Λαγός

Όνομα
Γιώργος
Συμφωνώ ... και εγώ αυτό θα ήθελα ...
Απλά είπα ότι δεν είναι κακό ...
Δεν έχω τουφεκίσει ποτέ θήραμα που κυνηγούσε άλλος.

Μπορώ όμως να σου πω 2-3 ιστορίες που πραγματικά θα πεις καλά έκανε και τον χτύπησε ... χαλάλι του, και του δόθηκε ολόκληρος ο λαγός !!!
Συγκινητικές ιστορίες.

Βασίλη εγώ έχω μεγάλο ενδιαφέρον να μάθω αυτές τις ιστορίες, νομίζω και οι υπόλοιποι, άλλωστε όλες οι ιστορίες από το κυνήγι, έχουν να μας μάθουν κάτι...

Όνομα
Βασίλης
Βασίλη εγώ έχω μεγάλο ενδιαφέρον να μάθω αυτές τις ιστορίες, νομίζω και οι υπόλοιποι, άλλωστε όλες οι ιστορίες από το κυνήγι, έχουν να μας μάθουν κάτι...

Πολύ γρήγορα και μόνο γιατί το ζήτησες.

1.
Κυνηγούσε λαγό ένας φίλος μου και τον τουφέκισε ένας παραδίπλα, λαγοκυνηγός και αυτός.
Φτάνει ο φίλος μου κοντά του και του λέει ο δεύτερος ...
Φίλε σε παρακαλώ θέλω να αγοράσω τον λαγό ... τον έχω υποσχεθεί στο άρρωστο πατέρα μου που είναι στα τελευταία του.
Έχω βγει 4-5 φορές για κυνήγι και δεν έχω χτυπήσει κανέναν.
Πάρτον ρε φίλε, χάρισμά σου και να τον χαρείς.

2.
Άλλος φίλος, ίδια φάση φτάνει κοντά του και ο τύπος με χαμόγελο μέχρι τα αυτιά του λέει.
Φίλε μου σε ευχαριστώ, είμαι 55 χρονών και δεν έχω χτυπήσει ποτέ λαγό.
Σε ευχαριστώ εσένα και τα σκυλιά σου που μου χάρισαν αυτή την μοναδική στιγμή.
Ορίστε ο λαγός σου, και πίστεψέ με αυτή την ημέρα δεν θα την ξεχάσω ποτέ.

3.
Λαγό με τον πατέρα μου, και τον τουφέκισε ένας τσιχλάς με τον δεκάχρονο γιο του δίπλα του πάνω σε έναν χωματόδρομο.
Φίλε εδώ, εδώ, μας λέει και έρχεται προς το μέρος μας με τον λαγό στα χέρια.
Παιδιά ευχαριστώ και συγνώμη.
Ο μικρός δεν είχε ξαναδεί λαγό και τον τουφέκισα.
Δεν θέλω φυσίγγι, ορίστε ο λαγός σας.
Ο μικρός ήταν έτοιμος να βάλει τα κλάματα, αλλά δεν είπε τίποτα.

4.
Είχα φάει το κρύο της αρκούδας σε βάλτο και είχα χτυπήσει 3 πρασινοκέφαλα. Έρχεται ένα να μου βγάλει τα μάτια το χτυπάω και βγαίνω να το πάρω. Ξαφνικά βλέπω έναν τύπο να κατευθύνεται και αυτός προς το παπί. Δεν τον είχα δει και ο τύπος ήταν μούσκεμα και πολύ ταλαιπωρημένος. Γυρνούσε στο αμάξι του.
Ωχ ρε φίλε δεν σε είδα μου λέει.
Τουφέκισες και εσύ τον ρωτάω.
Ναι μάλλον τουφεκίσαμε ταυτόχρονα μου απαντά.
Συγνώμη ρε φίλε, πάρε το παπί σου μου λέει, με την γκαντεμιά που με δέρνει σήμερα αποκλείεται να το χτύπησα εγώ.
Τι να του πω τώρα ?
Πάρτο ρε φίλε, να το φας με καμιά σκορδαλιά να ζεσταθείς ... εύχομαι να είναι γουρλίδικο.

