Λαγός

Σακουλαδες πουστιδες αντρες καθολου σεβασμος.αντρικια κυνηγετε το καθε θυραμα.τετατετ οπιος ειναι πιο μαγκας κερδηζη.αν ειναι το θυραμα τοτε ειναι αξιο σεβασμου
κάθε χρόνο τα ίδια φίλε μου
δυστυχώς
 
Εγω πιστευω οτι οι ανθρωποι ειναι εθισμένοι στην λαθροθηρία
Δεν μπορει να ξοδευεις χρονο χρημα αγχος για τυχον συλληψη
για να τσουβαλιασεις ενα θηραμα
Πεινα αποκλειεται πουλανε και πλαταρια κοτοπουλο στην αγορα γυρω στα 80 λεπτα το κιλο
 
Εγω πιστευω οτι οι ανθρωποι ειναι εθισμένοι στην λαθροθηρία
Δεν μπορει να ξοδευεις χρονο χρημα αγχος για τυχον συλληψη
για να τσουβαλιασεις ενα θηραμα
Πεινα αποκλειεται πουλανε και πλαταρια κοτοπουλο στην αγορα γυρω στα 80 λεπτα το κιλο

Όπως τα λες φίλε μου. Εθισμός ή εμπόριο..... Και είναι κρίμα γιατί γίνεται κυρίως καλοκαίρι που είναι διπλό το έγκλημα λόγω γενών κτλ
 
Δυο ειδων λαθροθηρες υπαρχουν..
ο λαθροθηρας που παει να κανει εμποριο αρα κ τον ενδιαφερει το κρεας κ μονο αυτο κ αυτοι ειναι που κανουν την μεγαλητερη ζημια απο ολους τους υπολοιπους γιατι ο προβολεας καθε βραδυ θα σβησει αφου πρωτα θα βγει ενα γερο μεροκαματο...
και ο λαθροθηρας που ειναι πραγματικα εθισμενος σε αυτο,κ πιθανον το γνωριζει οτι ειναι πολυ κακο αυτο που κανει αλλα δεν μπορει να κανει διαφορετικα....ετσι δεν γινεται κ με καθε ειδους εθισμο?
και δεν ειναι απιθανο να τον δειτε να χαριζει μερικα απο τα παρανομα θηραματα που χτυπησε η να κανει τραπεζι σε φιλους γιατι αυτους πραγματικα δεν τους ενδιαφερει το κρεας..
θυμαμε μαλιστα μια παλια περιπτωση λαθροθηριας που εναν τον ειχαν πιασει για 3η φορα να κυνηγαει παρανομα λαγο..καθε φορα εβρισκε κ νεο οπλο....
 
Εγω πιστευω οτι οι ανθρωποι ειναι εθισμένοι στην λαθροθηρία
Δεν μπορει να ξοδευεις χρονο χρημα αγχος για τυχον συλληψη
για να τσουβαλιασεις ενα θηραμα
Πεινα αποκλειεται πουλανε και πλαταρια κοτοπουλο στην αγορα γυρω στα 80 λεπτα το κιλο
Συνδυασμός αυτού που λες και χρήματος. Είτε από ανάγκη είτε από πλεονεξία, το χρήμα παίζει μεγάλο ρόλο.
 
Δυο ειδων λαθροθηρες υπαρχουν..
ο λαθροθηρας που παει να κανει εμποριο αρα κ τον ενδιαφερει το κρεας κ μονο αυτο κ αυτοι ειναι που κανουν την μεγαλητερη ζημια απο ολους τους υπολοιπους γιατι ο προβολεας καθε βραδυ θα σβησει αφου πρωτα θα βγει ενα γερο μεροκαματο...
και ο λαθροθηρας που ειναι πραγματικα εθισμενος σε αυτο,κ πιθανον το γνωριζει οτι ειναι πολυ κακο αυτο που κανει αλλα δεν μπορει να κανει διαφορετικα....ετσι δεν γινεται κ με καθε ειδους εθισμο?
και δεν ειναι απιθανο να τον δειτε να χαριζει μερικα απο τα παρανομα θηραματα που χτυπησε η να κανει τραπεζι σε φιλους γιατι αυτους πραγματικα δεν τους ενδιαφερει το κρεας..
θυμαμε μαλιστα μια παλια περιπτωση λαθροθηριας που εναν τον ειχαν πιασει για 3η φορα να κυνηγαει παρανομα λαγο..καθε φορα εβρισκε κ νεο οπλο....
Σωστός.
 
