Λαγός

Ερωτηση τωρα για το ηθικο κομματι αυτου του κυνηγιου, λοιπον, ας πουμε οτι παω για λαγο το ταδε Σαββατο...σηκωνω λαγο, τα σκυλια φτιαχνουν τον χαμο απο τις φωνες αλλα δεν καταφερνω να τον παρω...
Καπου απεναντι μου και πιο ψηλα ειναι καποιος αλλος που δεν εχει κανει τιποτα...μονο λιγες φωνες εχει παρει σε ντορο...την Κυριακη ξυπναω ολο χαρα και αφου εχω καταστρωσει τα σχεδια μου πως θα κινηθω, πηγαινω στο ιδιο μερος και πετυχαινω τον τυπο που ηταν χθες απεναντι να εχει παει απο νωρις το πρωι και να εχει πιασει το μερος.
Εγω την θεωρω π@υστια αυτη την κινηση και δεν την εχω κανει ποτε αλλα ουτε και θα την κανω, τωρα μπορει να μου πει καποιος οτι γραφει το ονομα μου το συγκεκριμενο σημειο;; και συμφωνω, ομως αν πηγαινα και εβρισκα καποιον αλλο που πηγε τυχαια εκει δεν θα με ενοχλουσε, αλλα τωρα οταν παει αυτος που εχει ακουσει και δει την φαση του Σαββατου δεν λεει...
Περιμενω τις γνωμες σας, εσυ φιλε Αποστολη @Kastoras πως το σκεφτεσαι το θεμα?
Άλεξ αρκετά πολύπλοκο για να απαντήσω ξεκάθαρα. Τι εννοώ..
Δεν μου αρέσει όταν κυνηγάω και μου χώνεται ο άλλος με το που έπιασα πρώτος ντορό, σφήνα. Δεν μου αρέσει επίσης όταν είμαι στο αμάξι,να έρχεται ο άλλος και με ρωτάει πούστικα π.χ αν βγηκαν τα πρόβατα παρακάτω για να δεί αν πήγα κοντα στο μαντρί. Και την άλλη μερα παει απο το βραδυ και πιάνει εκεί που ήσουνα. Το θεωρω μεγάλη πουστια και σιγουρα δεν εχει την εκτίμισή μου.

Τώρα, αν πάνω στο κυνήγι δείς σηκωμένους 1 2 λαγούς, δεν το θεωρώ ευγενικό ουτε να τους τουφεκίσεις ούτε να πας την επομένη και να στηθείς μπάστακας για να πιασεις εσυ το μέρος. Ας τον κυνηγήσει ο άλλος και αν δεν τον πάρει πάλι εκει κοντά θα είναι. Μπορείς να πάς εκει τριγύρω να ψαξεις για άλλον λαγό.
Φυσικά αυτο δεν δινει στον αλλον τιτλο ιδιοκτησίας για πάντα. Απο την μια δεν μπορεις να του πείς κάτι αν ερθει νωρίτερα και καθίσει..
Βεβαια αυτο δείχνει την αδυναμία του άλλου γιατι για να πεσει με τα μουτρα , σημαίνει οτι δυσκολεύεται απο μόνος του να κάνει δουλειά. Αν εχεις σκυλιά όπου και να πάς λίγο , πολύ θα την βρείς την άκρη.

Όνομα
Αλεξανδρος
Άλεξ αρκετά πολύπλοκο για να απαντήσω ξεκάθαρα. Τι εννοώ..
Δεν μου αρέσει όταν κυνηγάω και μου χώνεται ο άλλος με το που έπιασα πρώτος ντορό, σφήνα. Δεν μου αρέσει επίσης όταν είμαι στο αμάξι,να έρχεται ο άλλος και με ρωτάει πούστικα π.χ αν βγηκαν τα πρόβατα παρακάτω για να δεί αν πήγα κοντα στο μαντρί. Και την άλλη μερα παει απο το βραδυ και πιάνει εκεί που ήσουνα. Το θεωρω μεγάλη πουστια και σιγουρα δεν εχει την εκτίμισή μου.

