Λαγός

Στα χωριά του πατέρα μου στην Κυνουρία υπάρχει τσοπάνης-κυνηγός που ξεκινά τα κουτάβια αποκλειστικά στην αλεπού και μετά τους την κόβει και τα ρίχνει στο λαγό.

Το τι αντοχές και μανία έχουν στο βγάλσιμο και στη δίωξη μετά που πέφτουν στο λαγό μόνο αν το δεις και τα ακούσεις μπορείς να το πιστέψεις και δεν ξαναπανε αλεπού, κουνάβι, ζαρκάδι με τίποτα ακόμα και μπροστά τους να τα δουν...

Κάποια σκυλιά πάνε στην αλεπού από τεμπελιά ή περιορισμένη οσφρητική ικανότητα.. Κάποια άλλα όμως πάνε από άσβηστη μανία στο ντορό... Το θέμα είναι να το κατευθύνεις σωστά εκεί που θες, και πολύ λίγοι μπορούν να το κάνουν αυτό άπαξ και πάρει δρόμο στην αλεπού ο σκύλος και γλυκαθεί...
σιγουρα δεν δαγκωνουν αλεπου. Μαθαινει μονο τα κουταβια να ακολουθουν ντορο και μετα τα ματωνει με λαγο
 
Αν ξέρεις τον τρόπο, την κόβει μαχαίρι ... αλλά όπως είπα λίγοι ή ελάχιστοι ξέρουν να το κάνουν...
Έχω ακούσει ότι μπορεί να φανταστεί ανθρώπου νους.
Πράγματα που δεν γράφονται.
Κανένα σκυλί δεν έγινε αιθέρας.
Απολύτως κανένα.
Ίσως ο παππούς να έχει βρει τον τρόπο.
Σε κάποια μέρη (κάμπος) μπορεί να δουλεύει.
Σε μέρη με πέτρα το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο.
Βέβαια τίποτα δεν αποκλείεται ...
 
Μια σκύλα Γκριφον που κληρονόμησα από το συγχωρεμενο τον θείο μου όταν πέθανε. Ο θείος ήταν τσοπάνης και το σκυλί ήταν ελεύθερο στο χωριό. Κυνηγούσε και λαγό και αλεπού. 6χρονων την πήρα και δεν είχε δαγκώσει λαγό ποτέ. Ο θείος κυνηγούσε με τα δικά μας σκυλιά στην παρέα. Και όταν γεννούσαν τα ζώα του κυνηγούσε στο χωριό μόνος του σε ένα δύσκολο τόπο για να βαρεσεις μόνος σου λαγό. Την πρώτη χρονιά που την έριξα στην ομάδα βαρεσαμε 35 λαγούς. Την δεύτερη χρονιά έκοψε την αλεπού από μόνη της. Σε βαθμό μάλιστα που μπροστά στα μούτρα της να έφευγε η αλεπού αυτή γυρναγε πίσω σε μένα. Δεν χρησιμοποίησα ρεύμα ούτε την μάλωσα ποτέ. Από μόνη της την έκοψε λόγω πληθώρας λαγού που δάγκωσε. Πέθανε φέτος λίγο πριν ανοίξει το κυνήγι στα 14 χρόνια της. Το ίδιο ακριβώς συνεβει και με μια σκύλα που πήρε ο ξάδερφος μου απ' τον πεθερό του.
 
στο διπλανο σπιτι στο χωριο μου , ειχε ο γειτονας μια σκυλα γκεκα - κοκονι για τις κοτες. Η κοιλια της απειχε 10εκ απο το εδαφος , τοσο κοντα ποδια ειχε. Λυθηκε μια βραδυα και το πρωι μας ακολουθησε στο λαγο. Χαζευε στα ποδια μας και οταν τον εβγαλαν τα αλλα, τι διωξη ηταν αυτη που του εκανε ; τον πηραμε γρηγορα και δεν δωσαμε σημασια. Ε λοιπον αυτο το σκυλι , οταν τον αφηναν τα αλλα μετα απο μια ωρα, συνεχιζε μονο του και το ακουγες αργα το απογευμα στο απεναντι βουνο να κυνηγαει ακομα. Παντα ερχοταν την επομενη σπιτι διαλυμενο, και αυτο στα κακοτραχαλα της κεντρικης Πινδου. Φαγαμε ενα καλοκαιρι με τον ξαδερφο μου , μονο του στο βουνο. Δεν καταφερε να σηκωσει ποτε.
 
