάξουμε στην πορεία, καλή συνέχεια.
 
Last edited by a moderator:
καλημερα στα μελη!!! εγινα μελος στο φορουμ με αφορμη τον φιλο τασο που με βρηκε στον δρομο και μου ειπε οτι ειχε γινει θεμα συζητησης ενα βιντεακι που εχω ανεβασει στο youtube με μια μακρινη τουφεκια που κανω σε λαγο... παιδια πιστεψτε με οσοι με ξερουν εδω στο νησι ειμαι απολυτα προσγειωμενος και καθολου <<παπατζης>>... παω για κυνηγι να ευχαριστιεμαι τα σκυλακια μου και την φυση και οχι για διαφημιση, αλλα μ αρεσει να μοιραζομαι τετοιες φασεις με συναδελφους και ανταλλασουμε αποψεις! Λοιπον μια απαντηση σε ολα οσα διαβασα....η τουφεκια ειναι περιπου στα 90 μετρα, ο λαγος φυσικα δεν ψοφησε ακαριαια, ξανα μπηκε στο πυκνο και ψοφησε 15 μετρα πιο πανω, (για τον φιλο που ειπε οτι δεν βλεπει τον λαγο να περναει τον δρομο) και φυσικα την καμερα την εκλεισα γιατι τα σκυλια ηταν πολυ μακρια απο το σημειο και ημουν σιγουρος οτι ο λαγος δεν επεσε και εκλεισα την καμερα για να ασχοληθω με το να βαλω τα σκυλια πανω στο πατημα οταν ερθουν μηπως τον ξανα γυρισουν..... και φυσικα οταν ηρθαν εμεινα και εγω εκπλεικτος! Οσο για τον φιλο που λεει οτι ειμαι απαραδεκτος που ριχνω στον κεντρικο δρομο να τον ενημερωσω οτι αυτος ειναι ενας αγροτικος δρομος του χωριου μου που ακριβως μετα την στροφη τελειωνει η πισσα και εχει ωματοδρομο, αν ερχοταν οτιδηποτε ακομα και ανθρωπος περπατωντας θα τον ακουγα φιλε, εξ αλλου ολοι οι λαγοι σε δρομους βγαινουν, παντα με προσοχη βαραμε να σαι σιγουρος.... το δικαννο που εριξα ειναι ενα ithaca crafted by skb σπανιο μοντελο και το φυσιγγιο που εριξα ειναι το lambro το μπλε 34 γρ. Καλημερα και παλι σε ολους!

Κώστα καλωσόρισες, πέρα απ την ωραία μακρινή τουφεκιά(που εαν ηταν σε καποιο χωράφι, ή μες το δάσος δεν θα υπήρχε κανένα θέμα) δίχνει μια τουφεκιά που θεωρώ οτι ειναι επικίνδυνη, δεν υπάρχει, ξέρω τον δρόμο και δεν περνάει κανενας, ή αν ερχόταν κάποιος θα τον ακουγα, (στα 90 μετρα αν περπάταγε καποιος θα τον ακουγες; )

Ζούμε σε μια δεκαετία που δυστυχώς τα ατυχήματα στο κυνήγι εχουν ανοδική πορεία, και όλα απο ανθρώπους που τουφεκάνε επειδή "ΝΟΜΙΖΑΝΕ" πως ξερανε τι τουφεκάνε,"ΝΟΜΙΖΑΝΕ" πως ξερουν που θα καταλήξουν τα σκάγια/δραμια... και γενικα "ΝΟΜΙΖΑΝΕ"...
Για εμένα προσωπικά ειναι απαράδεκτη η τουφεκια σε τετοιο μερος, ειδικά στη στροφή, ειδικα στην ασφαλτο...Κανενα θήραμα δεν αξιζει το ρίσκο, μια φορά θα γίνει η μαλακία, τα σκάγια ουτε φρένο εχουν, ούτε τιμόνι... Απο εκει και περα ο καθένας κυνηγάει και βάζει τα δικά του "ορια" στον τρόπο που θα κυνηγάει...

