Λαγός

Ναι το χω δει και το χω πραξει
Δεν θα σου κανουν καταδιωξη φυσικα
Ουτε ιχνηλασια απο την βοσκη στο γιατακι
Στα τελευταια ομως εκει που ο λαγος κανει τα πεταγματα και τα μικρα πισοσταυρωματα
θα φερμαρουν τον λαγο πολυ πιο νωρις απο οτι θα τον βγαλουν οι ιχνηλατες
Σε καποιες μερες μαλιστα που ο καιρος ειναι εναντιων των ιχνηλατων θα δεις να περνουν ολη την δουλεια στο σβερκο τους
Οπως ακριβως οι κρητικοι ιχνηλατες που δουλευουν ανεμιστα

Μολις πριν διαβασω το μυνημα σου ο ξα με πηρε τηλ
Πηρε ενα κουταβι σεττερ για να μπει ανεσα στους ιχνηλατες του και με πηρε να του το δουλεψω και να τον βοηθησω

Για να λεμε ομως τα πραματα σωστα
Οποιος νομιζει οτι αμολας ενα σκυλι φερμας και γιμεται λαγοσκυλο εχει απλα μεγαλη φαντασια
Για να το κανεις λαγοσκυλο πρεπει
Η να ξερεις εσυ καλα τον λαγο
Η να χεις μαστορα σκυλι που ιχνηλατα να στο μαθει
Πως;
Μαθαιμει να ξεχωριζει το κλαφουνισμα πριν το βγαλσιμο
Και μπαινει μπροστα φερμαροντας πολυ συντομα τον λαγο
Φυσικα εαν τα σκυλια δεν εχουν μεταξυ τους εχθρες και αντίπαλοτητες
 
Ναι το χω δει και το χω πραξει
Δεν θα σου κανουν καταδιωξη φυσικα
Ουτε ιχνηλασια απο την βοσκη στο γιατακι
Στα τελευταια ομως εκει που ο λαγος κανει τα πεταγματα και τα μικρα πισοσταυρωματα
θα φερμαρουν τον λαγο πολυ πιο νωρις απο οτι θα τον βγαλουν οι ιχνηλατες
Σε καποιες μερες μαλιστα που ο καιρος ειναι εναντιων των ιχνηλατων θα δεις να περνουν ολη την δουλεια στο σβερκο τους
Οπως ακριβως οι κρητικοι ιχνηλατες που δουλευουν ανεμιστα

Μολις πριν διαβασω το μυνημα σου ο ξα με πηρε τηλ
Πηρε ενα κουταβι σεττερ για να μπει ανεσα στους ιχνηλατες του και με πηρε να του το δουλεψω και να τον βοηθησω

Για να λεμε ομως τα πραματα σωστα
Οποιος νομιζει οτι αμολας ενα σκυλι φερμας και γιμεται λαγοσκυλο εχει απλα μεγαλη φαντασια
Για να το κανεις λαγοσκυλο πρεπει
Η να ξερεις εσυ καλα τον λαγο
Η να χεις μαστορα σκυλι που ιχνηλατα να στο μαθει
Πως;
Μαθαιμει να ξεχωριζει το κλαφουνισμα πριν το βγαλσιμο
Και μπαινει μπροστα φερμαροντας πολυ συντομα τον λαγο
Φυσικα εαν τα σκυλια δεν εχουν μεταξυ τους εχθρες και αντίπαλοτητες
Πολύ σωστός όπως πάντα.
Για πες όμως γιατί επέλεξε σεττερ ο ξάδερφος; Υπήρχε κάποιος λόγος ή θέλει να κάνει κι άλλα κυνήγια εκτός από λαγο;
 
