Λαγός

Κατάλαβα είναι φωτογράφος!!!

την ανακοπή δεν κατάλαβα! ...

Ακριβώς. Βγάζει την φωτό. Η ανακοπή είναι γιατί δύο φορές του έφεραν τα σκυλιά το λαγό στα 30 μέτρα δίπλα του αλλά δεν βγήκε σε καθαρό να του ρίξει. Σήκωσε θερμοκρασία σήμερα ο φαδερ .sarcastic.
 
Δεν υπαρχει χειροτερο απο αυτο φιλε...Σπανε τα νευρα σου τελειως.

Πραγματικά το χειρότερο. Να ακούς τα σκυλιά να έχουν λυσσαξει μπροστά σου και να μην σου βγαίνει τελικά. Και να γίνεται και δεύτερη φορά την ίδια μέρα .sarcastic.
 
Υπάρχει! ... να βγεις, να τον δεις, να ρίξεις 3 και να φύγει! .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
Αμα τον δεις και του φορεσεις πεταλα παει στο διαλο Γιωργο!
Αμα δεν βγει ενω απο πισω γινονται σκυλια λαγος μαδομουνι
ειναι το χειροτερο.Ακομα χειροτερο να συρει και να δεις τα
σκυλια να περνανε απο μπροστα σου με γκαζια...Εκει πετας
το οπλο και πας για τσιπουρα .sarcastic.
 
Παιδιά ξέρει κάποιος πόσα σκάγια νο 2 θέλει ο λαγός στο σώμα του για να τον κρατήσεις στα 60 μετρα ;
Αναφέρομαι σε ακαριαία καταβολή επιτόπου.
δεδομενου οτι υπαρχουν σκυλια, τι σε ενδιαφερει η ακαριαια καταβολη ; Ενα σκαγι χρειαζεται στα πνευμονια και θα τον πιασουν στα 50-70 μετρα . Αλλα μιλαμε για 10χ10 εκ επιφανεια , δυσκολος κινουμενος στοχος στα 60μ
Εχε υποψη οτι σαν σκαγι το ν4 (ιταλικο ν3) απο καλο φυσιγγι(ισως και επιχαλκωμενο) δυεισδυει σε βαθος στο λαγο στα 60μ
 
δεδομενου οτι υπαρχουν σκυλια, τι σε ενδιαφερει η ακαριαια καταβολη ; Ενα σκαγι χρειαζεται στα πνευμονια και θα τον πιασουν στα 50-70 μετρα . Αλλα μιλαμε για 10χ10 εκ επιφανεια , δυσκολος κινουμενος στοχος στα 60μ
Εχε υποψη οτι σαν σκαγι το ν4 (ιταλικο ν3) απο καλο φυσιγγι(ισως και επιχαλκωμενο) δυεισδυει σε βαθος στο λαγο στα 60μ
Κώστα, δε θέλω να μπω στην διαδικασία οτι θα τον πιάσουν τα σκυλιά. Πολλές φορές με την τουφεκιά ΄΄κόβει΄΄ και τον χάνουν.
Μπορεί το ενα σκαγιο να τον κόψει , δεν ειναι αυτο όμως ο κανόνας. Νομίζω το σωστό ειναι να ξέρουμε ποσα σκάγια θέλει στο 10χ10cm και γενικά στο σωμα του (πόδια και κοιλια) για να τον σοκάρει σε αυτη την απόσταση.
 
Κώστα, δε θέλω να μπω στην διαδικασία οτι θα τον πιάσουν τα σκυλιά. Πολλές φορές με την τουφεκιά ΄΄κόβει΄΄ και τον χάνουν.
Μπορεί το ενα σκαγιο να τον κόψει , δεν ειναι αυτο όμως ο κανόνας. Νομίζω το σωστό ειναι να ξέρουμε ποσα σκάγια θέλει στο 10χ10cm και γενικά στο σωμα του (πόδια και κοιλια) για να τον σοκάρει σε αυτη την απόσταση.
για σοκ , οντως θελεις ν2 και τρια σκαγια , τα δυο σε καιρια σημεια. Απο τη μεση και κατω (κοιλια ) δεν ειναι καιρια , αλλα μετρανε στο συνολο των τριων(προσθετουν ωστε να δημιουργηθει σοκ). ΟΙ περιπτωσεις να σπασεις ποδι, σπονδυλικη, κεφαλι ειναι ασημαντες κατω απο 10% στα 60, οποτε μιλαμε για τυχη.
 