Η δικη μου άποψη δεν καταδικαζει τα σκυλια στο βιντεο
Οχι εαν δεν τα δω σε ξεφωλιασματα λαγοθ τουλαχιστον
Αμοιρα ευθυνων δεν τα λεω
Αλλα βλεπω οτι ο λαγος δεν ειναι σε γιατακι
Ειναι λαγος που προφανως εχει ξεσυρει και πιανει εκει προχειρα
Και το εχω δει παρα πολλες φορες απο λαγοσκυλα με πολλους λαγους στο ενεργητικο τους να μην μπορουν υπο καποιες συνθηκες να ακολουθησουν λαγο που εχει ξεσυρει
Ο λαγος αφηνει οσμη πριν γιατακιασει και οσο ειναι στο γιατακι αλλα οσο και αν ακουγεται παραξενο αφηνει πολυ ελαχιστη μετα το σηκωμα
Καποιες φορες υπο καποιες συνθηκες τα σκυλια δεν μπορουν να πιασουν αυτη την οσμη
Η εαν την πιασουν την χανουν ευκολα
Δεν ξερω τι συνθηκες επικρατουν στο βιντεο
Ουτε την ηλικια τους η την πειρα τους
Ισως παλι να ειναι τα λεγομενα σκυλια φαβλαταδες
Φωναζουν πολυ και μεχρι εκει
Ομως δεν μπορω μα τα κρινω μονο και μονο απο αυτο το βιντεο οσο και αν το θεαμα πραγματικα ειναι αποκαρδιωτικο
Σιγουρα σε απογοητευει αλλα δεν ειναι παντα ασπρο μαυρο καποιες καταστασεις
 
Φρέσκο βιντεακι...
Δεν μπορω να κρίνω αλλά όπως τα λέει δεν πρεπει να έχει άδικο..

Συνηθως τα νεαρα αρσενικα ειναι ποιο ευαλωτα στην αλεπου λογο της ορμης και της ανυπακοης που εχουν
Αν καποιος εχει την δυνατοτητα να ξεκινησει απο μικρο ενα λαγοσκυλο
διπλα σε μια σκυλα μαστορισσα
δεν θα αντιμετωπισει κανενα προβλημα για κυνηγι αλλων θηραματων η ζωντανων πχ κατσικια κτλ
Ολα χρειαζονται ελενγχο προσωπικο αγωνα αμετρητες ωρες εκπαιδευτικων
και καλη θεληση για το καλυτερο αποτελεσμα
Ακομα και στην περιπτωση μια πρωτης επαφης του σκυλιου με την αλεπου
ο Κυνηγος θα πρεπει να λαβει τα απαραιτητα μετρα ακομα και αλλαγη τοπου
για λιγο καιρο ωστε να μειωθει η πιθανοτητα της επαναληψης
Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα το σκυλι να παθιαστει με την αλουπα
εκτος οτι καταστρεφεται ο αγωνας και οι θυσιες
στις περισσοτερες των περιπτωσεων η απωλεια του σκυλιου ειναι μονοδρομος
 
Σιγουρα σε απογοητευει αλλα δεν ειναι παντα ασπρο μαυρο καποιες καταστασεις
Έτσι είναι.
Έχει τύχει και σε εμένα, όχι όμως τόσο τραγικό περιστατικό.

Το μπράβο σε αυτό το βίντεο πάει στην ψυχραιμία του λαγού.

Αν είναι βίντεο σε κυνήγι και όχι σε κλειστό κτήμα με 50 ζώα μέσα.
 
Έτσι είναι.
Έχει τύχει και σε εμένα, όχι όμως τόσο τραγικό περιστατικό.

Το μπράβο σε αυτό το βίντεο πάει στην ψυχραιμία του λαγού.

Αν είναι βίντεο σε κυνήγι και όχι σε κλειστό κτήμα με 50 ζώα μέσα.
Η αληθεια ειναι οτι αυτο σκεφτηκα και εγω
Κλειστο κτημα
Ο αγριος λαγος σπανια θα λουφαξει ετσι σε καθαρο μετα το σηκωμα
Το κανει αλλα σε συνδιασμο με αλλα στοιχεια οπως πυκνο διπλα καο στο καθαρο υψομετρικη διαφορα η νεροφαγωματα
Συνηθες κακο των περιφραγμενων οταν αυτα εχουν πολλους λαγους ειναι οι πολλες και μπλεγμενες οσμες
Τα σκυλια πολυ πιθανον να ιχνηλατουν αλλο λαγο και οχι αυτον που βλεπουμε να πιανει εκει προχειρα(και αυτο ειναι το σωστο- να μην μπλεκουν τα ιχνη)
Δεν μπορουμε απο το βιντεο να βγαλουμε αυμπερασμα
 