τα σεττερ ειναι τρομερα στο λαγο…..
Εχουν αλλα ελατωματα φυσικα στα μερη μας αλλα στην οσμη του λαγου ειναι τρομερα δυνατα
Παντα μιλοντας για αερα και οχι ιχνηλασια σκυλου φερμας
Δεν τα προτιμω για αλλους λογους αλλα ποτε δεν ειμουν υποκειμενικος στα σκυλια επειδη εγω δεν προτιμω μια ρατσα για αλλους λογους
Εχω δει πολυ συνατα ποιντερ στο λαγο
Εχω ζησει μεγαλες στιγμες με ποιντερ στο λαγο
Οπως και με κουρτσχααρ και ντραντχααρ
Ομως την άποσταση που ενα σεττερ πιανει την οσμη του λαγου την εχω δει πολυ περισσοτερα σε σεττερ παρα σε ποιντερ σε συχνοτητα οπως και το παθος τους φιαυτο το θηραμα

Το μονο αλλα που εχω να πω ειναι οτι τα σεττερ αυτα δεν ηταν δικα μου
Ποτε δεν ειχα σεττερ
Και δυσκολα θα αποκτησω
Τα εχω ομως σετεραστια εκτιμηση
Και ειναι χαρα μου να δουλευω μαζι τους
 
Οπως ακριβως οι κρητικοι ιχνηλατες που δουλευουν ανεμιστα
Αμ εδω κάνουν την διαφορά οι κρητικοί ιχνηλάτες σε σχέση με τους "αυτουλάδες" ιχνηλάτες . Αλλά δεν δουλεύουν μονο ανεμιστά. Ιχνηλατούν κιόλας αλλά για μικρές αποστάσεις. Δεν φερμάρουν αλλά είναι αρκετά γρήγοροι και ευέλικτοι που τους πιάνουν κιόλας στο ξεφώλιασμα. Το μεγαλύτερο πλεονεκτημα τους όμως είναι η εξυπνάδα τους και η ταχύτητα τους. Για 3-4 χρόνια είχα ταυτόχρονα έναν κρητικό ιχνηλάτη και ένα beagle. Άριστα και τα 2 στον λαγό. Όταν έπαιρνα τον κρητικό μέσα σε 1-1:30 ώρα τελείωνε το κυνήγι μου είτε με επιτυχία είτε χωρίς. Αν δεν είχε λαγό απλά το καταλάβαινε αμέσως και ερχόταν πίσω και τέλος. Είχε κάνει σε 1 ώρα όλο τον κυνηγότοπο κόσκινο τόσο γρήγορα που δεν προλάβαινα να τον ακολουθήσω. Αντιθέτως με το beagle θα κυνηγούσα όλη μέρα αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να μην πιάσω λαγό. Αν τα έπαιρνα μαζί και τα 2 τότε ήταν απόλαυση. Μόλις έβρισκε ίχνη (σκάρμη το λέμε στην Κρήτη νομίζω ντορό το λέτε στην πάνω ελλάδα) το beagle αναλάμβανε δράση ο κρητικός. Και έτσι δεν ξέφευγε τίποτα. Εκείνα τα 3-4 χρόνια που τα είχα γιατί αργότερα τα ψάκωσαν με φόλες είχα σκοτώσει μόνο εγώ περίπου 25 λαγούς χώρια αυτούς που είχε σκοτώσει ο πατέρας μου και η υπόλοιποι παρέα.

Τα κουτσχαρ στην Κρήτη κάποιοι λίγοι που ξέρουν τα θεωρούν καταπληκτικά στον λαγό. Λένε όμως ότι πρέπει πρώτα να τα μάθεις στον λαγό για να πάρουν το ερέθισμα αλλιώς μαθαίνουν να κυνηγάνε μόνο πουλιά. Το καλό με τα κουτσχαρ ειναι ότι μπορείς με έναν σκύλο να κάνεις όλα τα κυνήγια.
 
