Λαγός

Καλημερα παρεα..λαγο ειχε το προγραμμα σημερα ετσι για το καλο..ξεκινησαμε κατα τις 8 με αρκετη ψυχρα ψαχνωντας σε ορισμενα κομματια προσηλια..παιδευτηκαμε με εναν που ειχε οργωσει ολο το μερος αλλα ο λαγος αφαντος..λογικα με το κρυο και με τον αερα που ειχε πλακωσε και δυσκολεψε τα σκυλια..και του χρονου λαγαδες μου
Φωτο του σημερινου μου καρτεριου με θεα την Κεφαλονια και στο βαθος ο χιονισμενος Αινος
20200108_092811.jpg
 
Και του χρόνου με υγεία παίχτες!
Δύσκολη η σεζόν του λαγού φέτος με καιρικά φαινόμενα κατά των ιχνηλατών. Παρόλα αυτά η απόλαυση το ίδιο ωραία όπως κάθε χρονιά.
 
Τη μπεκάτσα τη σήκωσαν τα σκυλιά περνώντας 2m δίπλα της....αφού είχαν ντοριάσει το λαγό... .sarcastic.
Όλα έγιναν σε χρόνο ντε τε.

Δν πολύ γουστάρω το Λαγό...γιατί απορεύονται πολλά να κάνεις.......απαγορεύεται να βίξεις,απαγορεύεται να φταρνιστείς,απαγορεύεται να μηλίσεις, απαγορεύεται να κλάσεις κτλ κτλ.....γι'αυτό δν πάω εύκολα....sarcastic..sarcastic.
@sam13 τέντωσε μου λίγο το αγόρι γιατί αν έρθει Κρήτη για λαγό τον βλεπω να γυρνάει κολυμπώντας Αμαλιάδα .sarcastic.
Ωρε φίλε μου με μαλμπουρακι φραπεδάκι καρεκλάκι δεν τον πιάνεις τον λαγό .sarcastic.
 
Καλη ανταμωση με το θαυμασιο αυτο θηραμα σε λιγους μηνες!
Η εξαψη του κυνηγιου του, δινει τη θεση της στην ηρεμια και τον σεβασμο της αναπαραγωγης του. Τα αξιζει αλλωστε!
Χαιρετω τους πραγνατικους συναδελφους λαγαδες, τους μερακλιδες.
Για τους δηθεν,που χτυπανε αλλωνων λαγους ενω τους κυνηγανε τα σκυλια, οπως και αυτους που κοβουν νυχτα βολτες πριν αμολυσουν τα σκυλια να ξερουν οτι ΓΕΛΑ Ο κοσμος!
 
@sam13 τέντωσε μου λίγο το αγόρι γιατί αν έρθει Κρήτη για λαγό τον βλεπω να γυρνάει κολυμπώντας Αμαλιάδα .sarcastic.
Ωρε φίλε μου με μαλμπουρακι φραπεδάκι καρεκλάκι δεν τον πιάνεις τον λαγό .sarcastic.

.sarcastic..sarcastic. μα να θελει να κλανει και να βαρεσει και λαγο ?
 
Καλη ανταμωση με το θαυμασιο αυτο θηραμα σε λιγους μηνες!
Η εξαψη του κυνηγιου του, δινει τη θεση της στην ηρεμια και τον σεβασμο της αναπαραγωγης του. Τα αξιζει αλλωστε!
Χαιρετω τους πραγνατικους συναδελφους λαγαδες, τους μερακλιδες.
Για τους δηθεν,που χτυπανε αλλωνων λαγους ενω τους κυνηγανε τα σκυλια, οπως και αυτους που κοβουν νυχτα βολτες πριν αμολυσουν τα σκυλια να ξερουν οτι ΓΕΛΑ Ο κοσμος!
Αποστολή ασε τα λιγουρια να παριστάνουν τους Λαγαδες
Αν δεν ιδρώσεις την φανέλα και τα κλαφουνητα δεν αντιλαλουν στις απέναντι βουνοκορφές
δεν θεωρείται παλικαρισιο λαγοκυνηγι ποιο πολύ για στιφάδο αλά κρεμ θυμίζει
 