Όνομα
Γιώργος
Μην μου ζητήσεις ιστορίες με τσακωμούς και μπινελίκια ... δεν θα τις γράψω :cool: :cool: :cool:
Εντάξει ... άλλη μέρα. :cool:
Νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον ενα thread με τίτλο "Άγραφοι νόμοι του κυνηγιού".
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.
Αν δεν υπάρχει κάτι σχετικό, νομίζω ότι είναι απαραίτητο.:)

Το καλύτερο είναι να μην του ρίξεις καν Άστον να περάσει. Σκέψου να αστοχήσεις και τα σκυλιά να τον χάσουν. Επίσης για ποιο λόγο να τους κάνεις μάγκες. Ας τον βαρεσουν μόνοι τους αν μπορούν.
.sarcastic..sarcastic. Κλασσική απάντηση λαγοκυνηγού! Της ίδιας αποψης ειμαι και εγω, απλα το εφερα απέξω απέξω hippo

Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΙΑ
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Μια χαρα ηταν το τσοκ, η ψυχραιμια χαθηκε φιλε Μιχαλη και την πατησες στις δυο πρωτες που θεωρητικα ηταν ευκολες επειδη ερχοταν φατσα, ολα παιρνονται λενε και ολα χανονται...
Ο λαγός είχε πάρει 9 σκάγια στο πίσω μέρος του κεφαλιού και άλλα 11 στα αυτιά... Στο σώμα ούτε ένα! Νο4 39γρ

Όνομα
Αλεξανδρος
Ο λαγός είχε πάρει 9 σκάγια στο πίσω μέρος του κεφαλιού και άλλα 11 στα αυτιά... Στο σώμα ούτε ένα! Νο4 39γρ
Και δεν χαιρεσαι;;; αφου ρε Μιχαλαρα ηταν πολυ κοντα η τουφεκια, αν τον εβρισκε η πρωτη ή η δευτερη θα αλλαζε το θεμα

Όνομα
Σωτηρης
Καλησπέρα στην παρέα!Μέσα στον γενικότερο ζοφο,συμπεριλαμβανομενης της "αναστολης" του κυνηγίου,:(:(:(φερνω στο μυαλό μου την τελευταία εξόρμηση στ' αμπέλι μου,γι' αγριοπεριστερα.Σχετικα με τα τελευταία,το απόλυτο μηδέν.Διπλα στο κτήμα μου όμως,ένας φίλος είχε βγάλει τα 4 Μπιγκλακια του για κανέναν αφτιά.Το πάλεψε πολύ και στο τέλος δικαιώθηκε!!Μια τουφεκια και παρ' τον κάτω τον λαγό!!!Η συναυλία των σκύλων και οι χαρές που έκαναν...διεκδικώντας στο τέλος τον αφτιά,μ' έκαναν να ξεχάσω το οτι γύρισα ατουφεκιστος!!:):)Μπραβο Νίκο!!

Δεύτερη εβδομάδα κυνηγετικής αδράνειας απο το ομορφότερο κυνήγι.
11 κυνηγετικές μερες απο τον καλύτερο μήνα πάνε χαμένες και μειναμε με πίκρα να κοιτάμε στιγμιότυπα.

τυχαιρα και τα λαγουδακια φιλε καστοραααα .exciting.

Vasilis

Staff member
Περιοχή
Σλοβακία
Όνομα
Βασίλης
Νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον ενα thread με τίτλο "Άγραφοι νόμοι του κυνηγιού".
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.
Εντάξει ... άλλη μέρα. :cool:

Αν δεν υπάρχει κάτι σχετικό, νομίζω ότι είναι απαραίτητο.:)

Εδώ είστε παλικάρια.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ήθος-αξίες-και-άγραφοι-νόμοι-στο-κυνήγι.2022/