Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Εγω στο καθαρισμα δεν μπορω να δω διαφορα..ολα το ιδιο μου κανουν..
Δεν κυνηγας στον βαλτο και σε θεμοκρασιες Εβρου για αυτο;)!!Δεν εχεις δει να παγωνουν οι επικρουστηρες στο δικανο...what.Και για μενα κορυφαιο ολων το G96.Ακριβο αλλα αξιζει τα λεφτα του.
 
Αν θυμάμαι καλά κάπου διάβασα ότι ο γραφίτης(γράσο γραφίτη, σπρέυ γραφίτη) με το αλουμίνιο σε βάθος χρόνου αντιδρά άσχημα(κάτι με ηλεκτρόλυση, δεν θυμάμαι καλά) και πρέπει να αποφεύγεται σε όπλα με αλουμινένιες βάσεις ή ergal. Αν βρω την πηγή, ευχαρίστως να την παραθέσω.

Και κάτι άλλο που με τρώει.
Έχετε σκεφτεί ποτέ την λίπανση του όπλου σας με λιπαντικά κινητήρων.?
Με το πολύ απλό σκεπτικό ότι έχουν σχεδιαστεί για να αντεπεξέλθουν σε τριβές(έως και 9000 στροφές το λεπτό) και θερμοκρασίες πολύ υψηλότερες από αυτές που θα αντιμετωπίσει ένα κυνηγετικό όπλο. Πολλά επίσης(μην πω τα περισσότερα) δουλεύουν άνετα και υπό το μηδέν.
Ψάχνοντας σε φόρουμ στο αμέρικα, από τη μία είναι η πλευρά του ακριβού λιπαντικού που λέει "δεν είναι λιπαντικό όπλου, δεν το βάζω στο όπλο μου" και από την άλλη είναι και ο απλός άνθρωπος που απλά το δοκίμασε, του έκανε δουλειά και πλέον δεν το αλλάζει. οι περισσότεροι μάλιστα πίνουν νερό στο όνομα του Mobil A1.!(χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση)
Η γνώμη σας κύριοι.???
Για εξωτερικη χρηση η για λιπανση αποθηκευσης δεν υπαρχει προβλημα.Απο κει και περα για λιπανση κλειστρου και γενικα κινουμενων μερων ουτε για πλακα.Στις χαμηλες θερμοκρασιες παγωνουν πολυ ευκολα και θα εχεις συνεχεια εμπλοκες.Σε αρνητικες θερμοκρασιες μπορει να μην κανεις ουτε μπαμ..
 
Kαι γιατι να παγωνουν οι επικρουστηρες?
ειναι λαθος η κινηση που κανουν πολυ να ριχνουν μια σταγονα λαδι στις οπες αυτων..
Παγωνει το λαδακι που ειχωρει μεσα και πεφτουν αργα σαν χαδι...Το εχω δει με τα ματια μου μαζι με ενα κοπαδι γουρουνια να κανει παρελαση!!
Μονο πολυ καλης ποιοτητας λαδι που δεν παγωνει στις χαμηλες θερμοκρασιες Τασο.Το g96 ειναι καρατεκαρισμενο
 
Μονο πολυ καλης ποιοτητας λαδι που δεν παγωνει στις χαμηλες θερμοκρασιες Τασο.
Σε αυτο συμφωνω!ομως το ερωτημα ειναι γιατι να κολυμπαει το οπλο στο λαδι?οπως ελεγε κ καποιος πολυ λαδι βάζουμε μονο στην σαλατα..
ψεκασμα-σκουπισμα και δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα..
 
Σε αυτο συμφωνω!ομως το ερωτημα ειναι γιατι να κολυμπαει το οπλο στο λαδι?οπως ελεγε κ καποιος πολυ λαδι βάζουμε μονο στην σαλατα..
ψεκασμα-σκουπισμα και δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα..
Δεν χρειαζετε να κολυμπαει για να παγωσει.Αν δεν ειναι καλης ποιοτητας και το λιγο θα παγωσει.
 
Back
Top