Λίγο παρακάτω από αυτό το σημείο που είμαι στις φωτο,
σηκώθηκε ένας μεγάλος λαγός την ώρα που περπατουσα προς το μέρος του.
Η αλήθεια είναι ότι με το παφφφ τρόμαξα.
Όσο για την ταχύτητα του απλώς απίστευτη.
Είναι σαν να βλέπεις ένα πουλί που πετάει λίγο πάνω από το έδαφος.
Ακόμη και αν κρατούσα το όπλο δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα τον έπερνα.
20200324_174128.jpg20200324_174149.jpg
 
Ο λαγός που είχα αναφέρει σηκώθηκε από την πρώτη φωτο που έχω βάλει πιο κάτω.
Έριξα μια ματιά μήπως έχει κάτσει ξανά,
Αν και ο γέρος μου που είναι ειδικός στο λαγό μου λέει πως ο ίδιος λαγος δεν κάθεται ποτε στο ίδιο γιατακι(κοιμηθια τη λέμε εμείς εδω).

Άλλος μου λέει μπορεί...Ο ίδιος λαγος ποτέ.

Εγώ βέβαια έβαλα ένα πετραδακι μέσα στην κοιμηθια ώστε αν περάσω ξανά και δω να λείπει θα πει πως έκατσε λαγος και το έβγαλε.
Στη δεύτερη φωτο θα το δείτε.20200330_165700.jpg20200330_165717.jpg
 
Κατά τις 6 και μισή το πρωί ξεκίνησα για περπάτημα στο βουνό.
Σχεδόν δεν είχε ακόμη φως έξω.

7 και δέκα σήκωσα πάλι τον λαγό στο ίδιο περίπου σημείο που τον σήκωσα και την προηγούμενη φορά.
Για την ακρίβεια 60 μεγάλα βήματα απόσταση η μια κοιμηθια από την προηγούμενη.

Λογικά θα ήταν ο ίδιος λαγος.
Και επιβεβαιώθηκε ο γέρος μου που μου λέει ότι εκεί γύρω θα κάτσει πάλι αλλά όχι στην ίδια κοιμηθια.

Αυτή τη φορά δεν έφυγε τόσο γρήγορα όσο την προηγούμενη φορά.
Παραλίγο να τον πατήσω.
Είχε δώσει ένα σάλτο και είχε κάτσει δίπλα στο μονοπάτι.
Αν κρατούσα όπλο λογικά θα ήταν εύκολη υπόθεση.
Βέβαια δεν ορκίζομαι κιόλας διότι όλοι έχουμε χάσει θηράματα που θα ορκιζομασταν ότι θα μπουν στην τσάντα.

Εν τω μεταξύ από πάνω είχε βγάλει ένας συνάδελφος τα σκυλιά του εκπαιδευτικό και ο λαγός πήγε προς τα εκει.
Περίπου στα 250 μέτρα απόσταση αυτός.
Χαμπάρι δεν πήρε ούτε αυτός Ούτε τα 4-5 σκυλιά.
Στο γυρισμό που πέρασα ξανά από κει ήταν εκεί τριγύρω άλλος συνάδελφος με άλλα τόσα σκυλάκια για βόλτα.
Χαιρέτησα και τώρα σπίτι!!!

Ο λαγός καθόταν εδω20200406_071001.jpg20200406_070951.jpg
 
Last edited:
Ενώ ήμουν σε καρτέρι τσίχλας (μπασίματα) ήρθε έπανω μου λαγός ξεφωλιασμένος από κυνηγούς....μέσα σε σταφίδα είχε στρωθεί κ πήγεχε γ.....ντας με ριγμένα τ'αυτιά...τν σημάδεψα 1m μπροστά τουφεκιά στο έδαφος καρφωτή στα 30m με 30gr No8.......δν κατάλαβε τη του ήρθε.
Πέρα από όλο αυτό αν είσαι πάνω στο λαγό πέφτει κ με Ν8 κ 7,5 κτλ....topic.
 
Back
Top