για σοκ , οντως θελεις ν2 και τρια σκαγια , τα δυο σε καιρια σημεια. Απο τη μεση και κατω (κοιλια ) δεν ειναι καιρια , αλλα μετρανε στο συνολο των τριων(προσθετουν ωστε να δημιουργηθει σοκ). ΟΙ περιπτωσεις να σπασεις ποδι, σπονδυλικη, κεφαλι ειναι ασημαντες κατω απο 10% στα 60, οποτε μιλαμε για τυχη.
Σε ευχαριστώ Κωστή
 
FB_IMG_1601300354607.jpg
Κοιτάζοντας την φωτό του Συναδέλφου
θα υπέθετε κάποιος ότι τα κυνηγόσκυλα ιχνηλατουν ντόρο
Λάθος
Αυτή η φωτό είναι μετά από δίωξη των κυνηγόσκυλων στο θηραμα
και τουφεκισμα του λαγού από Κρεατοσυλλεκτες-κλεφτρονια
Έτσι τα σκυλιά έφτασαν στο τέρμα της δίωξης αλλά ο λαγός ενώ έπεσε
εξαφανίστηκε από το έδαφος αφήνοντας μόνο κάποιες σταγόνες αίμα
Ίδια περίπτωση έγινε χθες στο χωριό μου
Βγάλαμε λαγό άλλαξε διαδρομή περνώντας από την απέναντι ρεματια
και ξαφνικά άκουσα δύο ξερές τουφεκιές και στην συνέχεια η σκύλα σταμάτησε την δίωξη
Έτρεξα απέναντι πανικόβλητος και όταν έφτασα
συνάντησα τρεις Παλικαράδες οι οποίοι κυνηγούσαν γουρούνι όπως μου είπαν
Η σκύλα μου είχε κάτσει ακριβώς από κάτω τους
γύρω στα 50 μέτρα ψάχνοντας απελπισμένη το σημείο που είχε τουφεκιστει ο λαγός
Παιδιά καλημέρα μήπως τουφεκισατε τον λαγό ?
Όχι ρε φίλε εμείς κυνηγάνε γρν
Ήταν κάποιος άλλος εδώ γιατί ο λαγός έχει τουφεκιστει εκεί που κάνει κύκλους η σκύλα άσε που η τουφεκιες ακούστηκαν εδώ που είστε εσείς
Όχι σου λέμε εμείς δεν τουφεκισαμε
Οκ τους λέω πήρα την σκύλα και έφυγα
Σήμερα έμαθα από κοινό γνωστό ότι οι τύποι ήταν από Πάτρα γουρουναδες και το μεσημέρι της χθεσινή ημέρας έτρωγαν την συκωταρια σε καφενείο στο απέναντι χωριο
Δεν με πειράζει που δεν έβαλα τον λαγό στο ψυγείο δόξα το θεό έχω φάει αρκετούς λαγούς
με ενοχλεί που κάποιοι Ξεφτιλες
κοροϊδεύουν τον αγώνα των σκυλιών μου για ένα κομμάτι κρέας
Που θα πάει θα γυρίσει ο τροχός και τότε ......
 
