Λαγός

Μπραβο για την αφηγηση.
Δοκξμαδε να δωσεις στον γεροντα μερικα διασπορας νο 4 :)

Σε ευχαριστώ φίλε Κάστορα. Ρίχνει μόνο imperial καναδέζικα κάτι σκούρα μπλε με μεγάλο πάφυλα όσο ο μισός κάλυκας σχεδόν σε νούμερο 4 που έχει στοκ δεν ξέρω πόσα χρόνια, τίποτα άλλο... Τα περνάει με το μπιστολάκι πριν κάθε κυνήγι το πρωί για να σκάνε καλά λέει. Ούτε τι τσοκάρισμα έχουν οι κάνες ξέρει, ξέρει μόνο ποια είναι η ανοιχτή και ποια η κλειστή για να ξέρει ποια θα πυροδοτεί ανάλογα με το που του βγαίνει ο λαγός... Μορφή ο γεράκος...
 
νο4 διασποράς ; .think.
Βεβαιως και νο 4 διασπορας.
Δυνατο σκαγιο ακομα και περιφερειακο να τον παρει.
Επισης δεδομενου οτι πρωτα χανουμε σε συγκεντρωση και επειτα σε δυναμη ,μπορεις να κρατησεις λαγο και πιο μακρυα ;)
 
Καλησπέρα σε όλους,

Για λαγό στην Κυνουρία αφιέρωσα το Σάββατο 26/10. Κλασσικά ο θείος μου καβάλα στα σκυλιά στα ρέματα και εγώ σε ρόλο αλπινιστή στα καρτέρια ψηλά στις τσαγιές να περιμένω τον αυτιά, να βλέπω όλη την περιφέρεια και να απολαμβάνω τη μελωδία της δίωξης.

Παρέα μας και ένα συμπαθητικό γεροντάκι σχεδόν 80 χρονών πια, κλασσική φιγούρα παλιού κυνηγού με το καπέλο με τη γούνα στα αφτιά, με ταλαιπωρημένο πρόσωπο και όπλο που όμως δεν το βάζει κάτω... Τον βάλαμε σε ένα καρτέρι δίπλα στο αμάξι στην ενδιάμεση δημοσιά μεταξύ ρέματος και κορφών. Τα σκυλιά τα παίδεψε ο λαγός και μπόρεσαν να τον σηκώσουν μετά από 2 ώρες έρευνας.

Τον έκανε βουτηχτό μια κουτάβα και τον πήγαιναν και τα 3 καψούλι με τέτοιο συνεχόμενο γαύγισμα που ακουγόταν ένα συνεχές ηδονιστικό για κάθε λαγά ουρλιαχτό. Σε 3 λεπτά ο λαγός βγήκε στη δημοσιά και πήγαινε καρφί να περάσει από τον γεράκο και να πάρει το ρέμα να έρθει πάνω μου. Έβλεπα όλη τη φάση όπως ήμουν λοξά και πάνω...

Ο γεράκος κανονικά μπορούσε να τον δει τον λαγό από τα 30 μέτρα να έρχεται και να του ρίξει όσα ντουφέκια ήθελε. Αλλά η κακή του όραση και τα αργά του αντανακλαστικά έκαναν το λαγό σχεδόν να τον προσπεράσει και αμέσως να πάρει μια βαθιά γράνα με κλαριά και δεντράκια. Του έριξε μια ντουφεκιά στο γάμο του καραγκιόζη...

Ο λαγός έπεσε ξανά στο ρέμα και όσο και να τον ζόρισαν τα σκυλιά δεν ξανανέβηκε. Όταν κατέβηκα μου λέει "Τόσο δρόμο και ανέβηκε ο σατανάς από δίπλα μου, με ένα σάλτο πέρασε το δρόμο πάλι και ίσα που πρόλαβα να του ρίξω"... Που φυσικά δεν ίσχυε, αλλά έτσι το αντελήφθηκε... "Μη σκας μπάρμπα" του λέω, "εγώ δεν θα προλάβαινα να του ρίξω καν όπως πήγαινε και εκεί που βγήκε, το είδα"... Και γέλασε ολόκληρος...
Μπραβο εισαι πολυ ωραιος, πηγε χαρουμενο σπιτι το γεροντακι. .shake hands.
 
Δεν έχω ιδέα Δημήτρη, μου φαίνεται βαρύ το νο4 να το ανοίξει ο διασπορεας ίσως ελάχιστα, θα προτιμούσα ένα νο6.
Ο Τολης φτιάχνει τα φυσίγγια μόνος του, για να το λέει κάτι θα έχει παρατηρήσει.
 
Δεν έχω ιδέα Δημήτρη, μου φαίνεται βαρύ το νο4 να το ανοίξει ο διασπορεας ίσως ελάχιστα, θα προτιμούσα ένα νο6.
Ο Τολης φτιάχνει τα φυσίγγια μόνος του, για να το λέει κάτι θα έχει παρατηρήσει.
Ο θειος μου, μεγαλος σε ηλικια βρηκε την υγεια του με gorilla διασπορας.
Δοκιμασμενα ο ανθρωπος καρπωνεται λαγους με την full choke franchi al 48
 
Back
Top