Περα απ αυτό, καθε βίντεο ή φωτογραφία που ανεβάζουμε δημόσια, πρεπει να ξερουμε οτι θα την δουνε, και κυνηγοί, και ουδέτεροι με το κυνήγι αλλα και αντικυνηγοί. Το συγκεκριμένο βίντεο οταν το βλεπει καποιος που δεν εχει ιδεα απο κυνηγι, βλεπει μια τουφεκια στα "γκαβα",σε μέρος που ανα πασα στιγμη μπορει να εμφανιστεί ανθρωπος...και η πρώτη κουβέντα που θα πει ειναι "Γιαυτό σκοτώνονται καθε χρόνο"...και αυτόματα αποκτούν αρνητική εικόνα για το κυνήγι.

Περα απ αυτό, ουτε καλύτερος ειμαι, ουτε προσπαθώ να φανώ πιο "ώριμος"... Αλλά οτι κάνουμε, καλο ειναι να το βλέπουμε απ όλες τις οπτικές γωνίες και να σκεφτόμαστε και την χειρότερη εκδοχή, ωστε να μπορούμε να πέρνουμε πιο ώριμες και σωστές αποφάσεις!
Καλη συνέχεια και πάντα ζεστές κάννες!!
 
(για τον φιλο που ειπε οτι δεν βλεπει τον λαγο να περναει τον δρομο)
Συνονοματε Καλησπερα και καλως ηρθες
Καταρχην να σε ενημερωσω οτι εχω παρακολουθησει αρκετα βιντεο σου στο youtube
μαζι με εσενα αλλα και τον Πατερα σου και σε καμια περιπτωση δεν παρατηρησα κατι ακραιο η δειγματα λαθροθηριας και κουτοπονηριας
αρα δεν εχω κανενα δικαιωμα να σε κρινω ως Παπατζη η μεγαλιομανη
Αυτο που ειδαν τα ματια μου στα βιντεο σου
και απο την εμπειρια μου στο λαγοκυνηγι γυρω στα 30 χρονια
παρατηρησα δυο Λαγοκυνηγους που συνεχιζουν το παραδοσιακο τροπο λαγοκυνηγιου με τα ζαγαρια τους οπως τον διδαχτηκαμε απο τις παλαιοτερες γενιες
Η απορια μου ηταν η εξης
Αν παρατηρησεις καλα το βιντεο απο το 1.33 που επωμιζεις μεχρι και το 1.37 που τουφεκας στο βαθος δεν φαινεται απο το βιντεο κατι να κινειται στην απεναντι μερια του δρομου και αυτο ισως φταιει η καμερα που δεν μπορει να εστιαση σε τετοια αποσταση το θηραμα γιαυτο και ειχα αυτην την ενσταση
Καλη συνεχεια και καλες εξορμησεις ;)
 
