Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Ευριπίδη έχεις δει κάτι "κακό"?
Βασίλη εγώ στα ξύλα δεν βάζω τίποτα..άντε κάνα σπρέι overlay η κερί αλλά μια φορά στις τόσες..
Τάσο εχω την υποψία οτι το τσοκ που άνοιξε περυσι στα 2 ίσως να οφείλεται στην σε βάθος χρονου χρηση του wd.άκουσα απο γνωστό οτι καθάριζε για χρονια τ οπλο του μ αυτο και σε καποια στιγμη ξεκόλλησε η ρήγα του.τι να πω.εγω παντως το σταματησα
 
Δυσκολο μου ακούγεται να τρωει τα μεταλλα αλλα δεν το αποκλείω κι ολας..
Για να σιγουρευτουμε πρέπει να γινει καποιο τεστ..
Αν δω κ εγω κατι υποπτο θα το σταματησω..Αλλα πιστευω οτι αν ηταν θα ειχε συμβει..
σε μακροχρόνια χρήση κάνει ζημιά....διαβρωτικό είναι δεν θέλει σκέψη
κάνει γρήγορα αυτό που θέλουμε γι αυτό μας αρέσει ;)
 
Μηπως ομως κ τα φθηνα σπρει καθαρισμου οπλων ειναι και αυτα διαβρωτικα??.xm.
Τασο δε νομιζω πως εχει να κανει τοσο με το κοστος οσο με την περιεκυικοτητα του σε διαβροτικες ουσιες. Ένα απλο spray και λιγο ατσαλομαλλο οπου χρειάζεται ειναι αρκετό πιστεύω.
 
Ποια η γνωμη σας για το rem oil με teflon για καθαρισμο εξωτερικα σε οπλο αεριων? (Αποθηκη,πιστονι μαστος κλπ..)
Με προβληματιζει αυτη η λεπτη μεμβρανη που υποτίθεται οτι αφηνει,βεβαια τα περιττα λαδια παντα σκουπιζονται..
Ειναι το μονο ποιοτικο σπρει που μπορω να βρω εδω αυτη την στιγμη,μετα παμε σε Α2..
Αν δεν κανει τοτε σκέφτομαι καποια στιγμη να παραγγειλω μερικα μπουκαλια legia κοκκινα που ακουω καλα λογια..και ειναι κ οικονομικο..
Προβληματιστηκα με το wd κ θελω να ξεφυγω φοβουμενος τα χειρότερα..
 
Last edited:
Ποια η γνωμη σας για το rem oil με teflon για καθαρισμο εξωτερικα σε οπλο αεριων? (Αποθηκη,πιστονι μαστος κλπ..)
Με προβληματιζει αυτη η λεπτη μεμβρανη που υποτίθεται οτι αφηνει,βεβαια τα περιττα λαδια παντα σκουπιζονται..
Ειναι το μονο ποιοτικο σπρει που μπορω να βρω εδω αυτη την στιγμη,μετα παμε σε Α2..
Αν δεν κανει τοτε σκέφτομαι καποια στιγμη να παραγγειλω μερικα μπουκαλια legia κοκκινα που ακουω καλα λογια..και ειναι κ οικονομικο..
Προβληματιστηκα με το wd κ θελω να ξεφυγω φοβουμενος τα χειρότερα..
Τασο 2 χρονια τωρα το χρησιμοποιω και ειμαι υπερκαλυμμενος,το βαζω και εσωτερικα στο κλειστρο και εξωτερικα χωρις να μου δημιουργησει θεμα ακομα και σε -8 βαθμους.
Στο συνιστω ανεπιφυλακτα,μην το φοβασαι
 
Ποια η γνωμη σας για το rem oil με teflon για καθαρισμο εξωτερικα σε οπλο αεριων? (Αποθηκη,πιστονι μαστος κλπ..)
Με προβληματιζει αυτη η λεπτη μεμβρανη που υποτίθεται οτι αφηνει,βεβαια τα περιττα λαδια παντα σκουπιζονται..
Ειναι το μονο ποιοτικο σπρει που μπορω να βρω εδω αυτη την στιγμη,μετα παμε σε Α2..
Αν δεν κανει τοτε σκέφτομαι καποια στιγμη να παραγγειλω μερικα μπουκαλια legia κοκκινα που ακουω καλα λογια..και ειναι κ οικονομικο..
Προβληματιστηκα με το wd κ θελω να ξεφυγω φοβουμενος τα χειρότερα..
Το καλύτερο clp που υπάρχει είναι το Break Free αλλά πληρώνεις χρυσάφι. Μετά έρχεται το g96....:)
Οτι ακριβως λεει ο Γιωργος και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο....Με βρισκει απολυτα συμφωνω.Αν δεν εχει εκει που εισαι κανε μια παραγγελια απο ιντερνετ.
 
Οτι ακριβως λεει ο Γιωργος και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο....Με βρισκει απολυτα συμφωνω.Αν δεν εχει εκει που εισαι κανε μια παραγγελια απο ιντερνετ.
Και για μένα BREAK FREE μακραν το καλύτερο.
Μετά G96 η browning legia στα ίδια επίπεδα περίπου.
 
