Λαγός

Ταφοπλακα του κυνηγιου λεγεται.Αυτη που την πουλανε εχουν την καραμελα της τεχνολογικης επιτυχιας.
Την φυσικη "τεχνη" του θηραματος να αποφυγει σκυλια και κυνηγο την ξεχναμε απο εδω και περα.Δεν
υπαρχει ησυχια σε μπεκατσα,περδικα και λαγο.Εμεις καμαρωνουμε σαν γιδια για αυτο που κανουμε δυστυχως.
.shake hands.
 
Καλομελέτα κι έρχεται. Αφόρητη πλεονεξία του ανθρώπου έναντι της φύσης. Σε λίγο θα επιστρατεύσουν και θερμικές κάμερες για να έχουν σίγουρα 100% την επιτυχία και να εξολοθρεύσουν το "τέρας". Και στο τέλος αναρωτιόμαστε τι φταίει. Δεν είναι στραβός ο γιαλός, στραβά αρμενίζουμε.
Κάποια στιγμή πριν χρόνια είχε ακουστεί και αυτό που λές για θερμικές κάμερες
Τι περιμένεις όταν πωλούνται ηλεκτρονικοί κράχτες φόρα παρτίδα
Αντί να το δυσκολέψουμε προσπαθούμε να το κάνουμε όσο πιο εύκολο γίνεται
 
Καλομελέτα κι έρχεται. Αφόρητη πλεονεξία του ανθρώπου έναντι της φύσης. Σε λίγο θα επιστρατεύσουν και θερμικές κάμερες για να έχουν σίγουρα 100% την επιτυχία και να εξολοθρεύσουν το "τέρας". Και στο τέλος αναρωτιόμαστε τι φταίει. Δεν είναι στραβός ο γιαλός, στραβά αρμενίζουμε.
Αφου φτασαμε στο σημειο κυνηγος να θεωρειται αυτος που εχει την καλυτερη καρπωση
καλα να παθουμε.Τωρα αμα εχει κανει το σκυλι του ρομποκοπ και σπαει τα αρχιδια ολων
οσων κυνηγανε στην γυρω περιοχη απο διαστημικους ηχους και να μπερδευεται το σκυλι
του με τα δικα σου ενω ειναι 2 χιλιομετρα μακρια αυτος δεν εχει σημασια καμια.Αυτος να
ειναι καλα και ας ψοφησουν χιλια αρνια.Να ανεβαζουμε και κανενα βιντεακι για χειροκροτημα
να πουλαμε κανενα σκυλακι και η διαχειριση των θηραματων γινεται αυτοματα απο την φυση....
 
Δυστυχώς έτσι είναι Alex. Όμως εμείς οι ίδιοι φταίμε, για τους λόγους που ανέφερες παραπάνω. Ξεχάσαμε την ευχαρίστηση που νοιώθουμε μετά από την γλυκιά ταλαιπωρία της κάρπωσης και το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι ο αριθμός και η επίδειξη. Δυστυχώς.
 
Δυστυχώς έτσι είναι Alex. Όμως εμείς οι ίδιοι φταίμε, για τους λόγους που ανέφερες παραπάνω. Ξεχάσαμε την ευχαρίστηση που νοιώθουμε μετά από την γλυκιά ταλαιπωρία της κάρπωσης και το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι ο αριθμός και η επίδειξη. Δυστυχώς.
Πάντως Βασίλη υπάρχουν και πολλοί κυνηγοί που δεν είναι έτσι, που χαίρονται τη φύση και την τέχνη τους και η κάρπωση είναι το αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας. Όλα είναι θέμα παιδείας.
Περισσότερο νομίζω, πως όσοι προσπαθούν μέσω της επίδειξης να ξεχωρίσουν, απευθύνονται κυρίως σε όσους δεν είναι κυνηγοί και δεν αντιλαμβάνονται την ανοησία...Επίσης θέμα παιδείας της κοινής γνώμης.
Σε έναν κανονικό κυνηγό δεν "περνάνε" οι φιγούρες των αδαών, τις παίρνουν χαμπάρι αμέσως. :)
 