Τι πυρομαχικα θα μπούνε στη θαλάμη την πρώτη μέρα?
οι λαγατζηδες δεν κοιτανε ζεστη,κρυο,υγρασια για να δουν τι πυρομαχικο θα βαλουν...Εχουν σταθερες προτιμησεις κ στο φυσιγγι κ στο νουμερο των σκαγιων...αρα θα βαλουν οτι κ καθε χρονο... .sarcastic.
Εσυ αραγε?????.yelling.
 
Εγω πιστευω οτι οι ανθρωποι ειναι εθισμένοι στην λαθροθηρία
Δεν μπορει να ξοδευεις χρονο χρημα αγχος για τυχον συλληψη
για να τσουβαλιασεις ενα θηραμα
Πεινα αποκλειεται πουλανε και πλαταρια κοτοπουλο στην αγορα γυρω στα 80 λεπτα το κιλο
Αγαπητέ Κώστα,

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά, ο λαθροθήρας τουλάχιστον αναλαμβάνει ο ίδιος το ρίσκο και τα έξοδα. Το πρόβλημα εγώ το εντοπίζω στον σάπιο πλέον μηχανισμό φύλαξης και προστασίας, και εν γένει τον κρατικό μηχανισμό, που έχει εθιστεί στη λίγδα και τους προστατεύει, κι ενώ πληρώνεται από εμάς, άμεσα και έμμεσα, όταν τον χρειαζόμαστε σε κάτι επείγον, δηλώνει αδυναμία και μας αφήνει μόνους ν’ αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα, κινδυνεύοντας άμεσα οι ίδιοι, ή να σωπάσουμε και να αποδεχτούμε μοιρολατρικά και υποτακτικά την κάθε βρωμιά, για να γεμίσει κι ο τροβάς.

Νομίζω πως είναι καιρός να σπάσει επιτέλους αυτό το απόστημα της αναλγησίας και της διαφθοράς διότι έχουμε ξεπεράσει και την χειρότερη χώρα της Λατινικής Αμερικής, και, η λαθροθηρία, είναι μόνο ένα ήπιο σύμπτωμα. Πρέπει να λάβουμε δράση άμεσα οι κυνηγοί με οικολογική συνείδηση διότι σύντομα θα χάσουμε αυτή τη φυσική δραστηριότητα, είτε λόγω έλλειψης θηραμάτων είτε ολικής απαγόρευσης εξ αιτίας μερικών ηλίθιων, εθισμένων στα σκατά, οι οποίοι, όταν θα τελειώσουν τα θηράματα, θα βρούνε άλλον φυσικό πόρο να τον μετατρέπουν σε σκατά. Το έχω ζήσει στο παρελθόν – δυστυχώς – με τους ροφούς και τις συναγρίδες, το ξαναζώ τώρα με τα ζαρκάδια και τ’ αγριόγιδα.

Ζητώ συγγνώμη για τον τόνο και την εμπάθεια αλλά με ταλανίζει αυτό το ζήτημα προσωπικά, και, όσο ανακατεύω τα σκατά, τόσο ανακαλύπτω σε τι βόθρο ζούμε.

Επίσης, ζητώ συγγνώμη για το off topic.
 
οι λαγατζηδες δεν κοιτανε ζεστη,κρυο,υγρασια για να δουν τι πυρομαχικο θα βαλουν...Εχουν σταθερες προτιμησεις κ στο φυσιγγι κ στο νουμερο των σκαγιων...αρα θα βαλουν οτι κ καθε χρονο... .sarcastic.
Εσυ αραγε?????.yelling.
Μπα τον τρωη ο κωλος του ακομα
 
Σας χαιρετώ!
Ετοιμάζεστε σιγα σιγα;
Τι πυρομαχικα θα μπούνε στη θαλάμη την πρώτη μέρα; (Κουβέντα να γίνεται, γιατι οι πουλατζήδες μας έχουν πάρει σβάρνα στα topics τους).sarcastic.
Εγώ πάντως, RED HARE #3 αριστερά, RED HARE #5 δεξιά. :cool:
 