Παιδιά έχω πολύ δικό μου άνθρωπο κολλητό που αγόρασε αλουποσκυλο 1200€ 7 ετών. Ήταν θηλυκό καθαρόαιμο από μια γραμμή αίματος παλιά απ' τα μέρη του που την ήξερε καλά. Τα παιδιά που την είχαν την επέστρεψαν σε αυτόν που την γέννησε γιατί κυνηγάνε πολύ αλεπού. Η σκύλα είχε πολύ δίωξη στην αλεπού και που και που κυνηγαγε και κάνα λαγό. Την αγόρασε με την προοπτική να την ζευγαρώσει με ένα πολύ καλό σερνικο που είχε τότε και να μην χαθούν τα αίματα της. Κι αν καταφέρει να την κάνει να κυνηγάει λαγό έχει καλώς. Με χρήση ρεύματος την έκανε να κυνηγάει μόνο λαγό. Τίποτε άλλο. Η σκύλα έγινε δασκάλα όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο. Πήρε και μια γέννα της που έδωσε πολύ καλά σκυλιά. Ένα από αυτά το είχα εγώ μέχρι πέρσυ που πέθανε 12 χρόνων. Εγώ προσωπικά δεν θα επιχειρούσα ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν το άκουσα, δεν μου το είπανε, το είδα με τα ίδια μου τα μάτια. Ο φίλος ήρθε και στα μέρη μου και κυνηγήσαμε μαζί με αυτήν την σκύλα. Η σκύλα κυνήγησε μέχρι τα 14 και πέθανε στα 18.
 
Τον τελευταίο λαγό που πιάσαμε...τον ψάχνουν τα σκυλιά ένα τέταρτο εκεί γύρω.... φεύγουν τα 2 σκυλιά από μένα και πάνε προς τα άλλα τρία...από πίσω τους ακριβώς στο ίδιο μονοπάτι φεύγει και ο λαγός....δε του ρίχνω γιατί ήμουν στη ίδια ευθεία με τον συγκυνηγο μου..
Μόλις τραβήχτηκαν πιο πάνω τα σκυλιά συναντιομαστε με το φίλο και μιλούσαμε 3-4 λεπτά γυρνάνε τα σκυλιά προς τα εμάς και σε κάποια φάση μου φωνάζει "νατον σηκώθηκε από τα πόδια μου"... Με 5 σκυλιά και 2 κυνηγούς ήταν στα πόδια μας μέσα και δε σηκώθηκε μέχρι που τον άγγιξε η σκυλίτσα...να σημειωθεί ότι δεν είχε κανονικό γιατακι...καθόταν στην άκρη ενός ασπαλαθου για να τον βλέπει ο ήλιος.
 
Δεκεμβρης 2014
Τελταυταια κυριακη λαγου
Ειμαι σε ημιορεινο χωριο με τον κουμπαρο μου και τον πεθερο του
Εγω με τα σκυλια φερμας μου - λαγοσκυλα μου και αυτοι με τα δικα τους ημιαιμα
Τα σκυλια τους ηταν αριστα με παρα πολλα ξεφωλιασματα και κυνηγια ακουραστο ολη μερα
Σκυλια που τα ηξερα και τα χα δει πολλες φορες στην δουλεια και το αποτελεσμα
Η ωρα εχει παει 11
Ζεστη αβαρταχτη και δεν εχουμε παρει ακομη ουτε καν οσμη!
Ειμαστε σε ενα πυκνο ντυμενο βαρια, με κλιση μεσοπλευρα στην ενωση των δυο πλευρων του βουνου
Η κουρτσχαρινα ξεκινα ιχνηλασια και μενει σε ενα σημειο να επιμενει κανοντας αλωνια
Τα ημιαιμα εχουν βρει την μυρωδια αλλα γρξγορα την αφηνουν και φευγουν
Μαζι προχωρα και ο κουμπαρος κου με το αλλο καρτερι
Μενω μονο εγω επιμενοντας αφου η σκυλα δεν κανει λαθος
Μαζι μου και ο πεθερος του κουμπαρου μου που δεν εχει οπλο καθως ειναι με σπασμενο χερι στον γυψο
Εχει περασει περιπου μιση ωρα
Στο ιδιο σημειο πανω κατω συνεχεια
Ο λαγος εχει κανει αλμα απο το μονόπατι και εχει πιασει σε ενα μικρο θαμνο στον κατηφορο πιο κατω
Ολα τα σκυλια περασαν απο εκει και εφυγαν
Μονο η κουρτσχαρινα επεστρεφε πισω συνεχεια και εμενε εκει να επιμενει
Ξαφνικα μενει σε φερμα
Την αφηνω και λεω στον πεθερο του κουμπαρου
-Τωρα μαστορα;
-Αν μπορεσω να ριξω εδω μεσα και μονο μια
-Λαγος ειναι;
-εσυ τι λες του λεω!!!

