Λαγός

Με τα πόδια .yelling.
Ήμουν δεκαοχταρης και καθόμουν με μια παρέα λαγοκυνηγους μεγάλους σε ηλικία. Έλεγε λοιπόν ένας πως βγήκε ο λαγός, πώς τον ντουφεκισε και του έφυγε. Του λέω μα καλά πως σου έφυγε ενώ έρχονταν ίσα πάνω σου στο μονοπάτι; Είσαι καλά παιδάκι μου, μου λέει; Έχει πόδια ο λαγός και φεύγει! Όλα τα θηράματα βαριουνται και όλα χάνονται παιδια! Ευτυχώς δεν μου έχει φύγει λαγός ( από τύχη πιστεύω,τις πολύ λίγες φορές που μου έχει βγει)
 
Last edited:
Άλλος (συγχωρεμενος πια) άκουγε τα σκυλιά να έρχονται και τον βλέπω βάζει το όπλο κάτω από τη μασχάλη και ξεκινάει να κάνει τον σταυρό του και κάτι έλεγε ( αχ αυτές οι αναμνήσεις, μακάρι να γύριζαν τα χρόνια πίσω). Τελικά δεν πέρασε από έμας ο λαγός τον βαρεσε άλλος. Του λέω Γιώργο πώς και έκανες το σταυρό σου τι έλεγες; Προσευχομουν μου λέει μήπως τον βαρεσω♥️ Ο θεός να τον αναπαύσει πολύ τον αγαπούσα.
 
Ήμουν δεκαοχταρης και καθόμουν με μια παρέα λαγοκυνηγους μεγάλους σε ηλικία. Έλεγε λοιπόν ένας πως βγήκε ο λαγός, πώς τον ντουφεκισε και του έφυγε. Του λέω μα καλά πως σου έφυγε ενώ έρχονταν ίσα πάνω σου στο μονοπάτι; Είσαι καλά παιδάκι μου, μου λέει; Έχει πόδια ο λαγός και φεύγει! Όλα τα θηράματα βαριουνται και όλα χάνονται παιδια! Ευτυχώς δεν μου έχει φύγει λαγός ( από τύχη πιστεύω,τις πολύ λίγες φορές που μου έχει βγει) όταν μου φύγει, ξεκινάω ιδιογομωση παιδιά!!!

Στην παρέα μου παλιά είχαμε ένα αρκετά ηλικιωμένο κύριο που λόγω εγκεφαλικού είχε αποκτήσει κάτι σαν Πάρκινσον στο κεφάλι. Απίστευτος πλακατζης, δεν σου έμενε άντερο. Οταν του πέρναγε λαγός του έριχνε 3 και του έφευγε. Μια μέρα λοιπόν του φεύγει μετά από την καθιερωμένη τριάρα, πηγαίνει ένας ξάδερφος μου εκεί και του λέει δεν πειράζει κάτσε στο επόμενο καρτέρι και βλέπουμε. Μετά από πολύ δίωξη ο λαγός ξαναγυρνάει να περάσει στο ίδιο καρτέρι και τον βαράει ο ξάδερφος. Έρχεται λοιπόν ο μπαρμαγιαννης και μετο που βλέπει τον λαγό ξάπλα πάει από πάνω του και λέει, τον μ@κακα νόμιζε ότι ήμουν εγώ και πήγε να ξαναπεράσει, δεν ήξερε ότι αλλάξαμε φρουρά .sarcastic.
 
Στην παρέα μου παλιά είχαμε ένα αρκετά ηλικιωμένο κύριο που λόγω εγκεφαλικού είχε αποκτήσει κάτι σαν Πάρκινσον στο κεφάλι. Απίστευτος πλακατζης, δεν σου έμενε άντερο. Οταν του πέρναγε λαγός του έριχνε 3 και του έφευγε. Μια μέρα λοιπόν του φεύγει μετά από την καθιερωμένη τριάρα, πηγαίνει ένας ξάδερφος μου εκεί και του λέει δεν πειράζει κάτσε στο επόμενο καρτέρι και βλέπουμε. Μετά από πολύ δίωξη ο λαγός ξαναγυρνάει να περάσει στο ίδιο καρτέρι και τον βαράει ο ξάδερφος. Έρχεται λοιπόν ο μπαρμαγιαννης και μετο που βλέπει τον λαγό ξάπλα πάει από πάνω του και λέει τον μ@κακα νόμιζε ότι ήμουν εγώ και πήγε να ξαναπεράσει, δεν ήξερε ότι αλλάξαμε φρουρά .sarcastic.
Κάποιοι άνθρωποι μένουν αξέχαστοι, ωραίοι σε όλα τους ♥️
 