Πήγα μια βόλτα το σκύλο σήμερα γιατί λόγω κορονοιου δεν τον είχα βγάλει αρκετές μέρες.
Τρια σηκωματα σε πέρδικες με τις 2 να μη δέχονται τον σκύλο...στη τρίτη όμως είδα μια ωραία φέρμα.
Σε κάποια φάση καταλαβαίνω ότι ο Μπράντυ έψαχνε λαγό. Κάθομαι και τον παρακολουθούσα να δω από που θα τον σηκώσει... Περνάει ένα τέταρτο χωρις αποτέλεσμα οπότε του φωνάζω και προχωράμε. Γύρω στα 40 μέτρα σε ευθεία από κει που έψαχνε πιάνει κάτι το μάτι μου πίσω από ένα ασπαλαθο να κινείται αλλά δε βλέπω ξεκάθαρα άλλη κίνηση... Πιάνω μια πέτρα τη πετάω εκεί....και βλέπω ένα λαγαρο σαν το κύριο να φεύγει προς τα πάνω με το πάσο του.
Ο σκύλος βρήκε το γιατακι του, βρήκε το μέρος που έκατσε μετά που σηκώθηκε αλλά δε μπορουσε να πάρει το φεύγα του.
Αν ήταν Νοέμβριος 2 πέρδικες και ένας λαγός θα ήταν στο γιλέκο...
 
Τον είδα πρωί πρωί σήμερα μέσα στον ποταμό απ' το αυτοκίνητο...η άμμο τον μαρτύρησε όπως το χιόνι.
Ήθελα να τραβήξω όλη τη πορεία που έκανε πάνω στην άμμο για να το δείτε αλλά πάτησε ο σκύλος και τα έκανε....



IMG_20220220_065537.jpgπιο κάτω αλλοι 2 είχαν τσακωθεί το βράδυ...Και λίγο πιο ψηλά εφυγε ένας από κάτω μου...τον ξανασηκωσε ο Μπράντυ καμία 50 άρια μέτρα πιο κατω...IMG_20220220_091019.jpg
 
Πήγα μια βόλτα το σκύλο σήμερα γιατί λόγω κορονοιου δεν τον είχα βγάλει αρκετές μέρες.
Τρια σηκωματα σε πέρδικες με τις 2 να μη δέχονται τον σκύλο...στη τρίτη όμως είδα μια ωραία φέρμα.
Σε κάποια φάση καταλαβαίνω ότι ο Μπράντυ έψαχνε λαγό. Κάθομαι και τον παρακολουθούσα να δω από που θα τον σηκώσει... Περνάει ένα τέταρτο χωρις αποτέλεσμα οπότε του φωνάζω και προχωράμε. Γύρω στα 40 μέτρα σε ευθεία από κει που έψαχνε πιάνει κάτι το μάτι μου πίσω από ένα ασπαλαθο να κινείται αλλά δε βλέπω ξεκάθαρα άλλη κίνηση... Πιάνω μια πέτρα τη πετάω εκεί....και βλέπω ένα λαγαρο σαν το κύριο να φεύγει προς τα πάνω με το πάσο του.
Ο σκύλος βρήκε το γιατακι του, βρήκε το μέρος που έκατσε μετά που σηκώθηκε αλλά δε μπορουσε να πάρει το φεύγα του.
Αν ήταν Νοέμβριος 2 πέρδικες και ένας λαγός θα ήταν στο γιλέκο...
Στρατή Καλημέρα!:)

Να σε ρωτήσω κάτι...

Χωρίς σκυλιά, ας πούμε τύπου "περπατητό", "ποδαροκάρτερο" όπως θες πες το , έχεις χτυπήσει λαγούς? πιο εύκολα έτσι η οχι σε σχέση όταν είσαι με τα σκυλιά?
 
Στρατή Καλημέρα!:)

Να σε ρωτήσω κάτι...επιτυ

Χωρίς σκυλιά, ας πούμε τύπου "περπατητό", "ποδαροκάρτερο" όπως θες πες το , έχεις χτυπήσει λαγούς? πιο εύκολα έτσι η οχι σε σχέση όταν είσαι με τα σκυλιά?
Ναι Γιάννη. Παλιότερα που δεν είχα σκύλο έτσι κυνηγούσα με τον πατέρα μου.
Σαφώς με το σκύλο τα πραγματα είναι ευκολότερα και με πιο ωραίες φάσεις και μεγαλύτερη επιτυχία.
 
