Λαγός

....όταν θα έρθει ο καιρός τους ούτε με το κιαλι δεν θα τους βλέπω....:):):)
View attachment 52921
Ωραια κούτση-μονή Στρατο

Το πιο πιθανον αρσενικος

Ηταν μεσα;

Ειναι εντελως φρεσκα

Δες που το καθαρισμα εγινε μπροστα και οχι στα πλαγια
Αν και αυτη την εποχη δεν πεζει και τοσο ρολο για το φυλο
 
Ωραια κούτση-μονή Στρατο

Το πιο πιθανον αρσενικος

Ηταν μεσα;

Ειναι εντελως φρεσκα

Δες που το καθαρισμα εγινε μπροστα και οχι στα πλαγια
Αν και αυτη την εποχη δεν πεζει και τοσο ρολο για το φυλο
Δεν ξέρω αν ήταν αρσενικός ή θυληκος Χρυσανθε...θυληκου λαγού βερβελιθρες μόνο είδα εκεί τριγύρω... Καμία 30 μέτρα παραπάνω σηκώθηκε αλλά πριν πλησιάσω.
Λίγο πιο κάτω σε ένα άλλο χωράφι με ψηλά ξεροχορτα και στη μέση έναν ασπαλαθο έκανε άλλο ένα σήκωμα αλλά ούτε εκεί τον είδα...μόνο το κεφάλι του σκύλου έβλεπα που χοροπηδάγε φεύγοντας προς τα πάνω.
 
Δεν ξέρω αν ήταν αρσενικός ή θυληκος Χρυσανθε...θυληκου λαγού βερβελιθρες μόνο είδα εκεί τριγύρω... Καμία 30 μέτρα παραπάνω σηκώθηκε αλλά πριν πλησιάσω.
Λίγο πιο κάτω σε ένα άλλο χωράφι με ψηλά ξεροχορτα και στη μέση έναν ασπαλαθο έκανε άλλο ένα σήκωμα αλλά ούτε εκεί τον είδα...μόνο το κεφάλι του σκύλου έβλεπα που χοροπηδάγε φεύγοντας προς τα πάνω.
Οι βερβελιθρες δεν ειναι απο τον λαγο που πιανει εκει αδερφε
Ειναι απο αλλους
Γινονται μαζεματα

Στα περιβολια τωρα οι διαδρομες ειναη μικρες φυσικα σε εμας στα νοτια αλλα δεν αλλαζει η φυση του
Οι βερβελιθρες δεν θα ειναι ποτε διπλα στο γιατακι
Τουλαχιστον του λαγου που κυνηγας-ψαχνεις

Οσο πιο μαζεμενες ειναι και πολλες τοσο πιο μακρια εισαι απο το γιατακι αυτου που τις αφησε

Μονες οταν γινονται τοσο πλησιαζεις
 
Οι βερβελιθρες δεν ειναι απο τον λαγο που πιανει εκει αδερφε
Ειναι απο αλλους
Γινονται μαζεματα

Στα περιβολια τωρα οι διαδρομες ειναη μικρες φυσικα σε εμας στα νοτια αλλα δεν αλλαζει η φυση του
Οι βερβελιθρες δεν θα ειναι ποτε διπλα στο γιατακι
Τουλαχιστον του λαγου που κυνηγας-ψαχνεις

Οσο πιο μαζεμενες ειναι και πολλες τοσο πιο μακρια εισαι απο το γιατακι αυτου που τις αφησε

Μονες οταν γινονται τοσο πλησιαζεις
Χρυσανθε αυτό που έχει παρατηρηθεί εδώ είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις. Δηλαδή εκεί που θα δεις τις πολλές βερβελιθρες μαζεμένες σαν ένα μικρό σωρό είσαι κοντά στο γιατακι του,από 30/40 έως και 80/100 μετρα Οι μονές που λες είναι της βοσκής του. Αλλά έχω δει και εγώ πολλές φορές σημεία που υπάρχει πρασινάδα το καλοκαίρι να γίνεται όπως το λες δηλαδή πολλές βερβελιθρες (και από διαφορετικούς λαγούς) μαζεμένες σε ένα σημείο διάσπαρτες.
Θα τραβήξω φωτογραφίες την επόμενη φορά για να δεις πως ακριβώς το εννοώ.
 
Χρυσανθε αυτό που έχει παρατηρηθεί εδώ είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις. Δηλαδή εκεί που θα δεις τις πολλές βερβελιθρες μαζεμένες σαν ένα μικρό σωρό είσαι κοντά στο γιατακι του,από 30/40 έως και 80/100 μετρα Οι μονές που λες είναι της βοσκής του. Αλλά έχω δει και εγώ πολλές φορές σημεία που υπάρχει πρασινάδα το καλοκαίρι να γίνεται όπως το λες δηλαδή πολλές βερβελιθρες (και από διαφορετικούς λαγούς) μαζεμένες σε ένα σημείο διάσπαρτες.
Θα τραβήξω φωτογραφίες την επόμενη φορά για να δεις πως ακριβώς το εννοώ.
Μα αυτη ειναι η ομορφια του αδερφε
Καθε τοπος αλλιως ξαι καθε περιοχη αλλιως
Αμα το χεις παρατηρησει εσυ στο τοπο σου τοτε ετσι ειναι!
Σημασια εχει που ξερεις να παρατηρας και να νγαζεις συμπερασματα που θα σε βοηθησουν μετα στο κυνηγι
.shake hands.
 
καλημερα σε ολους.....συνηθως οι λαϊσες αφηνουν πολλες βερβελιες ενω οι αρσενικοι λιγοτερες, μαλλον γιατι οι λαϊσες πιανουν κοντα ενω οι αρσενικοι σουλατσαρουν ολο το βραδυ δεξια και αριστερα...εννοω δεν καθονται πολυ ωρα στο ιδιο σημειο....σημαντικο ρολο φυσικα παιζει και η πυκνοτητα του πληθυσμού που υπαρχει στην περιοχη
 
Όπου πας εσύ μεταναστεύουν οι λαγοί...
ευτυχώς που έχουμε θάλασσα γύρω γύρω και δε φεύγουν τελείως....yel..yel..yel.
Λες .big smile. παντος μετα απο μελετη,οπου βρο βερβελιες στην νεκροτομη η βερβελιες που βγαζω απο μεσα,δεν τεριαζουν στο διαμετριμα της τρυπας τα χηλ δεν μου βιενουν ποτε.very funny.
 
Οι βερβελιθρες δεν ειναι απο τον λαγο που πιανει εκει αδερφε
Ειναι απο αλλους
Γινονται μαζεματα

Στα περιβολια τωρα οι διαδρομες ειναη μικρες φυσικα σε εμας στα νοτια αλλα δεν αλλαζει η φυση του
Οι βερβελιθρες δεν θα ειναι ποτε διπλα στο γιατακι
Τουλαχιστον του λαγου που κυνηγας-ψαχνεις

Οσο πιο μαζεμενες ειναι και πολλες τοσο πιο μακρια εισαι απο το γιατακι αυτου που τις αφησε

Μονες οταν γινονται τοσο πλησιαζεις
Εμάς εδώ λένε οι παλιοί όσο πολλές και μαζεμένες είναι τόσο κοντά είναι.
 
Back
Top