Ετοιμαζομε και μαλιστα χωρις καμια αυτοπεποιθηση να τον κρατησω
Ειναι πολυ πυκνο το κοματι
Δινω εντολη και η σκυλα τον πιανει στο γιατακι
Εαν δεν ειχα σκυλια φερμας ο λαγος αυτος θα εμενε πισω
Θα χαμε περασει ολοι και θα συνεχιζαμε
Και ομως τα σκυλια που ειχαμε μαζι ηταν αποδεδειγμενα αριστα με πολλους λαγους μεσα στην σεζον
Δεν πρεπει να κρινουμε τα σκυλια απο μεμονομενα περιστατικα
Ακομη και με ευνοικο καιρο, εχουν και αυτα τις κακες τους μερες
Ειναι και λαγοι δασκαλοι καποιες φορες
Ειναι και αλλα πολλα
Καλα να περναμε και καθε φορα να μαθαινουμε
 
Δεκεμβρης 2014
Τελταυταια κυριακη λαγου
Ειμαι σε ημιορεινο χωριο με τον κουμπαρο μου και τον πεθερο του
Εγω με τα σκυλια φερμας μου - λαγοσκυλα μου και αυτοι με τα δικα τους ημιαιμα
Τα σκυλια τους ηταν αριστα με παρα πολλα ξεφωλιασματα και κυνηγια ακουραστο ολη μερα
Σκυλια που τα ηξερα και τα χα δει πολλες φορες στην δουλεια και το αποτελεσμα
Η ωρα εχει παει 11
Ζεστη αβαρταχτη και δεν εχουμε παρει ακομη ουτε καν οσμη!
Ειμαστε σε ενα πυκνο ντυμενο βαρια, με κλιση μεσοπλευρα στην ενωση των δυο πλευρων του βουνου
Η κουρτσχαρινα ξεκινα ιχνηλασια και μενει σε ενα σημειο να επιμενει κανοντας αλωνια
Τα ημιαιμα εχουν βρει την μυρωδια αλλα γρξγορα την αφηνουν και φευγουν
Μαζι προχωρα και ο κουμπαρος κου με το αλλο καρτερι
Μενω μονο εγω επιμενοντας αφου η σκυλα δεν κανει λαθος
Μαζι μου και ο πεθερος του κουμπαρου μου που δεν εχει οπλο καθως ειναι με σπασμενο χερι στον γυψο
Εχει περασει περιπου μιση ωρα
Στο ιδιο σημειο πανω κατω συνεχεια
Ο λαγος εχει κανει αλμα απο το μονόπατι και εχει πιασει σε ενα μικρο θαμνο στον κατηφορο πιο κατω
Ολα τα σκυλια περασαν απο εκει και εφυγαν
Μονο η κουρτσχαρινα επεστρεφε πισω συνεχεια και εμενε εκει να επιμενει
Ξαφνικα μενει σε φερμα
Την αφηνω και λεω στον πεθερο του κουμπαρου
-Τωρα μαστορα;
-Αν μπορεσω να ριξω εδω μεσα και μονο μια
-Λαγος ειναι;
-εσυ τι λες του λεω!!!