View attachment 16562
Κοιτάζοντας την φωτό του Συναδέλφου
θα υπέθετε κάποιος ότι τα κυνηγόσκυλα ιχνηλατουν ντόρο
Λάθος
Αυτή η φωτό είναι μετά από δίωξη των κυνηγόσκυλων στο θηραμα
και τουφεκισμα του λαγού από Κρεατοσυλλεκτες-κλεφτρονια
Έτσι τα σκυλιά έφτασαν στο τέρμα της δίωξης αλλά ο λαγός ενώ έπεσε
εξαφανίστηκε από το έδαφος αφήνοντας μόνο κάποιες σταγόνες αίμα
Ίδια περίπτωση έγινε χθες στο χωριό μου
Βγάλαμε λαγό άλλαξε διαδρομή περνώντας από την απέναντι ρεματια
και ξαφνικά άκουσα δύο ξερές τουφεκιές και στην συνέχεια η σκύλα σταμάτησε την δίωξη
Έτρεξα απέναντι πανικόβλητος και όταν έφτασα
συνάντησα τρεις Παλικαράδες οι οποίοι κυνηγούσαν γουρούνι όπως μου είπαν
Η σκύλα μου είχε κάτσει ακριβώς από κάτω τους
γύρω στα 50 μέτρα ψάχνοντας απελπισμένη το σημείο που είχε τουφεκιστει ο λαγός
Παιδιά καλημέρα μήπως τουφεκισατε τον λαγό ?
Όχι ρε φίλε εμείς κυνηγάνε γρν
Ήταν κάποιος άλλος εδώ γιατί ο λαγός έχει τουφεκιστει εκεί που κάνει κύκλους η σκύλα άσε που η τουφεκιες ακούστηκαν εδώ που είστε εσείς
Όχι σου λέμε εμείς δεν τουφεκισαμε
Οκ τους λέω πήρα την σκύλα και έφυγα
Σήμερα έμαθα από κοινό γνωστό ότι οι τύποι ήταν από Πάτρα γουρουναδες και το μεσημέρι της χθεσινή ημέρας έτρωγαν την συκωταρια σε καφενείο στο απέναντι χωριο
Δεν με πειράζει που δεν έβαλα τον λαγό στο ψυγείο δόξα το θεό έχω φάει αρκετούς λαγούς
με ενοχλεί που κάποιοι Ξεφτιλες
κοροϊδεύουν τον αγώνα των σκυλιών μου για ένα κομμάτι κρέας
Που θα πάει θα γυρίσει ο τροχός και τότε ......
Αν καί δέν υπήρξα ποτέ λαγοκυνηγός γνήσιος με σκυλιά φέρμας (καταλαμβαίνεις)έχω να διηγηθώ ιστορίες με λαγούς
καί συμπεριφορές ''συναδέλφων '' που όσο τις θυμάμαι γελώ (κατάντια λέγεται για μένα κάποιων)
Θα πώ μόνο ότι κάποιος αρπαξε τον τουφεκισμένο απο μένα λαγό κι'έτρεχε κι'εγώ ξωπίσω για να το πείσω να μην τρέχει και γκρεμμοτσακιστεί στην κοφτή πλαγιά ......
 
Που θα πάει θα γυρίσει ο τροχός και τότε ......
Δε νομίζω να μπορείς ποτέ να βρεις άκρη με τέτοιους τύπους...και καλύτερα να μην μπλέκεις. Είμαι σίγουρος ότι αν είχες εσύ ντουφεκίσει το γουρούνι τους, δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρεις ακόμα κι αν προσπαθούσες. Από τα λεγόμενά σου αυτοί δεν ήταν γουρουνοκυνηγοί...γουρουνοειδή ήταν....
 
Αν καί δέν υπήρξα ποτέ λαγοκυνηγός γνήσιος με σκυλιά φέρμας (καταλαμβαίνεις)έχω να διηγηθώ ιστορίες με λαγούς
καί συμπεριφορές ''συναδέλφων '' που όσο τις θυμάμαι γελώ (κατάντια λέγεται για μένα κάποιων)
Θα πώ μόνο ότι κάποιος αρπαξε τον τουφεκισμένο απο μένα λαγό κι'έτρεχε κι'εγώ ξωπίσω για να το πείσω να μην τρέχει και γκρεμμοτσακιστεί στην κοφτή πλαγιά ......
Γιατί έτρεχε (ο ξεφτίλας) βρε Λάμπη;;
Μήπως ηταν ξένος και του φώναζες "στάσου ...μύγδαλα"????.big smile.
 
Back
Top