Ναι Γιάννη. Παλιότερα που δεν είχα σκύλο έτσι κυνηγούσα με τον πατέρα μου.
Σαφώς με το σκύλο τα πραγματα είναι ευκολότερα και με πιο ωραίες φάσεις και μεγαλύτερη επιτυχία.
Ο φίλος στο νησί, που πάμε με τα σκυλάκια του στα κουνέλια, κάνει συνήθως τα διπλάσια και τριπλάσια από μένα ...

Βέβαια έχει 4 γκέκικα φωτιά...και οι πληθυσμοί έχουν μειωθεί πολύ...

Μ' αρέσει πολύ και εμένα , αλλα προτιμώ το περπατητό, δεν ξερω ...ιδιοτροπίες...

Υ.Γ: οι λοιποί όμως πάνω στο νησί, ακούω μόνο, πενιχρά αποτελέσματα,...κάτω απ' τα δικά μου...
 
Ο φίλος στο νησί, που πάμε με τα σκυλάκια του στα κουνέλια, κάνει συνήθως τα διπλάσια και τριπλάσια από μένα ...

Βέβαια έχει 4 γκέκικα φωτιά...και οι πληθυσμοί έχουν μειωθεί πολύ...

Μ' αρέσει πολύ και εμένα , αλλα προτιμώ το περπατητό, δεν ξερω ...ιδιοτροπίες...

Υ.Γ: οι λοιποί όμως πάνω στο νησί, ακούω μόνο, πενιχρά αποτελέσματα,...κάτω απ' τα δικά μου...
Δεν ξεκινας να περπατας και κανεις κουνελια και λαγους καπετανιε μου
Θελει να ξερεις να διαβαζεις τον τοπο τα ιχνη τα σημαδια…….
Θελει παρατηρηση
Οπως και ολα τα κυνηγια……
Αν απλα περπατας μονο τυχαια και αν….
 
...να ξέρεις να διαβάζεις τον τόπο τα ίχνη τα σημάδια…….θέλει παρατήρηση...
.shake hands.
...έχω ξοδέψει χρόνια, ώρες ατελείωτες, στο Αγριοκούνελο, Χρύσανθε...ιδρώτας πολύς...

Υ.Γ: ...και πάλι με γελάνε ε; απίστευτο πράγμα η Φύση!!!
 
Ο φίλος στο νησί, που πάμε με τα σκυλάκια του στα κουνέλια, κάνει συνήθως τα διπλάσια και τριπλάσια από μένα ...

Βέβαια έχει 4 γκέκικα φωτιά...και οι πληθυσμοί έχουν μειωθεί πολύ...

Μ' αρέσει πολύ και εμένα , αλλα προτιμώ το περπατητό, δεν ξερω ...ιδιοτροπίες...

Υ.Γ: οι λοιποί όμως πάνω στο νησί, ακούω μόνο, πενιχρά αποτελέσματα,...κάτω απ' τα δικά μου...
Κοίτα να δεις τώρα...ο πατέρας μου έφερνε πολλους λαγούς σπίτι, γιατί όπως λέει κι ο Χρύσανθος, ήξερε που περίπου αρέσει στον λαγό να κάθεται ανάλογα τον καιρό,την εποχή κτλ.... Κρατούσε λοιπόν το 16αρι του και ένα ραβδάκι και χτυπούσε Μ αυτό εκεί που πίστευε ότι κάθεται ο λαγός.
Βέβαια αν συγκρινεις πριν 20-30 χρόνια τους λαγούς που χτυπούσε και τώρα και λόγω ηλικίας και λόγω μειωμένου αριθμού θηραμάτων τα πράγματα έχουν αλλάξει....
Πραγματικά στο λέω χωρίς σκύλο δε θα κυνηγούσα τώρα...η όλη φάση του κυνηγιού και των εκπαιδευτικών είναι άλλο πράγμα παρέα με τον σκυλάκο...
 
