Λαγός

Το σωστο ειναι ο ξενος λαγος να μην τουφεκιστει γιατι ακομα κ να επιστραφει στον λαγοκυνηγο μπορει αυτο να μην του αρεσει..να θελει να τον τουφεκισει ο ιδιος,να μαθουν τα σκυλια κλπ...
Ειχα πεσει σε περιπτωση που ξενος λαγος τουφεκιστηκε απο περδικαδες,τους ειδε απο μακρια να τον βαρανε κ απο τα νευρα του φωναζε κ εριχνε τουφεκιες στον αερα....ευτηχως που δεν ηταν κοντα...κατι τετοιοι μαλακες μπορει να σε φερουν στα ορια..και δεν ειναι για το κρεας...
και στην τελικη μια απο τις χαρες του κυνηγου ειναι να τρωει τα θηραματα που ο ιδιος χτυπησε με τον κοπο του...
 
View attachment 16562
Κοιτάζοντας την φωτό του Συναδέλφου
θα υπέθετε κάποιος ότι τα κυνηγόσκυλα ιχνηλατουν ντόρο
Λάθος
Αυτή η φωτό είναι μετά από δίωξη των κυνηγόσκυλων στο θηραμα
και τουφεκισμα του λαγού από Κρεατοσυλλεκτες-κλεφτρονια
Έτσι τα σκυλιά έφτασαν στο τέρμα της δίωξης αλλά ο λαγός ενώ έπεσε
εξαφανίστηκε από το έδαφος αφήνοντας μόνο κάποιες σταγόνες αίμα
Ίδια περίπτωση έγινε χθες στο χωριό μου
Βγάλαμε λαγό άλλαξε διαδρομή περνώντας από την απέναντι ρεματια
και ξαφνικά άκουσα δύο ξερές τουφεκιές και στην συνέχεια η σκύλα σταμάτησε την δίωξη
Έτρεξα απέναντι πανικόβλητος και όταν έφτασα
συνάντησα τρεις Παλικαράδες οι οποίοι κυνηγούσαν γουρούνι όπως μου είπαν
Η σκύλα μου είχε κάτσει ακριβώς από κάτω τους
γύρω στα 50 μέτρα ψάχνοντας απελπισμένη το σημείο που είχε τουφεκιστει ο λαγός
Παιδιά καλημέρα μήπως τουφεκισατε τον λαγό ?
Όχι ρε φίλε εμείς κυνηγάνε γρν
Ήταν κάποιος άλλος εδώ γιατί ο λαγός έχει τουφεκιστει εκεί που κάνει κύκλους η σκύλα άσε που η τουφεκιες ακούστηκαν εδώ που είστε εσείς
Όχι σου λέμε εμείς δεν τουφεκισαμε
Οκ τους λέω πήρα την σκύλα και έφυγα
Σήμερα έμαθα από κοινό γνωστό ότι οι τύποι ήταν από Πάτρα γουρουναδες και το μεσημέρι της χθεσινή ημέρας έτρωγαν την συκωταρια σε καφενείο στο απέναντι χωριο
Δεν με πειράζει που δεν έβαλα τον λαγό στο ψυγείο δόξα το θεό έχω φάει αρκετούς λαγούς
με ενοχλεί που κάποιοι Ξεφτιλες
κοροϊδεύουν τον αγώνα των σκυλιών μου για ένα κομμάτι κρέας
Που θα πάει θα γυρίσει ο τροχός και τότε ......
Η ηλιθιότητα είναι ανίκητη.Συνέχισε να κάνεις αυτό που κάνεις και να το απολαμβάνεις και μην δίνεις σημασία.Άκρη δεν θα βγάλεις.
 
