Λάδι σιλικόνης

Πρόσφατα σε κουβέντα με φίλο τεχνικό στην Πολεμική Αεροπορία έμαθα ότι υπάρχει λαδι σιλικόνης σε λογική τιμή, περιπου 15 ευρώ το λιτρο. Βάζοντας ελάχιστες σταγονες σε ύφασμα μικροϊνών και φορώντας γάντια φρεσκαρουμε τα πλαστικά κοντακια και πάπιες και κάθε πλαστικό αντικείμενο όπως όλο σχεδόν το εσωτερικο του αυτοκινήτου ή το κάθισμα σε βεσπα. Απαραίτητο στα στεγανωτικά λάστιχα του αυτοκινήτου και στα μοντέρνα παράθυρα.
Το βρίσκουμε σε μαγαζια που πουλάνε χημικά και ιατρικά προϊόντα. Όπως:
http://www.kalochem.gr/product/1979/σιλικόνη-λάδι

sube fotos
 
Last edited:
πολυ καλη επιλογη και σε συσκευασια λιτρου. αυτο που θα θελα να σε ρωτησω ειναι τα σπρει σιλικονης για οπλα που πουλανε τα ποιο πολλα μαγαζια τι διαφορα εχουν στα μεταλλα απο τα απλα?
 
πολυ καλη επιλογη και σε συσκευασια λιτρου. αυτο που θα θελα να σε ρωτησω ειναι τα σπρει σιλικονης για οπλα που πουλανε τα ποιο πολλα μαγαζια τι διαφορα εχουν στα μεταλλα απο τα απλα?
Πολλά σπρευ περιέχουν διαλυτες για να διατηρούν τη σιλικόνη σε λεπτορευστη κατάσταση.
Αυτοί οι διαλυτες δεν είναι ότι καλύτερο για την υγεία μας και ίσως μακροπροθεσμα για την καλη κατασταση του πλαστικού που ψεκαζουμε.
Το ίδιο ισχύει και για τα λαδια των οπλων, καθαρισμου και συντήρησης.
 
πολυ καλη επιλογη και σε συσκευασια λιτρου. αυτο που θα θελα να σε ρωτησω ειναι τα σπρει σιλικονης για οπλα που πουλανε τα ποιο πολλα μαγαζια τι διαφορα εχουν στα μεταλλα απο τα απλα?

Επειδή το έχω ψάξει λίγο το θέμα, θα σας πρότεινα τα παράγωγα της σιλικόνης να τα αποφεύγετε για λιπαντική και καθαριστική χρήση. Εκεί που πραγματικά κάνουν δουλειά είναι η παρατεταμένη αποθήκευση αλλά όχι με την μορφή καθαριστικών σπρέυ. Το λαδάκι που έβαλε ο Γιάννης είναι μια χαρά, για εξωτερικό πέρασμα των μεταλλικών μερών όταν πρόκειται να αποθηκευτούν μακροχρόνια. Τα σπρέυ που διαφημίζονται ως καθαριστικά σίγουρα θα περιέχουν και κάποια μορφή διαλύτη (solvent) ο οποίος δεν ξέρουμε πως θα δράσει επάνω στο μέταλλο ή σε εργοστασιακά coatings, για παρατεταμένη προσαρμογή. Από την άλλη η σιλικόνη δεν νομίζω ότι προκαλεί κάποια μεγαλύτερη συντήρηση σε μεταλλικά μέρη που τρίβονται και έρχονται σε επαφή μεταξύ τους. Όταν υπάρχουν τόσα πολλά λάδια συντήρησης και καθαριστικά προϊόντα, γιατί να μπλέξουμε με σιλικόνη; Έχω και παράδειγμα φίλου που ψέκασε το κλείστρο με σπρεύ σιλικόνης, αποθήκευσε το όπλο και αυτό το μικρό φιλμ που σχηματίστηκε ήρθε και στέγνωσε με αποτέλεσμα όταν πήγε να ξαναχρησιμοποιήσει το όπλο, να τον τρελάνει στις εμπλοκές.
 
Last edited by a moderator:
Προσωπικά ποτέ δεν χρησιμοποιώ τη σιλικόνη για καθαρισμο της καννης η τη συντήρηση μεταλλικών μερών του οπλου.
Όπως έγραψα στην αρχη :Χρησιμοποιώ τη σιλικόνη αποκλειστικά σε πλαστικα και λάστιχα.
 
Last edited:
Στα συνθετικά όπλα σαν την δική μου καραμπίνα, πραγματικά τα αναζωογονεί και τους δίνει ζωή, όπως και στα λάστιχα στα πέλματα και στο kick off. Τώρα όμως που ειδικά η καραμπίνα θα αποθηκευθεί, θα περαστεί με τέτοιο λαδάκι σιλικόνης και η κάννη εξωτερικά και η βάση.
 
δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε λαδι σιλικονης και παντα ειχα την απορια τι διαφορα με ενα καλο λαδι καθαρισμου.
 
Πιστεύετε ότι το σπρέυ σιλικόνης θα κάνει καλή δουλειά μακροχρόνια εξωτερικά σε εργοστασιακά καμουφλαρισμένο όπλο, τόσο σε μεταλλικά μέρη(ατσάλι-κάννη, αλουμίνιο-βάση), όσο και σε πλαστικά (πάπια, κοντάκι).? πιο συγκεκριμένα σε Baikal MP-153( το αναφέρω γιατί ίσως υπάρχουν ποιότητες βαφής ανά εργοστάσιο και μάρκα, δεν ξέρω)
προς το παρον, ζημια δεν μου έχει κάνει(χρήση πριν 1 μηνα) και μπορω να πω ότι αφου στεγνωσε, αφησε κατι σαν φιλμ πανω στο οπλο, που ουτε σκόνη δεν κρατάει, το κραταει σε μια μονιμη κατασταση βιτρινας, και χωρις να γλυστραει ή να εχει λιπαροτητα. απλα φοβαμαι μακροχρονια μην μου "καψει" την βαφη, μην αντδρασει αρνητικα μαζι της..
 
Back
Top