Κοίτα να δεις τώρα...ο πατέρας μου έφερνε πολλους λαγούς σπίτι, γιατί όπως λέει κι ο Χρύσανθος, ήξερε που περίπου αρέσει στον λαγό να κάθεται ανάλογα τον καιρό,την εποχή κτλ.... Κρατούσε λοιπόν το 16αρι του και ένα ραβδάκι και χτυπούσε Μ αυτό εκεί που πίστευε ότι κάθεται ο λαγός.
Βέβαια αν συγκρινεις πριν 20-30 χρόνια τους λαγούς που χτυπούσε και τώρα και λόγω ηλικίας και λόγω μειωμένου αριθμού θηραμάτων τα πράγματα έχουν αλλάξει....
Πραγματικά στο λέω χωρίς σκύλο δε θα κυνηγούσα τώρα...η όλη φάση του κυνηγιού και των εκπαιδευτικών είναι άλλο πράγμα παρέα με τον σκυλάκο...
.shake hands.

...είμαι βέβαιος οτι η παρέα του σκυλιού, και οχι μόνον αλλα και η βοήθεια του, κάνουν μεγάλη διαφορά, και την βλέπω και στην πράξη εξάλλου...

...από την άλλη η μείωση των θηραμάτων κάνει και την μεγάλη διαφορά, ανάμεσα στον ένα τρόπο και τον άλλο....
 
Από το χωριό ξέρω και εγώ άτομο που κυνηγούσε λαγό και μπεκάτσα μόνος εντελώς χωρίς σκύλο με επιτυχίες.Τώρα κατά πόσο σε καλό καιρό και ανώμαλο έδαφος τι να διαβάσεις...Παλιά όπως είπε ο Στράτος είχε πληθώρα και αν έβγαζαν τύπωναν μέρος γιατάκι και ξαναπήγαιναν.Τώρα να το κάνεις αυτό πρέπει να είσαι παλιός αλλά και πάλι θα φας τα λυσσακά σου διότι πολλά μέρη μοιάζουν και σε ξεγελάνε...Σίγουρα μπορώ να γράψω και άλλα που δεν έρχονται τώρα διότι είναι επιστήμη ολόκληρη.
 
Δεν
Από το χωριό ξέρω και εγώ άτομο που κυνηγούσε λαγό και μπεκάτσα μόνος εντελώς χωρίς σκύλο με επιτυχίες.Τώρα κατά πόσο σε καλό καιρό και ανώμαλο έδαφος τι να διαβάσεις...Παλιά όπως είπε ο Στράτος είχε πληθώρα και αν έβγαζαν τύπωναν μέρος γιατάκι και ξαναπήγαιναν.Τώρα να το κάνεις αυτό πρέπει να είσαι παλιός αλλά και πάλι θα φας τα λυσσακά σου διότι πολλά μέρη μοιάζουν και σε ξεγελάνε...Σίγουρα μπορώ να γράψω και άλλα που δεν έρχονται τώρα διότι είναι επιστήμη ολόκληρη.
Δεν πεζει ρολο το εδαφος Χριστο
Αυτος που διαβαζει το εδαφος το κανει
Η διαφορα ειναι καθαρα στην πιεση που εχει ενα θηραμα συον εκαστοτε τοπο
Αυτο πρεπει να λαμβανετε υποψην
οταν αυτη η πιεση ειναι περαν του κανονικου το θηραμα πρεπει να προσαρμοστει και το κανει
Οταν περασει η πιεση και αυτο το επιπεδο ομως ερχετε η μειωση
Και η πιεση αυτη αποδεδειγμενα δεν ερχετε με νομιμους τροπους κυνηγιου
Ειτε παρανομοι τροποι θα ειναι ειται μπαμπεσικοι( πολλοι σκοποι, πολλα σκυλια, κλεψιες, φολες- θηλιες, φωτα, εχει πολλη βρωμια μεσα και ας μην ειναη παρανομα καποια πραματα)
Δυστυχως η ταπελα της καρπωσης βαζει στο περιθωριο τον τροπο υλοποιηση της
Το μονο που εχει σημασια για πολλους ειναι το αποτελεσμα
Και επειδη η καρπωση ειναι κατι που οκοι μας θελουμε
Ειναι αναποσπαστο μερος του κυνηγιου
Αυτοι που την θελουν χωρις κοπο και μοχθο
Δυστυχως την υλοποιουν μπαμπεσικα
 
Back
Top