καλησπερα σε ολους και ειδικοτερα σε εσας που γραψατε απαντησεις! παιδια ολα δεκτα για την τουφεκια, αλλα παιδια μην μπερδευετε την τουφεκια σε τσιχλα μπεκατσα η περδικα ας πουμε με μια τουφεκια σε λαγο που ειναι 5 μετρα πριν την στροφη αν καποιος παρατηρησει καλα, ειναι στην μεσα μερια του δρομου και πιστεψτε με εχω αφησει αρκετους λαγους να φυγουν για να μην ρισκαρω τα σκυλια μου η τον συνκυνηγο μου η καποιον περαστικο στον δρομο..... 5 στους δεκα λαγους τουφεκιουνται στον δρομο ειτε ειναι κεντρικος ειτε ειναι χωματοδρομος, και ναι το ποσοστο ατυχηματος υπαρχει σε πολυ μικρη πιθανοτητα βεβαια, αλλα μηπως δεν υπαρχει στις τουφεκιες που κανουμε στο βουνο? εκει που ας πουμε τουφεκαμε ενα λαγο σε ενα μονοπατι στο βουνο δεν υπαρχει πιθανοτητα να μαζευει καποιος χορτα, να ερχεται ενας τσοπανης, να μαζευει καποιος μανιταρια.... τελος παντων ποτε δεν μπορει να ειναι κανεις σιγουρος που καταληγουν τα σκαγια μας παιδια, οσο μπορουμε προσοχη, συμφωνω αλλα δεν ειναι επικινδυνη η συγκεκριμενη τουφεκια, πιστεψτε με, η τουλαχιστον δεν ειναι λιγοτερο επικινδυνη απο αυτες που ριχνουμε στα βουνα! και φιλε Κωστα εχεις δικιο ειναι τοσο μακρια που ακομα και αν περναγε ο λαγος τον δρομο δεν θα φαινοταν, εδω με το ζορι εχει πιασει λαγους που εχω τουφεκισει στα 50 μετρα, αλλα στη συγκεκριμενη φαση ο λαγος τρωει την τουφεκια και φευγει κυριος ξανα μεσα στον λογγο, δεν περναει στην απεναντι μερια...... και οταν τον καθαρισα ειχε 4 ακριβως σκαγια στ πλευρα τα οποια του προκαλεσαν και τον θανατο, και κανα δυο επιδερμικα μονο....
 
Και μια ιστορια απ τις αξεχαστες!Δεδομενου οτι πριν περιπου 20 μερες βρεθηκε στα χερια μου μια σκυλιτσα ιμιαιμη Ε.Ι. απο συγγενή για να ξεκινησω και γω μονος μου τις λαγοεξορμισεις,αποφασισα να την βγαλω να μαθει το μερος γυρω απ το κτημα μου ιδιαίτερα διστακτικά λογω της φοβισμενης συμπεριφορας της...μετα απο λιγα λεπτά πεζοπορίας (η σκυλιτσα εδειχνε να εχει τον νου της συνεχεια για την θεση μου)εφτασα σε μια αγρανάπαυση που συνορεύει με ενα ρεματακι και μια πλαγια με λιγα κεδρα και υλοτομημενες βελανιδιες η σκυλιτσα εδειχνε ανησυχη σκεφτηκα να ψαξω λιγο το μερος μηπως κρύβεται κανενας μαγκας .Στο πρωτο χτυπημα με την κλιτσα σε κατι ξεραδια 10 μετρα πιο περα φραστ ενας λαγαρος και η σκυλα εγινε φαντομ φωνες και διωξη στο φουλ.Η αληθεια ειναι οτι καραφλιασα που δεν ειχα οπλο στη συγκεκριμενη φαση,δεν με πειραξε καθολου αφου την ακουσα να κυνηγαει και επιτελους να εχει την ουρα της ψηλα!Καταφερα και την μαζεψα ευκολα ενω οταν εφτασε κοντα μου η χαρα της ολοφανερη ειχε αλλαξει η οψη της... ανυπομονώ για το ραντεβου του Σαββατοκύριακου!
 
Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα το πρωινό ξυπνητήρι έγραφε λαγός, αλλά μάλλον έχασα τον ύπνο μου. Από νωρίς πιάσαμε ντορό, αλλά όταν μετά από ένα δίωρο πλησιάσαμε τον κύριο, την κοπάνησε χωρίς να δώσει ευκαιρία για .terror.. Κρίμα για τα σκυλάκια που κάνανε τόση ώρα να τον ξεμπερδέψουνε. Μεγάλη η νύχτα, και οι λαγοί λιγότεροι και αγριεμένοι. Σιγή τηρούν και οι Κρήτες φίλοι που ξεκίνησαν δυνατά. αλλά και οι υπόλοιποι λαγάδες του forum. Οι τελευταίες καρπώσεις έχουν αναφερθεί από τυχαίες συναντήσεις στα thread των φτερωτών. Ένας μήνας ακόμη, να δούμε τι θα κάνουμε .my man..
 