Πέρασα από το μαγαζί αλλά ειχε τελειώσει το rem oil και έφερε το rem pro 3 το οποίο έχει αντικαταστήσει το προηγούμενο..Άλλη συσκευασία κ προφανώς άλλη συνθεση γιατί δεν είδα να αναγράφει teflon..
Ωραια η διαφήμιση,θα το δούμε κ στην πράξη..
https://www.remington.com/country/videos/4899985012001/rem-oil-pro-3
 
Last edited:
Πέρασα από το μαγαζί αλλά ειχε τελειώσει το rem oil και έφερε το rem pro 3 το οποίο έχει αντικαταστήσει το προηγούμενο..Άλλη συσκευασία κ προφανώς άλλη συνθεση γιατί δεν είδα να αναγράφει teflon..
Ωραια η διαφήμιση,θα το δούμε κ στην πράξη..
https://www.remington.com/country/videos/4899985012001/rem-oil-pro-3
Ναι αλλά αυτό δεν είναι για καθαρισμό. Είναι μόνο για λίπανση και προστασία από οξείδωση ... ;)
 
Εγω για λιπανση χρησιμοποιω λαδι ραπτομηχανης μετα απο προτροπη του οπλουργου μου κ για την αποθηκευση βαλβολινη.Εχει πολυ καλυτερη προστασια στην οξειδωση απο οποιοδηποτε ειδικο λαδι για τα οπλα κ αυτο το λεω επειδη εκανα τεστ για εμφανιση σκουριας σε καθαρο-γυαλισμενο-γυμνο σιδερο με το λαδι της λαπτομηχανης ( που ειναι SAE w30 ) ,με wd40,με το Α2 κ με την βαλβολινη,ολα ειχαν εμφανισει σημαδια σκουριας κ σχεδον στα ιδια επιπεδα με λιγο καλυτερο το Α2 απο τα αλλα 2, η βαλβολινη απλα δεν καταλαβε τιποτα,δεν εβγαλε ουτε 1 σημαδι σκουριας, ενω τα υπολοιπα ειχαν γεμισει.Τα σιδερα τα ειχα αφησει εξω στην αυλη κατω απο 1 σκεπη οπου τα σιδερα της πιανουν καθε μερα υγρασια κ σταζουν,στις μερες τις δοκιμης περασαν πολλες βροχερες μερες με κρυα βραδια κ 5 μερες με χιονι κ φουλ υγρασια κ θερμοκρασιες μεχρι -7. Δε νομιζω σε κανενα μερος οπου αποθηκευουμε τα οπλα μας να επικρατουν τετοιες συνθηκες. Η βαλβολινη ειναι πολυ λεπτορευστη κ δεν αφηνει κρουστα πανω στα σιδερα,ουτε πιζει. Ειναι για θερμοκρασιες ανετα μεχρι τα -20 ή κ -30 αναλογα την κλαση της. Ειναι βαλβολινη για αυτοματα κιβωτια αυτοκινητων κ μονο 5 ευρω το λιτρο. Εχω δει κ αλλα τεστ με λαδια οπλων με καλυτερο το break free κ μετα το Mr.pro ομως δεν αντεχουν πανω απο 60 μερες στις συνθηκες που προανεφερα. Ειχα ενδιασμους για την χρησιμοποιηση αλλων λαδιων απο τα προτεινομενα-ειδικα για τα οπλα,αλλα βλεποντας την αποτελεσματικοτητα τους στο μονοκανο του πατερα μου που ειναι 20 χρονια αποθηκευμενο κ μια χαρα συντηρημενο ειπα να τα χρησιμοποιησω κ εγω,εξαλλου ειναι πολυ καλυτερης ποιοτητας απο τα ειδικα συμφωνα κ απο 2 μηχανολογους που ρωτησα κ πολυ φθηνοτερα,για πωλουνται σε συσκευασιες λιτρου κ πανω κ οχι 200ml ή κ λιγοτερα.Τωρα οποιος φοβαται προτεινω για καλυτερα αποτελεσματα απο ολα τα υπολοιπα το break free,εγω το βρισκω παντως 14ευρω το μικρο μπουκαλακι,δεν ξερω αν ειναι πανω απο 100ml.
Εχθες εβαλα για δοκιμη βαλβολινη απο αυτοματο κιβωτιο αυτοκινητου κ βαλβολινη για υδραυλικη χρηση σε τρακτερ,για να δω αν εχουν καποια διαφορα για μακρα αποθηκευση.
Για καθαρισμο χρησιμοποιω λαδι ραπτομηχανης με καθαρο ασετον σε μιξη 1:1 ή αλλιως 50/50 κ δεν εχω δει απο αλλο καθαριστικο να βγαζει τοση βρωμια,ειδικα απο μισοταπες κ μονοβολα κ για πιο δυσκολες βρωμιες αν υπαρξουν σκετο ασετον κ μετα ξανα την μιξη κ ολα γινονται καθρεφτης,ρωτησα τον οπλουργο δεν υπαρχει προβλημα για τα σιδερα,παρα μονο για τα ξυλα,αλλα μονο στις κανες που το βαζω δεν εχω θεμα,για την μπασκουλα σκετο λαδακι ραπτομηχανης κ ολα μελι-γαλα
 
Last edited:
Ναι αλλά αυτό δεν είναι για καθαρισμό. Είναι μόνο για λίπανση και προστασία από οξείδωση ... ;)
Δεν νομιζω,παρακατω αναφερει "clean dirt and grime from exposed metal"..
https://www.midwayusa.com/product/1601226859/remington-rem-oil-pro3-gun-oil-aerosol

Θα το δοκιμασω το απογευμα..Η moss ειναι ακομα ακαθαριστη εσωτερικα οποτε καταλαβενεις ποσο καλο τεστ θα ειναι...sarcastic.
 
Back
Top