View attachment 16562
Κοιτάζοντας την φωτό του Συναδέλφου
θα υπέθετε κάποιος ότι τα κυνηγόσκυλα ιχνηλατουν ντόρο
Λάθος
Αυτή η φωτό είναι μετά από δίωξη των κυνηγόσκυλων στο θηραμα
και τουφεκισμα του λαγού από Κρεατοσυλλεκτες-κλεφτρονια
Έτσι τα σκυλιά έφτασαν στο τέρμα της δίωξης αλλά ο λαγός ενώ έπεσε
εξαφανίστηκε από το έδαφος αφήνοντας μόνο κάποιες σταγόνες αίμα
Ίδια περίπτωση έγινε χθες στο χωριό μου
Βγάλαμε λαγό άλλαξε διαδρομή περνώντας από την απέναντι ρεματια
και ξαφνικά άκουσα δύο ξερές τουφεκιές και στην συνέχεια η σκύλα σταμάτησε την δίωξη
Έτρεξα απέναντι πανικόβλητος και όταν έφτασα
συνάντησα τρεις Παλικαράδες οι οποίοι κυνηγούσαν γουρούνι όπως μου είπαν
Η σκύλα μου είχε κάτσει ακριβώς από κάτω τους
γύρω στα 50 μέτρα ψάχνοντας απελπισμένη το σημείο που είχε τουφεκιστει ο λαγός
Παιδιά καλημέρα μήπως τουφεκισατε τον λαγό ?
Όχι ρε φίλε εμείς κυνηγάνε γρν
Ήταν κάποιος άλλος εδώ γιατί ο λαγός έχει τουφεκιστει εκεί που κάνει κύκλους η σκύλα άσε που η τουφεκιες ακούστηκαν εδώ που είστε εσείς
Όχι σου λέμε εμείς δεν τουφεκισαμε
Οκ τους λέω πήρα την σκύλα και έφυγα
Σήμερα έμαθα από κοινό γνωστό ότι οι τύποι ήταν από Πάτρα γουρουναδες και το μεσημέρι της χθεσινή ημέρας έτρωγαν την συκωταρια σε καφενείο στο απέναντι χωριο
Δεν με πειράζει που δεν έβαλα τον λαγό στο ψυγείο δόξα το θεό έχω φάει αρκετούς λαγούς
με ενοχλεί που κάποιοι Ξεφτιλες
κοροϊδεύουν τον αγώνα των σκυλιών μου για ένα κομμάτι κρέας
Που θα πάει θα γυρίσει ο τροχός και τότε ......
Τι ψάχνεις να βρεις
Υπάρχουν περιπτώσεις που έφτασαν επιτόπου πριν πάρουν το λαγό και τον κρύψουν και τους είπαν δεν θέλω τον λαγό κράτησε τον μόνο άσε τα σκυλιά να ματώσουν και έλεγαν όχι εγώ τον βαρεσα
Τι να πεις σε τέτοια άτομα καλοφαγωτος και καλή διάρροια μετά
 
View attachment 16562
Κοιτάζοντας την φωτό του Συναδέλφου
θα υπέθετε κάποιος ότι τα κυνηγόσκυλα ιχνηλατουν ντόρο
Λάθος
Αυτή η φωτό είναι μετά από δίωξη των κυνηγόσκυλων στο θηραμα
και τουφεκισμα του λαγού από Κρεατοσυλλεκτες-κλεφτρονια
Έτσι τα σκυλιά έφτασαν στο τέρμα της δίωξης αλλά ο λαγός ενώ έπεσε
εξαφανίστηκε από το έδαφος αφήνοντας μόνο κάποιες σταγόνες αίμα
Ίδια περίπτωση έγινε χθες στο χωριό μου
Βγάλαμε λαγό άλλαξε διαδρομή περνώντας από την απέναντι ρεματια
και ξαφνικά άκουσα δύο ξερές τουφεκιές και στην συνέχεια η σκύλα σταμάτησε την δίωξη
Έτρεξα απέναντι πανικόβλητος και όταν έφτασα
συνάντησα τρεις Παλικαράδες οι οποίοι κυνηγούσαν γουρούνι όπως μου είπαν
Η σκύλα μου είχε κάτσει ακριβώς από κάτω τους
γύρω στα 50 μέτρα ψάχνοντας απελπισμένη το σημείο που είχε τουφεκιστει ο λαγός
Παιδιά καλημέρα μήπως τουφεκισατε τον λαγό ?
Όχι ρε φίλε εμείς κυνηγάνε γρν
Ήταν κάποιος άλλος εδώ γιατί ο λαγός έχει τουφεκιστει εκεί που κάνει κύκλους η σκύλα άσε που η τουφεκιες ακούστηκαν εδώ που είστε εσείς
Όχι σου λέμε εμείς δεν τουφεκισαμε
Οκ τους λέω πήρα την σκύλα και έφυγα
Σήμερα έμαθα από κοινό γνωστό ότι οι τύποι ήταν από Πάτρα γουρουναδες και το μεσημέρι της χθεσινή ημέρας έτρωγαν την συκωταρια σε καφενείο στο απέναντι χωριο
Δεν με πειράζει που δεν έβαλα τον λαγό στο ψυγείο δόξα το θεό έχω φάει αρκετούς λαγούς
με ενοχλεί που κάποιοι Ξεφτιλες
κοροϊδεύουν τον αγώνα των σκυλιών μου για ένα κομμάτι κρέας
Που θα πάει θα γυρίσει ο τροχός και τότε ......

