Λαγός

Περιοχή
ΑΡΓΟΛΙΔΑ
Καλησπερα στην παρεα,υπαρχει καποιος φιλος εδω ,που αν κυνηγαει τον λαγο με winchester sx3-4 ,να μου πει τι τσοκ χρησιμοποιει με αυτο το οπλο?

Εγώ κυνηγάω με μαξους που έχει ίδια τσοκ και χρησιμοποιώ carlson ported 2*

tsakalos

Moderator
Όνομα
Greg
Καλησπερα στην παρεα,υπαρχει καποιος φιλος εδω ,που αν κυνηγαει τον λαγο με winchester sx3-4 ,να μου πει τι τσοκ χρησιμοποιει με αυτο το οπλο?
Με sx3 όταν πάω για λαγό και κάθομαι καρτέρι σε ελατοδάσος βάζω ή brain MR ή carlsons LM. Έχω δει πως λόγω υψομέτρου κια τα δυο έχουν απόδοση πιο σφιχτή από ότι στις ελιες στις τσίχλες και είναι μια χαρά για το κυνήγι του λαγού σε αποστάσεις από 20 έως 35 μέτρα χοντρικά. Σε τσαγιές και εντελώς σπανά αλπικα μέρη που μπορεί να δεις και να ντουφεκίσεις πιο μακριά και τα καρτέρια όχι το ίδιο στάνταρντ βάζω το signature plus το Μ (***) που έχει πιο έντονα κέντρα και που στα 1700+ υψόμετρο σφίγγει ακόμα περισσότερο.

Περιοχή
ΑΡΓΟΛΙΔΑ
Με sx3 όταν πάω για λαγό και κάθομαι καρτέρι σε ελατοδάσος βάζω ή brain MR ή carlsons LM. Έχω δει πως λόγω υψομέτρου κια τα δυο έχουν απόδοση πιο σφιχτή από ότι στις ελιες στις τσίχλες και είναι μια χαρά για το κυνήγι του λαγού σε αποστάσεις από 20 έως 35 μέτρα χοντρικά. Σε τσαγιές και εντελώς σπανά αλπικα μέρη που μπορεί να δεις και να ντουφεκίσεις πιο μακριά και τα καρτέρια όχι το ίδιο στάνταρντ βάζω το signature plus το Μ (***) που έχει πιο έντονα κέντρα και που στα 1700+ υψόμετρο σφίγγει ακόμα περισσότερο.

Τα δύο πρώτα χρόνια με την μαξους έριχνα με 3* και είχα πολύ καλά αποτελέσματα. Αλλά αφού το όπλο είχε κάτσει πολύ καλά πάνω μου του έβαλα το 2* το οποίο πρέπει να βγαίνει σαν 2.5* στην πραγματικότητα. Έχω πάρει και αρκετούς κοντινούς λαγούς οπότε δεν βγαίνει από πάνω. Σε αφτερ μάρκετ έχω 3 τσοκ. Ένα 2* ένα 3* και ένα 4*. Οπότε είμαι καλυμμένος πιστεύω για όλες τις αποστάσεις.

3 φορές με 4 φορές μάξιμουμ το χρόνο. Από Γενάρη μέχρι Αύγουστο. Στις 42 μέρες γεννάει η λαγινα
Σε καρτέρι τσίχλας σήμερα καθώς έφτανα σηκώθηκε ένα γεράκι από το έδαφος και κάτι έπεσε από τα πόδια του…Όταν πήγα κοντά αντίκρισα ένα μικρό λαγουδάκι φρέσκο το οποίο δεν πρέπει να ξεπερνούσε τα 200-300 γραμμάρια…Μου έκανε εντύπωση για αυτό και το ερώτημα μου…Ευχαριστώ για την απάντηση!

Περιοχή
Λέρος - Δωδεκάνησος
Όνομα
ioannis
Σε καρτέρι τσίχλας σήμερα καθώς έφτανα σηκώθηκε ένα γεράκι από το έδαφος και κάτι έπεσε από τα πόδια του…Όταν πήγα κοντά αντίκρισα ένα μικρό λαγουδάκι φρέσκο το οποίο δεν πρέπει να ξεπερνούσε τα 200-300 γραμμάρια…Μου έκανε εντύπωση για αυτό και το ερώτημα μου…Ευχαριστώ για την απάντηση!
Νίκο με την αφορμή...
Το τι ζημιά κάνουνε τα αρπακτικά , ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ!!!
Στο νησί οι κουρούνες είναι ΧΙΛΙΑΔΕΣ!!! Πέρδικα - Κουνέλι τα ρημάζουνε!!!
Να μην πω ότι οι αγριόγατες πάνε "ποδαροκάρτερο" κανονικό!!!!ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!!!
Και σου λένε οι οικολόγοι- φιλόζωοι τα δικά τους...:mad: ( αμολάνε στο βουνό τα γατάκια να γίνουν "τίγρεις" των ορέων!!!!)
ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΟΥΦΕΚΑΝΕ ON SIGHT!!!
ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ!!!!