Να θεσω ακόμη ενα ερωτημα , να παει η κουβεντα λίγο παραπερα.
Αυτος που κυνηγαει νυχτα με προβολέα ειναι λαθροθήρας.
Αυτο που κοβει βόλτες νύχτα με προβολέα, εντοπίζει τον λαγό λίγο πρίν πλαγιάσει και τον χτυπάει μόλις φέξει τί είναι;

Το μονο σιγουρο ειναι ότι ετσι σκυλια δεν βγαζει γιατι τα μαθαίνει στα τελευταια βηματα, ο λαγος ξεσερνει γιατι μόλις πλάγιασε βλέπει οτι όλη η αμυνα που εκανε το βραδυ κατραρίπτεται και ο ιχνηλάτης ειναι στην εξώπορτα του.

Χορτασαμε παλικαρια με φωτο λαγους και νούμερα διψήφια που το εχουν και καμάρι. Βλέπεις κάτι 3αδες λαγους με συχνο το χτυπημα στο κεφαλι - κομματια, και αν πεις κατι , η κουβεντα πάει αλλου... Αν εχεις μετρια σκυλια σου λενε, σου φαινονται υπεβολες αλλα δεν ειναι....
Μετριο σκυλι ειναι αυτο που θα μείνει μέτριο γιατι δεν το παίδεψες μεχρι να σηκωσει το θηραμα, για να βγαλει την μανία του, να πηγαινει γαμιώντας στο βουνο και να μην αφηνει στην διωξη τον λαγο να ησυχασει! Να τον εξαντλεί και να μην εχει που να πάει , μεχρι που πέφτει απελπισμένος πάνω στο όπλο σου.. Μετα αρχιζει το τροπάριο για την ευκολη του τουφεκια...

Αλήθεια πότε ενας σκύλος είναι μέτριος και πόσοι μπορούν να κρίνουν τον σκύλο του άλλου; Σίγουρα αυτοι που τον κυνηγανε παλικαρίσια και οταν τους δεις δεν μιλανε και πολύ , γιατί τί και πού να εξηγούνε.
 
Να θεσω ακόμη ενα ερωτημα , να παει η κουβεντα λίγο παραπερα.
Αυτος που κυνηγαει νυχτα με προβολέα ειναι λαθροθήρας.
Αυτο που κοβει βόλτες νύχτα με προβολέα, εντοπίζει τον λαγό λίγο πρίν πλαγιάσει και τον χτυπάει μόλις φέξει τί είναι;

Το μονο σιγουρο ειναι ότι ετσι σκυλια δεν βγαζει γιατι τα μαθαίνει στα τελευταια βηματα, ο λαγος ξεσερνει γιατι μόλις πλάγιασε βλέπει οτι όλη η αμυνα που εκανε το βραδυ κατραρίπτεται και ο ιχνηλάτης ειναι στην εξώπορτα του.

Χορτασαμε παλικαρια με φωτο λαγους και νούμερα διψήφια που το εχουν και καμάρι. Βλέπεις κάτι 3αδες λαγους με συχνο το χτυπημα στο κεφαλι - κομματια, και αν πεις κατι , η κουβεντα πάει αλλου... Αν εχεις μετρια σκυλια σου λενε, σου φαινονται υπεβολες αλλα δεν ειναι....
Μετριο σκυλι ειναι αυτο που θα μείνει μέτριο γιατι δεν το παίδεψες μεχρι να σηκωσει το θηραμα, για να βγαλει την μανία του, να πηγαινει γαμιώντας στο βουνο και να μην αφηνει στην διωξη τον λαγο να ησυχασει! Να τον εξαντλεί και να μην εχει που να πάει , μεχρι που πέφτει απελπισμένος πάνω στο όπλο σου.. Μετα αρχιζει το τροπάριο για την ευκολη του τουφεκια...

Αλήθεια πότε ενας σκύλος είναι μέτριος και πόσοι μπορούν να κρίνουν τον σκύλο του άλλου; Σίγουρα αυτοι που τον κυνηγανε παλικαρίσια και οταν τους δεις δεν μιλανε και πολύ , γιατί τί και πού να εξηγούνε.
Συμφωνω σε ολα οσα γραφεις, εχω σιχαθει τοσο πολυ απο τους "κυνηγαρεους" με πολλα θηραματα (στο FB) που καταστρεφουν την εικονα του κυνηγου και αυτος ειναι ο λογος που η μοναδικη φωτογραφια με θηραματα που εχω ανεβασει ειναι αυτη που εχω avatar. Να βλεπεις το γιδι να καμαρωνει με πεντε λαγους ξαπλα και μετα απο το κραξιμο που εφαγε να λεει " ημασταν τεσσερα ατομα παρεα" το βλακομετρο εβγαλε error.
 