Ο λαγοκυνηγός λόγω της φύσης του κυνηγιού άφού πολλές φορές η δίωξη φεύγει μακριά από τα στημένα καρτέρια, του θηράματος που είναι νόστιμο, ακριβοθώρητο και σχετικά μικρό και μπορεί εύκολα να κρυφτεί αν κάποιος το βαρέσει και του γεγονότος πως οι παρέες των λαγοκυνηγών σπάνια είναι πολυάριθμες συνήθως 1-3 άτομα ώστε να κλείσουν όλα τα μέρη ή να διεκδικήσουν το δίκιο τους σε πιο πολυάριθμες ομάδες που είναι προφανές πως τους έχουν κάνει ζημιά, αντιμετωπίζει δυστυχώς το πρόβλημα να του βαράνε και να του παίρνουν το θήραμα...

Φίλε Κώστα καταρχήν φαντάσου ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα και μέχρι να πας να μην έβρισκες ούτε λαγό, ούτε σκυλί... έχει γίνει δυστυχώς και αυτό...

Δε νομίζω να μπορείς ποτέ να βρεις άκρη με τέτοιους τύπους...και καλύτερα να μην μπλέκεις. Είμαι σίγουρος ότι αν είχες εσύ ντουφεκίσει το γουρούνι τους, δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρεις ακόμα κι αν προσπαθούσες. Από τα λεγόμενά σου αυτοί δεν ήταν γουρουνοκυνηγοί...γουρουνοειδή ήταν....

Για την Πελοπόννησο από όσα γνωρίζω και έχω δει, μπορώ να πω πως το γουρουνοκυνήγι έχει μαζέψει εκτός από καλούς κυνηγούς δυστυχώς και πολλά πολλά κυνηγοειδή... Το ξεκαθαρίζω για να μην παρεξηγηθώ... Δεν λέω ότι όλοι οι γουρουνοκυνηγοί της Πελοποννήσου είναι έτσι, όμως η ξαφνική έλευση και τρομακτική αύξηση αυτού του θηράματος τράβηξε και πολλούς τυφεκιοφορόρους, κρεατακηδες, αποτυχημένους λαγάδες, πουλάδες, κλεφτοσκυλάδες και γενικά κατσαπλιάδες που μάλιστα κοπαδιάζουν σε παρέες που κακώς ονομάζουν "κυνηγοπαρέες-γουρουνοπαρέες" αλλά είναι συμμορίες ανομίας. Όπου περνάνε κάνουν ζημιές... Καλλιέργειες, τοπίο, κυνήγια και περιουσίες άλλων ανθρώπων... Κλείνουν όποιο μέρος θέλουν, εκδιώχνουν όποιους θέλουν και εκεί κάνουν ό,τι θέλουν... Ου μπλέξεις...
 
Last edited:
Παιδιά ξέρει κάποιος πόσα σκάγια νο 2 θέλει ο λαγός στο σώμα του για να τον κρατήσεις στα 60 μετρα ;
Αναφέρομαι σε ακαριαία καταβολή επιτόπου.
Μαγικός αριθμός άμεσης καταβολής έχω δει ότι είναι το 7.Λογικο το Ν2 για 60+.
 
