Λαγός

Όνομα
Γιώργος
Μετά απο αλλαγή 3 τόπων και ούτε μυρωδιά,πάμε στο 3ο και φαρμακερό με ανέλπιστες ελπίδες.Χάνουμε το σκυλί σε μια ρεματιά και το βλέπουμε σε μια άκρη και έψαχνε ζεστά.Πιάνουμε το μέρος εγώ με παππού ενώ το μέρος ήταν μεγάλο για να μας φύγει.Το σκυλί απομακρύνεται προς τα μέσα και ο λαγός έσυρε, το σκυλί έκλαψε μετά απο 10 λεπτά με την ρίψη της τουφεκιάς.Μου βγήκε στο καρτεράκι μου και εκτέλεστηκε με την 1η και την κοντινή 3* με biturbo no6.Με αυτόν τον καιρό πιάσανε για δροσιά.Ξεκίνησε καλά το έτος,αλλά στράβωσε όταν γυρίσαμε και μάθαμε οτι το κλείνουν πάλι.View attachment 21010

Και τώρα απολαμβανουμε τα συκωτάκια και άλλα με τα γερόντια μου!!!View attachment 21011

Μπράβο σας αυτό είναι το παραδοσιακό κυνήγι του λαγού ...
Μπράβο Χρήστο, χαιρετισμούς στον παππού...

Περιοχή
Αμαλιάδα
Όνομα
Άρης
Είναι ο δεύτερος λαγός που σηκώνουμε φέτος, τον πρωτο τον είχε φερμαρει αλλά δεν τον πηρα μέχρι να καταλάβω τι ήταν. Αυτον τον είδα στο σήκωμα, ήταν σχετικά καθαρά και τον πηρα!
IMG_20210102_102752.jpg

Last edited:
Όνομα
Γιώργος
Είναι ο δεύτερος λαγός που σηκώνουμε φέτος, τον πρωτο τον είχε φερμαρει αλλά δεν τον πηρα μέχρι να καταλάβω τι ήταν. Αυτον τον είδα στο σήκωμα, ήταν σχετικά καθαρά και τον πηρα!
View attachment 21029
Μπράβο Αριστο και στα ταιρια του
Από του χρόνου φυσικά γιατι για φέτος φρόντισαν οι απατεώνες να τελειώσει μία ώρα αρχύτερα

tsakalos

Moderator
Όνομα
Greg
View attachment 21029
Μπράβο Άριστο! Μορτες και οι δύο, κυριολεκτικά και μεταφορικα!

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
View attachment 21029
Μπράβο ρε παιχταρά....κατσίκι ολόκληρο είναι ο Bugs... :p

Υ.Γ Είμαι σίγουρος,πως ο σκύλος ψιθυρίζει στ'αυτιά του λαγού, τη συνταγή του στιφάδο.....sarcastic.

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωστής
Καλημέρα σας.
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.
Σάββατο 2/1 με βρίσκει το ξημέρωμα στο βουνό, στα Αστερούσια, στη νότια Κρήτη.
Η ατμόσφαιρα καθαρή, με νοτιά, ο ήλιος αναδύεται μέσα από τη θάλασσα, οι πέρδικες τόσο καιρό ανενόχλητες αρχίζουν να κακαρίζουν(α και να ήταν Νοέμβριος σκέφτομαι), κι εγώ αρχίζω να ψάχνω για καμιά μπεκάτσα ή κάνα λαγό.
Μέχρι τις 10:00 τίποτα, δεν έχει και καλές σκάρμες(ντορούς) γιατί ο νοτιάς των τελευταίων ημερών δεν το επιτρέπει, κάποια λαγόσκυλα ακούγονται μακριά να διώκουν κάποιο λαγό, αλλά τουφεκιά δεν ακούγεται, ώσπου η γαλλίδα δείχνει πιο νευρική, ψάχνει ζωηρά με τη μύτη κάτω, πάει μπρος πίσω, σηκώνει κεφάλι να μυρίσει τον αέρα και ξάφνου ένας αυτιάς φεύγει από το γιατάκι του ελπίζοντας να την κοπανήσει για την αιωνιότητα. Στρώνει, εύκολη τουφεκιά σκέφτομαι, πεντακάθαρο το πεδίο, ιδανική απόσταση, του ρίχνω και συνεχίζει ακάθεκτος το τρέξιμο. Μου ρίχνω ένα εσωτερικό μπινελίκι, σημαδεύω καλά και με τη δεύτερη τον ξαπλώνω, ακαριαία. Η γαλίδα τον πιάνει και τον περιφέρει θριαμβευτικά κάνοντας το γύρο του θριάμβου, γονατίζω και την καλώ να τον φέρει προς το μέρος μου και τον φέρνει και τον αφήνει δίπλα μου. Τον πιάνω, παλιός αρσενικός με κάτι μεγάλα κάκαλα(μάλλον δε χωρούσαν να γράψει άλλους...σκέφτομαι). Τον βάζω στο σακίδιο, χαϊδεύω τη γαλίδα, σκέφτομαι καλά ξεκίνησε η χρονιά. Κάθομαι σε ένα χαράκι(βράχο), βγάζω το θερμός με το ζεστό καφέ, πίνω, κερνάω και τη σκύλα ένα μπισκοτάκι, πίνω τον καφέ με θέα το Λιβυκό, ρεμβάζω και απολαμβάνω.
Κυνηγάω για για 1-1,5 ώρα ακόμα, και μετά παίρνω το δρόμο της επιστροφής. Φτάνω στο αμάξι, βάζω μέσα τα πράγματα και το σκύλο και ανοίγω το ραδιόφωνο. "Σε γενικό lock down από αύριο το πρωί. Απαγορεύεται το κυνήγι και το ψάρεμα". Κι εγώ είμαι με όπλο, σκύλο, φυσίγγια, λαγό και sms στο 13033 με κωδικό 6 για κυνήγι σε ένα κατσικόδρομο στο βουνό. Και δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Και αρχίζω τα τηλέφωνα και μαθαίνω τα καθέκαστα. Τα υπόλοιπα τα ξέρετε...

Περιοχή
Κυπρος
Όνομα
Χρυσανθος
Χαρουπια ειναι φυσικα
Εκει στο σημειο δεν εχει χαρουπια δεντρο
Εμεια εδω τα λεμε τερατσια
Και σωστα τα εχει φαει λαγος
Ενα βημα παρακατω θελω να παμε
Περαρηρηστε το φαγωμα σε ποια ειναι
Σκεφτητε πως νβρεθηκαν εκει
Και θα πουμε τι μας δειχνουν