οι λαγατζηδες δεν κοιτανε ζεστη,κρυο,υγρασια για να δουν τι πυρομαχικο θα βαλουν...Εχουν σταθερες προτιμησεις κ στο φυσιγγι κ στο νουμερο των σκαγιων...αρα θα βαλουν οτι κ καθε χρονο... .sarcastic.
Εσυ αραγε?????.yelling.
Τάσο πάντοτε σε αυτο το θηραμα δουλευα δύο γομώσεις και δυο νουμερα σκαγιων. 33γρ νο 4 και 35γρ νο 4 και 3. Παντα με συγκεντρωτηρα και ποτέ μαλλινόταπο, μισόταπο ή διασποράς.
Εννοείται οτι μόλις χειμωνιάζει πηγαίνω σε πιό ενισχυμένο φυσίγγιο.Δε θελει ουτε να διυλίζουμε τον κώνωπα, αλλα ουτε να κυνηγαμε με στερεότυπα όπως εκείνα των παππούδων μας.
Πλέον εχουμε επιλογές και γνωση. Κοντακι στα μέτρα, σωστο πυρομαχικο να σπάει κόκκαλα και μια στοιχειώδη σκοπευτική κατάρτιση. Αυτα σε οτι αφορα το τεχνικό κομμάτι του κυνηγιού του απο εμένα.
 
Μία απρόσμενη συνάντηση περίμενε τον πατέρα σήμερα στον κήπο καθώς πετάχτηκε ένας αυτιάς.Η ανυπομονησία του μεγάλη , καθώς τον αντίκρισε, διότι είναι το αγαπημένο του κυνήγι.Από την άλλη,όμως,πλευρά μία πληροφόρηση ότι ένα βράδυ τσοπάνης άκουσε 10 τουφεκιές και μία το στήσιμο 7 θηλιών δεν σου αφήνουν περιθώρια να χαρείς.:mad:
 
Last edited:
Τι ακριβως εννοεις?θεωρεις οτι εκαναν κατι λαθος οι παλιοι που το κανουν σωστα οι "νεοι" σημερα?
Τάσο πιστεύω ότι στο τεχνικό κομμάτι κάναν αρκετά λάθη οι παλιότεροι.
Λογικό γιατί δεν είχαν πληροφοριση και ακόμα παλιότερα ούτε την οικονομική δυνατοτητα.
Για παράδειγμα, επέλεγαν σκάγια νο 2 ακόμα και αν κυνηγούσαν κοντά στα σκυλιά, η επέλεγαν τουφέκια με φουλ τσοκ ακόμη και όταν μπορούσαν να πάρουν κάποιο με ντεμι για να τους βοηθήσει.Επελεγαν γομωσεις 42γρ θεωρώντας ότι όσο περισσότερο,τόσο το καλύτερο και πολλά άλλα.
Πλέον ένας νέος που βγαινει στην πίστα έχει επιλογές, περισσότερο γνωση και βοήθεια.
 
Τάσο πιστεύω ότι στο τεχνικό κομμάτι κάναν αρκετά λάθη οι παλιότεροι.
Λογικό γιατί δεν είχαν πληροφοριση και ακόμα παλιότερα ούτε την οικονομική δυνατοτητα.
Για παράδειγμα, επέλεγαν σκάγια νο 2 ακόμα και αν κυνηγούσαν κοντά στα σκυλιά, η επέλεγαν τουφέκια με φουλ τσοκ ακόμη και όταν μπορούσαν να πάρουν κάποιο με ντεμι για να τους βοηθήσει.Επελεγαν γομωσεις 42γρ θεωρώντας ότι όσο περισσότερο,τόσο το καλύτερο και πολλά άλλα.
Πλέον ένας νέος που βγαινει στην πίστα έχει επιλογές, περισσότερο γνωση και βοήθεια.
Με το συμπάθιο αν μπαίνω σφήνα στην κουβέντα σας, αλλά αυτά που γράφεις για τους παλαιότερους φίλε μου δεν νομίζω ότι ήταν κανόνας. Τη δεκαετία του70 αν και ήμουν μικρός, θυμάμαι πολύ καλά πως κυνηγούσε λαγό ο πατέρας μου, οι φίλοι του, τα ξαδέρφια της μητέρας μου...και ναι τα τουφέκια τους ήταν τσοκαρισμένα αλλά αυτός που πήγαινε καβάλα στα σκυλιά είχε φυσίγγια γεμισμένα με πεντάρια και μάλλινη τάπα, καθώς επίσης οι ποιό βαριές γομώσεις που θυμάμαι ήταν 36gr και οι συχνότερες 34gr.
 
Σας χαιρετώ!
Ετοιμάζεστε σιγα σιγα;
Τι πυρομαχικα θα μπούνε στη θαλάμη την πρώτη μέρα; (Κουβέντα να γίνεται, γιατι οι πουλατζήδες μας έχουν πάρει σβάρνα στα topics τους).sarcastic.

Έτσι έτσι φίλε όλο για τρυγόνια και αγριοπερίστερα διαβάζουμε τώρα τελευταία .sarcastic.
 
Back
Top