Ο λαγοκυνηγός λόγω της φύσης του κυνηγιού άφού πολλές φορές η δίωξη φεύγει μακριά από τα στημένα καρτέρια, του θηράματος που είναι νόστιμο, ακριβοθώρητο και σχετικά μικρό και μπορεί εύκολα να κρυφτεί και του γεγονότος πως οι παρέες των λαγοκυνηγών σπάνια είναι πολυάριθμες συνήθως 1-3 άτομα ώστε να κλείσουν όλα τα μέρη ή να διεκδικήσουν το δίκιο τους σε πιο πολυάριθμες ομάδες που είναι προφανές πως τους έχουν κάνει ζημιά, αντιμετωπίζει δυστυχώς το πρόβλημα να του βαράνε και να του παίρνουν το θήραμα...

Φίλε Κώστα καταρχήν φαντάσου ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα και μέχρι να πας να μην έβρισκες ούτε λαγό, ούτε σκυλί... έχει γίνει δυστυχώς και αυτό...



Για την Πελοπόννησο από όσα γνωρίζω και έχω δει, μπορώ να πω πως το γουρουνοκυνήγι έχει μαζέψει εκτός από καλούς κυνηγούς δυστυχώς και πολλά πολλά κυνηγοειδή... Το ξεκαθαρίζω για να μην παρεξηγηθώ... Δεν λέω ότι όλοι οι γουρουνοκυνηγοί της Πελοποννήσου είναι έτσι, όμως η ξαφνική έλευση και τρομακτική αύξηση αυτού του θηράματος τράβηξε και πολλούς τυφεκιοφορόρους, κρεατακηδες, αποτυχημένους λαγάδες, πουλάδες, κλεφτοσκυλάδες και γενικά κατσαπλιάδες που μάλιστα κοπαδιάζουν σε παρέες που κακώς ονομάζουν "κυνηγοπαρέες-γουρουνοπαρέες" αλλά είναι συμμορίες ανομίας. Όπου περνάνε κάνουν ζημιές... Καλλιέργειες, τοπίο, κυνήγια και περιουσίες άλλων ανθρώπων... Κλείνουν όποιο μέρος θέλουν, εκδιώχνουν όποιους θέλουν και εκεί κάνουν ό,τι θέλουν... Ου μπλέξεις...
Σίγουρα Τσακαλε δεν είναι όλοι όπως και σε όλα τα θηράματα υπάρχουν τενεκέδες που τα κυνηγάνε
Απλά το συγκεκριμένο έχει όλες τις προϋποθέσεις για να μαζέψει κόσμο που δεν θα έπρεπε να κρατάει καν όπλο και το λέω αυτό γιατί υπάρχει κόσμος που πάει για γουρούνια και
Δεν ταΐζει σκυλιά γιατί δεν έχει χώρο να τα βάλει αλλά δεν δίνει και φράγκο σε αυτούς που τα ταΐζουν ούτε για σκυλοτροφη ούτε για εμβολια
Δεν ξέρει να κόβει ντορο
Δεν θυμάται πότε που είναι τα καρτερια και ειδικά αυτά που είναι μακρύτερα
Δεν μπορεί να κουβαλήσει γιατί έχει πρόβλημα με την μέση και τα γόνατα άντε καμία καραμπίνα κανενός άλλου που τραβάει μέχρι εκεί
Όταν χάνονται τα σκυλιά πάντα έχει δουλειά και πρέπει να φύγει περιέργως μέχρι ότι τον ζαλίζουν τα φώτα όταν οδηγάει βράδυ έχουμε ακούσει αλλά όταν έχει σακούλα στο τέλος της μέρας ούτε δουλειά έχει ούτε ζαλάδα
Δεκέμβρη μήνα να είσαι στο ποτάμι με ψηλές γαλοτσες που φοράνε στον βάλτο να μην νιώθεις τα πόδια σου από το κρύο έντεκα το βράδυ και να ρωτας ακούει κανείς τίποτα ρε και να σου απαντάνε ποιος να ακούσει ρε μαλακα έξι άτομα μείνανε από παρέα δεκαπεντε και είκοσι ατόμων
Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά τα έχω γευτεί αυτά και πολλά άλλα και μπράβο σε αυτούς που είναι σε παρέες που είναι όπως πρέπει να είναι γιατί υπάρχουν και τέτοιες
 