Τώρα, αν πάνω στο κυνήγι δείς σηκωμένους 1 2 λαγούς, δεν το θεωρώ ευγενικό ουτε να τους τουφεκίσεις ούτε να πας την επομένη και να στηθείς μπάστακας για να πιασεις εσυ το μέρος. Ας τον κυνηγήσει ο άλλος και αν δεν τον πάρει πάλι εκει κοντά θα είναι. Μπορείς να πάς εκει τριγύρω να ψαξεις για άλλον λαγό.
Φυσικά αυτο δεν δινει στον αλλον τιτλο ιδιοκτησίας για πάντα. Απο την μια δεν μπορεις να του πείς κάτι αν ερθει νωρίτερα και καθίσει..
Βεβαια αυτο δείχνει την αδυναμία του άλλου γιατι για να πεσει με τα μουτρα , σημαίνει οτι δυσκολεύεται απο μόνος του να κάνει δουλειά. Αν εχεις σκυλιά όπου και να πάς λίγο , πολύ θα την βρείς την άκρη.
Απλα συμφωνουμε σε ολα φιλε

Περιοχή
ΡΕΘΥΜΝΟ
Όνομα
ΣΤΡΑΤΟΣ
Αφού την Τρίτη στα τσιχλοκοτσυφα δεν μας πήγε καλά... την Τετάρτη πήγαμε για λαγό...
IMG_20201230_130544~2.jpg
Από αριστερά με tecna, από δεξιά με mbx32...
Σε απόσταση περίπου 150 μέτρων ο ένας λαγός από τον άλλο.
Για να μην παρεξηγηθω, ειμασταν 2 άτομα με 3 σκυλιά.

Όνομα
Γιώργος
Αφού την Τρίτη στα τσιχλοκοτσυφα δεν μας πήγε καλά... την Τετάρτη πήγαμε για λαγό...
View attachment 20894
Ωραίος ο Στράτος και στα ταιρια τους

Όνομα
Αλεξανδρος
View attachment 20894
Ο δεξια περασε δυσκολα πριν χαιρετησει με την MB32,ματωσανε τα τσαουλια του.
Μπραβο Στρατο!Ωραιο κυνηγι εκανες!

Περιοχή
ΡΕΘΥΜΝΟ
Όνομα
ΣΤΡΑΤΟΣ
Ο δεξια περασε δυσκολα πριν χαιρετησει με την MB32,ματωσανε τα τσαουλια του.
Μπραβο Στρατο!Ωραιο κυνηγι εκανες!
Παραλίγο να μου την κανει ο κύριος αλλά ευτυχώς τον γυρίσανε τα σκυλιά σε χρόνο μηδέν...Μόλις καταλάβαμε ότι τον έβγαλαν τα σκυλιά από τους σκινους τρέχω λίγο πιο πάνω από τον δρόμο για να βγω σε ένα μικρό καθαρό κομμάτι και τον βλέπω στα 15 μέτρα του ρίχνω την πρώτη...τίποτα....του ρίχνω τη δεύτερη και βλέπω ότι πήρε σκαγια πισω δεξιά...κάθομαι ακίνητος και περνάνε τα σκυλιά από μπροστά μου. Σε 15 20 δευτερόλεπτα τον βλέπω και ξαναγυρίζει πίσω απ' το ίδιο μέρος.... εκεί όμως έσβησε το καντήλι του....
1bbbbbbb48f6de4d42c0729941e2d0f8.0.jpg

Όνομα
Τολης
Βρε του έφερε ο Αη Βασίλης την Πενελη ή θα σε πάρει στο κυνήγι καμιά μέρα με το Μποϊτο??????
Εχει πρικα τη ss ρε συ τα μιλισαμε τη πενελλι αυτος τη μερεντα ο μικρος λεει για τη μπερεττα τη ειναι αυτο να το δωσουμε στο μικρο που δε καταλαβενει πολλα ακομα αχαχαχαχαχαχααχαχαχα