Το είδα έχθες και μου άρεσε πολύ. Αν χρησιμοποιηθεί ηθικά η τεχνολογια μπορείς να μάθεις πολλά για αυτό το υπέροχο ζωντανό. Το βίντεο περιλαμβάνει πολλά από τα κόλπα που του χαρίζουν δίκαια την ζωή του.
Σkεψου να περασει το drone με αυτον τον θορυβο απο καμια στρουγκα και προγκιξει τα γιδια
του Γεροτσελιγκα για ποτε θα αναψουν οι κανες
Εδω αν ακουσουν τα κλαφουνισματα των σκυλιων αρχιζουν τα σφυριγματα και την λειτουργια
φαντασου να δουν αυτο το πραγμα να περιφερεται πανω απο το κοπαδι τους
 
Το φ/μπουκ κατάντησε μάστιγα και κάποια στιγμή θα γυρίσει μπούμερανγκ τουλάχιστον σε όσους δεν κυνηγάνε για να κάνουν μασάζ στα κόμπλεξ τους.
Μας έχει κάνει η εποχή ανταγωνιστικούς, μας λείπει παιδεία γενικότερα, ήρθαν και οι ομάδες του φμπουκ για να δέσει το γλυκό
 
Πάντως Βασίλη υπάρχουν και πολλοί κυνηγοί που δεν είναι έτσι, που χαίρονται τη φύση και την τέχνη τους και η κάρπωση είναι το αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας. Όλα είναι θέμα παιδείας.
Περισσότερο νομίζω, πως όσοι προσπαθούν μέσω της επίδειξης να ξεχωρίσουν, απευθύνονται κυρίως σε όσους δεν είναι κυνηγοί και δεν αντιλαμβάνονται την ανοησία...Επίσης θέμα παιδείας της κοινής γνώμης.
Σε έναν κανονικό κυνηγό δεν "περνάνε" οι φιγούρες των αδαών, τις παίρνουν χαμπάρι αμέσως. :)
Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου. Λάθος μου που δεν το έγραψα ξεκάθαρα και άφησα να εννοηθεί οτι όλοι μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι. Απλά όταν είδα το βίντεο αγανάκτησα και έγραψα χωρίς ψυχραιμία. Λάθος μου.
 
Συμφωνω σε ολα οσα γραφεις, εχω σιχαθει τοσο πολυ απο τους "κυνηγαρεους" με πολλα θηραματα (στο FB) που καταστρεφουν την εικονα του κυνηγου και αυτος ειναι ο λογος που η μοναδικη φωτογραφια με θηραματα που εχω ανεβασει ειναι αυτη που εχω avatar. Να βλεπεις το γιδι να καμαρωνει με πεντε λαγους ξαπλα και μετα απο το κραξιμο που εφαγε να λεει " ημασταν τεσσερα ατομα παρεα" το βλακομετρο εβγαλε error.
Συνηθως σε τετοιες φωτο οπου η εξορμηση περιλαμβανει τρεις με τεσσερις λαγους
οι μεσαιοι λαγοι ειναι κολλητα με τους αλλους και η τριχα τους ειναι καγκελο
γιατι δεν προλαβαινουν να ξεπαγωσουν απο την καταψυξη
Εχω ριξει αμετρητα παρτυ με τετοιες φωτο του φατσοβιβλιου
 
Να θεσω ακόμη ενα ερωτημα , να παει η κουβεντα λίγο παραπερα.
Αυτος που κυνηγαει νυχτα με προβολέα ειναι λαθροθήρας.
Αυτο που κοβει βόλτες νύχτα με προβολέα, εντοπίζει τον λαγό λίγο πρίν πλαγιάσει και τον χτυπάει μόλις φέξει τί είναι;

Το μονο σιγουρο ειναι ότι ετσι σκυλια δεν βγαζει γιατι τα μαθαίνει στα τελευταια βηματα, ο λαγος ξεσερνει γιατι μόλις πλάγιασε βλέπει οτι όλη η αμυνα που εκανε το βραδυ κατραρίπτεται και ο ιχνηλάτης ειναι στην εξώπορτα του.