Δεν βγάζετε άκρη παίδες.Υπαρχουν κατσαπλιαδες εκεί έξω και λαγαδες και καρτεριτζηδες.Εγω ήμουν για φασσες και από κάτω ήρθε λαγας.Τον σηκώνουν και πάνω στην δίωξη περνάνε φασες και ρίχνουμε.Τα σκυλιά συνεχίζουν για λίγο την δίωξη και κόβουν.Ερχετε ο Σκαρπινακιας και ζητάει τον λαγό του.Αντε τώρα βγάλε άκρη....Μας σκυλοβρισε μιας και δεν ήμασταν ντόπιοι και έφυγε.Απο την άλλη πόσοι λαγοί έχουν πέσει σε σκουλικοτρυπα και έχουν εξαφανιστεί...
 
Δεν βγάζετε άκρη παίδες.Υπαρχουν κατσαπλιαδες εκεί έξω και λαγαδες και καρτεριτζηδες.Εγω ήμουν για φασσες και από κάτω ήρθε λαγας.Τον σηκώνουν και πάνω στην δίωξη περνάνε φασες και ρίχνουμε.Τα σκυλιά συνεχίζουν για λίγο την δίωξη και κόβουν.Ερχετε ο Σκαρπινακιας και ζητάει τον λαγό του.Αντε τώρα βγάλε άκρη....Μας σκυλοβρισε μιας και δεν ήμασταν ντόπιοι και έφυγε.Απο την άλλη πόσοι λαγοί έχουν πέσει σε σκουλικοτρυπα και έχουν εξαφανιστεί...
Χα χα ... έχω πάθει το ίδιο με μπεκάτσα! και ο λαγός δεν ήθρε καν από τη μεριά μου! είχε φύγει στην απέναντι πλαγιά 500+ μέτρα! αλλά ο λαγάς άκουσε τουφεκιά (από εμένα ) στην κορυφή της απέναντι πλαγιάς που ήμουν και βλέπω έναν τύπο 300+ μέτρα μακρυά μου, να πηδάει στο χωματόδρομο που περνούσε 100μέτρα κάτω από εμένα και να έρχεται τρέχοντας! στην αρχή δεν καταλάβαινα τι γίνεται, όταν έφτασε από κάτω μου άρχισε να φωνάζει "εντάξει?" εντάξει του λέω και εκεί κατάλαβα την γκάφα του! ανεβαίνει αυτός, κατεβαίνω εγώ με την μπεκάτσα στο χέρι! και εκεί ακούω την ατάκα "μπεκάτσα τουφέκισες?" ναι! "ω γαμώτο" ... και έφυγε ψέλνοντας ... τα δε σκυλιά του είχαν φύγει πίσω από τον απέναντι λόφο.... .sarcastic.
 
Γιατί φιλαράκι σκέφτεσαι να τους τουφεκας στα 60 μέτρα ? .yel.
Μωρε σκεφτομαι, αν μπορώ δε ξερω.sarcastic.
Περνάω μια φάση τώρα που θέλω να φτιάξω φυσίγγι 60 metri.
Να έχω 2 3 τέτοια στο γιλέκο για την μια φορά που θα χρειαστούν.

Και αν σου κάτσει, θα σε κερναν τσιπουρα παντού να λες την ιστορια .yel..yel..sarcastic..sarcastic.
 
Μωρε σκεφτομαι, αν μπορώ δε ξερω.sarcastic.
Περνάω μια φάση τώρα που θέλω να φτιάξω φυσίγγι 60 metri.
Να έχω 2 3 τέτοια στο γιλέκο για την μια φορά που θα χρειαστούν.