Όνομα
Τολης
Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!Να εισαι γερος να το καμαρωσεις στα καρτερια!
Αν εχει μεινει τπτ μεχρι τοτε φιλε μου να σε καλα παντως εχω σκοπο να του παρω ενα 410 δικανο σε κανα δυο χρονακια αλλα μονο τουρκικο βρηκα και ειναι φωτια πανακρυβα

Περιοχή
Εύβοια
Όνομα
Χρήστος
Μετά απο αλλαγή 3 τόπων και ούτε μυρωδιά,πάμε στο 3ο και φαρμακερό με ανέλπιστες ελπίδες.Χάνουμε το σκυλί σε μια ρεματιά και το βλέπουμε σε μια άκρη και έψαχνε ζεστά.Πιάνουμε το μέρος εγώ με παππού ενώ το μέρος ήταν μεγάλο για να μας φύγει.Το σκυλί απομακρύνεται προς τα μέσα και ο λαγός έσυρε, το σκυλί έκλαψε μετά απο 10 λεπτά με την ρίψη της τουφεκιάς.Μου βγήκε στο καρτεράκι μου και εκτέλεστηκε με την 1η και την κοντινή 3* με biturbo no6.Με αυτόν τον καιρό πιάσανε για δροσιά.Ξεκίνησε καλά το έτος,αλλά στράβωσε όταν γυρίσαμε και μάθαμε οτι το κλείνουν πάλι.IMG_20210102_115200.jpg

tsakalos

Moderator
Όνομα
Greg
Μετά απο αλλαγή 3 τόπων και ούτε μυρωδιά,πάμε στο 3ο και φαρμακερό με ανέλπιστες ελπίδες.Χάνουμε το σκυλί σε μια ρεματιά και το βλέπουμε σε μια άκρη και έψαχνε ζεστά.Πιάνουμε το μέρος εγώ με παππού ενώ το μέρος ήταν μεγάλο για να μας φύγει.Το σκυλί απομακρύνεται προς τα μέσα και ο λαγός έσυρε, το σκυλί έκλαψε μετά απο 10 λεπτά με την ρίψη της τουφεκιάς.Μου βγήκε στο καρτεράκι μου και εκτέλεστηκε με την 1η και την κοντινή 3* με biturbo no6.Με αυτόν τον καιρό πιάσανε για δροσιά.Ξεκίνησε καλά το έτος,αλλά στράβωσε όταν γυρίσαμε και μάθαμε οτι το κλείνουν πάλι.View attachment 21010
Μπράβο Χρησταρα! Τον αποκοιμησες... Κρίμα που η σεζόν για το λαγό τελείωσε άδικα σήμερα..

Όνομα
Αλεξανδρος
Μετά απο αλλαγή 3 τόπων και ούτε μυρωδιά,πάμε στο 3ο και φαρμακερό με ανέλπιστες ελπίδες.Χάνουμε το σκυλί σε μια ρεματιά και το βλέπουμε σε μια άκρη και έψαχνε ζεστά.Πιάνουμε το μέρος εγώ με παππού ενώ το μέρος ήταν μεγάλο για να μας φύγει.Το σκυλί απομακρύνεται προς τα μέσα και ο λαγός έσυρε, το σκυλί έκλαψε μετά απο 10 λεπτά με την ρίψη της τουφεκιάς.Μου βγήκε στο καρτεράκι μου και εκτέλεστηκε με την 1η και την κοντινή 3* με biturbo no6.Με αυτόν τον καιρό πιάσανε για δροσιά.Ξεκίνησε καλά το έτος,αλλά στράβωσε όταν γυρίσαμε και μάθαμε οτι το κλείνουν πάλι.View attachment 21010
Μπραβο ρε Χρηστο!!