Ετοιμαζομε και μαλιστα χωρις καμια αυτοπεποιθηση να τον κρατησω
Ειναι πολυ πυκνο το κοματι
Δινω εντολη και η σκυλα τον πιανει στο γιατακι
Εαν δεν ειχα σκυλια φερμας ο λαγος αυτος θα εμενε πισω
Θα χαμε περασει ολοι και θα συνεχιζαμε
Και ομως τα σκυλια που ειχαμε μαζι ηταν αποδεδειγμενα αριστα με πολλους λαγους μεσα στην σεζον
Δεν πρεπει να κρινουμε τα σκυλια απο μεμονομενα περιστατικα
Ακομη και με ευνοικο καιρο, εχουν και αυτα τις κακες τους μερες
Ειναι και λαγοι δασκαλοι καποιες φορες
Ειναι και αλλα πολλα
Καλα να περναμε και καθε φορα να μαθαινουμε
Ένα κουρτσχααρ έχω δεί ότι μπορεί να συνεργαστεί με ιχνηλάτες στο κυνήγι του λαγού και να τελειώσει κάποιες φάσεις κοντά στο ξεφωλιασμα....δεν μπορεί να βοηθήσει σε μεγάλη δίωξη... δεν το έχω δει εγώ να το πω πιο σωστά...
Αλλά σκυλιά Φέρμας έχεις δει να το κάνουν Χρυσανθε;
 
Ένα κουρτσχααρ έχω δεί ότι μπορεί να συνεργαστεί με ιχνηλάτες στο κυνήγι του λαγού και να τελειώσει κάποιες φάσεις κοντά στο ξεφωλιασμα....δεν μπορεί να βοηθήσει σε μεγάλη δίωξη... δεν το έχω δει εγώ να το πω πιο σωστά...
Αλλά σκυλιά Φέρμας έχεις δει να το κάνουν Χρυσανθε;
Στην συχνότητα που θα το κάνουν το κουρτσχααρ και το ντρατχααρ δεν πιστεύω να υπάρχουν δεν μιλάω για εξαιρέσεις
Εμένα η κουρτσχααρ που είχα σε λαγό δεν έτυχε να μου κάνει μεγάλη δίωξη 500-600 μέτρα βαριά και τον έχανε στο ζαρκάδι όμως όπως είναι φυσιολογικό το πήγαινε αρκετά
Και είναι και ο μόνος λόγος που κολλάω στο να ξαναπάρω κουρτσχααρ γιατί έχει γεμίσει ο τόπος από ζαρκάδια
Όχι ότι υπήρχε φόβος να χαθεί περίμενα και γύριζε πάλι εκεί που ήμουν
Παρόλο που ήταν σκυλί που άκουγε όταν έπεφτε σε ζαρκάδι τίποτα είτε φώναζα είτε όχι ήταν το ίδιο θα το πήγαινε μέχρι εκεί που ήθελε και μετά θα γύρναγε
 
Ένα κουρτσχααρ έχω δεί ότι μπορεί να συνεργαστεί με ιχνηλάτες στο κυνήγι του λαγού και να τελειώσει κάποιες φάσεις κοντά στο ξεφωλιασμα....δεν μπορεί να βοηθήσει σε μεγάλη δίωξη... δεν το έχω δει εγώ να το πω πιο σωστά...
Αλλά σκυλιά Φέρμας έχεις δει να το κάνουν Χρυσανθε;
Εννοεις μεγαλη διωξη Στρατο;
Η να συμεργαζονται με ιχνηλατες;
 
Στην συχνότητα που θα το κάνουν το κουρτσχααρ και το ντρατχααρ δεν πιστεύω να υπάρχουν δεν μιλάω για εξαιρέσεις
Εμένα η κουρτσχααρ που είχα σε λαγό δεν έτυχε να μου κάνει μεγάλη δίωξη 500-600 μέτρα βαριά και τον έχανε στο ζαρκάδι όμως όπως είναι φυσιολογικό το πήγαινε αρκετά
Και είναι και ο μόνος λόγος που κολλάω στο να ξαναπάρω κουρτσχααρ γιατί έχει γεμίσει ο τόπος από ζαρκάδια
Όχι ότι υπήρχε φόβος να χαθεί περίμενα και γύριζε πάλι εκεί που ήμουν
Παρόλο που ήταν σκυλί που άκουγε όταν έπεφτε σε ζαρκάδι τίποτα είτε φώναζα είτε όχι ήταν το ίδιο θα το πήγαινε μέχρι εκεί που ήθελε και μετά θα γύρναγε
Μπράβο Γιώργο ξέχασα τα ντρατχααρ που λογικά πρέπει να κάνουν το ίδιο πράγμα. Αν μου πάνε καλά τα πράγματα θέλω να πάρω ένα θυληκο κουρτσχααρ...αν είναι και κόρη του δικού μου...ακόμα καλύτερα...
 
Back
Top