Και αν σου κάτσει, θα σε κερναν τσιπουρα παντού να λες την ιστορια .yel..yel..sarcastic..sarcastic.
Τολη εχεις σκοπο να μπεις σε βαθεια νερα..αλλα αν καταφερεις και επιπλευσεις κανεις και πιρουετα..εχει αλλη κ..λα ενας λαγος να ρθει τουμπα στα 60 μετρα
 
Δε νομίζω να μπορείς ποτέ να βρεις άκρη με τέτοιους τύπους...και καλύτερα να μην μπλέκεις. Είμαι σίγουρος ότι αν είχες εσύ ντουφεκίσει το γουρούνι τους, δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρεις ακόμα κι αν προσπαθούσες. Από τα λεγόμενά σου αυτοί δεν ήταν γουρουνοκυνηγοί...γουρουνοειδή ήταν....
Όπως είπε και ο Κυριάκος δεν έχουν καμία σχέση με τους αυθεντικούς Γουρουνοκυνηγους
Είναι μια καινούργια ομάδα στην κυνηγετική οικογένεια τουρλού τουρλού που εμφανίστηκε τα τελευταία χρόνια λόγω της αύξησης του αγριόχοιρου
Είναι αυτοί που θα σηκώσουν όπλο σε ότι κινηθεί στο στόχο τους από τσίχλα μέχρι γιδοπρόβατα
Φορτώνουν σταφύλια καρύδια κάστανα ντομάτες θερίζουν ολόκληρους μπαξέδες
με ιδιαίτερη αδυναμία στα ξένα
κυνηγόσκυλα
Αν είναι τυχεροί και βαρεσουν γρν
τσακώνονται για την μοιρασιά και για τα έξοδα της εξόρμησης
Συνήθως είναι περαστικοί δεν ριζώνουν σε κανέναν ξένο τόπο αφού ξέρουν ότι την επόμενη δεν θα την βγάλουν καθαρή
Στο χωριό δεν έχουν ξανά εμφανιστεί δεν τους έχουν ξαναδεί και τους εύχομαι να μην ξανά ζυγωσουν γιατί τα αγριμια παραμονεύουν .....
 
View attachment 16562
Κοιτάζοντας την φωτό του Συναδέλφου
θα υπέθετε κάποιος ότι τα κυνηγόσκυλα ιχνηλατουν ντόρο
Λάθος
Αυτή η φωτό είναι μετά από δίωξη των κυνηγόσκυλων στο θηραμα
και τουφεκισμα του λαγού από Κρεατοσυλλεκτες-κλεφτρονια
Έτσι τα σκυλιά έφτασαν στο τέρμα της δίωξης αλλά ο λαγός ενώ έπεσε
εξαφανίστηκε από το έδαφος αφήνοντας μόνο κάποιες σταγόνες αίμα
Ίδια περίπτωση έγινε χθες στο χωριό μου
Βγάλαμε λαγό άλλαξε διαδρομή περνώντας από την απέναντι ρεματια
και ξαφνικά άκουσα δύο ξερές τουφεκιές και στην συνέχεια η σκύλα σταμάτησε την δίωξη
Έτρεξα απέναντι πανικόβλητος και όταν έφτασα
συνάντησα τρεις Παλικαράδες οι οποίοι κυνηγούσαν γουρούνι όπως μου είπαν
Η σκύλα μου είχε κάτσει ακριβώς από κάτω τους
γύρω στα 50 μέτρα ψάχνοντας απελπισμένη το σημείο που είχε τουφεκιστει ο λαγός
Παιδιά καλημέρα μήπως τουφεκισατε τον λαγό ?
Όχι ρε φίλε εμείς κυνηγάνε γρν
Ήταν κάποιος άλλος εδώ γιατί ο λαγός έχει τουφεκιστει εκεί που κάνει κύκλους η σκύλα άσε που η τουφεκιες ακούστηκαν εδώ που είστε εσείς
Όχι σου λέμε εμείς δεν τουφεκισαμε
Οκ τους λέω πήρα την σκύλα και έφυγα
Σήμερα έμαθα από κοινό γνωστό ότι οι τύποι ήταν από Πάτρα γουρουναδες και το μεσημέρι της χθεσινή ημέρας έτρωγαν την συκωταρια σε καφενείο στο απέναντι χωριο
Δεν με πειράζει που δεν έβαλα τον λαγό στο ψυγείο δόξα το θεό έχω φάει αρκετούς λαγούς
με ενοχλεί που κάποιοι Ξεφτιλες
κοροϊδεύουν τον αγώνα των σκυλιών μου για ένα κομμάτι κρέας
Που θα πάει θα γυρίσει ο τροχός και τότε ......
Ήθελα καιρό να γράψω για αυτο Κώστα.
Δε νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι, άσχετα αν το διαβάσει νέος η παλιός.
Βλέπεις,όταν ο άλλος είναι ΝΗΣΤΙΚΟΣ , χωρίς ντροπή και τσίπα, στο βουνό σαν ΝΗΣΤΙΚΟΣ θα συμπεριφέρεται.