Ένα μικρό ντοκουμέντο από το σημερινό κυνήγι... Μου 'φαγε και δύο φυσίγγια το ανάθεμα:p. Τέλος καλό, όλα καλά! Πρώτος μου για φέτος
μπραβωωω ρε μιχαλακηηηηηη καλοφαγωτοςςςςς.shake hands..shake hands. ωμορφο το κυνηγι του αυτιααααffff
 
Ένα μικρό ντοκουμέντο από το σημερινό κυνήγι... Μου 'φαγε και δύο φυσίγγια το ανάθεμα:p. Τέλος καλό, όλα καλά! Πρώτος μου για φέτος
Μπράβο και στα ταίρια τού !!!
Εξήγησέ μου κάτι που μου έκανε εντύπωση, δεν ξέρω αν τα λέω καλά καθότι άσχετος με το κυνήγι του. Εσύ λογικά κάνεις καρτέρι ενώ ο κύριος που εμφανίζεται, ακολουθεί τα σκυλιά. Όλα καλά μέχρι εδώ. Όταν τρέχεις στον χωματόδρομο, που ήξερες που να σταματήσεις, δεδομένου ότι τα σκυλιά ούτε ακούγονται, ούτε φαίνονται πλέον; think
 
Μπράβο και στα ταίρια τού !!!
Εξήγησέ μου κάτι που μου έκανε εντύπωση, δεν ξέρω αν τα λέω καλά καθότι άσχετος με το κυνήγι του. Εσύ λογικά κάνεις καρτέρι ενώ ο κύριος που εμφανίζεται, ακολουθεί τα σκυλιά. Όλα καλά μέχρι εδώ. Όταν τρέχεις στον χωματόδρομο, που ήξερες που να σταματήσεις, δεδομένου ότι τα σκυλιά ούτε ακούγονται, ούτε φαίνονται πλέον; think
Συνήθως ο λαγός όταν διωχθεί αρκετά κάνει κύκλο και γυρίζει στα ίδια πατήματα για να μπερδέψει τα σκυλιά. Ο συγκεκριμένος δεν έκανε πολύ μεγάλη πορεία γιατί πόνταρε στο ότι βγήκε στην άσφαλτο όπου είναι δύσκολο να τον ακολουθήσουν. Σταμάτησα σε εκείνο το σημείο γιατί το αμπέλι δεξιά μου είχε πέρασμα. Προσπαθείς πάντα να κλείσεις όσες περισσότερες διεξόδους μπορείς κάθε φορά. Τα σκυλιά ακούγονταν απλά δεν έχει καλό ήχο η κάμερα. Ο λαγός κατέβηκε 200 δεξιά μου στην άσφαλτο έκανε αριστερά, πέρασε το δρόμο που ήμουν πήγε μερικά μέτρα πιο κάτω και ξαναγύρισε πίσω, μπήκε στο δρόμο μου και ήρθε. Θέλει και αρκετή τύχη, μην το ψάχνεις. Βοηθάει εννοείται αν γνωρίζεις το μέρος καλά. Αυτά τα ολίγα!
 
Άσχετο, έχει ο λαγός τόσο μεγάλη νοημοσύνη ώστε ο λόγος που κάνει κύκλους είναι για να οδηγήσει τα σκυλιά στην πεπατημένη με σκοπό να τα μπερδέψει;
 
Άσχετο, έχει ο λαγός τόσο μεγάλη νοημοσύνη ώστε ο λόγος που κάνει κύκλους είναι για να οδηγήσει τα σκυλιά στην πεπατημένη με σκοπό να τα μπερδέψει;
αυτο ειναι το κυριο τεχνασμα του λαγου να παταει τα ιδια ιχνη ειτε τον κυνηγαει κατι ειτε κανει την διαδρομη για το γιατακι παντα μπερδευει τα ιχνη του.
 
Back
Top