Χορτασαμε παλικαρια με φωτο λαγους και νούμερα διψήφια που το εχουν και καμάρι. Βλέπεις κάτι 3αδες λαγους με συχνο το χτυπημα στο κεφαλι - κομματια, και αν πεις κατι , η κουβεντα πάει αλλου... Αν εχεις μετρια σκυλια σου λενε, σου φαινονται υπεβολες αλλα δεν ειναι....
Μετριο σκυλι ειναι αυτο που θα μείνει μέτριο γιατι δεν το παίδεψες μεχρι να σηκωσει το θηραμα, για να βγαλει την μανία του, να πηγαινει γαμιώντας στο βουνο και να μην αφηνει στην διωξη τον λαγο να ησυχασει! Να τον εξαντλεί και να μην εχει που να πάει , μεχρι που πέφτει απελπισμένος πάνω στο όπλο σου.. Μετα αρχιζει το τροπάριο για την ευκολη του τουφεκια...

Αλήθεια πότε ενας σκύλος είναι μέτριος και πόσοι μπορούν να κρίνουν τον σκύλο του άλλου; Σίγουρα αυτοι που τον κυνηγανε παλικαρίσια και οταν τους δεις δεν μιλανε και πολύ , γιατί τί και πού να εξηγούνε.
Μπραβο εισαι πολυ ωραιος!!!
Ειναι παρα πολυ πολλοι που το κανουν αυτο και καμαρωνουν μετα οτι γ@μ@νε τα σκυλια τους κλπ κλπ...
 
Μικρο το ποσοστο για να μην τσουβαλιαζονται δηλαδη.Το 66% ειναι για φαπες.
Για φάπες δεν είναι όλοι όσοι είναι στο 66% αλλά γενικά "ρέπουν" στην φιγούρα και αυτό τους σπρώχνει σε "διάφορα" .
Γενικά έχουν περίεργη συμπεριφορά, στις συνελεύσεις του συλλόγου για παράδειγμα τους πουλοκυνηγούς τους λένε "εσείς δεν είστε κυνηγοί". Επίσης συχνότατα τσακώνονται μεταξύ τους, κατάσταση που δεν την βλέπεις σε πουλοκυνηγούς. Και διάφορα άλλα "περίεργα" π.χ. φόλες στα λαγοτόπια, "τοπικισμό" σε βαθμό απαράδεκτο κ.λ.π.
Αυτά που γράφω, νομίζω πως τα έχετε διαπιστώσει και στους τόπους σας...
 
Μικρο το ποσοστο για να μην τσουβαλιαζονται δηλαδη.Το 66% ειναι για φαπες.
Μόνο για φαπες; Τρία χρόνια πριν κοντα στον στάβλο του συχωρεμενου πλέον παππου μου αμολαει ένας και σε 20 λεπτά τουφεκαει. Μετά σιγή και περνάει προς το χωριο. Πάω μετά από ώρα στο καφενείο να πάρω καφέ και βλέπω να έχει δύο λαγούς τεντωμενους. Δεν κρατήθηκα και πάω και του λέω ότι είναι μεγάλος μάστορας αφού με μια τουφεκια πήρε δύο λαγους!!! Κάτι πήγε να μουρμουρισει αλλά τα γέλια των υπολοίπων τον σταματησαν. Το επόμενο Σάββατο ανέβαινα 5:30 στα ελατα για να πιάσω μπασιμοκαρτερο αυτός κατέβαινε!!!! Άρα καταλαβαίνετε που βρήκε τον δεύτερο λαγο. Έχουμε πολλούς τέτοιους εδω. Και καταγγελία έχει κανει φίλος μου λαγας μερακλης μπροστά στα μάτια μου και η απάντηση ήταν θα το κοιταξουμε. Ενώ αυτοί που ψάχνουν δύο ώρες να βρουν σε δρόμο λαγο για να αμολησουν τα σκυλιά στο κεφάλι του είναι η πλειοψηφία.
 
Back
Top