Στην παρέα μου παλιά είχαμε ένα αρκετά ηλικιωμένο κύριο που λόγω εγκεφαλικού είχε αποκτήσει κάτι σαν Πάρκινσον στο κεφάλι. Απίστευτος πλακατζης, δεν σου έμενε άντερο. Οταν του πέρναγε λαγός του έριχνε 3 και του έφευγε. Μια μέρα λοιπόν του φεύγει μετά από την καθιερωμένη τριάρα, πηγαίνει ένας ξάδερφος μου εκεί και του λέει δεν πειράζει κάτσε στο επόμενο καρτέρι και βλέπουμε. Μετά από πολύ δίωξη ο λαγός ξαναγυρνάει να περάσει στο ίδιο καρτέρι και τον βαράει ο ξάδερφος. Έρχεται λοιπόν ο μπαρμαγιαννης και μετο που βλέπει τον λαγό ξάπλα πάει από πάνω του και λέει, τον μ@κακα νόμιζε ότι ήμουν εγώ και πήγε να ξαναπεράσει, δεν ήξερε ότι αλλάξαμε φρουρά .sarcastic.
Ένας παππούς παλιά του είχαν περάσει πολλοί λαγοί και δεν είχε τουφεκίσει κανένα.
Το moto του ήταν "Να, ... τον είδα λιγάγι αλλά πέρασε φράσττττ σαν πουλάκι"
 
Ειναι πολυ διαφορετικη η ψυχολογια ατο βαρεμα του λαγου οταν εισαι καρτερι-σκοπος και οταν εισαι καβαλα στα σκυλια
Καρτερι και λαγο που μου γυρισαν τα σκυλια δεν εχω χασει ποτε μου

Φερμαριστους λαγους η πετακτους στο πυκνο αλλα και σε καθαρο εχω χασει ξερετε ποσους
.big smile.
 
Πώς σας φεύγει ο λαγός;
Όπως θέλεις, έχει μια πεζούλα, από πέτρες που έχτιζαν οι παλιοί, την 1η χρονιά πέρασε σύριζα στον πατέρα μου και την 2η και 3η έχει φύγει αριστερά και δεξιά οριζόντια στο βουνό.Μόνο κάτω να κολλήσει στην απέναντι πλαγιά του έχει μείνει...
 
Ξεσερνει;
Η στο βγαλσιμο φευγει εκτος καρτεριων ;
Εχετε βρει γιατακι;
Η περιγραφη του τροπου που φευγει παραπεμπει σε τοπακα αρσενικο παντως
Φέτος, άστο Χρύσανθε θα έρθει η ώρα του.Αν και δεν θα κάνω έναρξη από ότι φαίνεται θα τον περιποιηθώ αργότερα όπως του αρμόζει ! :cool:
 
Φιλε αν θες στειλμου σε μυνημα η στο βαιπερ μια φωτο του τοπου η ενα χαρτη απο τον δορυφορο βαζοντας μου το σημειο που τον βγαζεις και εαν ξεσερνει μενει να τον βγαλουν τα σκυλια

Επισης την εποχη και τις καιρικες συνθηκες που επικρατουσαν γενικα τις μερες που πηγατε για κυνηγι

ΙΣΩΣ καταφερω να σου πω που να κατσεις καρτερι
Ξερω ακουγεται υπερβολικο αλλα αρκετες φορες τα εχω καταφερει
Λογο παρατηρητικοτητας και μονο

Μπορει να το κανει ο καθε ενας μας!!!

Η αν θες δες απο ψηλα τον τοπο μεσω του γκουκολ εαρθ εσυ ο ιδιος
Θα δεις πολλα απο μονος σου που θα σε βοηθησουν να σταθεις σωστα

Παντως εαν ειναι ο ιδιος λαγος και με βαση τον τροπο που φευγει συμπαιρενω οτι αναμεσα στο βγαλσιμο και τα καρτερια σας παρεμβαλετε πυκνο η πυκνα κοματια με υψομετρικες διαφορες
Αυτος ο λαγος 90 τα εκατο θα ξεσυρει!
Εαν παλι δεν ξεσυρει θα πιασει μεσα στο πυκνο να σαντανωσει τα σκυλια και θα φυγει απο καποιο μονοπατι μεσα στο πυκνο που θα μπορεσεις να δεις απο τον δορυφορο
Γιαυτο και εφυγε συριζα της πεζουλας
Αντε μιας και εχετε την εναρξη σας συντομα με την συζητηση γλυκαικει η αναμονη :)
 
Φιλε αν θες στειλμου σε μυνημα η στο βαιπερ μια φωτο του τοπου η ενα χαρτη απο τον δορυφορο βαζοντας μου το σημειο που τον βγαζεις και εαν ξεσερνει μενει να τον βγαλουν τα σκυλια

Επισης την εποχη και τις καιρικες συνθηκες που επικρατουσαν γενικα τις μερες που πηγατε για κυνηγι

ΙΣΩΣ καταφερω να σου πω που να κατσεις καρτερι
Ξερω ακουγεται υπερβολικο αλλα αρκετες φορες τα εχω καταφερει
Λογο παρατηρητικοτητας και μονο

Μπορει να το κανει ο καθε ενας μας!!!