Πολύ κρίμα, ειδικά όταν είναι και νέα παιδιά.Σου χτυπάνε τον λαγό και τρέχουν πανικόβλητοι για να μην πας να τους ζητήσεις τα ρέστα.Καταντια μεγαλη.
Είναι τα ίδια άτομα συνηθως που όταν έχεις ζεστό ντορο, θα παρκάρει κοντά και θα φέρει τα σκυλιά του επίτηδες πάνω στα δικά σου, ενώ κυνηγάς...

Προφανώς, δεν μπορούν να πάρουν θήραμα από μόνοι τους και κοιτάνε να φορτωθούν η να το κλέψουν από αλλον.

Φίλε ξέρω ότι χαλιέσαι για τα σκυλιά σου,αλλά μην σκας.
Τον λαγό τον ευχαριστιέσαι, όταν έχεις τρέξει, μοχθησει, απελπιστεί και προβληματιστεί την ίδια μέρα.
Όταν πήρες την σωστή πρωτοβουλία και έσωσες την παρτίδα,όταν πριν το γιατακι σπας τα πόδια σου να προλαβεις καβαλα, και προσπαθείς να ανοίξεις ότι αίσθηση έχεις για να τον ακούσεις και να τον δεις.
Είναι εκείνα τα 2 δευτερόλεπτα, που τα μάτια καρφώνουν πάνω του και βλέπεις κάθε του μυ να κινείται νευρικά πριν πατήσεις την σκανδάλη.
Και είναι όλα αυτά που μετράνε, πριν πατήσεις την σκανδάλη.
Όποιος είναι νηστικος, ενίοτε θα φάει, αλλά σίγουρα είναι καταδικασμένος να μην ζήσει τίποτε από τα παραπανω.
 
Τι ψάχνεις να βρεις
Υπάρχουν περιπτώσεις που έφτασαν επιτόπου πριν πάρουν το λαγό και τον κρύψουν και τους είπαν δεν θέλω τον λαγό κράτησε τον μόνο άσε τα σκυλιά να ματώσουν και έλεγαν όχι εγώ τον βαρεσα
Τι να πεις σε τέτοια άτομα καλοφαγωτος και καλή διάρροια μετά
...όχι διάρροια, να μην τους μείνει άντερο! .sarcastic.
 
Τολη εχεις σκοπο να μπεις σε βαθεια νερα..αλλα αν καταφερεις και επιπλευσεις κανεις και πιρουετα..εχει αλλη κ..λα ενας λαγος να ρθει τουμπα στα 60 μετρα
Κάτι πάει να γίνει Μιλτο, αλλά πάντα πάμε για το λίγο παραπάνω ;)
Συμφωνώ, είναι κάτι που κλείνεις τα μάτια και το ζεις ξανά και ξανα
 
Κάτι πάει να γίνει Μιλτο, αλλά πάντα πάμε για το λίγο παραπάνω ;)
Συμφωνώ, είναι κάτι που κλείνεις τα μάτια και το ζεις ξανά και ξανα
Βημα βημα και φτανεις εκει που θες παντα..ειναι τουφεκιες που δεν τις κανεις συχνα αλλα ειναι αυτες που σου μενουν για παντα
 
Ασχετο με το λαγο παιδιά ( το ειχα γραψει παλαιότερα) αλλα ακομα θυμαμαι τον λιγουρη που μου πηρε τη μπεκατσα και τον βλέπαμε να τρεχει σαν το λαγό.....μετα την αρχική σαστισμαρα με τον κουμπάρο μου βάλαμε τα γέλια και ο κουμπάρος μουωτου φώναζε.....τρεχα τρεχα μαλακα να κάμεις ρεκορ..ακομα το λεμε και γελάμε..... .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Back
Top