Η αν θες δες απο ψηλα τον τοπο μεσω του γκουκολ εαρθ εσυ ο ιδιος
Θα δεις πολλα απο μονος σου που θα σε βοηθησουν να σταθεις σωστα

Παντως εαν ειναι ο ιδιος λαγος και με βαση τον τροπο που φευγει συμπαιρενω οτι αναμεσα στο βγαλσιμο και τα καρτερια σας παρεμβαλετε πυκνο η πυκνα κοματια με υψομετρικες διαφορες
Αυτος ο λαγος 90 τα εκατο θα ξεσυρει!
Εαν παλι δεν ξεσυρει θα πιασει μεσα στο πυκνο να σαντανωσει τα σκυλια και θα φυγει απο καποιο μονοπατι μεσα στο πυκνο που θα μπορεσεις να δεις απο τον δορυφορο
Γιαυτο και εφυγε συριζα της πεζουλας
Αντε μιας και εχετε την εναρξη σας συντομα με την συζητηση γλυκαικει η αναμονη :)
Να βαλει δημοσια στο φορουμ το στιγμα και δορυφορικο χαρτη.
Ετσι,στατιστικα εχει περισσοτερες πιθανοτητες να τον βοηθησει ενας καλος συναδελφος να βγαλει ακρη με τον λαγο.
Να βοηθησουμε θελουμε..big smile.
 
Φιλε αν θες στειλμου σε μυνημα η στο βαιπερ μια φωτο του τοπου η ενα χαρτη απο τον δορυφορο βαζοντας μου το σημειο που τον βγαζεις και εαν ξεσερνει μενει να τον βγαλουν τα σκυλια

Επισης την εποχη και τις καιρικες συνθηκες που επικρατουσαν γενικα τις μερες που πηγατε για κυνηγι

ΙΣΩΣ καταφερω να σου πω που να κατσεις καρτερι
Ξερω ακουγεται υπερβολικο αλλα αρκετες φορες τα εχω καταφερει
Λογο παρατηρητικοτητας και μονο

Μπορει να το κανει ο καθε ενας μας!!!

Η αν θες δες απο ψηλα τον τοπο μεσω του γκουκολ εαρθ εσυ ο ιδιος
Θα δεις πολλα απο μονος σου που θα σε βοηθησουν να σταθεις σωστα

Παντως εαν ειναι ο ιδιος λαγος και με βαση τον τροπο που φευγει συμπαιρενω οτι αναμεσα στο βγαλσιμο και τα καρτερια σας παρεμβαλετε πυκνο η πυκνα κοματια με υψομετρικες διαφορες
Αυτος ο λαγος 90 τα εκατο θα ξεσυρει!
Εαν παλι δεν ξεσυρει θα πιασει μεσα στο πυκνο να σαντανωσει τα σκυλια και θα φυγει απο καποιο μονοπατι μεσα στο πυκνο που θα μπορεσεις να δεις απο τον δορυφορο
Γιαυτο και εφυγε συριζα της πεζουλας
Αντε μιας και εχετε την εναρξη σας συντομα με την συζητηση γλυκαικει η αναμονη :)
Έτσι σε θέλω high tech κυνηγό.
Με laptop στο κυνήγι :)

Πλάκα κάνω ... φαίνεσαι και είμαι σίγουρος ότι είσαι πολύ δυνατός.
 
Έτσι σε θέλω high tech κυνηγό.
Με laptop στο κυνήγι :)

Πλάκα κάνω ... φαίνεσαι και είμαι σίγουρος ότι είσαι πολύ δυνατός.
Μαζι μου να ερθει το λαπτοπ αμα θελει
Σπιτι θα ξαναπαει;.sarcastic.
αυτο ειναι το ερωτημα

Αρκει να σου πω οτι έχω καταφερει να χασω κινητο , να ξεχασω κινητο και να πατησω το κινητο με το αυτοκινητο ολα σε διαφορετικες περιπτωσεις,
οταν ειμαι κυνηγι .sarcastic.
 
Το τοπ κυνήγι ήταν όταν ένας λαγός έπεσε με την 9η τουφεκιά.
2 ο πατέρας μου
3 ένας φίλος
2 ο φίλος
2 ο φίλος και στο μαγκάλι.
Πέριξ Αμαλιάδας περίπου 1995....ο πατέρας μου κ ο συνκυνηγός του Κυρ.Θόδωρος...βγάζουν το λαγό κ τρώει 5 από την SX1 του πατέρα μου κ 6 από μια Remington.....στο τελευταίο σμπάρο έκοψε ο λαγός κ τν μάγκωσαν τα σκυλιά.... .sarcastic.
 
Back
Top